Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 223

Θέμα: Δεν φρενάρει !!!

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Ότι δικαιολογεί αυτό που έγινε εχθές.

    Στο συνεργείο είμαι. Θα δείξει....

    Πως το καβαλας μετά από αυτό;


    ναι κοιτα...δεν ηταν τυχαια η ερωτηση μου...εχει πολλα "παρακλαδια"...
    αν αυτο εδειξε το διαγνωστικο, προφανως και γι'αυτο υπηρχε η δυσλειτουργια του φρενου...

    τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
    υπαρχει ξεχωριστη μοναδα-εγκεφαλος abs στο μηχανακι? αν ναι, θα αλλαχτει? αν ναι, θα αλλαχτει με μια ιδια που πιθανοτατα να το ξανακανει?
    αν δεν υπαρχει ξεχωριστη μοναδα-εγκεφαλος abs και ειναι κομματι του κανονικου εγκεφαλου, θα αλλαχτει ο εγκεφαλος? θα διορθωθει με φλασαρισμα? αν αλλαχτει ο εγκεφαλος τι σου διασφαλιζει οτι δεν θα το ξανακανει?
    δυστυχως δεν ειναι μηχανικη η βλαβη σου...δλδ τρομπα, υγρα φρενων κλπ...ειναι ηλεκτρονικη...και εκει δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρη για το μετα...

    οπως καταλαβαινεις αυτα και αλλα πολλα πρεπει να τα ρωτησεις για το μελλον...και εφ'οσον εισαι εκει που εισαι καλο ειναι να ξερεις και τι σου γινεται...

  2. #32
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Κάνουν κάποια τσεκ που λένε οι οδηγίες. Το μηχανάκι θα μείνει μέσα φυσικά. Έχει ξεχωριστή μονάδα ABS. Από ότι κατάλαβα θα αλλαχτεί. Φαντάζομαι με ίδια, καινουρια. Με τι άλλο θα μπορούσε; Μου λένε δεν έχει ξανασυμβεί και εφόσον συναιβει μια φορά, δεν υπάρχει εγγύηση πως δε θα ξαναγίνει. Μια στο δις; Έστω. Αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.

    Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια.... αν και μου αρέσει και με ευχαριστεί ιδιαίτερα....
    Dreams are for doers.

  3. #33
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Κάνουν κάποια τσεκ που λένε οι οδηγίες. Το μηχανάκι θα μείνει μέσα φυσικά. Έχει ξεχωριστή μονάδα ABS. Από ότι κατάλαβα θα αλλαχτεί. Φαντάζομαι με ίδια, καινουρια. Με τι άλλο θα μπορούσε; Μου λένε δεν έχει ξανασυμβεί και εφόσον συναιβει μια φορά, δεν υπάρχει εγγύηση πως δε θα ξαναγίνει. Μια στο δις; Έστω. Αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.

    Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια.... αν και μου αρέσει και με ευχαριστεί ιδιαίτερα....

    Απόλυτα δικαιολογημένη η στεναχώρια σου κι επίσης καταλαβαίνω και το ξενέρωμά σου, αλλά (γνώμη μου πάντα) μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα και μην απορρίψεις μηχανάκι που σε "ευχαριστεί ιδιαιτέρα". Όταν αποκατασταθεί η βλάβη (μηχανήματα είναι όλα παθαίνουν βλάβες) και το ξανα καβαλήσεις, σιγά σιγά θα αποκατασταθεί και η εμπιστοσύνη σου προς το μηχανάκι. Θα σου πάρει λίγο χρόνο αλλά όλα θα γίνουν οκ μετά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Κάνουν κάποια τσεκ που λένε οι οδηγίες. Το μηχανάκι θα μείνει μέσα φυσικά. Έχει ξεχωριστή μονάδα ABS. Από ότι κατάλαβα θα αλλαχτεί. Φαντάζομαι με ίδια, καινουρια. Με τι άλλο θα μπορούσε; Μου λένε δεν έχει ξανασυμβεί και εφόσον συναιβει μια φορά, δεν υπάρχει εγγύηση πως δε θα ξαναγίνει. Μια στο δις; Έστω. Αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.

    Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια.... αν και μου αρέσει και με ευχαριστεί ιδιαίτερα....

    αρχικα μην απογοητευεσαι...αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες οπως σου ειπαν και παραπανω...
    οσο για την μοναδα abs, επειδη ρωτας με τι αλλο θα μπορουσε να αλλαχτει εκτος απο "ιδια καινουργια" ειναι "καινουργια με αλλο κωδικο"...
    βεβαια αυτο συμβαινει αν παρατηρηθει οτι το συγκεκριμενο part εχει δειξει επανηλλειμενα την δυσλειτουργια του...
    προσεξε!! μπορει να μην βγει ανακληση απαραιτητα...δλδ να το ξερει η suzuki ή η όποια suzuki και να κανει το κουνελι...απλα το
    εργοστασιο να αντικαταστησει την παλια μοναδα με νεα και φυσικα αλλο κωδικο...πανομοιοτυπες εξωτερικα οι μοναδες αλλα η βελτιωμενη αλλο κωδικο...αυτο συνεβη και με την μιζα του tiger 800 της triumph...

    αλλα φανταζομαι επειδη ειναι νεο το μηχανακι δεν θα εχουν ακουστει πολλα...
    μπορει βεβαια να ηταν και το "τυχερο" σου, που λεμε...να αλλαχτει με ιδια και να μην ξανασυμβει ποτε τιποτα..αστοχια υλικου και τερμα...συμβαινει και αυτο συχνοτατα...

    βεβαια δεν ειναι αυτος λογος να ξενερωνεις με το μηχανακι..εφ'οσον το γουσταρεις γενικα...
    ειδικα σε καινουργια μοντελα τετοιες "παιδικες ασθενεις" υπαρχουν συχνα και οι πρωτοι που το αντιμετωπιζουν ειναι οι πρωτοι τολμηροι κατοχοι που το πηραν...
    ωσπου να τσουλησει το μοντελο καμποσο καιρο και να αρχειοθετηθουν/διαγνωσθουν τα οποια τετοια μικροπροβληματα...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    . Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια....
    Πέτα το μωρέ να πα στα διάλ!!!

    ( Τι ώρα θα πας να το πετάξεις και σε ποιό μέρος; )
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Ο εγκέφαλος έδειξε δυσλειτουργία ABS...
    To λαμπακι όμως στον κόσμο του.......

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    712
    μήν δεχτείς με ΤΙΠΟΤΑ να σού τοποθετήσουν μεταχ/νο abs η ελάχιστα δουλεμένο η από τρακαρισμένο κλπ ,
    οτι κ αν σού λένε αυτοί ,οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κλπ ,μόνο καινούργιο κ σφραγισμένο κ με εγγύηση ,
    γιατί moto πρόκειται ?

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Κάνουν κάποια τσεκ που λένε οι οδηγίες. Το μηχανάκι θα μείνει μέσα φυσικά. Έχει ξεχωριστή μονάδα ABS. Από ότι κατάλαβα θα αλλαχτεί. Φαντάζομαι με ίδια, καινουρια. Με τι άλλο θα μπορούσε; Μου λένε δεν έχει ξανασυμβεί και εφόσον συναιβει μια φορά, δεν υπάρχει εγγύηση πως δε θα ξαναγίνει. Μια στο δις; Έστω. Αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.

    Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια.... αν και μου αρέσει και με ευχαριστεί ιδιαίτερα....
    Κατανοητό το ξενέρωμα και το αίσθημα ανασφάλειας, αλλά πιστεύω οτι θα το ξεπεράσεις σύντομα μόλις στο φτιάξουν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.646
    Καβαλας το πρωτο γιαπωνεζικο διχρονο "παλαιας κοπης" που θα βρεις μπροστα σου και καταλαβαινεις ότι το μηχανακι σου φρεναρει μια χαρα..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Καβαλας το πρωτο γιαπωνεζικο διχρονο "παλαιας κοπης" που θα βρεις μπροστα σου και καταλαβαινεις ότι το μηχανακι σου φρεναρει μια χαρα..!!
    Έχουμε πει ότι Brakes are for pussies, ναι;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Η μηχανή έμεινε μέσα και θα παραμείνει τουλάχιστον 10 μέρες γιατί δεν υπάρχει μονάδα ABS στην Ελλάδα, πρέπει να γίνει εισαγωγή, κτλ κτλ

    Κοινώς, welcome to the club, Natassa....

    Εδειξε πρόβλημα και στο μπρόστα, φυσικά, αλλά και στο πίσω φρένο. Εν ολίγοις, το διακοπτόμενο φρενάρισμα που κάνει το ABS στα οχήματα έχει μια χρονοκαθυστέρηση κάποιων μιλισεκόντ, ρολάρει, φρενάρει, ρολάρει φρενάρει κ.ο.κ. Αυτη η καθυστέρηση είναι 30 millisecond στο ABS που φοράει το SV. Στο προβληματικό δικό μου, αυτα τα 30, μπορεί να ήταν 200, γι'αυτό και έδινε την τρομακτική αίσθηση ότι δε φρενάρει, αλλά μετα από λίγο, που φαινόταν αιώνας, το φρένο τελικά δούλευε.

    Μετά την αντικατάσταση όλων όσων πρέπει ώστε να μπορεί το μηχανάκι να παραδοθεί, θα δω τι θα κάνω, αν θα το κρατήσω - αντικαταστήσω με άλλο ίδιο/άλλο μοντέλο suzuki/μηχανή άλλης εταιρείας.

    Οφείλω όμως να πω πως το επιτελείο SUZUKI (Σφακιανακης, το κεντρικό κατάστημα στη Σιδηροκάστρου), συνεργείο, πωλήσεις και διεύθυνση πωλήσεων/προώθησης μοτοσυκλετών, χειρίστηκαν το θέμα άψογα και όσον αφορά την επόμενη κίνηση, για το αν θα θέλω να το κρατήσω ή όχι, μου άφησαν όλα τα παράθυρα ανοιχτά. Ακόμα και να το πάρουν πίσω.... Είδωμεν.

    Μεγάλη κρυάδα.
    Dreams are for doers.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.464
    Κακώς δεν συνέχιζες τα test με τα φρεναρίσματα.
    10-10 χρονάκια...με 4-5 δοκιμές ακόμα, θα είχες βγει στη σύνταξη.
    :P

  13. #43
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Δε με φανταζόμουν ποτέ να κλαίω που χάλασε το μηχανάκι μου. Αντί να κάνω το σταυρό μου και κάνα ευχέλαιο (αν και δε πιστεύω σε τίποτα απο αυτα), που είμαι γερή και όρθια, στεναχωριέμαι που χάλασε το παιχνιδάκι μου και μου ακυρώνει όλα τα προγράμματα για τα επόμενα σαββατοκύριακα.

    Παρ'όλ'αυτά, η εμπειρία έχει δείξει πως μετά από κάθε εμπόδιο, αυτό που ακολουθεί είναι πολύ καλύτερο από εκείνο που υπήρχε.
    Dreams are for doers.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Πρωτο μηχανακι σου ειναι;

  15. #45
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Πρωτο μηχανακι σου ειναι;
    Ναι...
    Dreams are for doers.

Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 22:52
  2. δεν σας είπα....
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 15:56
  3. Εξατμήσεις Νο2: Το αμορτισέρ δεν θερμαίνεται υπερβολικά?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 23:59
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 21:05
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 23:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF