Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Δίλημμα για κράνος

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Petraner Προβολή μηνύματος
    Καλημέρες σε ολους!
    Ειμαι νεος οδηγος και σε 3 μερες θα αγορασω μια νίντζα 250..
    Εβλεπα διαφορα κρανη, το θελω να ειναι με ομορφο design αγωνιστικο και ελεγα να παρω hjc rhpa 70 η 90 η 11 η ακομα και καποιο shoei. Σε καποιο μαγαζι ομως π πηγα για να δω και το μεγεθος π φοραω στο καθε κρανος μου έδειξε της mt το stinger warhead.. με τιμη στα 100 ευρω περίπου. Εγω νομιζα θα χρειαζόταν να δωσω τουλαχιστον 200 ευρω αλλα μ φαίνεται καλη ευκαιρια. Ειναι οντως καλο αυτο το κρανος? Εχει 1450 με 90 βαρος και απο οτι μ ειπε το εσωτερικο βγαινει, πολυ καλο σύστημα αερισμού.
    https://www.pols.gr/mt-kranos-stinge...-kokkino.html/

    Ποιο θα μ προτείνατε για καλυτερο σε τετοιο στυλ? Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας!!
    https://sharp.dft.gov.uk/helmets/hjc-rpha-70/

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    παρε σβάρνα τα μαγαζια και δες το MT stinger και πηγαινε δες και το LS2 FF320 aka Stream evo. και ελα ξανα να γράψεις την γνώμη σου. αυτες οι εταιριες ειναι χρονια στον χορο και η καθε μια κανει κατα καιρούς την κίνηση της να βγαλει πολυ καλα κρανη φτηνα να ξανα μπει δυναμικά στην αγορα. η MT την εκανε με το Revenge, το stinger ειναι απλα ο φτωχός συγγενης, η LS2 απο το 2016 μπηκε στα motogp και εβγαλε και ακομα 3 σειρες πολυ καλες. το κορυφαίο της FF323 που με αυτο τρέχουν στα motogp και οχι κάποιο άλλο με αλλες προδιαγραφές κτλπ κτλπ. και τα FF397 , FF390 (ελαφρύ εξελιγμένο θερμοπλαστικο το λεει KPA) και το FF320 για να παρει ο κόσμος κράνος σοβαρο και φτηνό. βγαζει φυσικά και το FF353 αλλα ειναι ο φτωχός συγγενης.

    ετσι και ολες οι μεσαίες εταιρίες βγαζουν φτηνα, βγαζουν μετρια και μια σειρα τα καλα τους, κατα καιρους κανουν μια σοβαρή κίνηση και βγαζουν μια σειρα φτηνο και αρκετα καλο κρανος. και ολα αυτα με λιανικη 90-100-110€.
    τωρα το 2018 ειναι η χρονια της LS2

  3. #18
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ριξτε και μια ματια στο

    https://sharp.dft.gov.uk/

    να δειτε τι ψαρια πιανουν !
    Αντε παλι με το σαρπ.....

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/11/2014
    Μηνύματα
    48
    Το γεγονος οτι δεν τρεχω ποτε με πανω απο 100 χιλιομετρα την ωρα επηρεαζει καπως την επιλογη μου; το λεω κυριως για τον θορυβο

  5. #20
    Δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο φίλτατε!
    Edit: αναφερόμουν σε θέμα ασφάλειας. Στο θόρυβο σαφώς και επηρεάζει η ταχύτητα.
    Τελευταία τροποποίηση από Jo.Da.; 17/09/2018 στις 08:26.
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/09/2018
    Μηνύματα
    4
    Γνωμες για το airoh valor έχουμε?

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Petraner Προβολή μηνύματος
    Γνωμες για το airoh valor έχουμε?
    υπερτιμημένο, αεραγωγοί που εξέχουν αρκετά αρα πολυ φασαρία.
    ακόμα ενα ακριβό θερμοπλαστικο.

  8. #23
    To Vemar hurricane είναι στην κατοχή μου εδώ και λίγες μέρες. Έχει χρησιμοποιηθεί ως τώρα μόνο με το παπί εντός των τοιχών. Η πρώτη εντύπωση είναι πως πρόκειται για ένα ποιοτικό κράνος. Προσεγμένα γραφικά, ωραίο εσωτερικό, πολύ καλό εξαερισμό, αθόρυβο μόλις κλείσει η ζελατίνα, πολύ ελεύθερο οπτικό πεδίο. Ο καιρός θα δείξει. Μόνο αρνητικό η απουσία οδηγιών για αφαίρεση ζελατίνας & εσωτερικών μαξιλαριών του κράνους από το owners manual. Όσο απλό και να είναι έπρεπε να υπάρχει η πληροφορία όταν μιλάμε για racing κράνος από το "πάνω ράφι" μιας εταιρείας.
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Για μένα πρώτα αποφασίζεις τί κράνος θέλεις ( τζετ, άνοιξε- κλείσε, Fullface, Motocross) μετά πόσα λεφτά θέλεις να διαθέσεις, μετά πηγαίνεις και δοκιμάζεις τα παντα (AGV, HJC, AEROH, SHOEI, NOLAN, XLITE, SHARK, LS2, MT, κτλ.) βάσει τα πάνω κριτήρια ( π.χ. Fullface στα 150-200€) ταυτόχρονα βρίσκεις το νούμερο σου και ακυρώνεις κράνη που δεν σου κάθονται ( δεν ταιριάζουν όλα σε όλα τα κεφάλια) από αυτά που έμειναν τα ξαναδοκιμάσει , βρίσκεις το καλύτερο για το κεφάλι σου, που αντέχει η τσέπη σου, διαλέγεις χρώμα με ταυτόχρονη έρευνα φθηνής αγοράς και το παίρνεις.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2018
    Μηνύματα
    2
    Καλησπερα σε ολους.
    Το valor ειναι αρκετα τιμιο κρανακι για τα λεφτα του δε θα τα κλαις με λιγα λογια.Απο κει και περα δες και τα AGV κ1 κ3 κ5(πανεμορφα κατ εμε) αλλα και τους κορεατες που κανουν πραγματικα εξαιρετικη δουλεια(HJC).

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/11/2014
    Μηνύματα
    48
    shoei ryd ή HJC RPHA 70;;;

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xrhstaras13 Προβολή μηνύματος
    shoei ryd ή HJC RPHA 70;;;
    Xθες αγορασα το RPHA 70. Σε σχεση με το παλιο μου AGV T2 ειναι ελαφρυτερο, παρα πολυ ησυχο, εχει καλυτερο αερισμο και πολυ σταθερο. Επισης δειχνει πολυ ποιοτικο. Δοκιμασα και το HJC FG-ST αλλα η διαφορα ηταν χαωδης σε αισθηση.

    Στο δικο μου κεφαλι κουμπωσε τελεια, σε σημειο να μην το αισθανομαι.

    Δοκιμασε τα και τα δυο για 10-15 λεπτα και οποιο σου καθεται καλυτερα

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xrhstaras13 Προβολή μηνύματος
    shoei ryd ή HJC RPHA 70;;;
    Θυμάμαι όταν τον Ιούλιο που τα δοκίμασα ότι είχαν αρκετά διαφορετική φόρμα (τελικά κατέληξα στο gt air που έκατσε καλύτερα στο κρανίο μου, λίγο καλύτερο από το RPHA 70 αν βοηθάει καθόλου).

  14. #29
    ..για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Χθες δοκίμασα κάποια κράνη και έχω να καταθέσω τα εξής:
    - carbon ls2. Για το κεφάλι μου, καθόλου καλή εφαρμογή, αξιοπρεπές στην κατασκευή του.
    - carbon x-lite 803. Καλή αίσθηση στο κεφάλι μου, αλλά όταν κουνούσα το κράνος, κουνιόταν το κέλυφος, ενώ ένιωθα σφιχτή και σταθερή την επένδυση στο κεφάλι μου. Άριστη ποιότητα υλικών και πολύ στενοχωρήθηκα που δεν μου ταίριαξε, θα ήταν η πρώτη επιλογή μου.
    - nxr shoei. Καλή εφαρμογή, σταθερό στο κεφάλι μου, γνώριμη αίσθηση λόγω του ότι έχω το xr 1000 με τη γνωστή μέτρια ποιότητα της εσωτερικής επένδυσης. Καλή τιμή, καλή επιλογή
    - schuberth sr2. Τέλεια εφαρμογή, πολύ καλή ποιότητα εσωτερικής επένδυσης, σταθερό στο κεφάλι. Στα μείον, η λειτουργία της ζελατίνας που δεν μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη και τα αυτοκόλλητα γράμματα και σήμα της εταιρίας, πάνω από το βερνίκι.

    Μετά από όλα αυτά, πάω να χτυπήσω το τελευταίο, γύρω στα 500€..

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    ..για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Χθες δοκίμασα κάποια κράνη και έχω να καταθέσω τα εξής:
    - carbon ls2. Για το κεφάλι μου, καθόλου καλή εφαρμογή, αξιοπρεπές στην κατασκευή του.
    - carbon x-lite 803. Καλή αίσθηση στο κεφάλι μου, αλλά όταν κουνούσα το κράνος, κουνιόταν το κέλυφος, ενώ ένιωθα σφιχτή και σταθερή την επένδυση στο κεφάλι μου. Άριστη ποιότητα υλικών και πολύ στενοχωρήθηκα που δεν μου ταίριαξε, θα ήταν η πρώτη επιλογή μου.
    - nxr shoei. Καλή εφαρμογή, σταθερό στο κεφάλι μου, γνώριμη αίσθηση λόγω του ότι έχω το xr 1000 με τη γνωστή μέτρια ποιότητα της εσωτερικής επένδυσης. Καλή τιμή, καλή επιλογή
    - schuberth sr2. Τέλεια εφαρμογή, πολύ καλή ποιότητα εσωτερικής επένδυσης, σταθερό στο κεφάλι. Στα μείον, η λειτουργία της ζελατίνας που δεν μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη και τα αυτοκόλλητα γράμματα και σήμα της εταιρίας, πάνω από το βερνίκι.

    Μετά από όλα αυτά, πάω να χτυπήσω το τελευταίο, γύρω στα 500€..
    δεν δοκιμασες hjc?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. help για κράνος από αμερική!!!
    από Alx 84 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 04:01
  2. Eρωτηση για κρανος FM Radical
    από gv_gr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2005, 23:34
  3. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 12:06
  4. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 15:58
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 19:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF