Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αρκετός για er6f ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2018
    Μηνύματα
    5

    Αρκετός για er6f ?

    Καλησπέρα ονομάζομαι Στέλιος 23 ετών και παρακολουθώ χρόνια τα σχετικά φόρουμ έτσι αποφάσισα να συμμετέχω ως χρήστης πλέον θέτοντας τον προβληματισμό μου.
    Εδώ να ζητήσω και ένα συγνώμη γιατί δεν ξέρω ακόμα πόσο μεγάλο θα βγει το θεματάκι...

    Είμαι πάνω από 1.80 (δεν ξέρω πόσο) ας θέσουμε 1.85 για τον σκοπό μας και γύρω στα 65 κιλά.
    Είχα 2 χρόνια ένα τίμιο innova σαν πρώτο μηχανάκι με το οποίο έγραψα αρκετά χιλιόμετρα σε όλες τις καιρικές συνθήκες και βέβαια έκανα και τα λάθη και τα σωστά μου μαζί του ( εν τέλη χρειάστηκα αμάξι και το πούλησα)
    Από τότε για τυχών δουλείες και χαλαρές βολτούλες οδηγούσα το carnaby τις οικογένειας το οποίο δεν το χώνεψα πότε στο κομμάτι βόλτα γιατί δεν μπόρεσα να το πιέσω και να το οδηγήσω όπως θα ήθελα σε μια επαρχιακή βολτούλα γιαυτό ίσως και το θέμα μου.
    Γενικότερα έχω οδηγήσει και kle 250ρι με το οποίο πήγαινα σαφώς καλύτερα και διάφορα άλλα παπάκια και σκούτερακια.
    Το μοτομικρόβιο βέβαια πότε δεν μπόρεσε να φύγει από μέσα μου τα χρήματα σχεδόν μαζεύτηκαν τα φορουμ ξεσκονίστηκαν τα βιντεο και τα άρθρα δοκιμών επίσης...
    The main point τώρα θα μπορέσω φυσικά να οδηγήσω ικανοποιητικά με τέτοιο σωματότυπο ένα er6f (09-11) ?? Είναι μεγάλο βήμα με αυτές τις εμπειρίες η συγκεκριμένη κίνηση; είμαι λεπτός όπως καταλαβαίνεται ! Αν γίνει το πάντρεμα θα είναι για πολλά χρόνια και εμπειρίες βεβαίως γιαυτό και δεν κοιτάω κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία το μηχανάκι θα είναι ο εργάτης στην πόλη και το άλογό μου μακρυά από αυτήν θα μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε σε αυτό το κομμάτι;;

    Αν προτείνεται κάποιο άλλο όχημα (ως συνήθως) να πω πως δεν κοιτάω πάνω από 2κ και ψηλές μηχανές προτιμώ την κατηγορία sport touring / street στα μικρά κυβικά βέβαια αλλά και όσο το δυνατών νεότερα μοντέλα με abs.

    Θα χαρώ να συζητήσουμε τον προβληματισμό μου ώστε να δω και εγώ πώς να κινηθώ στη συνέχεια!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ψηλός και χοντρός είναι πρόβλημα.

    Ψηλός και λεπτός, όχι. Ο λεπτός έχει ευλυγισία και δεν πιάνονται οι μυς του, είναι θέμα φυσικής.

    Μια χαρά θα κάτσεις στο ER.

    Άλλη απορία έχω: Πως γίνεται να μην ξέρεις το ύψος;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2018
    Μηνύματα
    5
    Η αλήθεια είναι ότι το ύψος μου είναι ένας αριθμός που δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία βέβαια να που χρειάζεται πιστεύω πως είμαι στο 1.87 με την πρώτη ευκαιρία θα δώσω επίσημο αριθμό
    Από αέρα και θέση στα γόνατα θα είμαι καλά;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Το ύψος σου, το λέει και στην ταυτότητά σου, και σε μετράνε στο αστυνομικό τμήμα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μην ξερεις τι ύψος έχεις. Είναι σαν να λες, δεν ξέρω πως με λένε.

    Τέσπα.

    Εγώ νομίζω μια χαρά θα είσαι. Αν έχεις αμφιβολιά, άνοιξε car.gr δες τον πιο κοντινό σε εσένα έμπορο που πουλάει ένα, και πήγαινε κάτσε να το δεις και μόνος σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2018
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το ύψος σου, το λέει και στην ταυτότητά σου, και σε μετράνε στο αστυνομικό τμήμα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μην ξερεις τι ύψος έχεις. Είναι σαν να λες, δεν ξέρω πως με λένε.

    Τέσπα.

    Εγώ νομίζω μια χαρά θα είσαι. Αν έχεις αμφιβολιά, άνοιξε car.gr δες τον πιο κοντινό σε εσένα έμπορο που πουλάει ένα, και πήγαινε κάτσε να το δεις και μόνος σου.
    To θέμα με την ταυτότητα είναι λίγο περίεργο νομίζω έβγαλα στα 12 μου οπότε όπως και να έχει περάσαμε και μια εφηβεία γιαυτό τον λόγο δεν αναγράφετε ύψος λογικά στην ανανέωση ( δεν ξέρω πότε) πρέπει να περαστεί.
    Θα ενοχλήσω ιδιώτη γιατί δύστυχος από Μακεδονία (τουλάχιστον) δεν υπάρχει αγγελία εμπόρου και είναι κρίμα να ξεσηκώσω τον άνθρωπο να δω αν βολεύομαι η εναλλακτική είναι αντιπροσωπία kawa και στατική δοκιμή του νέου er(ninja) που νομίζω έχει πιο λεπτό ρεζερβουάρ χαμηλά και δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στο τιμόνι...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Μια χαρά επιλογή είναι το er6 και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα!Το μόνο πρόβλημα μπορεί να είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα μεταχειρισμένα στην περιοχή σου.
    Σ'αυτήν την περίπτωση μπορείς εναλλακτικά να δεις και το versys το οποίο είναι λίγο πιο ψηλό.
    Δεν ξέρω τι budget έχεις αλλά αφού σου αρέσουν καινούριες μοτοσυκλέτες, δες και το Ninja 650 .

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2018
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες στο forum!
    Μια χαρά επιλογή είναι το er6 και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα!Το μόνο πρόβλημα μπορεί να είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα μεταχειρισμένα στην περιοχή σου.
    Σ'αυτήν την περίπτωση μπορείς εναλλακτικά να δεις και το versys το οποίο είναι λίγο πιο ψηλό.
    Δεν ξέρω τι budget έχεις αλλά αφού σου αρέσουν καινούριες μοτοσυκλέτες, δες και το Ninja 650 .
    Καλώς σας βρήκα !
    Το versys μου φαίνεται λίγο ογκώδης είναι αλήθεια και με το μονό φανάρι δεν με ενθουσιάζει το μπατζετ που δεν ανέφερα παίζει κοντά στα 4χ αν + λίγα ακόμα για κάτι προσθήκες στον εξοπλισμό μου οπότε όσα γλιτώσω από τα 4 ίσως με βοηθήσουν σε εκείνο το κομμάτι το ninja είναι έρωτας και πραγματικά μου έβαλες φωτιά με την αγγελία αλλά δυστυχώς απέχω πολύ θα περάσω μέσα στην βδομάδα από κάποια αντιπροσωπία και καλώς εχόντων των πραγμάτων ίσως και κάποιον ιδιώτη...

    Αν τελικά δεν προχωρήσει το συνοικέσιο θα δω πιο σοβαρά αυτό yamaha mt 03 το 660ρι αλλά δεν έχουν καμία σχέση και θα είναι πολύ κρίμα

  8. #8
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    https://www.car.gr/14745734-kawasaki-z-750-s αυτο οχι? Εχει προστασια απ.τον αερα σε ιδια επιπεδα νομιζω με το er

    Edit ξεχασα το σκυλι το.μαυρο https://www.car.gr/14853317-suzuki-bandit-650

    Οι αγγλιες ενδεικτικες

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Το Ζ λέει πως είναι 3 χρόνια σταματημένο.
    Κακό αυτό.
    Επίσης ο άνθρωπος λέει ότι είναι ρουκι και πως ψάχνει μέχρι 2 κυλίνδρους.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το Ζ λέει πως είναι 3 χρόνια σταματημένο.
    Κακό αυτό.
    Επίσης ο άνθρωπος λέει ότι είναι ρουκι και πως ψάχνει μέχρι 2 κυλίνδρους.
    Καλα το μπαντιντ δεν ειναι και τοσο πιο αγριο απ.το ερ νομιζω. Επισης εγραψα ενδεικτικα ετσι να τα δουμε.σαν.μοντελα οχι της αγγελιας. Δεν ξερω δεν παει το μυαλο μου σε κατι αλλο..

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  11. #11
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Στο ύψος σου το ER θα σου πέσει μικρό. Θα πρέπει να σκύβεις πολύ για να μην κάθεσαι σαν αγγούρι πάνω του ή να μην φας κάνα καθρέφτη στο κράνος αν κόβεις πολύ το τιμόνι σε αργή διήθηση. (όχι δεν υπερβάλλω.)

    Ένα Versys θα σου καθότανε καλύτερα και δεν είναι καθόλου ογκώδες. Μόλις κάτσεις επάνω του θα καταλάβεις. Από μακριά δίνει την αίσθηση αυτή που λες αλλά όταν θα το καβαλήσεις θα δεις πόσο εύκολο και μανιτζέβελο είναι. Εγώ είμαι 1.80 και 75 κιλά και μου κάθεται κουτί.

    Για εναλλακτική του Versys ψηφίζω και γω Bandit 650.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2018
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , θεωρώ πως με 2 κυλίνδρους μπορώ να κάνω ότι ζητάω με τις περισσότερες ανέσεις και τις λιγότερες παραχωρήσεις γιατί κακά τα ψέματα χρυσός ο ληστής αλλά όταν θα κολλήσω στην κίνηση με την ζέστη των 4κ στα πόδια μου δεν θα είναι και από τις καλύτερες μέρες μου , επιπλέον λόγω σπουδών θα προτιμούσα το μηχανάκι με το λιγότερο κόστος χρήσης από βενζίνες και service για αξιοπιστία δεν λέω τίποτα μιλάμε για διαχρονικά σκυλιά... δυσαρεστήθηκα με τα λεγόμενα του george περί αγγουριού και καθρεπτών γιαυτό και θα προσπαθήσω να δω κάποια μηχανή άμεσα αν (δυστυχώς) δεν ταιριάζουμε θα ασχοληθώ σοβαρά με το versys όπως προτείνει μιας που γνωρίζω στοιχεία για το μοτέρ του και τα κιλά του είναι στα ίδια επίπεδα με το er....

  13. #13
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Πιο σκυλια απ τα σουζουκι δυσκολα... ψαξτο λιγο καλυτερα. Ντεβιλς γραψε για το βερσυς ρε!!


    Οσο για την ζεστη θα την φας ετσι κ αλλιως οποτε δεν ειναι μετρο για να αγορασεις αυτο.

    Η βενζίνη ειναι στον καρπο..

  14. #14
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    πολυ ζεστη με αυτα τα μηχανακια δε θα τρως, που να δεις τη ζεστη βγαζουν τα ss...
    το καλυτερο ειναι να πας σε καποιον εμπορο και δεις και το er και το bandit.
    παρε οποιο σου αρεσει-αισθανεσαι πιο ανετα πανω του.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ και πο εμένα.

    Νομίζω ότι το er θα σου πέσει λίγο μικρό. Στην αρχή δεν θα το καταλάβεις αλλά στο πρωτη σου μεγάλη βολτα θα το αντιληφθείς. Πάρε κάνα ον οφ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  2. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF