Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 223

Θέμα: Δεν φρενάρει !!!

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Φρένα έχουνε, το ΑΒΣ δεν δουλεύει........

    δλδ δεν παιζει ρολο οτι παρεμβαλλεται η μοναδα abs μεταξυ της τρομπας και του εμβολου? μαλιστα...
    ευχαριστω Ευαγγελε..

  2. #107
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και η περίπτωση να μείνει ανοιχτό το έμβολο του ABS και η διαδρομή της μανέτας να μην είναι επαρκής ώστε να δώσει την απαραίτητη πίεση και να φρενάρει. Δηλαδή να τερματίσει η μανέτα. Τότε είσαι χωρίς φρένο.
    Α, γεια σου!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτό πιθανότατα δεν γίνεται από την διαστασιολόγηση των εξαρτημάτων.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια δικλείδα ασφαλείας. Τότε όμως δε θα μοσχοπουλούσαν τα ηλεκτρονικά συστήματα κατ' επιλογήν απενεργοποίησης του ABS, το supermoto ABS mode και άλλα συναφή. Θα έλεγε στο εγχειρίδιο: "Αν θέλετε να κάνετε έντο, τραβήξτε τη μανέτα μέχρι το τέρμα της διαδρομής της και ο τροχός θα μπλοκάρει, αφού η διαστασιολόγησή του κυκλώματός του ABS δεν επιτρέπει τη μείωση της πίεσης, όταν ο οδηγός εξαντλήσει τη διαδρομή της μανέτας."

    Η δική μου εντύπωση, από τις λίγες (ευτυχώς) φορές που μου έχει χρειαστεί το ABS σε αμάξι και μοτοσυκλέτα, είναι ότι ακόμα κι αν εξαντλήσεις τη διαδρομή του φρένου, στο πεντάλ ή τη μανέτα, το ABS μπορεί να μειώσει την δύναμη πέδησης, όταν διαπιστώσει ολίσθηση. Άλλωστε ασυναίσθητα, όταν δεν πιάνει το φρένο το πατάς/τραβάς περισσότερο. Δε θα είχε νόημα να τίθενται όρια από το ίδιο το υδραυλικό του κύκλωμα που να μην προβλέπουν την ακούσια αντίδραση του άπειρου/τρομαγμένου οδηγού.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/09/2018 στις 11:34.

  3. #108
    Εδώ αλλάζεις τακάκια, και μέχρι να πατήσουν, το φρένο είναι σφουγγάρι, και λέτε εάν ανοιξει η βαλβίδα και κολλήσει ανοιχτή θα έχει φρένο;

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    AAAAANTE παλι, αν κολλησει ανοιχτη βαλβιδα, θα γεμισει ο θαλαμος "ανακουφισης" μετα, ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
    Οπως καποιος ειπε πιο πανω, ειναι ΔΙΑΣΤΑΣΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΣΩΣΤΑ γι'αυτον ακριβως το λογο.
    Να φτασει η διαδρομη της μανετας χωρις να τερματισει στο γκριπ...

    Διαβαζει κανεις τι γραφω;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #110
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δλδ τα μηχανακια που εχουν abs αν τσουλανε σβηστα σε κατηφορα, δεν εχουν φρενα?
    Αυτο συνεβαινε με τα σερβοφρενα. Δεν χανοταν ολο το φρενο αλλά ενα σημαντικο ποσοστο του.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ο πωλητης σου ειπε μαλακια (λογικο, πωλητης ειναι οχι τεχνικος)... το abs ΔΕΝ επηρεαζει την αποδοση του φρενου.. δουλεια του ειναι να επεμβει και να αποτρεψει το μπλοκαρισμα των τροχων σε πολυ δυνατο φρεναρισμα ωστε να μπορεις να ελεγχεις το μηχανακι.. ακομα και αν χαλασει και σταματησει να λειτουργει, φρενα θα εχεις κανονικοτατα απλα θα ειναι σα να μην υπαρχει το abs! αυτο που σου συμβαινει ειναι θεμα υλικων τριβης κατα πασα πιθανοτητα.. η αισθηση της μανετας την ωρα που σου συνεβη αυτο πως ηταν? ηταν οπως συνηθως η καπως μαλακη και "σπογγωδης"? ενδεχομενως να εχουν πιασει γυαλαδα τα τακακια σου και να μη γατζωνουν σωστα, η οταν αλλαξες υγρα δεν ειχε γινει απολυτα σωστη εξαερωση (που δε το νομιζω καθως θα ειχες θεμα απο την αρχη)
    Μπας και σου εβαλαν υγρά άνευ σωστών προδιαγραφών;Σε αντίθετη περίπτωση,είναι η τρόμπα
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  7. #112
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Για την ιστορία, σήμερα είχα συζήτηση με ένα φίλο και μου έλεγε ότι έπαθε κάτι αντίστοιχο με τη δική του μοτοσυκλέτα, άλλου κατασκευαστή. Πήγε να φρενάρει και βρέθηκε αιφνιδιασμένος χωρίς πίσω φρένο και με ελάχιστη πέδηση με το μπροστινό. Μετά από πολλές δοκιμές σε τρόμπες φρένων στην αντιπροσωπεία, κατέληξαν να του αλλάξουν τη μονάδα του ABS, διότι υπό συνθήκες κολλούσε η βαλβίδα του ABS και απελευθέρωνε τελείως το πίσω φρένο και μερικώς το μπροστινό.

  8. #113
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία, σήμερα είχα συζήτηση με ένα φίλο και μου έλεγε ότι έπαθε κάτι αντίστοιχο με τη δική του μοτοσυκλέτα, άλλου κατασκευαστή. Πήγε να φρενάρει και βρέθηκε αιφνιδιασμένος χωρίς πίσω φρένο και με ελάχιστη πέδηση με το μπροστινό. Μετά από πολλές δοκιμές σε τρόμπες φρένων στην αντιπροσωπεία, κατέληξαν να του αλλάξουν τη μονάδα του ABS, διότι υπό συνθήκες κολλούσε η βαλβίδα του ABS και απελευθέρωνε τελείως το πίσω φρένο και μερικώς το μπροστινό.

    Μήπως για την ιστορία πρέπει να μας πεις ποιου κατασκευαστή ποιο μοντέλο;
    Dreams are for doers.

  9. #114
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Σκέφθηκα να μη φωτογραφίσω online τη συζήτησή μου και συσχετιστώ, αλλά ΟΚ, εύλογη η ερώτησή σου. Πρόκειται για ένα BMW K1200R. Έτος κατασκευής δε γνωρίζω.

    Μιλάμε για τις εξαιρέσεις, διότι δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει γενικά σε αμάξια ή μοτοσυκλέτες, αλλά είναι τρομακτικό. Θα καταλήξουμε να οδηγούμε έτσι:
    https://www.youtube.com/watch?v=hF6JqxvzTVA
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 24/09/2018 στις 19:57.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Το Κ1200 εχει υποβοηθηση και ABS.
    Εχουν γνωστο προβλημα και δεν χανεις τελειως το φρενο (αλλο ενα ποστ!)... αλλα χρειαζεται αρκετα παραπανω δυναμη για να σταματησεις.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #116
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Το Κ1200 εχει υποβοηθηση και ABS.
    Εχουν γνωστο προβλημα και δεν χανεις τελειως το φρενο (αλλο ενα ποστ!)... αλλα χρειαζεται αρκετα παραπανω δυναμη για να σταματησεις.
    Προσπάθησε ο καημένος να μου εξηγήσει, αλλά κατάλαβα λίγα. Μου ανέφερε αυτό που είπες περί combined ABS και ότι υπάρχουν 6 ξεχωριστές ηλεκτροβαλβίδες ( ; ) για κάθε περίπτωση (μπροστινό, πίσω, συνδυαστική πέδηση και άλλα), εκ των οποίων είχε χαλάσει η μία. Με την αντικατάσταση της μονάδας του ABS η πέδηση επανήλθε. Απλά εκεί το κόστος είναι 1.500 ευρώ...

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Κατάλαβα....μακριά από abs
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  13. #118
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    To SVάκι γύρισε σπίτι του.

    Η αλήθεια είναι πως μετά το GSX-S750 που μου είχαν δώσει ως αντικατάσταση, μου φάνηκε κάπως.

    Όλα ξεπερνιούνται μετά από λίγα χιλιόμετρα... εκτός από ένα. ΦΡΕΝΑ. Η μέρα με τη νύχτα ανάμεσα στις δύο μοτοσυκλέτες.

    Αν το κρατήσω τελικά, πάμε για αναβάθμιση όπως και δήποτε.
    Dreams are for doers.

  14. #119
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    T...
    ... ΦΡΕΝΑ
    . Η μέρα με τη νύχτα ανάμεσα στις δύο μοτοσυκλέτες.

    ...
    To 750 έχει καλύτερα φρένα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #120
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    To 750 έχει καλύτερα φρένα;
    Δεν είμαι ειδική. Ως νέα οδηγός εκτός από το SV, το GSXS είναι η δεύτερη μηχανή που οδηγώ και κατάφερα να της κάνω 1000κάτι χλμ σε επαρχιακό δίκτυο και εθνική.

    Ως εκ τούτου, έχει φρενάρες. Άμεση απόκριση. Δε χρειάζεται παραπάνω από ένα δάχτυλο. Σιγουριά. Ασφάλεια.
    Dreams are for doers.

Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52
  2. δεν σας είπα....
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 14:56
  3. Εξατμήσεις Νο2: Το αμορτισέρ δεν θερμαίνεται υπερβολικά?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 22:59
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 20:05
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF