Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: MOTOCROSS Στα 16...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/09/2018
    Μηνύματα
    2

    Question MOTOCROSS Στα 16...

    Καλησπέρες , μετά απο πολύ καιρό κατάφερα να πείσω τους δικούς μου , να ξεκινήσω το MX σαν hobby/άθλημα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πώς να ξεκινήσω. Εψαξα online για συλλόγους , πίστες κλπ κλπ. Το θέμα μου και η βασική ερώτηση μου , πώς μπορώ να αρχίσω , υπάρχει κάποιος σύλλογος που να παρέχει εξοπλισμό αλλα και τη μηχανή? Μένω βόρεια προάστια Αθήνας και είμαι 16 χρονών. Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους βοηθήσουν. <3

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της paraligo
    Εγγραφή
    14/09/2008
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CyanIz Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρες , μετά απο πολύ καιρό κατάφερα να πείσω τους δικούς μου , να ξεκινήσω το MX σαν hobby/άθλημα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πώς να ξεκινήσω. Εψαξα online για συλλόγους , πίστες κλπ κλπ. Το θέμα μου και η βασική ερώτηση μου , πώς μπορώ να αρχίσω , υπάρχει κάποιος σύλλογος που να παρέχει εξοπλισμό αλλα και τη μηχανή? Μένω βόρεια προάστια Αθήνας και είμαι 16 χρονών. Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους βοηθήσουν. <3
    Σε καμιά περίπτωση μην αρχίσεις μόνος σου...........
    Τα "βήματα" ένα ένα και σιγά σιγά.........
    Άρτιος και πλήρεις εξοπλισμός......
    Και όχι περισσότερα κυβικά από 125!!!!!!!
    <<Το παραπάνω γκάζι αν δεν φέρει ευτυχία, φέρνει πόνο>>
    Κρίνουμε ανάλογα με τις εμπειρίες μας.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Εξοπλισμό και μηχανή (+τρέιλερ για μακρινές πίστες), πρέπει να αγοράσεις μονος σου. Ενα δίχρονο 125 είναι οτι πρέπει.

    Mετα καλό ειναι να κανεις ενα σχολείο για να ξεκινήσεις σωστά. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ρωτας παλιότερους και εμπειρους οδηγους και ψάχνεις στο νετ για πληροφοριες, πχ τεχνικές οδήγησης, θέση οδήγησης, αλματα, ρυθμιση αναρτήσεων κτλ

    Θα βρεις περισσότερες πληροφορίες στο χωμάτινο φόρουμ dirtbike.gr

  4. #4
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CyanIz Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρες , μετά απο πολύ καιρό κατάφερα να πείσω τους δικούς μου , να ξεκινήσω το MX σαν hobby/άθλημα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πώς να ξεκινήσω. Εψαξα online για συλλόγους , πίστες κλπ κλπ. Το θέμα μου και η βασική ερώτηση μου , πώς μπορώ να αρχίσω , υπάρχει κάποιος σύλλογος που να παρέχει εξοπλισμό αλλα και τη μηχανή? Μένω βόρεια προάστια Αθήνας και είμαι 16 χρονών. Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους βοηθήσουν. <3
    Αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου και για να μην μπαίνεις σε έξοδα ενδεχομένως χωρίς λόγο, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το Riding School.

    Θα μπορέσεις να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα χωρίς απαραίτητα να έχεις εξοπλισμό και μοτοσυκλέτα, να δεις αν αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις σου ταιριάζει και μετά βλέπεις αν θα προχωρήσεις σε αγορά εξοπλισμού, μηχανής και τρέιλερ

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/09/2018
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα επικοινωνήσω με το Riding School και θα σας ενημερώσω , μια τελευταία ερώτηση μονο. Εκτός του σχολείου στην περιοχή της Αθήνας ποια πίστα πιστεύεται ότι είναι καλή για αρχάριους?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της YianPep
    Εγγραφή
    23/08/2013
    Μηνύματα
    114
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CyanIz Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα επικοινωνήσω με το Riding School και θα σας ενημερώσω , μια τελευταία ερώτηση μονο. Εκτός του σχολείου στην περιοχή της Αθήνας ποια πίστα πιστεύεται ότι είναι καλή για αρχάριους?
    Καλησπέρα ,απο βόρεια προάστια ίσως σε βολέψει το πιστάκι πίσω απ τα παλιά 120 στην εθνική
    https://goo.gl/maps/hmAjp8HZ68D2

    Εχω χρόνια να πάω οπότε δε ξερω σε τι κατάσταση είναι,αν εχει κάποιος πιο πρόσφατη εικόνα θα μας πεί.
    Το ευκολο η δύσκολο ειναι σχετικό, ξεκινάς με το ρυθμό που μπορείς και νοιώθεις ασφαλής.

    Οπως σου είπαν παραπάνω ότι κάνεις θα το κάνεις με καθοδήγηση πιο εμπειρων αναβατών και ποτέ μόνος σου,παρέες θα βρείς με τον καιρό.Με το σωστό προστατευτικό εξοπλισμό ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ!
    Κράνος-θώρακα-μπότες-επιγονατίδες-γαντια και σεβασμο στα ορια σου.
    Καλή αρχή και να πάνε όλα οπως τα εχεις σχεδιάσει

Παρόμοια θέματα

  1. Οχι στα διοδια, ναι στο ταπερ..... Κυριακη 16/02/2014
    από spyrakos35 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 302
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2014, 12:00
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2011, 18:59
  3. ΣΚ στα Βαρδούσια, 14-15-16 Μαϊου
    από dimval στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2010, 12:21
  4. Extreme Trackdays ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 16/5/2007
    από s.zafeiropoulos στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 22:05
  5. 16/04 Βόλτα στα Λαγκάδια Αρκαδιας
    από duck456 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF