Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Κινητήρας στα κόκκινα: Σε πόση ώρα από το ξεκίνημα;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291

    Κινητήρας στα κόκκινα: Σε πόση ώρα από το ξεκίνημα;

    Ερώτηση ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος:
    Από τη στιγμή που θα βάλουμε μπροστά τη μηχανή, σε πόση ώρα μπορούμε να τη δουλέψουμε στα κόκκινα;
    Ίσως μια προφανής απάντηση είναι μόλις το νερό ψύξης φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας (γύρω στους 90oC, εφόσον υπάρχει αντίστοιχη ένδειξη).
    Αλλά μήπως το σωστό είναι μόλις φτάσει το λάδι σε θερμοκρασία λειτουργίας;
    Αν ναι, ξέρουμε ποια είναι αυτή και σε πόση ώρα (ή χλμ) περίπου την φτάνει ο κινητήρας;

  2. #2
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Το λαδι πρεπει να φτασει σε σωστη θερμοκρασια.
    Τωρα, ποση ωρα χρειαζεται ειναι σχετικο.
    Κανα 15λεπτο ισως ;
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Αν έχεις τετρακύλινδρο, κάνει ψοφόκρυο, και φοράς τζιν, μόλις ζεσταθούν τα μπούτια σου + 5 λεπτά.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το να μην την δουλέψεις καθόλου στα "κόκκινα" παίζει ?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Το να μην την δουλέψεις καθόλου στα "κόκκινα" παίζει ?
    Όχι δεν γίνεται, έχω ψυχαναγκασμό.

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Dalton ζεις, εσύ μας οδηγείς.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Η θερμοκρασία λαδιού είναι που μετράει. Δυστυχώς ελάχιστα σύγχρονα οχήματα έχουν σχετική ένδειξη, οπότε πρέπει να την υπολογίζεις κατ' εκτίμηση, λαμβάνοντας υπόψη τη θερμοκρασία που είχε η μοτοδυκλέτα όταν ξεκίνησες. Το χειμώνα χρειάζεται σχεδόν διπλάσιος χρόνος, σε σχέση με το καλοκαίρι.

    Η θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού, που βλέπουμε στον πίνακα οργάνων, ανεβαίνει πολύ πιο γρήγορα και δε θα πρέπει να μας μπερδεύει. Το λάδι έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα από το ψυκτικό υγρό, οπότε θέλει υπερδιπλάσιο χρόνο για φθάσει στη βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας.

    Φυσικά μετράνε παράγοντες όπως το αν είναι στο ρελαντί ή κινείται υπό μικρό ή μεγάλο φορτίο.

    Σε αμάξια που έχω παρατηρήσει δείκτη θερμοκρασίας λαδιού, το χειμώνα χρειάζονται 20 λεπτά για να φθάσει το λάδι σε καλή θερμοκρασία. Για τις μηχανές ο χρόνος είναι και δική μου απορία, αν και δεν τις δουλεύω στα κόκκινα.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Δεν έχει και τόση σημασία....όταν δουλεύεις ένα μοτέρ στα κόκκινα, κάποια στιγμή θα στα δώσει στο χέρι.
    Γιαυτό υπάρχει η κόκκινη γραμμή. Για να μην μπαίνεις εκεί. Οπότε άτοπη η ερώτηση, θαρρώ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος:
    Από τη στιγμή που θα βάλουμε μπροστά τη μηχανή, σε πόση ώρα μπορούμε να τη δουλέψουμε στα κόκκινα;
    Ίσως μια προφανής απάντηση είναι μόλις το νερό ψύξης φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας (γύρω στους 90oC, εφόσον υπάρχει αντίστοιχη ένδειξη).
    Αλλά μήπως το σωστό είναι μόλις φτάσει το λάδι σε θερμοκρασία λειτουργίας;
    Αν ναι, ξέρουμε ποια είναι αυτή και σε πόση ώρα (ή χλμ) περίπου την φτάνει ο κινητήρας;

    η σωστη απαντηση ειναι: ΑΜΕΣΑ!

    ολα τα μηχανακια με το που παρει μπροστα το μοτερ μπορουν να πανε κοκκινα...ταπα...καρυδι...στατικοι κοφτες....


    αλλα υποψιαζομαι οτι δεν ρωτας αυτο...

    ρωτας αν το κανεις αυτο σε ποσο χρονο θα παρεις το μοτερ στο χερι...
    ή τελοσπαντων σε ποση ωρα να το κανεις ωστε να μην παρεις το μοτερ στο χερι...


    αυτοι οι χρονοι λοιπον ειναι τελειως θεωρητικοι γιατι οι παραμετροι ειναι απειροι...
    π.χ. δεν πα να κανεις παντα το καλυτερο ζεσταμα λαδιου, νερου και να το λειτουργεις με τα καλυτερα λαδια, να κανεις πιο συχνα αλλαγη λαδιου απ'οτι χεζεις κλπ..κλπ...ΑΝ το μοτερ ειναι πουσαρισμενο τερμα (π.χ. κοντραδικο ή αγωνιστικο) σε ελαχιστο χρονο, θα το παρεις στην μασχαλη...

    αν παλι εχεις κανενα c50 ή καμια px200, δεν πα να τα πηγαινεις ταπα με το που τα βαζεις μπροστα μεχρι και που θα τα σβησεις....το πιθανοτερο ειναι πρωτα να πεθανεις εσυ και μετα αυτα...

    οποτε σωστη απαντηση στο ερωτημα σου δεν υπαρχει...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ούτε εγώ πηγαίνω ποτέ στα κόκκινα.
    Το ερώτημά μου γεννήθηκε ως εξής:
    Χθες πήγαινα με το XJ6, όταν 10 λεπτά περίπου αφότου ξεκίνησα (δηλ. σχετικά νωρίς) χρειάστηκε να ανεβάσω στις 8.000 rpm για περίπου μισό λεπτό.
    Εντάξει, το κόκκινο απείχε αρκετά ακόμη (11.600 rpm) και η θερμοκρασία νερού ήταν ok, αλλά αναρωτήθηκα αν ο κινητήρας ήταν έτοιμος εκείνη τη στιγμή να δεχτεί τόσες στροφές.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Υπάρχουν τάπες λαδιού με θερμόμετρο που μπορείς να τσεκάρεις. Σίγουρα η ένδειξη δεν είναι ακριβής, αλλά πιστεύω μια τάξη μεγέθους +-5C την έχεις.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  12. #12
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ούτε εγώ πηγαίνω ποτέ στα κόκκινα.
    Το ερώτημά μου γεννήθηκε ως εξής:
    Χθες πήγαινα με το XJ6, όταν 10 λεπτά περίπου αφότου ξεκίνησα (δηλ. σχετικά νωρίς) χρειάστηκε να ανεβάσω στις 8.000 rpm για περίπου μισό λεπτό.
    Εντάξει, το κόκκινο απείχε αρκετά ακόμη (11.600 rpm) και η θερμοκρασία νερού ήταν ok, αλλά αναρωτήθηκα αν ο κινητήρας ήταν έτοιμος εκείνη τη στιγμή να δεχτεί τόσες στροφές.
    Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για σύγχρονα μηχανάκια και φυσικά πολύ ποιό βελτιωμένα λιπαντικά σε σχέση με το παρελθόν.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ούτε εγώ πηγαίνω ποτέ στα κόκκινα.
    Το ερώτημά μου γεννήθηκε ως εξής:
    Χθες πήγαινα με το XJ6, όταν 10 λεπτά περίπου αφότου ξεκίνησα (δηλ. σχετικά νωρίς) χρειάστηκε να ανεβάσω στις 8.000 rpm για περίπου μισό λεπτό.
    Εντάξει, το κόκκινο απείχε αρκετά ακόμη (11.600 rpm) και η θερμοκρασία νερού ήταν ok, αλλά αναρωτήθηκα αν ο κινητήρας ήταν έτοιμος εκείνη τη στιγμή να δεχτεί τόσες στροφές.
    Είναι τελείως διαφορετικό θέμα οι υψηλές στροφές απο τα κόικκινα και η ερώτηση είναι παραπλανητική.
    Στο ερώτημα λοιπόν για τα κόκκινα η απάντηση είναι ποτέ, εκτός κι αν κυνηγας χρόνους στην πίστα και δεν σε παίρνει να ανεβάσεις γιατί θα ξανακατεβάσεις σε 100 μέτρα.
    Αν μιλάς απλά για ψηλές στροφές, αρκεί να έχει φτάσει η θερμοκρασία του κινητήρα σου στην φυσιολογική περιοχή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάς απλά για ψηλές στροφές, αρκεί να έχει φτάσει η θερμοκρασία του κινητήρα σου στην φυσιολογική περιοχή.
    Εννοείς τη θερμοκρασία νερού ή λαδιού;
    Επειδή στην περίπτωση που ανέφερα η πρώτη ήταν εντάξει, η δεύτερη δε νομίζω ότι είχε ανέβει αρκετά.

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Εννοείς τη θερμοκρασία νερού ή λαδιού;
    Επειδή στην περίπτωση που ανέφερα η πρώτη ήταν εντάξει, η δεύτερη δε νομίζω ότι είχε ανέβει αρκετά.
    Εννοώ την θερμοκρασία λαδιού, η οποία βέβαια αργεί λίγο να ανέβει σε σχεση με του ψυκτικού, αλλά δεν έχεις όργανο για να την ελέγξεις.
    Γενικά όμως δεν αρκεί και τόσο πολύ να ανέβει, είναι λίγο πολύ αλληλένδετες με μια μικρή καθυστέρηση.
    Μετά από λίγο η θερμοκρασία λαδιού είναι σχεδόν πάντα υψηλότερη απο του ψυκτικού.

    Σκέψου οτι αν έχεις εξωτερική θερμοκρασία 0C και ξεκινάς χαλαρά, θέλεις αρκετό χρόνο μόνο και μόνο για να πιάσεις την θερμοκρασία νερού/λαδιού που έχεις στην εκκίνηση οταν έχει εξωτερική 20C.
    Γι αυτό βάζουμε πάντα τα λάδια με το σωστό ιξώδες στο μοτέρ μας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ciao σε μια ωρα απο τωρα (να εχετε και περιθωριο)
    από gcrook στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2008, 23:54
  2. Θερμοκρασία στα κόκκινα σε CBF-600S!!
    από cbfakias στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2007, 15:57
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 16:56
  4. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 19:22
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 09:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF