Σελίδα 13 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 223

Θέμα: Δεν φρενάρει !!!

  1. #181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Να σου πω, πήγα και ρώτησα για φρένα και μου ειπαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για δισκόπλακες, σε σημείο απαγορευτικό. Μετά ρώτησα για τακάκια και μου είπαν χωρίς δισκόπλακα άλλη, δεν έχει νόημα το τακάκι. Επόμενη επιλογή η τρόμπα φρένου. Για σωληνάκια υψηλής ούτε κουβέντα.

    Αλλά επειδή ο ΤΕΟΣ έχει δίκαιο και το μηχανάκι σε καμία περίπτωση δεν το έχω φτάσει ακόμα στο όριο του, δεν έκανα τίποτα, συν του ότι επειδή με ξέρω, μόλις νιώσω καλά και έχω μαζέψει και τα λεφτά που θέλω (δάνεια προσπαθώ να μη βάζω) θα το αλλάξω... οπότε ότι και να βάλω πάνω τώρα θα πάει υπερ πίστεως.... αυτή τη στιγμή η αντιπροσωπεία (οχι suzuki, αλλού ρώτησα) μου το παίρνει το πολύ 4300 είτε με εξατμίσεις κλπ είτε μαμά...
    για triumph 765 σε "κόβω"...
    πάρα πολύ καλό.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #182
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Να σου πω, πήγα και ρώτησα για φρένα και μου ειπαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για δισκόπλακες, σε σημείο απαγορευτικό. Μετά ρώτησα για τακάκια και μου είπαν χωρίς δισκόπλακα άλλη, δεν έχει νόημα το τακάκι. Επόμενη επιλογή η τρόμπα φρένου. Για σωληνάκια υψηλής ούτε κουβέντα.

    Αλλά επειδή ο ΤΕΟΣ έχει δίκαιο και το μηχανάκι σε καμία περίπτωση δεν το έχω φτάσει ακόμα στο όριο του, δεν έκανα τίποτα, συν του ότι επειδή με ξέρω, μόλις νιώσω καλά και έχω μαζέψει και τα λεφτά που θέλω (δάνεια προσπαθώ να μη βάζω) θα το αλλάξω... οπότε ότι και να βάλω πάνω τώρα θα πάει υπερ πίστεως.... αυτή τη στιγμή η αντιπροσωπεία (οχι suzuki, αλλού ρώτησα) μου το παίρνει το πολύ 4300 είτε με εξατμίσεις κλπ είτε μαμά...
    Μην μπαινεις σε αδικα εξοδα..βαλε ενα ζευγαρι hel σωληνακια μπρος πισω και ενα ζευγαρι τακακια dunlopad hh μπροστα...θα δεις διαφορα αμεσως..κοστος γυρω στα 150 συνολο λογικα ολα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #183
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    για triumph 765 σε "κόβω"...
    πάρα πολύ καλό.
    Dreams are for doers.

  4. #184
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το ABS είχε βλάβη και δεν άναψε κανένα λαμπάκι...


    Λαμπάκι έχει;

  5. #185
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το ABS είχε βλάβη και δεν άναψε κανένα λαμπάκι...


    Λαμπάκι έχει;
    Ναι
    Dreams are for doers.

  6. #186
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Και πότε ανάβει;


    (Ρητορική ερώτηση)

  7. #187
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Και πότε ανάβει;
    Όταν βάζεις μπρος και σβήνει μόλις πιάσεις πάνω απο 10 χλμ/ω και όταν έχει βλάβη.
    Dreams are for doers.

  8. #188
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Όταν βάζεις μπρος και σβήνει μόλις πιάσεις πάνω απο 10 χλμ/ω και όταν έχει βλάβη.
    Από όσα κατάλαβα από αυτά που διάβασα εσένα δεν άναψε και ψαχνόσουν, εκτός του ότι δημιουργήθηκε μια πολύ επικίνδυνη κατάσταση.

  9. #189
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Να σου πω, πήγα και ρώτησα για φρένα και μου ειπαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για δισκόπλακες, σε σημείο απαγορευτικό. Μετά ρώτησα για τακάκια και μου είπαν χωρίς δισκόπλακα άλλη, δεν έχει νόημα το τακάκι. Επόμενη επιλογή η τρόμπα φρένου. Για σωληνάκια υψηλής ούτε κουβέντα.

    Αλλά επειδή ο ΤΕΟΣ έχει δίκαιο και το μηχανάκι σε καμία περίπτωση δεν το έχω φτάσει ακόμα στο όριο του, δεν έκανα τίποτα, συν του ότι επειδή με ξέρω, μόλις νιώσω καλά και έχω μαζέψει και τα λεφτά που θέλω (δάνεια προσπαθώ να μη βάζω) θα το αλλάξω... οπότε ότι και να βάλω πάνω τώρα θα πάει υπερ πίστεως.... αυτή τη στιγμή η αντιπροσωπεία (οχι suzuki, αλλού ρώτησα) μου το παίρνει το πολύ 4300 είτε με εξατμίσεις κλπ είτε μαμά...
    Δεν ξέρω που ρώτησες αλλά εγώ δεν συμφωνώ με αυτά που σου είπαν.
    Να σημειώσω οτι κάποτε είχα ενα μηχανάκι με αυτες ακριβώς τις άχρηστες δαγκάνες και παρόμοιο πηρούνι και το πήγαινα και πίστα.
    Το βελτίωσα ώστε να μην έχω πρόβλημα. Αυτό έγινε με ελατήρια στο πηρούνι, τακάκια και σωληνάκια.
    Συγκεκριμένα είχα βάλει ελατήρια hyperpro, τα λάδια που είχε το κιτ και τακάκια Carbone Lorraine. Η μάρκα των σωληνακίων δεν παίζει καν ρόλο, αρκεί να είναι μια καλή σωστή μάρκα.
    ϊσως βγεί κάποιος τώρα να πεί πάλι οτι φτιάχνουν και στην Σπ Πάτση σωληνάκια, δεν δινω πια σημασία, μην δώσεις κι εσυ.
    Με λίγα λόγια δίνεις περίπου 300 Ευρω κι έχεις πολύ καλύτερα φρένα/πηρούνι.


    Επίσης σε όλες μου τις μοτοσυκλέτες αλλάζω αμέσως τα μπροστινά σωληνάκια με υψηλής πίεσης!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #190
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    ... Μετά ρώτησα για τακάκια και μου είπαν χωρίς δισκόπλακα άλλη, δεν έχει νόημα το τακάκι. Επόμενη επιλογή η τρόμπα φρένου. Για σωληνάκια υψηλής ούτε κουβέντα.
    ...τί λέει ο κοζμάκης για να πουλήσει δισκόπλακες!!!

    Προσυπογράφω τα όσα λέει ο sapila πιο πάνω για το τρίπτυχο σωληνάκια/τακάκια/ελατήρια μπροστινού.
    Τα carbon Lorraine εξαιρετικά τακάκια, αρκέι να μην βάλεις τίποτα πισταδόρικα κράματα, γιατί σε χρήση δρόμου θα σε ταλαιπωρήσουν (μέχρι και αν ζεσταθούν). Δε θυμάμαι και ποιά ακριβώς φοράω...κάτι σε "Α3"..δεν παίρνω και όρκο.
    Από επίσης προσωπική εμπειρία, τα ελατήρια (εν προκειμένω Hyperpro) θα σου βελτιώσουν σε άνω του ικανοποιητικού βαθμό την αίσθηση του μπροστινού με σχετικά χαμηλό κόστος.

    Από κει και πέρα αν έχεις τα λεφτά ή ακόμα καλύτερα την τύχη να βρεις κάνα μεταχειρισμένο πλήρως ρυθμιζόμενο Öhlins...θα δεις το φως το αληθινό!

    Απορώ όμως...δεν στα έχει πει ήδη όλα αυτά το γλυκό αγόρι με το gen1 ??
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  11. #191
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    δεν πιστευω οτι θα δεις καμια διαφορα με τα σωληνακια. τακακια ισως να δεις διαφορα αλλα δεν ειναι βεβαιο.

  12. #192
    μην του βάλεις τίποτα παρά μόνο πωλητήριο και βουρ για το κουκλάκι
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #193
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Τεος & Σαπιλας τα λένε όλα μη παραλείποντας τίποτα.
    Εγω,που έχω κάνει υβρίδιο το Ζ μου, θα πρότεινα όπως κι ο απο πανω να μη του βάλεις τίποτα (τα σωληνάκια δε τα θεωρώ μόντα,όσο ωφέλιμη αλλαγή κι αν είναι,που είναι) και να μάθεις να το δουλεύεις ως έχει.
    Είσαι νέα αναβάτης,γουστάρεις, πιάσε και στίφτο.
    Και όταν με το καλό έρθει η ώρα που θαχεις γράψει και αρκετες ωρες πτήσης,θα ξέρεις κι εσύ η ίδια καλύτερα τι παραπάνω ζητάς.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #194
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν πιστευω οτι θα δεις καμια διαφορα με τα σωληνακια.
    Όντως τωρα??μάλλον δεν έχεις πιέσει ποτέ τα φρένα σου με τα μαμά για να δεις πόση διαφορά έχει με τα υψηλής...
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #195
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω που ρώτησες αλλά εγώ δεν συμφωνώ με αυτά που σου είπαν.
    Να σημειώσω οτι κάποτε είχα ενα μηχανάκι με αυτες ακριβώς τις άχρηστες δαγκάνες και παρόμοιο πηρούνι και το πήγαινα και πίστα.
    Το βελτίωσα ώστε να μην έχω πρόβλημα. Αυτό έγινε με ελατήρια στο πηρούνι, τακάκια και σωληνάκια.
    Συγκεκριμένα είχα βάλει ελατήρια hyperpro, τα λάδια που είχε το κιτ και τακάκια Carbone Lorraine. Η μάρκα των σωληνακίων δεν παίζει καν ρόλο, αρκεί να είναι μια καλή σωστή μάρκα.
    ϊσως βγεί κάποιος τώρα να πεί πάλι οτι φτιάχνουν και στην Σπ Πάτση σωληνάκια, δεν δινω πια σημασία, μην δώσεις κι εσυ.
    Με λίγα λόγια δίνεις περίπου 300 Ευρω κι έχεις πολύ καλύτερα φρένα/πηρούνι.


    Επίσης σε όλες μου τις μοτοσυκλέτες αλλάζω αμέσως τα μπροστινά σωληνάκια με υψηλής πίεσης!
    +675 σε ολα.

    Απλά τα τακάκια να ειναι DP (αυτα που λεει και ο τεος δηλ.)

Σελίδα 13 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52
  2. δεν σας είπα....
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 14:56
  3. Εξατμήσεις Νο2: Το αμορτισέρ δεν θερμαίνεται υπερβολικά?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 22:59
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 20:05
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF