Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ Ή ΑΛΛΟ?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47

    ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ Ή ΑΛΛΟ?

    Καλο φθινοπωρο καταρχην σε ολους.
    Μηχανη zzr250 kawasaki '93 την ειχα παρει 2ο χερι απο αγγελια προ 6ετιας και αυτος που την ειχε ηταν ηλεκτρολογος και ειχε βαλει λαμπα ξενον μπροστα.
    Φορουσε yuasa 9amp μπαταρια αλλα παρεδωσε πνευμα και πριν 1,5χρονο βολευτικα με μια unibat 6αρα αμπερ πανω της χωρις προβλημα απο ενα φιλο μου,οποτε και την κρατησα.

    Πριν 2βδομαδες ενω κυκλοφορουσα βραδυ οι λαμπες σβησαν.Και μετα οταν σταματησα τη μηχανη δεν επαιρνε για κανενα λογο μπροστα.Ειχε ρουφηξει ολη τη μπαταρια.
    Την εβγαλα τη φορτισα και πηγε 12,7v. Με πολυμετρο οταν μετρησα τη μπαταρια στο ρελαντι ανεβηκε σιγα σιγα 13,2v και οταν ανεβαζα στροφες μεχρι τις 3000 πηγαινε και 14v.Οταν αναβα τα φωτα ομως η ταση επεφτε στα 12,5-12,6.

    Εβγαλα τη μασκα μπροστα και παρατηρησα καποια καλωδιακια της μηχανης φθαρμενα που εκαναν σπιθα οταν ακουμπαγαν στο σκελετο της μηχανης κατα την περιστροφη του τιμονιου και ενω ειχα αναψει τα φωτα.
    Τα κολησα με καλαι και τα μονωσα,αλλα παρατηρησα κατι περιεργο.
    Οταν επιανα ενα απο τα καλωδια με το χερι και αναβα τη σκαλα με τα φωτα με χτυπαγε το ρευμα.
    Καποιες στιγμες εβλεπα και καποιο ηλεκτρικο τοξο γαλαζιο σαν τριχα κεφαλης αναμεσα σε 2καλωδια(βρισκοταν κατω απο το καντραν της μηχανης εκει που ολα ειναι μαζεμενα),ακομα και αν ηταν μονωμενα!
    Τη μονωση την εκανα με μονωτικη ταινια.

    Αυτο που με απασχολει ειναι οτι τη μερα φορτιζει μια χαρα και δουλευει η μηχανη αλλα τη νυχτα που πρεπει να αναψω φωτα με αφηνει.
    Δεν εχω πολλες γνωσεις με μηχανες και το πολυμετρο το εμαθα να το χειριζομαι χαρη σε καποια χρησιμα τοπικ.
    Θελω τη βοηθεια σας με απλα λογια να καταλαβω τι συμβαινει με τη μηχανη μου στα ηλεκτρολογικα για να μπορεσω να λυσω το προβλημα μονος ,και εφοσον επιτρεπεται ,με οσο το δυνατον λιγοτερα εξοδα αν υφισταται γιατι οι εποχες δεν το επιτρεπουν.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Ξηλωσε τα ξενον και βαλε κανονικη λαμπα

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Η διαφορα μεταξύ 9 και 6 Ah ειναι λιγο πανω απο 33%..!!

    Το παραπανω μεταφραζεται σε 33% μειωμένη δυνατότητα συνολικης κατανάλωσης..!!

    Υ.Γ.
    Βολταϊκό τοξο σε 12βολτη παροχή δεν εχει παρατηρηθεί (ακόμη..)
    Αν όντως ισχύει κατι τετοιο, καπου εχεις διαρροή απο το δευτερευον του πολλαπλασιαστή..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Η διαφορα μεταξύ 9 και 6 Ah ειναι λιγο πανω απο 33%..!!

    Το παραπανω μεταφραζεται σε 33% μειωμένη δυνατότητα συνολικης κατανάλωσης..!!
    Δηλαδη ζοριζοταν και οδηγησε σε καψιμο ανορθωτη?Σημερα που το πηγα σε εναν και μετρησε τη φυσα του ανορθωτη ειδε νουμερα σε μια εξοδο του 0.16 ενω στις αλλες 2 εβγαλε 0,48 (τα νουμερα που λεω δεν τα θυμαμαι επακριβως γιατι ηταν με δεκαδικα).
    Μου ειπε να αλλαξω ανορθωτη ή να κυκλοφορω τη μηχανη μονο τη μερα χωρις φωτα.
    Οποτε οι ερωτησεις μου ειναι...
    1.Αν παρω μια 9αρα μπαταρια και δεν αλλαξω τον ανορθωτη,αυτη θα φορτιζει τη μερα κανονικα και το βραδυ που θα αναβω φωτα θα λειτουργει μονο μεσω της μπαταριας.Το σωζω ή υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει αλλο προβλημα?
    2.α)Να επιλεξω ανορθωτη μεταχειρισμενο(αν βρω) ή καινουριο?Ειναι θεμα τιμης πιστευω αλλα αν η τιμη ειναι μικρη δεν υπαρχει λογος να βλεπω μεταχειριο
    β)Για επιλογη καινουριου τι τιμες παιζουν και τι μαρκα κοιταω?
    3.Σκεφτομαι σοβαρα να αντικαταστησω 3-4καλωδια που βρισκονται κατω απο το καντραν στο τ του τιμονιου (που διπλωνουν και εχω κανει τις κολλησεις)με καινουρια.Τι καλωδια να παρω να αντεχουν στην τριβη και τι υλικο θα μπορουσα να βαλω εξω απο τα καλωδια σαν εξτρα ενισχυση?

    Πιανουν τα χερια μου με diy καταστασεις οποτε αν ειναι κατι που θα μπορουσα να ασχοληθω(απλετος χρονος) θα το κανω.Απλα μια καθοδηγηση καλη χρειαζομαι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ.
    Βολταϊκό τοξο σε 12βολτη παροχή δεν εχει παρατηρηθεί (ακόμη..)
    Αν όντως ισχύει κατι τετοιο, καπου εχεις διαρροή απο το δευτερευον του πολλαπλασιαστή..
    Δεν ειναι συχνο φαινομενο.Το παρατηρησα μια στα τοσα καθως ερχοταν τα καλωδια κοντα στο σκελετο του τιμονιου και μου εκανε μεγαλη εντυπωση.Μπορω να το μετρησω και εγω?

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Aν βοηθαει πουθενα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	anorthotis (1).jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	399310
    Τελευταία τροποποίηση από dimitris12; 15/09/2018 στις 03:55.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Ξηλωσε τα ξενον και βαλε κανονικη λαμπα
    Αν εβαζα led θα ηταν καλυτερα?Καπου διαβασα οτι τραβαει λιγοτερο ρευμα και ειναι καλυτερα για το συστημα φορτισης,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris12 Προβολή μηνύματος
    Αν εβαζα led θα ηταν καλυτερα?Καπου διαβασα οτι τραβαει λιγοτερο ρευμα και ειναι καλυτερα για το συστημα φορτισης,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει
    Ισχύει...γι'αυτό σου είπαν να ξηλώσεις τα ξένον και να βάλεις τα δικά του όπως και την μπαταρία που πρέπει.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το βολταικο πιθανον προερχεται απο τον μετασχηματιστη των κινεζοξενον

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris12 Προβολή μηνύματος
    Αυτο που με απασχολει ειναι οτι τη μερα φορτιζει μια χαρα και δουλευει η μηχανη αλλα τη νυχτα που πρεπει να αναψω φωτα με αφηνει.
    Την απάντηση την έχεις δώσει ήδη μόνος σου: Το κύκλωμα παραγωγής ρεύματος στην μηχανή σου, υπολειτουργεί. Δεν παράγει όσο ρεύμα χρειάζεται. Όταν οι ανάγκες είναι χωρίς τα φώτα, επαρκεί, όταν προστίθενται και τα φώτα, δεν επαρκεί.

    Το ότι έχεις βάλει μικρότερη μπαταρία, είναι πρόβλημα, αλλά η μεγαλύτερη, δεν σε σώζει: Απλά θα αδειάζει λίγη ώρα πιο μετά.

    Πρέπει να βρεις τι φταίει στο κύκλωμα, η γεννήτρια (πηνια), η ανόρθωση ή ΚΑΙ τα δύο έχουν πει το ποίημα;

    Βγάλε τα xenon μόνο προβλήματα δημιουργούν. Όλοι οι γνωστοί μου, εκεί στο 2010 περίπου που γίναν της μόδας τα xenon, ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΛΕΜΕ, στο μηνα μετά αφού τα βάλανε, κάψανε ανόρθωση ή γεννήτρια. Βάλε τα κλασσικά πυρακτώσεως ή LED που μπορεί να μην φωτίζουν απόλυτα σωστά σαν ποιότητα, φωτίζουν όμως σαν ποσότητα και δεν τραβάνε πολύ ρεύμα.

    Ξέρεις να μετράς γεννήτρια και ανόρθωση;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το βολταικο πιθανον προερχεται απο τον μετασχηματιστη των κινεζοξενον
    Α γειά σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Ευχαριστω ολους για την ανταποκριση καταρχην

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Την απάντηση την έχεις δώσει ήδη μόνος σου: Το κύκλωμα παραγωγής ρεύματος στην μηχανή σου, υπολειτουργεί. Δεν παράγει όσο ρεύμα χρειάζεται. Όταν οι ανάγκες είναι χωρίς τα φώτα, επαρκεί, όταν προστίθενται και τα φώτα, δεν επαρκεί.

    Το ότι έχεις βάλει μικρότερη μπαταρία, είναι πρόβλημα, αλλά η μεγαλύτερη, δεν σε σώζει: Απλά θα αδειάζει λίγη ώρα πιο μετά.

    Πρέπει να βρεις τι φταίει στο κύκλωμα, η γεννήτρια (πηνια), η ανόρθωση ή ΚΑΙ τα δύο έχουν πει το ποίημα;

    Βγάλε τα xenon μόνο προβλήματα δημιουργούν. Όλοι οι γνωστοί μου, εκεί στο 2010 περίπου που γίναν της μόδας τα xenon, ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΛΕΜΕ, στο μηνα μετά αφού τα βάλανε, κάψανε ανόρθωση ή γεννήτρια. Βάλε τα κλασσικά πυρακτώσεως ή LED που μπορεί να μην φωτίζουν απόλυτα σωστά σαν ποιότητα, φωτίζουν όμως σαν ποσότητα και δεν τραβάνε πολύ ρεύμα.

    Ξέρεις να μετράς γεννήτρια και ανόρθωση;
    Οποτε το προβλημα μπορει να ερχεται σε βαθος...
    Η γεννητρια δεν ξερω καν πως ειναι..ουτε τον ανορθωτη ηξερα βεβαια αλλα με λιγο ψαξιμο απο ιντερνετ τον βρηκα και υπηρχε ενα τοπικ εδω με αναλυτικες οδηγιες.Αν ειναι ευκολο να τον μετρησω θα το κανω ευχαριστως απλα να ξερω και το πως.

    Οσον αφορα τα φωτα μπροστα θα χρειαστω σιγουρα βοηθεια γιατι δεν εχω ιδεα πως βγαινει η xenon ωστε να βαλω τα led.Παραθετω και μερικες φωτο μηπως βοηθανε πουθενα(Θα ηθελα να προτεινετε και μαρκα για led και απο που να τα παρω γιατι δεν εχω ιδεα)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xenon (1).jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	94,3 KB 
ID:	399303Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xenon (3).jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	399304Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xenon (2).jpg 
Προβολές:	260 
Μέγεθος:	78,2 KB 
ID:	399305

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Ένα μαγαζί που έχει λάμπες LED και έχω πάρει είναι το ledmania.gr . Δεν σημαίνει ότι είναι το μόνο, ούτε το αναφέρω ως διαφήμιση, απλά αυτό ξέρω. Άμα google-άρεις θα βρεις και άλλα φυσικά.

    Η λάμπα xenon άμα ακολουθήσεις το καλώδιό της, θα σε βγάλει σε ένα πλακέ εξάρτημα, αυτό είναι ο ενισχυτής της, που παράγει το ρεύμα που χρειάζεται η λάμπα. Από αυτό στην συνέχεια θα φεύγει άλλο καλώδιο, που θα πηγαίνει να βρήσκει το μαμίσιο φις, για την μαμά λάμπα. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα βγάλεις όλα αυτα, και να βάλεις μια κανονική λάμπα ή μια led στο μαμίσιο φις.

    Μερικοί ενισχυτές παίζει να έχουν και κανά εξτρά καλώδιο γείωσης ή τροφοδοσίας, ε το αφαιρείς κι αυτό. Συνήθως όμως πάνω στο μαμά φις μπαίνουν.

    Ο ενισχυτής είναι που σου δημιουργεί παρεμβολές και σου σπινθιρίζει η καλωδίωση, κατά πάσα πιθανότητα, για δες χωρίς αυτόν, κάνει πάλι κόλπα το μοτό σου;


    Για το πως μετράμε γεννήτρια-ανόρθωση, έχει όντως ένα εξαιρετικό άρθρο. Διαβασέ το.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Κανενα καλο τοπικ να δω που βρισκεται και πως μετριεται η γεννητρια-πηνια υπαρχει?Εχω χαθει λιγο...
    (Εκτος και αν υπαρχει κανενας καλοθελητης στην Αθηνα και με ξεστραβωσει κανωντας τις μετρησεις...)
    Επισης θα ηθελα και καποια απαντηση σχετικα με τις ερωτησεις μου στο ποστ αν γνωριζει καποιος

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Nαι.Αυτο ειχα δει!Ευχαριστω!
    Για τη μηχανη αυτη ξερει κανεις τι ανορθωτη ψαχνω?Και κοστος τοποθετησης ανορθωτη αν γνωριζει κανεις,εκτος και αν ειναι βιδωμα μονο οποτε το αναλαμβανω εγω

    Και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω ..οταν ξεμενω απο μπαταρια και προσπαθω να τη βαλω μπρος με σπρωξιμο δεν παιρνει μπρος με την καμια.Παρα μονο αν φορτιστει η μπαταρια παιρνει στο σπρωξιμο.Συνεπαγεται τιποτα αλλο εκτος προβληματικου ανορθωτη και τελειωμενης μπαταριας?
    Τελευταία τροποποίηση από dimitris12; 17/09/2018 στις 02:15.

  15. #15
    https://www.car.gr/parts/view/13572212/

    Δες εδω αν ψαχνεις κατι φτηνο , βαλε βγαλε ειναι.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι άλλο θα δούμε!!!!!!!!
    από bikersonly στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 20:58
  2. Tι άλλο θα πάει ΣΚΑΤΑ σήμερα...?
    από Wizard13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 16:59
  3. τι άλλο ... ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΙ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 13:47
  4. Δεν πάει άλλο!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:46
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF