Σελίδα 245 από 358 ΠρώτοΠρώτο ... 145195235240241242243244245246247248249250255295345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.661 έως 3.675 από 5356

Θέμα: Εδώ μπαίνουν οι αστείες/περίεργες φωτογραφίες, μέρος IX

  1. #3661
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    ..... Αν π.χ. ο πελάτης αποδεχόταν έξοδα μεταφοράς 7€ αντί για 3€, ο μεταφορέας θα τον περίμενε και 10 λεπτά να του ανοίξει, να κατέβει να ξεκλειδώσει την πόρτα ή να βγει από το μπάνιο.
    και ο καταναλωτής να την δεχόταν (που δεν) , το eshop από την πλευρά του θα πιέσει την εταιρία ταχυμεταφοράς για χαμηλότερο κόμιστρο ώστε να καρπωθεί την διαφορά... το ότι εσύ πλήρωσες Χ € κατά την αγορά για μεταφορικά δεν σημαίνει ότι και η courier χρέωσε Χ € το eshop....

    και απλά για την ιστορία, στο δεύτερο lockdown το πράγμα ξέφυγε όχι απόλυτα με ευθύνη των ταχυμεταφορών.. υπήρχε σχέδιο και προετοιμασία με βάση τα στοιχεία του πρώτου lockdοwn...
    καλώς ή κακώς όμως ο καταναλωτικός παροξυσμός της περιόδου εκείνης ήταν (πολύ) πέραν του αναμενόμενου. Μέχρι να αντιδράσουν οι εταιρείες στον όγκο αποστολών ( επιπλέον από αυτού που είχαν ήδη προετοιμαστεί) τους πήρε η μπάλα...
    δυστυχώς το επάγγελμα του διανομέα/courier θεωρείται (και από τις εταιρείες αλλά ΚΑΙ από τους καταναλωτές) "χαμαλίκι", "χαμηλών απαιτήσεων" και κάτι εύκολο αλλά δεν είναι.
    ναι δεν θέλει πτυχία και "μόρφωση" αλλά δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας και ακόμα λιγότεροι το κάνουν καλά. δεν είναι λοιπόν εύκολο σε περίοδο αιχμής να βρεις "καλό" προσωπικό ειδικά όταν ΟΛΗ η αγορά κάνει το ίδιο... και μην ξεχνάμε ότι τα βαν και τα μηχανάκια που βλέπουμε δεν είναι παρά το τελευταίο στάδιο της μεταφοράς. Ελλείψεις υπήρχαν και στα ΦΔΧ /νταλίκες που μεταφέρουν τις αποστολές από/προς τα τοπικά καταστήματα και μεταξύ των κέντρων διαλογής, δημιουργώντας επιπλέον καθυστερήσεις.
    Με άλλα λόγια οι διαθέσιμοι πόροι ( ανθρώπινο δυναμικό και υλικά μέσα από βαν, φορτηγά, πλοία και αεροπλάνα) δεν επαρκούσαν για την ζήτηση.

    σε ότι αφορά αυτό το "χτυπάνε τα κουδούνια και φεύγουν" ή " έρχονται αφήνουν χαρτάκι και φεύγουν" δεν θα πω ότι δεν γίνεται, θα πω όμως ότι είναι πολύ λιγότερες οι περιπτώσεις απ' ότι θα πίστευε κανείς με βάση τα social...
    δεν έχει καμία οικονομική και επιχειρησιακή λογική* να πληρώσεις διανομέα να πάει στην πόρτα του παραλήπτη και απλά να φύγει ή για να αφήσει χαρτάκι....
    θα πρέπει να ξανά πάει την επόμενη ημέρα και εάν θέλεις να ειδοποιήσεις τον κόσμο να έρθει εκείνος να παραλάβει από το σημείο εξυπηρέτησης μπορείς να του στείλεις ηλεκτρονικά ειδοποίηση (email, SMS, Viber/Messenger DM) πολύ πιο εύκολα και φθηνά...

    * έχει λογική ΜΟΝΟ σε περίπτωση που ο διανομέας ΔΕΝ είναι υπάλληλος της εταιρείας αλλά πληρώνεται με τα stοp
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  2. #3662
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος

    σε ότι αφορά αυτό το "χτυπάνε τα κουδούνια και φεύγουν" ή " έρχονται αφήνουν χαρτάκι και φεύγουν" δεν θα πω ότι δεν γίνεται, θα πω όμως ότι είναι πολύ λιγότερες οι περιπτώσεις απ' ότι θα πίστευε κανείς με βάση τα social...
    δεν έχει καμία οικονομική και επιχειρησιακή λογική* να πληρώσεις διανομέα να πάει στην πόρτα του παραλήπτη και απλά να φύγει ή για να αφήσει χαρτάκι....
    θα πρέπει να ξανά πάει την επόμενη ημέρα και εάν θέλεις να ειδοποιήσεις τον κόσμο να έρθει εκείνος να παραλάβει από το σημείο εξυπηρέτησης μπορείς να του στείλεις ηλεκτρονικά ειδοποίηση (email, SMS, Viber/Messenger DM) πολύ πιο εύκολα και φθηνά...

    * έχει λογική ΜΟΝΟ σε περίπτωση που ο διανομέας ΔΕΝ είναι υπάλληλος της εταιρείας αλλά πληρώνεται με τα stοp
    Έρχεται μήνυμα στο viber ότι δεν με βρήκαν.
    Τηλέφωνο στην a... να ρωτήσω πότε περάσανε και δεν με βρήκαν.
    Στις 11.00, λένε.
    Στις 11.00?
    Ναι, στις 11.00!
    Και δεν ήμουν εδώ?
    Όχι κύριε, o courier χτύπησε τι κουδούνι, περίμενε όσο πρέπει, και έφυγε.
    Και γιατί δεν άφησε χαρτάκι, αλλά στειλατε viber?
    Αυτή είναι η πολιτική μας, κύριε.
    Μάλιστα. Ξέρετε τι μου κάνει εντύπωση? ΟΤΙ Η ΔΙΕΎΘΥΝΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΥΔΟΥΝΙ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 06.00 ΤΟ ΠΡΩΙ .ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΧΟΛΑΣΩ ΣΤΙΣ 16.00.

    Greek Business.
    Αυτά.

    Η τακτική αυτή είναι διαδεδομένη πολυυυυ προ κορωνοιου και εξαρσης delivery.

    Σου λένε μετά ότι αν θέλετε να το ξαναστειλουμε θα πάρει άλλες 3-4 εργάσιμες δηλαδή μια εβδομάδα, οπότε πολλοί θα πάνε να το παραλάβουν μόνοι τους.

  3. #3663
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Έρχεται μήνυμα στο viber ότι δεν με βρήκαν.
    Τηλέφωνο στην a... να ρωτήσω πότε περάσανε και δεν με βρήκαν.
    Στις 11.00, λένε.
    Στις 11.00?
    Ναι, στις 11.00!
    Και δεν ήμουν εδώ?
    Όχι κύριε, o courier χτύπησε τι κουδούνι, περίμενε όσο πρέπει, και έφυγε.
    Και γιατί δεν άφησε χαρτάκι, αλλά στειλατε viber?
    Αυτή είναι η πολιτική μας, κύριε.
    Μάλιστα. Ξέρετε τι μου κάνει εντύπωση? ΟΤΙ Η ΔΙΕΎΘΥΝΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΥΔΟΥΝΙ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 06.00 ΤΟ ΠΡΩΙ .ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΧΟΛΑΣΩ ΣΤΙΣ 16.00.

    Greek Business.
    Αυτά.

    Η τακτική αυτή είναι διαδεδομένη πολυυυυ προ κορωνοιου και εξαρσης delivery.

    Σου λένε μετά ότι αν θέλετε να το ξαναστειλουμε θα πάρει άλλες 3-4 εργάσιμες δηλαδή μια εβδομάδα, οπότε πολλοί θα πάνε να το παραλάβουν μόνοι τους.
    ιτ χαπες ηβεν ιν δε μπεσς φάμαιλις.....

    πιθανόν (κατ' εμέ) είναι να μην βγήκε η αποστολή σου καθόλου για παράδοση και να έπαιξε το σενάριο που προανέφερα... viber και έλα να το πάρεις....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  4. #3664
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος
    ιτ χαπες ηβεν ιν δε μπεσς φάμαιλις.....

    πιθανόν (κατ' εμέ) είναι να μην βγήκε η αποστολή σου καθόλου για παράδοση και να έπαιξε το σενάριο που προανέφερα... viber και έλα να το πάρεις....
    Παίζει πολυ viber κι έλα να το πάρεις,
    ενώ και ο πελάτης και ο πωλητής, έχουν πληρώσει για end-to-end Service.
    Είναι πλέον μια εταιρία, που πάντα ενημερώνω από όπου κι αν αγοράζω, "πείτε μου με ποιον κουριερ συνεργαζόσαστε, αν είναι ο τάδε ή ο τάδε οκ, αν είναι η ..., δεν προχωράω στην αγορά.

  5. #3665
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος
    ιτ χαπες ηβεν ιν δε μπεσς φάμαιλις.....

    πιθανόν (κατ' εμέ) είναι να μην βγήκε η αποστολή σου καθόλου για παράδοση και να έπαιξε το σενάριο που προανέφερα... viber και έλα να το πάρεις....
    Μου έχει συμβεί 4 φορές μέχρι τώρα...
    Διεύθυνση παράδοσης στην δουλειά μου, που έχει κατάστημα μπροστά....
    Έρχεται το μήνυμα, τους παίρνω τηλέφωνο και μου λενε ότι δεν με βρήκαν...

    Την πρώτη φορά μου το έφεραν μετά από 3-4 μέρες.
    Τις επόμενες 3 φορές, με το που μου είπαν πως δεν με βρήκαν, τους είπα ότι είναι μαλάκες και αφού προφανώς είναι η πολιτική της εταιρίας να λέει ψέματα στους παραλήπτες, θα αρνηθώ να παραλάβω και να το στείλουν πίσω.

    Παράλληλα, κάλεσα το κατάστημα, τους ενημέρωσα για το τι έκανε το courier με το οποίο συνεργάζονται, τους εξήγησα ότι δεν θα παραλάβω ώστε να μου κάνουν refund και τέλος παρήγγειλα το ίδιο πράγμα από άλλο κατάστημα που συνεργάζεται με άλλη εταιρία courier και μετά από 2 μέρες ήταν στα χέρια μου...

  6. #3666
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Παίζει πολυ viber κι έλα να το πάρεις,
    ενώ και ο πελάτης και ο πωλητής, έχουν πληρώσει για end-to-end Service.
    Είναι πλέον μια εταιρία, που πάντα ενημερώνω από όπου κι αν αγοράζω, "πείτε μου με ποιον κουριερ συνεργαζόσαστε, αν είναι ο τάδε ή ο τάδε οκ, αν είναι η ..., δεν προχωράω στην αγορά.
    ναι δυστυχώς παίζει....

    για το τι και πόσο πληρώνει ο πελάτης ( eshop & καταναλωτής) και τι θα έπρεπε να πληρώσει είναι μεγάλη κουβέντα....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #3667
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μου συνέβη και μένα. Είναι η χειρότερη εταιρεία κούριερ!Εννοείτε πως πήγα απο εκεί και παρέλαβα!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #3668
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παιδες εργαζομαι σε εταιρια κουριερ.Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.Ειμαστε μεγαλος αριθμος υπαλληλων,τουλαχιστον εκει που εργαζομαι εγω.Τοσοι ωστε να πηγαινουμε αρκετα χαλαρα και να μπορουμε ολοι να παρουμε τις αδειες που δικαιουμαστε.Στο λοκνταουν ο ογκος παραγγελιων ητανε τοσο μεγαλος,ωστε παρα πολλα δεματα που ητανε να φυγουν σε αλλες πολεις,ολοκληρα καροτσια για την ακριβεια,δεν φευγανε γιατι δεν υπηρχε χωρος στην νταλικα!Σε δυο νταλικες για την ακριβεια.Οποτε καταλαβαινετε για τι ογκο δεματων μιλαμε.Το 60-70 δεματα παραδοσεις την ημερα που ειπε καποιος ποιο πανω δεν ειναι τπτ,μιλαμε για 90+ παραδοσεις την ημερα.Θα μου πεις πως γινεται?Κι ομως γινεται..Τωρα που δεν εχει λοκνταουν ειμαστε ποιο χαλαρα.Οσο το γιατι δεν προσλαβανε παραπανω υπαλληλους εν μεσω λοκνταουν,δεν περιμενανε οτι θα γινει τετοιο πραγμα.Και δεν ειναι και ευκολο να βρεις διανομεα,τουλαχιστον οσον αφορα την πολη που μενω,δεν γινεται,γιατι πολυ απλα δεν θελει κανεις να δουλεψει με μηχανακι,ειτε σε κουριερ ειτε ντελιβερι στην εστιαση.Ειμαστε οι ιδιοι και οι ιδιοι αυτοι που εργαζομαστε με μηχανακι,αυτην την στιγμη ξερω σιγουρα 10 ανεργους που κλαιγονται οτι δεν εχει δουλεια,οτι τα πραγματα ειναι χαλια,σνιφ σνιφ κλαψ κλαψ,αλλα δεν πανε να δουλεψουν ντελιβερι,την στιγμη που εμενα με μιλανε στον δρομο οι εργοδοτες οι οποιοι εχουν βγει με το μηχανακι παραγγελιες και μου λενε ψαχνω διανομεα.Εγω γελαω και μου λενε γιατι γελας και απανταω οτι δεν ψαχνεις μονο εσυ διανομεα αλλα ολη η πολη.Οσον αφορα τωρα το κομματι της παραδοσης,προσωπικα παω στην διευθυνση,χτυπαω το κουδουνι 2 φορες και περιμενω λιγο.Αν δεν απαντησει κανεις,καθομαι εκει γραφω το χαρτακι της ειδοποιησης και φευγω.Πολλες φορες περνω και τηλεφωνο γιατι θα κανω λιγοτερο χρονο να κανω το τηλεφωνο απο το να γραψω το χαρτακι.Το θεμα ποιο ειναι?Πολλοι διανομεις δεν κανουν σωστα την δουλεια τους.Καποιοι δεν τους κοβει απλα και καποιοι βαριουνται.Εχω παει δεμα σε καταστημα που ειναι διπλα απο τον αριθμο 6 πχ,και ειδα το χαρτακι της ειδοποιησης διπλα στην οικοδομη..Ε αυτον τον διανομεα δεν τον κοβει.Πηγε μεχρι εκει δεν βρηκε το ονομα στα κουδουνια,εκατσε εγραψε την ειδοποιηση αντι να μπει 2 δευτερολεπτα στο διπλα καταστημα να κανει μια ερωτηση...Και ειναι και αλλοι διανομεις που επειδη βαριουνται τι κανουν?Πανε καθονται σε μια γωνια,και απλα πατανε ειδοποιησεις απο το κινητο..Ο εργοδοτης δεν γνωριζει τι κανουν.Δεν ειναι θεμα δλδ εταιρειας αλλα συνηθως θεμα τεμπελη διανομεα η σταρχιδιστη.Και για αυτους τους ηλιθιους αν γινουν πολλα παραπονα θα αναγκαστει ο εργοδοτης και θα μας βαλει GPS στα μηχανακια

  9. #3669
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Μιλάμε για τις εταιρείες κούριερ στην Ελλάδα, που αν περιμένεις 3 δέματα την ίδια ημέρα, μέσω της ίδιας κούριερ, θα στα φέρουν 3 διαφορετικά άτομα σε διαφορετικές ώρες. Ανικανότητα και παντελής έλλειψη οργάνωσης είναι, τίποτα άλλο. Και, φυσικά, εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι όλοι είναι σκατά, ο πελάτης δεν έχει καμία επιλογή, και συμβαίνει αυτό που συμβαίνει.

  10. #3670
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Παιδες εργαζομαι σε εταιρια κουριερ.Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.Ειμαστε μεγαλος αριθμος υπαλληλων,τουλαχιστον εκει που εργαζομαι εγω.Τοσοι ωστε να πηγαινουμε αρκετα χαλαρα και να μπορουμε ολοι να παρουμε τις αδειες που δικαιουμαστε.Στο λοκνταουν ο ογκος παραγγελιων ητανε τοσο μεγαλος,ωστε παρα πολλα δεματα που ητανε να φυγουν σε αλλες πολεις,ολοκληρα καροτσια για την ακριβεια,δεν φευγανε γιατι δεν υπηρχε χωρος στην νταλικα!Σε δυο νταλικες για την ακριβεια.Οποτε καταλαβαινετε για τι ογκο δεματων μιλαμε.Το 60-70 δεματα παραδοσεις την ημερα που ειπε καποιος ποιο πανω δεν ειναι τπτ,μιλαμε για 90+ παραδοσεις την ημερα.Θα μου πεις πως γινεται?Κι ομως γινεται..Τωρα που δεν εχει λοκνταουν ειμαστε ποιο χαλαρα.Οσο το γιατι δεν προσλαβανε παραπανω υπαλληλους εν μεσω λοκνταουν,δεν περιμενανε οτι θα γινει τετοιο πραγμα.Και δεν ειναι και ευκολο να βρεις διανομεα,τουλαχιστον οσον αφορα την πολη που μενω,δεν γινεται,γιατι πολυ απλα δεν θελει κανεις να δουλεψει με μηχανακι,ειτε σε κουριερ ειτε ντελιβερι στην εστιαση.Ειμαστε οι ιδιοι και οι ιδιοι αυτοι που εργαζομαστε με μηχανακι,αυτην την στιγμη ξερω σιγουρα 10 ανεργους που κλαιγονται οτι δεν εχει δουλεια,οτι τα πραγματα ειναι χαλια,σνιφ σνιφ κλαψ κλαψ,αλλα δεν πανε να δουλεψουν ντελιβερι,την στιγμη που εμενα με μιλανε στον δρομο οι εργοδοτες οι οποιοι εχουν βγει με το μηχανακι παραγγελιες και μου λενε ψαχνω διανομεα.Εγω γελαω και μου λενε γιατι γελας και απανταω οτι δεν ψαχνεις μονο εσυ διανομεα αλλα ολη η πολη.Οσον αφορα τωρα το κομματι της παραδοσης,προσωπικα παω στην διευθυνση,χτυπαω το κουδουνι 2 φορες και περιμενω λιγο.Αν δεν απαντησει κανεις,καθομαι εκει γραφω το χαρτακι της ειδοποιησης και φευγω.Πολλες φορες περνω και τηλεφωνο γιατι θα κανω λιγοτερο χρονο να κανω το τηλεφωνο απο το να γραψω το χαρτακι.Το θεμα ποιο ειναι?Πολλοι διανομεις δεν κανουν σωστα την δουλεια τους.Καποιοι δεν τους κοβει απλα και καποιοι βαριουνται.Εχω παει δεμα σε καταστημα που ειναι διπλα απο τον αριθμο 6 πχ,και ειδα το χαρτακι της ειδοποιησης διπλα στην οικοδομη..Ε αυτον τον διανομεα δεν τον κοβει.Πηγε μεχρι εκει δεν βρηκε το ονομα στα κουδουνια,εκατσε εγραψε την ειδοποιηση αντι να μπει 2 δευτερολεπτα στο διπλα καταστημα να κανει μια ερωτηση...Και ειναι και αλλοι διανομεις που επειδη βαριουνται τι κανουν?Πανε καθονται σε μια γωνια,και απλα πατανε ειδοποιησεις απο το κινητο..Ο εργοδοτης δεν γνωριζει τι κανουν.Δεν ειναι θεμα δλδ εταιρειας αλλα συνηθως θεμα τεμπελη διανομεα η σταρχιδιστη.Και για αυτους τους ηλιθιους αν γινουν πολλα παραπονα θα αναγκαστει ο εργοδοτης και θα μας βαλει GPS στα μηχανακια
    Δεν ξέρω που εργάζεσαι αλλά δεν είναι και ακριβώς έτσι. Όντως δεν υπάρχει κόσμος που να ξέρει να δουλεύει με μηχανάκι (και εγώ μέσα σ' αυτούς). Αλλά έχει να κάνει και με την εταιρία.
    Δλδ από εταιρία σε εταιρία ενώ έχω ενημερώσει ότι κουδούνι δεν υπάρχει (μένω σε μονοκατοικία και πρέπει απλά να χτυπήσεις την πόρτα) στην μια εταιρία χτυπάνε πόρτα κ εάν δεν λάβουν απάντηση παίρνουν τηλ. και στην άλλη δεν κάνουν καν τον κόπο και στέλνουν μνμ. Και πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό αλλά για συστηματική δουλειά από συγκεκριμένη εταιρεία. Και εφόσον υπάρχουν κ άλλοι που το αναφέρουν δεν τα βγάζουμε από την κεφάλα μας όλοι.

  11. #3671
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Αφού η τεχνολογία υπάρχει, θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν χρησιμοποιούν εφαρμογή με ενημέρωση για τον εκτιμώμενο χρόνο άφιξης. Όταν ξεκινάει ο διανομέας να έρθει να παραδώσει σε εσένα, μπορεί να σου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό για να ξέρεις πότε θα παραλάβεις και να είσαι έτοιμος. Ούτε να περιμένεις όλη τη μέρα, ούτε να τον χάνεις για λίγα λεπτά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #3672
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Borigiadis1 δεν ειπα οτι τα βγαζετε απο την κεφαλα σας,αν διαβασεις ξανα αυτα που εγραψα αναφερω οτι υπαρχουν διανομεις που ειναι ειτε τεμπελοσκυλα ειναι δεν τους κοβει.Και δεν πιστευω οτι χρειαζεται καποιο ιδιαιτερο σκιλ αυτη η δουλεια..Οσον αφορα τον κοσμο δεν ειναι οτι δεν ξερει να δουλευει αλλα το να δουλευεις με μηχανακι το εχουνε σαν δουλεια για τον πιτσιρικα,δεν ειναι δλδ μονο τα αφεντικα που σκεφτονται ''θα παρω και εναν πιτσιρικα με μηχανακι για ολες τις δουλειες'',ειναι ολος ο κοσμος οτι τις δουλειες με μηχανακια τις εχει ετσι στο μυαλο του,δουλεια για πεταμενους.Το θεμα ειναι οτι η εταιρια δεν μπορει να ξερει τι κανει η τι δεν κανει ο διανομεας της.Δεν ειναι δλδ θεμα εταιριας αλλα διανομεα.Δεν ειμαι ατομο που υποστηριζει τα αφεντικα και ειναι εναντια στον εργαζομενο,το αντιθετο μαλιστα,αλλα αυτο που βλεπω εγω ειναι εργαζομενοι που το μυαλο τους ειναι μονο να λουφαρουν

  13. #3673
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αφού η τεχνολογία υπάρχει, θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν χρησιμοποιούν εφαρμογή με ενημέρωση για τον εκτιμώμενο χρόνο άφιξης. Όταν ξεκινάει ο διανομέας να έρθει να παραδώσει σε εσένα, μπορεί να σου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό για να ξέρεις πότε θα παραλάβεις και να είσαι έτοιμος. Ούτε να περιμένεις όλη τη μέρα, ούτε να τον χάνεις για λίγα λεπτά.
    Νεοσσε μα ετσι δουλευει η εταιρια.Το πρωι με το που μπαινει το καροτσι με τα δεματα στο μαγαζι και σκαναρεται στελνετε αυτοματα ειδοποιηση στον παραληπτη οτι το δεμα ειναι στο ταδε κεντρο διαλογης.Μολις εγω το ''χρεωθω'' με την εφαρμογη στελνεται αλλη μια ειδοποιηση οτι το δεμα ειναι προς παραδοση.Τουλαχιστον ετσι δουλευει η εταιρια που εργαζομαι εγω.Τωρα αν καμια φορα το συστημα κολλαει και δεν στελνονται ειδοποιησεις δεν ξερω.Ειναι ομως και το αλλο,παρα πολλες φορες παραγγελνουν και βαζουν αλλο τηλεφωνο,πχ του συζηγου,η βαζουν την διευθηνση κατοικιας τους ενω αυτοι ειναι καθημερινα στην εργασια τους που ειναι αλλου.Βεβαια προσωπικα μετα απο καποιο διαστημα στην δουλεια ξερω ποιοι πελατες ειναι σπιτι τους,που εργαζονται ακομα και εαν θα το παραλαβουν,γιατι εχω και τετοιους πελατες,παραγγελνουν και ποτε δεν παραλαμβανουν.Ειτε αρνουνται το δεμα ειτε λενε θα περασω και δεν περνανε ποτε.Αυτα τα δεματα δεν τα βγαζω καν για παραδοση,απλα τους περνω ενα τηλεφωνο,μου λενε θα περασω και τελος.

    ΕΝΤΙΤ-Εκτιμωμενο χρονο παραδοσης δεν δινει γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο και εαν εδινε θα ηταν μεγαλο χρονικο διαστημα δλδ 12.00-14.00,δεν γινεται να δωθει ποιο ακριβη ωρα

  14. #3674
    Συνάδελφος στη δουλειά πέτυχε τον courrier στην πόρτα να του αφήνει χαρτάκι ότι δεν τον βρήκε. Φυσικά δεν είχε χτυπήσει κουδούνι. όταν του είπε "που είναι το δέμα;" αυτός απάντησε "στο αμάξι". Δλδ πήρε το δέμα από το αμάξι, πήγε στην πόρτα, χτύπησε το κουδούνι, δεν απάντησε κανένας, το πήγε πάλι πίσω στο αμάξι και ξαναγύρισε να αφήσει χαρτάκι. όταν του είπε "παμε στο αμάξι να μου το δώσεις" αυτός του απάντησε "τώρα δεν γίνεται έχει καταγραφεί ότι δεν παραδόθηκε" και κάτι τέτοια.
    Αυτό που συμβαίνει είναι ότι χρεώνονται 100 δέματα αλλά παίρνουν μόνο τα 60. Τα υπόλοιπα αφήνουν χαρτάκι ότι δεν βρέθηκε ο παραλήπτης.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  15. #3675
    Να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για τα κούριερ? Διανομείς?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2024
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2018, 14:21
  2. Εδώ μπαίνουν οι αστείες/περίεργες φωτογραφίες, μέρος VII
    από pipe_smoker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1992
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2017, 18:37
  3. Εδώ μπαίνουν οι αστείες/περίεργες φωτογραφίες:
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3262
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2010, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF