Σελίδα 9 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 223

Θέμα: Δεν φρενάρει !!!

  1. #121
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    To 750 έχει καλύτερα φρένα;
    Με μεγάλη διαφορά. Το GSX750S έχει ακτινικές τετραπίστονες δαγκάνες ενω το SV έχει τις φτηνιάρικες διπίστονες με γλύστρα.

    @nopattern για να βελτιώσεις τα φρένα του SV χρειάζεσαι σωληνάκια υψηλής και τακάκια που να δαγκώνουν και να αντέχουν, πχ Carbonne Lorraine, EBC, Dunlopad κλπ.
    Με το που θα δυναμώσεις τα φρένα, χρειάζεσαι ταυτόχρονα κι άλλα ελατήρια στο πηρούνι γιατί θα βυθίζεται πολύ περισσότερο.

    Αν παλι δεν σου φτάνουν τα φρένα, δυσκολεύει το θέμα. Στα trackdays που πας δεν θα σου φτάνουν ούτε με τις βελτιώσεις αυτές οταν το μάθεις και πας πιο γρήγορα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #122
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Με μεγάλη διαφορά. Το GSX750S έχει ακτινικές τετραπίστονες δαγκάνες ενω το SV έχει τις φτηνιάρικες διπίστονες με γλύστρα.

    @nopattern για να βελτιώσεις τα φρένα του SV χρειάζεσαι σωληνάκια υψηλής και τακάκια που να δαγκώνουν και να αντέχουν, πχ Carbonne Lorraine, EBC, Dunlopad κλπ.
    Με το που θα δυναμώσεις τα φρένα, χρειάζεσαι ταυτόχρονα κι άλλα ελατήρια στο πηρούνι γιατί θα βυθίζεται πολύ περισσότερο.

    Αν παλι δεν σου φτάνουν τα φρένα, δυσκολεύει το θέμα. Στα trackdays που πας δεν θα σου φτάνουν ούτε με τις βελτιώσεις αυτές οταν το μάθεις και πας πιο γρήγορα.
    Μπλέξιμο....

    Με το που το καβάλησα εχθές ένιωσα πόσο κακό ήταν αυτό που έγινε. Όχι επειδή προέκυψε μια βλάβη, αλλά επειδή μπήκα άθελα μου στη διαδικασία να οδηγήσω κάτι διαφορετικό και σε σημεία καλύτερο....
    Dreams are for doers.

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Μπλέξιμο....

    Με το που το καβάλησα εχθές ένιωσα πόσο κακό ήταν αυτό που έγινε. Όχι επειδή προέκυψε μια βλάβη, αλλά επειδή μπήκα άθελα μου στη διαδικασία να οδηγήσω κάτι διαφορετικό και σε σημεία καλύτερο....

    καλως ηρθες στον ανησυχο κοσμο της γρηγορης οδηγησης...

  4. #124
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Μπλέξιμο....

    Με το που το καβάλησα εχθές ένιωσα πόσο κακό ήταν αυτό που έγινε. Όχι επειδή προέκυψε μια βλάβη, αλλά επειδή μπήκα άθελα μου στη διαδικασία να οδηγήσω κάτι διαφορετικό και σε σημεία καλύτερο....
    Σε καταλαβαίνω, αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Το μηχανακι σου έχει + και - όπως όλα.
    Στα συν ειναι οτι είναι ελαφρύ και μανιτζέβελο κλπ. Στα πλήν ειναι πχ το φτηνιάρικο σιδερένιο ψαλίδι, το φτωχό χωρίς ρυθμίσεις πηρούνι και τα φρένα του.
    Αυτα τα ξέρεις πριν το αγοράσεις.

    Μπορείς φυσικά να βελτιώσεις κι άλλο τα φρένα και το πηρούνι με άλλα απο άλλες μοτο, απλά δεν είναι τόσο απλό.
    Βαλε προς το παρόν σωληνάκια, τακάκια κι ελατήρια και θα δείς αρκετή διαφορά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #125
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.698
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    καλως ηρθες στον ανησυχο κοσμο της γρηγορης οδηγησης...
    είσαι κι εσύ το ίδιο γρήγορος και ξέρεις ε;;;

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    είσαι κι εσύ το ίδιο γρήγορος και ξέρεις ε;;;


    ρε φιλε δεν εχει να κανει με το ποσο γρηγορος εισαι...παιζει να ειμαι πολυ πιο αργος απο την nopattern...
    λες και ο αλλος που γελαει απο πανω ειναι γρηγορος...

    εχει να κανει με το ποσο ανησυχος εισαι σε σχεση με τα γρηγορα μηχανακια...ετσι καταληγεις να θελεις καλυτερο απο αυτο που εχεις και ας μην μπορεις να παρεις το μαξιμουμ λογω ικανοτητων...
    ενω καποιος αλλος θα συμβιβαζοταν με κατι πολυ μετριοτερο, απλα και μονο επειδη τον πηγαινει και τον φερνει απο την δουλεια του...

  7. #127
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος του νήματος σε: "Δε φρενάρει σε σχέση με το GSX-750S."

  8. #128
    Πάρε το τζιες-εξες το εφταμιση που σου άρεσε, γιόλο.

    ΥΓ :Κι εγώ θέλω να μπω στους "γΛήγοροι", που υπογράφω?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #129
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος

    Όλα ξεπερνιούνται μετά από λίγα χιλιόμετρα... εκτός από ένα. ΦΡΕΝΑ. Η μέρα με τη νύχτα ανάμεσα στις δύο μοτοσυκλέτες.

    Αν το κρατήσω τελικά, πάμε για αναβάθμιση όπως και δήποτε.
    Μετά από μερικές μέρες και χιλιόμετρα οδήγησης θα ξανασυνηθίσεις το sv και δεν θα σου κακοφαίνονται πλέον.

  10. #130
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Μη τζακώνεστε, υπάρχουν και χειρότερα. Εγώ που είμαι πολύ αργός και με περνάνε τα παπάκια, τι να πω δηλαδή;

  11. #131
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Μπλέξιμο....

    Με το που το καβάλησα εχθές ένιωσα πόσο κακό ήταν αυτό που έγινε. Όχι επειδή προέκυψε μια βλάβη, αλλά επειδή μπήκα άθελα μου στη διαδικασία να οδηγήσω κάτι διαφορετικό και σε σημεία καλύτερο....
    Θα μιλήσω σοβαρά για σουζούκια.

    Ήξερες πολύ καλά τι και γιατί το αγόρασες όταν το αγόρασες και, με βάση αυτά τα κριτήρια, έκανες την καλύτερη επιλογή. Για σένα. Μείνε σε αυτό που έχεις, μάθε το ΠΟΛΥ καλά, πιες του το αίμα, και όταν νιώσεις ότι "το έχεις", ότι πραγματικά το έχεις όμως, τότε πούλα το και πάρε κάτι καλύτερο. Αυτή είναι η καλύτερη προσέγγιση και για την τσέπη σου και για την πρόοδό σου ως μοτοσικλετίστρια. Ξέχνα το ότι υπάρχουν μηχανάκια που έχουν καλύτερα φρένα (τα λέω για το ΜΤ-07, δε με ακούτε ), πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο, και μάθε να δουλεύεις με αυτά που έχεις. Μόνο καλύτερη θα γίνεις.
    Life begins at 45°.

  12. #132
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    τα φρένα ειναι για κουλούς.

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    To SVάκι γύρισε σπίτι του.

    Η αλήθεια είναι πως μετά το GSX-S750 που μου είχαν δώσει ως αντικατάσταση, μου φάνηκε κάπως.

    Όλα ξεπερνιούνται μετά από λίγα χιλιόμετρα... εκτός από ένα. ΦΡΕΝΑ. Η μέρα με τη νύχτα ανάμεσα στις δύο μοτοσυκλέτες.

    Αν το κρατήσω τελικά, πάμε για αναβάθμιση όπως και δήποτε.
    To πόσο δυνατά και με πόση αίσθηση φρενάρεις έχει ΤΡΕΙΣ παράγοντες όσο αφορά την ίδια την μοτοσυκλέτα.

    1. Το φρένο αυτό καθέ αυτό (τρόμπα-σωληνάκια-δαγκάνες-τακάκια-δίσκοι)
    2. Την ανάρτηση
    3. Το λάστιχο

    Το λάστιχο πες, έχεις κάτι καλό απάνω κι όχι καμιά ξεραίλα με τα λινά έξω, πάμε στην ανάρτηση. Τις καλύτερες τρόμπες-δαγκάνες-τακάκια να έχεις, αν η ανάρτηση είναι μια φτηνή που έβαλε η σουζούκι για να βγει το SV σε ανταγωνιστικό κόστος, και μπρουμυτίζει στο παραμικρό φρένο, βελτίωση δεν θα δεις.

    Ξεκίνα από την ανάρτηση. Το νέο SV δεν το έχω οδηγήσει, αν κρίνω όμως από τα παλιότερα, έχει ένα πηρούνι χωρίς ρυθμίσεις και με αποσβέσεις στα όρια του λίγου, για να είναι εύκολο στον μέσο οδηγό και στην κίνηση στην πόλη.

    Αν όντως είναι έτσι, εγώ θα ξεκίναγα από τα φτηνά και εύκολα: Πιο παχύ λάδι στα καλάμια και λίιιιιγο πιο ψηλά η στάθμη, ώστε να έρθει να μην βυθίζεται με το που χαιδεύεις την μανέτα. Πρέπει να βυθίζεται στο φρένο τόσο ώστε να σου δείχνει πόσο προσπαθεί ο τροχός να φρενάρει, κι όχι να ''χανεται'' το τι κάνει ο τροχός εκεί κάτω. Δεν ξέρω αν το νοιώθεις αυτό που περιγράφω.

    Τακάκια μεταλικά, σωληνάκια υψηλής, υδραυλικό υγρό 5.1 οι επόμενες βελτιώσεις.

    Αν μετά από αυτό, έχεις ακόμα απαιτήσεις, πας στα βαθειά ή απλά αλλάζεις μηχανή με κάτι που έχει αυτό που ζητάς.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #134
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Συμφωνώ με μπλιτζ & σαπιλα απόλυτα και με τηλεγωνο σε όλα πλην του 5.1 υγρού φρένων.
    Αν έρθει η ώρα που το μαμά σεταπ στα φρένα σου δεν σου αρκεί, υπάρχουν λύσεις.

    Παίζει στο ημπέη κατασκευαστής αποστατών για να μπορεί να βάλεις 4πιστονες ακτινικές δαγκάνες (συν μια αλλαγή τρόμπας).
    Το είδα πρόσφατα σε Βερσυς και μου φυγε το σαγόνι.
    ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι επειδή έχει λόξα με τα δυνατά φρένα, βρήκε αυτη τη λύση.του φοραει πλεον τις Νισσιν του ΖΧ14.

    Ολα αυτά όμως,θα αργήσουν πολύ να σου γίνουν απαραίτητα.
    Μη σου πω ότι τωρα που είσαι νούμπι, μπορεί και να σου προκαλούν και δυσκολία.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ηξεραν γιατι στο εδωσαν και μαλλον το επαιξαν εξυπνα εαν απο τωρα σκεφτεσαι για αναβαθμιση.
    Μαντεψε με τι πιθανοτητες επαιξαν, εαν θες ξανα naked +δυνατοτερο +Suzuki ....
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 9 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52
  2. δεν σας είπα....
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 14:56
  3. Εξατμήσεις Νο2: Το αμορτισέρ δεν θερμαίνεται υπερβολικά?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 22:59
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 20:05
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF