Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Ατύχημα - Αντικατάσταση μηχανής?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83

    Ατύχημα - Αντικατάσταση μηχανής?

    Για να μην γράφω στο αρχαίο πλεόν thread με τον ίδιο τίτλο ανοίγω καινούριο. Είχα ατύχημα με την μηχανή και αναρωτιέμαι τι ισχύει για αντικατάσταση. Ήταν ενός χρόνου με λιγότερο απο 10000 km και έχει αρκετή ζημιά. Γενικά έχω μπερδευτεί αν αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το συζητήσω με την δική μου ασφαλιστική, την ασφαλιστική του τρίτου, ή απλά με το συνεργείο μου, και τι ποσό και πάνω πρέπει να είναι η ζημιά για να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ!

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    Αν αρπαξε πλαίσιο το πας για ολικη, αν οχι και δεν εισαι υπαίτιος θα σου το φτιαξουν καινούργιο
    Αν δεν αποζημιώνεσαι τοτε αναλόγως με τα βαλαντια σου πράττεις. Εχεις λεφτα αγοράζεις καινούργιο, δεν εχεις το φτιάχνεις σιγα σιγα. Ειναι ανυπέρβλητο το κοστος επισκευης το διαγραφεις και αγοραζεις παπακι

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν αρπαξε πλαίσιο το πας για ολικη, αν οχι και δεν εισαι υπαίτιος θα σου το φτιαξουν καινούργιο
    Ναι αλλά ποιος την παίρνει αυτην την απόφαση? Υπάρχει κάποιος νόμος ή έχει να κάνει με το ότι δεν επισκευάζεται? π.χ αν το κόστος επισκευής βγει 4000 και η μηχανή μου αξίζει 6000, μπορεί να θεωρηθεί ασύμφορη η επισκευή και να αποζημιωθώ για την συνολική αξία της? Ή δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο? Θεωρητικά φταίει ο άλλος αλλά είναι περίεργη περίπτωση οπότε περιμένω ακόμα. Με τον πραγματογνωμονα που μίλησα με ρώτησε αν θέλω να την επισκευάσω, και δεν ήξερα τι να απαντήσω. Του είπα θα περιμένω να δω το κόστος για να αποφασίσω. Αύριο θα πάρω και την ασφαλιστική αλλά επειδή δεν βλέπω να συνεννοούμαστε και πολύ είπα να ρωτήσω και εδώ

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Δε νομίζω ότι υφίσταται "αντικατάσταση". Αν η ζημιά ξεπερνάει τη συνολική αξία της μοτοσικλέτας, θεωρείται "ολική", παίρνεις τα χρήματα της αξίας της και τα κάνεις ό,τι θες. Το θέμα είναι να διεκδικήσεις την πλήρη αξία της, αφού είναι σχετικά καινούρια.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι να διεκδικήσεις την πλήρη αξία της, αφού είναι σχετικά καινούρια.
    Πως θα γίνει αυτό αν η προσφορά για επισκευή βγεί μικρότερη της αξίας? Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί με ρώτησε αν θέλω να την επισκευάσω, δηλαδή τι άλλες επιλογές έχω? να τους τα χαρίσω? Ελπίζω να ξέρει η ασφαλιστική μου να μου τα εξηγήσει αύριο γιατί έχω χαθεί λίγο.

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Θα ρωτήσεις τον ασφαλιστή σου, αν έχεις, αλλιώς κάνε μια ερώτηση στην ασφαλιστική σου. Ποιος σε ρώτησε αν θες να την επισκευάσεις; Ρώτα τον τι επιλογές έχεις. Δε χρειάζεται να αποφασίσεις εκείνη τη στιγμή, απλά ρώτα για να μάθεις.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Για να βγει ολικη πρεπει να περναει την αξια της μηχανης οπως ειπαν. Απλα.πας στον μηχανικο σου και μετρατε ενα ενα ποσο κοστιζουν ολα μαζι. Η αξια τηε ολικης βγενει απ το car.gr οσο εχει εκει ενα αντιστοιχο μηχανακι κτλ. Θα ερθει βέβαια και πραγματογνωμονας να το δει ειναι κατι σκληροι κ@ριολιδες!!

    Αν δεν εχει αρπαξει πλαισιο και ειναι κατι που φτιαχνεται με λιγα φραγκα μην ονειρευεσαι 6χιλιαρα δεν τα δινουν.

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Οταν λες αρκετή ζημιά, τι εννοεις?

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω ότι υφίσταται "αντικατάσταση". Αν η ζημιά ξεπερνάει τη συνολική αξία της μοτοσικλέτας, θεωρείται "ολική", παίρνεις τα χρήματα της αξίας της και τα κάνεις ό,τι θες. Το θέμα είναι να διεκδικήσεις την πλήρη αξία της, αφού είναι σχετικά καινούρια.
    Σωστός.
    Γενικά δεν υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο σ' αυτές τις περιπτώσεις,όλα έγκεινται στη συμφωνία μεταξύ ασφαλειών.Η αξία της μηχανής σου εκτιμάται σύμφωνα με το τι παίζει στην αγορά και λίγο παρακάτω (βεβαίως βεβαίως!) αλλά το καλό είναι ότι μπορείς να διεκδικήσεις όχι ολική διαγραφή αλλά απλώς να την πουλήσεις αλλού,δηλαδή να φύγει από πάνω σου το ταχύτερο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    578
    Οπως ειπαν και παραπανω με υποθετικα ποσα καινουργια κανει 12000 μετα απο 1 χρονο στο car πουλιουνται 10000 η επισκευη της ανταλλακτικα και εργασια ( αυτη ανεβαζει το ποσο αρκετα ) περναει τα 10000 σου λενε παρε 9000 και πουλα το μηχανακι 1000 συνολο 10000. Εσυ μπορει να βρεις να πουλησεις το μηχανακι 1200 οποτε κερδιζεις 200 ευρω.
    Απο την αλλη μπορει με 2000 ευρω το μηχανακι να το φιαξεις να κυκλοφορει χωρις πλαστικα πχ, οποτε κανεις μια μεταβιβαση σε ενα φιλο σου και περνεις τα 9000 και σου μενει και το μηχανακι.
    Το συνεργειο μπορει να φουσκωσει λιγο την τιμη για να βγει πανω απο τα 10000 αν δεν θελεις να το φιαξεις η αναλογως να μετριασει τα κοστη για να το φιαξει με 8900 . Αυτο μπορει να κρινει λιγο την κατασταση αλλα παντα με μικρες αποκλισεις.
    Οι εμπειρογνωμονες ξερουν ακριβως τι κοστιζει καθε ζημια στην αγορα και δεν τους ξεγελας.
    Αν ειναι κατω απο 9000 η ζημια θα στην φιαξουν και θα τελειωνεις εκει.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Οταν λες αρκετή ζημιά, τι εννοεις?
    Ακριβώς δεν ξέρω ακόμα γιατί περιμένω το αναλυτικό κόστος. Η μπροστά και η αριστερή πλευρά είχε αρκετή ζημιά, στραβωμένο πιρούνι (ελπίζω να λέγεται έτσι), το τιμόνι δεν γύριζε πλεον, αριστερά περισσότερο πλαστικά φαίνονταν σπασμένα και το stand, οπότε δεν ξέρω αν έχει μεγάλη ζημιά. Τα ηλεκτρονικά τα είδα μια χαρά. Μάλλον έχει πάρει και πλαίσιο απο ότι κατάλαβα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα περιμένω να μου πει. Αλλά ήταν μηχανή ενός χρόνου που δεν είχε ακουμπήσει ποτέ κάτω, και έχω ξενερώσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Οι εμπειρογνωμονες ξερουν ακριβως τι κοστιζει καθε ζημια στην αγορα και δεν τους ξεγελας.
    Αν ειναι κατω απο 9000 η ζημια θα στην φιαξουν και θα τελειωνεις εκει.
    Δεν θέλω να ξεγελάσω κανέναν είχα μια καινούρια ατρακάριστη μηχανή και λίγο το ψυχολογικό, λίγο και ότι διαβάζω εδω μέσα (για το πλαίσιο), λίγο η εμπειρία απο τρακαρισμένα αμάξια που πάντα κάτι άφηναν στην οδηγική συμπεριφορά, δεν θέλω να οδηγάω πρωην τρακαρισμένη μηχανή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα ρωτήσεις τον ασφαλιστή σου, αν έχεις, αλλιώς κάνε μια ερώτηση στην ασφαλιστική σου. Ποιος σε ρώτησε αν θες να την επισκευάσεις; Ρώτα τον τι επιλογές έχεις. Δε χρειάζεται να αποφασίσεις εκείνη τη στιγμή, απλά ρώτα για να μάθεις.
    Ο πραγματογνώμονας με ρώτησε. Όταν μάθω το ποσό (ελπίζω Δευτέρα γιατι το πάμε απο μέρα σε μέρα) αν είναι θα τον ξαναπάρω να δω τι εννοούσε και τι επιλογές υπάρχουν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.943
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lumiel Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς δεν ξέρω ακόμα γιατί περιμένω το αναλυτικό κόστος. Η μπροστά και η αριστερή πλευρά είχε αρκετή ζημιά, στραβωμένο πιρούνι (ελπίζω να λέγεται έτσι), το τιμόνι δεν γύριζε πλεον, αριστερά περισσότερο πλαστικά φαίνονταν σπασμένα και το stand, οπότε δεν ξέρω αν έχει μεγάλη ζημιά. Τα ηλεκτρονικά τα είδα μια χαρά. Μάλλον έχει πάρει και πλαίσιο απο ότι κατάλαβα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα περιμένω να μου πει. Αλλά ήταν μηχανή ενός χρόνου που δεν είχε ακουμπήσει ποτέ κάτω, και έχω ξενερώσει.

    Δεν θέλω να ξεγελάσω κανέναν είχα μια καινούρια ατρακάριστη μηχανή και λίγο το ψυχολογικό, λίγο και ότι διαβάζω εδω μέσα (για το πλαίσιο), λίγο η εμπειρία απο τρακαρισμένα αμάξια που πάντα κάτι άφηναν στην οδηγική συμπεριφορά, δεν θέλω να οδηγάω πρωην τρακαρισμένη μηχανή.



    Ο πραγματογνώμονας με ρώτησε. Όταν μάθω το ποσό (ελπίζω Δευτέρα γιατι το πάμε απο μέρα σε μέρα) αν είναι θα τον ξαναπάρω να δω τι εννοούσε και τι επιλογές υπάρχουν.
    να ξερεις οτι σε καθε περιπτωση εισαι χαμενος. απο ενα χιλιαρικο χαμενος και πανω.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Ναι είναι να μην μπλέξεις. Αν μπλέξεις δεν βγάζεις άκρη με τις ασφαλιστικές. Για μένα είναι οι μεγαλύτεροι απατεώνες μετά τους πολιτικους. Σε κάθε περίπτωση είτε φταις είτε όχι θα βγεις χαμένος.

    Θεωρώ πιο σωστό να καταργηθούν οι ασφαλιστικές και σε περίπτωση ατυχήματος να έκρινε η τροχαία ποιος φταίει και η ζημιά να χρεώνεται στην εφορία του φταιχτη ώστε να μην μπορεί να τα γλυτώσει. Έτσι δεν θα χρειαζόταν να πληρώνουμε ασφάλειες και θα πληρώναμε μόνο σε περίπτωση ατυχήματος την ζημιά του άλλου εφόσον φταίμε. Έτσι θα συμορφωντουσαν μάλιστα κάποιοι και θα πρόσεχαν περισσότερο. Γιατί να πληρώνω εγώ 13 χρονια ασφαλεία χωρίς να έχω εμπλακεί ποτέ σε ατύχημα που να φταιω; Και αν γίνει ατύχημα να μην με αποζημιώσει κιόλας την πραγματική αξία της ζημιάς;

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    να ξερεις οτι σε καθε περιπτωση εισαι χαμενος. απο ενα χιλιαρικο χαμενος και πανω.
    Μακάρι να είναι μόνο χιλιάρικο να το δώσω να ξερμπερδεύω. Μίλησα σήμερα πάλι με τον πραγματογνώμονα (Η ζημιά πλησιάζει τα 5000 με εργασία) και του είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι και πολύ να την επισκευάσω και μου είπε θα με πάρει την Τετάρτη να δούμε τι επιλογές υπάρχουν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.943
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lumiel Προβολή μηνύματος
    Μακάρι να είναι μόνο χιλιάρικο να το δώσω να ξερμπερδεύω. Μίλησα σήμερα πάλι με τον πραγματογνώμονα (Η ζημιά πλησιάζει τα 5000 με εργασία) και του είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι και πολύ να την επισκευάσω και μου είπε θα με πάρει την Τετάρτη να δούμε τι επιλογές υπάρχουν.
    τι μηχανακι ειναι?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2021, 23:31
  2. Δολοφονία η ατύχημα ?
    από THEOD στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 13:33
  3. ΑΤΥΧΗΜΑ - ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ?
    από nasos1024 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2007, 11:46
  4. Αντικατασταση κλεμενης μηχανης
    από Zbandit750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2007, 01:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF