Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ Ή ΑΛΛΟ?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris12 Προβολή μηνύματος
    οταν ξεμενω απο μπαταρια και προσπαθω να τη βαλω μπρος με σπρωξιμο δεν παιρνει μπρος με την καμια.Παρα μονο αν φορτιστει η μπαταρια παιρνει στο σπρωξιμο.Συνεπαγεται τιποτα αλλο εκτος προβληματικου ανορθωτη και τελειωμενης μπαταριας?
    Είσαι η ηλεκτρονική ανάφλεξη της μοτοσυκλέτας. Για να δουλεύεις απαιτείς μια τροφοδοσία ηλεκτρικού ρεύματος. Μπαταρία είναι άδεια άρα από εκεί δεν έχει, και η ανόρθωση δεν δουλεύει άρα ούτε από εκεί έχει. Το δεύτερο, και να δούλευε, πάλι πρέπει να κάνει μερικές περιστροφές ο κινητήρας για να αποδώσει το ρεύμα που χρειάζεσαι για να δουλέψεις.

    Οπότε χωρίς ρεύμα, πως να δουλέψεις και να δώσεις εντολές στους πολλαπλασιαστές να βγάλουν σπινθήρα; οεο; Οι οποίοι πολλαπλασιαστές ΕΠΙΣΗΣ θέλουν μια παροχή ρεύματος, οπότε ΚΑΙ αυτοί δεν δουλεύουν χωρίς ρεύμα.

    Αν δεν έχει ρεύμα από πουθενά το σύστημα ανάφλεξης, είναι λογικό να μην δουλεύει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/parts/view/13572212/

    Δες εδω αν ψαχνεις κατι φτηνο , βαλε βγαλε ειναι.
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Το θεμα ειναι να ειναι και αξιοπιστο μην δημιουργησει κανενα προβλημα στο αμεσο μελλον και δεν θελω να τρεχω παλι.Δεν εχω ιδεα τι ψαχνω βεβαια και γιαυτο ρωταω.Απο τι κρινεται η ποιοτητα ενος καλου ανορθωτη γενικα?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Είσαι η ηλεκτρονική ανάφλεξη της μοτοσυκλέτας. Για να δουλεύεις απαιτείς μια τροφοδοσία ηλεκτρικού ρεύματος. Μπαταρία είναι άδεια άρα από εκεί δεν έχει, και η ανόρθωση δεν δουλεύει άρα ούτε από εκεί έχει. Το δεύτερο, και να δούλευε, πάλι πρέπει να κάνει μερικές περιστροφές ο κινητήρας για να αποδώσει το ρεύμα που χρειάζεσαι για να δουλέψεις.

    Οπότε χωρίς ρεύμα, πως να δουλέψεις και να δώσεις εντολές στους πολλαπλασιαστές να βγάλουν σπινθήρα; οεο; Οι οποίοι πολλαπλασιαστές ΕΠΙΣΗΣ θέλουν μια παροχή ρεύματος, οπότε ΚΑΙ αυτοί δεν δουλεύουν χωρίς ρεύμα.

    Αν δεν έχει ρεύμα από πουθενά το σύστημα ανάφλεξης, είναι λογικό να μην δουλεύει.
    Μαλιστα..τωρα εγινε πιο κατανοητο.Επειδη βλεπω οτι εχεις περισσοτερες γνωσεις σχετικα με το θεμα(απαντας αμεσα και σε ευχαριστω για αυτο) αν εχεις καμια απαντηση και για τα αλλα ερωτηματα μου σχετικα με την καλωδιωση θα χαρω να τα ακουσω

    Τελικα πηγα σε εναν ηλεκτρολογο της γειτονιας και μετρησε τη γεννητρια βγαζοντας τη φισα απο τον ανορθωτη και βαζοντας εκει που ειναι τα καρφια της φισας κατι σαν λαμπακι και με αναμενη μηχανη εβλεπε οτι αναβε οποιο καρφι και αν ακουμπουσε.Μου ειπε οτι η γεννητρια ηταν οκ.Βεβαια δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι η μετρηση καθως δεν χρησιμοποιηθηκε πολυμετρο.

  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το βολταικο πιθανον προερχεται απο τον μετασχηματιστη των κινεζοξενον
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Α γειά σου.
    Και δυσπιστοι και ρατσιστες..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris12 Προβολή μηνύματος
    Τελικα πηγα σε εναν ηλεκτρολογο της γειτονιας και μετρησε τη γεννητρια βγαζοντας τη φισα απο τον ανορθωτη και βαζοντας εκει που ειναι τα καρφια της φισας κατι σαν λαμπακι και με αναμενη μηχανη εβλεπε οτι αναβε οποιο καρφι και αν ακουμπουσε.Μου ειπε οτι η γεννητρια ηταν οκ.Βεβαια δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι η μετρηση καθως δεν χρησιμοποιηθηκε πολυμετρο.
    Αν ο μαστορας εχει καλιμπραρισμενο ματι και καταλαβαίνει ακριβως την ενταση του ρευματος αναλογα με την φωτεινότητα της λαμπας, μια χαρα αξιόπιστη ειναι η μετρηση..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Σημερα εβγαλα μονος ολο το συστημα ξενον γιατι δεν ηθελα να κοβω και να ραβω τα καλωδια και να γινει καμια πατατα στο μελλον.
    Δοκιμασα μια λαμπα αχνη που μου εδωσε ενα συνεργειο αλλα ειναι πολυ αχνο το φως.Ειναι η λαμπα που φταιει ή υπαρχουν και δυνατοτερες?
    Εν τω μεταξυ σκεφτομαι να βαλω led αλλα δεν ξερω που πανε τα 4 γιατι διαβασα διαφορα σχετικα με την επιλογη σωστης led και εχω μπερδευτει.
    Eπισης θα ηθελα ενα λινκ για φτηνο διακοπτη μπροστινου φρενου γιατι δεν ανταποκρινεται καλα.Τον ανοιξα να τον καθαρισω βαση ενος τουτοριαλ αλλα δεν μπορεσα να τον κανω καλα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αν ο μαστορας εχει καλιμπραρισμενο ματι και καταλαβαίνει ακριβως την ενταση του ρευματος αναλογα με την φωτεινότητα της λαμπας, μια χαρα αξιόπιστη ειναι η μετρηση..
    Δεν μπορω να καταλαβω αν το λες ειρωνικα ή πραγματικα.Δωσε μου μια σαφη απαντηση γιατι εγω καταλαβα οτι με το ματι δεν κανεις μετρησεις

  6. #21
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris12 Προβολή μηνύματος
    με το ματι δεν κανεις μετρησεις
    Εγω μια χαρα κανω μετρησεις..
    (με την μια σου λεω το νουμερο του στηθοδεσμου οποιασδηποτε..)

    Υ.Γ.
    Προφανως και το ειπα ειρωνικα..
    Το λαμπακι (αν εγινε οπως τα λες..) το μονο που δειχνει ειναι οτι η γεννητρια δινει "καποιο" ρευμα..
    (το αν αυτό το ρευμα ειναι επαρκες για της αναγκες της μηχανης το δειχνει η φωτεινη ενταση σε σχεση με την ισχυ της λαμπας..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Εγω μια χαρα κανω μετρησεις..
    (με την μια σου λεω το νουμερο του στηθοδεσμου οποιασδηποτε..)

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Αλλαξα τον ανορθωτη με εναν καινουριο σε εναν ηλεκτρολογο.Αυτο που με προβληματισε ηταν οτι ο καινουριος ειχε 5καλωδια στη φισα του ανορθωτη αντι για 6 και ο ηλεκτρολογος τραβηξε απο την φισα της μηχανης ενα καλωδιο και το κουμπωσε στο θετικο της μπαταρια.Μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι το εκανε αυτο?

    Υγ.Απο λαμπες δεν ξερει κανεις εδω μεσα?Μου κανει εντυπωση που δεν εχω καμια απαντηση σε προηγουμενη ερωτηση

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris12 Προβολή μηνύματος
    Αλλαξα τον ανορθωτη με εναν καινουριο σε εναν ηλεκτρολογο.Αυτο που με προβληματισε ηταν οτι ο καινουριος ειχε 5καλωδια στη φισα του ανορθωτη αντι για 6 και ο ηλεκτρολογος τραβηξε απο την φισα της μηχανης ενα καλωδιο και το κουμπωσε στο θετικο της μπαταρια.Μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι το εκανε αυτο?
    Αν οντως επεστρεψε το καλωδιο στον ΘΕΤΙΚΟ πολο, μαλλον μονο ο ιδιος μπορεί να σου(μας) το εξηγήσει..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris12 Προβολή μηνύματος
    Υγ.Απο λαμπες δεν ξερει κανεις εδω μεσα?Μου κανει εντυπωση που δεν εχω καμια απαντηση σε προηγουμενη ερωτηση
    Η ελειψη απαντησης επ ουδενί δεν στοιχειοθετεί αυτοδίκαια και της ελειψη γνωσης..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris12 Προβολή μηνύματος
    Αλλαξα τον ανορθωτη με εναν καινουριο σε εναν ηλεκτρολογο.Αυτο που με προβληματισε ηταν οτι ο καινουριος ειχε 5καλωδια στη φισα του ανορθωτη αντι για 6 και ο ηλεκτρολογος τραβηξε απο την φισα της μηχανης ενα καλωδιο και το κουμπωσε στο θετικο της μπαταρια.Μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι το εκανε αυτο?
    Αν οντως επεστρεψε το καλωδιο στον ΘΕΤΙΚΟ πολο, μαλλον μονο ο ιδιος μπορεί να σου(μας) το εξηγήσει..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris12 Προβολή μηνύματος
    Υγ.Απο λαμπες δεν ξερει κανεις εδω μεσα?Μου κανει εντυπωση που δεν εχω καμια απαντηση σε προηγουμενη ερωτηση
    Η ελειψη απαντησης επ ουδενί δεν στοιχειοθετεί αυτοδίκαια και τηνμ ελειψη γνωσης..!!
    (κοινως, παιζει να υπαρχουν αρκετα τσογλανια εδω μεσα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αν οντως επεστρεψε το καλωδιο στον ΘΕΤΙΚΟ πολο, μαλλον μονο ο ιδιος μπορεί να σου(μας) το εξηγήσει..
    Μου λεει εκανε by pass..αντε τωρα να καταλαβω τι εννοει..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Η ελειψη απαντησης επ ουδενί δεν στοιχειοθετεί αυτοδίκαια και τηνμ ελειψη γνωσης..!!
    (κοινως, παιζει να υπαρχουν αρκετα τσογλανια εδω μεσα..)
    Για τα τσογλανια δεν ξερω τι εννοεις αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο φωτα led και χρειαζομαι καποια καθοδηγηση.Υπαρχει καποιος οδηγος τουλαχιστον για να κανω σωστη επιλογη και να μην επιβαρυνω τη μηχανη ηλεκτρολογικα?

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    @Δημητρη: Ζορισμενο σε βρισκω (και με ζορια δουλεια της προκοπής δεν γινεται..)

    Τα "τσογλανια" ειναι μερικοι-μερικοι που ΚΑΙ ξερουν ΚΑΙ εχουν βαλει LEDs αλλα κανουν τους κινεζους μαγειρες..


    Υ.Γ.
    Πες τε ρε λαμακισμενα στον ανθρωπο τι να κανει (και να ΜΗΝ κανει..) ....!!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Τα ζορια ερχονται απο την ελλειψη γνωσης oldman και δεν βλεπω και κανεναν προθυμο να τις μοιραστει δυστυχως...
    Το αφηνω ανοικτο το θεμα μηπως και βρεθει κανενας να μοιραστει την εμπειρια του σε αυτο τον τομεα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Τι άλλο θα δούμε!!!!!!!!
    από bikersonly στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 20:58
  2. Tι άλλο θα πάει ΣΚΑΤΑ σήμερα...?
    από Wizard13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 16:59
  3. τι άλλο ... ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΙ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 13:47
  4. Δεν πάει άλλο!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:46
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF