Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Βοήθεια - μοτοσυκλέτα για αρχάριο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2018
    Μηνύματα
    4

    Βοήθεια - μοτοσυκλέτα για αρχάριο

    Χαίρετε συμφορουμήτες, καλώς σας βρήκα.

    Είμαι αρχάριος στον κόσμο της μοτοσυκλέτας και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

    Είμαι 33 και οι συγκυρίες μου τα έφεραν έτσι και τώρα χρειάζομαι ένα δίκυκλο το οποίο θα είναι για απροσδιόριστο χρονικό διάστημα το κύριο μεταφορικό μου μέσο.
    'Εχω δίπλωμα αυτοκινήτου από τα 18 και τώρα βγάζω απεριόριστο για μοτοσυκλέτα.
    Θέλω να αγοράσω μοτοσυκλέτα (όχι σκούτερ) η οποία να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

    Mικρού προς μέτριου κυβισμού (300-500cc)
    Kατά προτίμηση naked (αλλά ανοιχτός σε προτάσεις)
    Nα είναι ευέλικτη στην πόλη
    Nα χωράει συνεπιβάτη και μπαγκαζιέρα
    Να είναι βολική για τα μέτρα μου (1,85)
    Να ενδείκνυται και για αρχάριους

    Μπορώ να διαθέσω μέχρι 4000€ επομένως θα πάω μάλλον σε μεταχερισμένη.

    Παρακαλώ ρίξτε προτάσεις!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Υποθέτω πως διαθέτεις Α2 δίπλωμα.Μια καλή λύση θα μπορούσε να είναι το Honda CB500F ή με μια μικρή υπέρβαση το ψηλό αδερφάκι του, το Honda CB500X .
    Δες και τα KTM 390 Duke , Kawasaki Z300 αφού συμπαθείς τα γυμνά.
    Τελευταία τροποποίηση από lleonidas; 18/09/2018 στις 23:18.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Από μένα δύο συμβουλές. Αφού θα είναι το μόνο σου μέσο, άρα θα οδηγάς με κάθε καιρό, δες για μηχανή με abs. Επίσης θα σε βολέψει πολύ μια μεγάλη μπαγκαζιέρα. Αυτό ίσως να σε οδηγήσει και σε άλλη κατηγορία (on off), εκτός κι αν δε σε ενοχλεί αισθητικά η βαλίτσα στο γυμνό. Στην κατηγορία on off σε οδηγεί και το δικάβαλο αφού τα περισσότερα γυμνά (ειδικά τα πιο σύγχρονα) δεν είναι τόσο άνετα για τον πίσω.

    Από μοντέλα μπορείς να δεις cb500x ή ακόμα και v-strom, versys. Ξέρω πως ξεφεύγουν λίγο στα κυβικά, αλλά αφού είσαι και ψηλός δε θα έχεις πρόβλημα με τον όγκο και πιστεύω πως είναι άνετα διαχειρίσιμα κι από αρχάριο αναβάτη.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 19/09/2018 στις 00:50.

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Takis24
    Εγγραφή
    20/09/2016
    Μηνύματα
    17
    Συγγνωμη για τη αδιακρισια αλλα γιατι 300-500κεκ? Πιστευω -και ας με διορθωσουν- πως ενα vstrom 650 πχ μονο θετικα εχει απεναντι σε αυτα τα μηχανακια που κοιτατατε και προτείνουν τα παιδια, απεναντι σε εναν "αρχαριο" αναβατη.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2018
    Μηνύματα
    4
    Παίδες ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας θα τις λάβω σοβαρά υπόψη.

    Συγγνωμη για τη αδιακρισια αλλα γιατι 300-500κεκ?
    Γιατί ακούω πολλούς να συμβουλεύουν ότι πας για σκότωμα αν ξεκινήσεις με μεγάλα κυβικά, κάπου μάλιστα διάβασα και ένα άρθρο όπου έλεγε ότι οι αρχάριοι πρέπει να ξεκινάνε ανεξαιρέτως με 50cc αλλά ήταν κακογραμμένο και μη τεκμηριωμένο... πιστεύω ότι αυτή η συμβουλή είναι απόλυτη και φωτογραφίζει άτομα με συγκεκριμένο προφίλ κυρίως μικρότερων ηλικιών.

    Άλλος λόγος για χαμηλότερο κυβισμό είναι το οικονομικό και ως προς κατανάλωση αλλά και ως προς αρχική αγορά και το γεγονός ότι χρειάζομαι τη μηχανή κυρίως για μετακινήσεις εντός πόλης άρα ίσως κάτι με 600+cc να είναι overkill.

    Εσύ γιατί προτείνεις το vstrom 650 ως ασφαλέστερο για αρχάριο;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αν απλά θες ένα τίμιο μεταφορικό μέσο συμφωνώ κι εγώ πως στα χρήματά σου το vstrom είναι στο στοιχείο του.Οικονομική,άνετη και ασφαλής μετακίνηση.

    Αν θες να μπεις ομαλά στον κόσμο της μοτοσυκλέτας και να οδηγάς κάτι λίγο πιο σβέλτο και μανιτζέβελο,που θα σε εμπνεύσει και να το πιέσεις λίγο παραπάνω,εγώ θα πρότεινα το duke 390.

    Αν δεν σε κωλύει η έλλειψη abs το xtx είναι κάτι ενδιάμεσο των 2 προαναφερθέντων.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Duke 390 μοντελο 2017-2018 ειναι εξαιρετικο γι αυτο που θες. Με προβληματιζει λιγο το υψος σου μονο, μπορεις να το δεις η να το κανεις τεστ ντραιβ σε καποια αντιπροσωπεια. Μεταχειρισμενο βρισκεις κοντα στα λεφτα σου.

    Υγ:μπαγκαζιερα παιρνει, ομως θα δειχνει ασχημο!

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της Takis24
    Εγγραφή
    20/09/2016
    Μηνύματα
    17
    Αυτο με τα αυξανομενα κυβικα εχει μια βαση. Δεν νομίζω να χρειάζεται οντως τα 50κεκ για αρχη αλλα για να μπεις στο νόημα του πως οδηγηται μια μηχανη/μηχανακι. Ασφαλεστερο ειναι ενα μηχανακι εναξαρτητος τα ποσα κεκ εχει αν εχει abs ας πουμε, αν εχει καινούρια ελαστικά, αν ειναι καλοσυντηριμένο και δεν φοβασαι μηπως φύγει καμια ρόδα στο δρόμο. Τωρα το πόσο συνετα οδηγεις και κατα πόσο "το εχεις" γενικά ειναι αλλο θεμα. Υπαρχουν αυτοι που παρασυρονται απο ταχυτητα, αυτοι που οδηγουν σαν να εχουν την ιδια ασφάλεια με ενα αυτοκινητο κτλ. Εγω μετα απο παπι πηγα στα 700 δυκιλινδρο. Δεν ειχα κανενα προβλημα με τη μηχανη, παω και στο σουπερ για γαλα που λεει ο λογος (το κανω βασικα). Ειμαι σιγουρος για το εαυτο μου σε καθε περιπτωση οτι αν γινει κατι 99% δεν θα φταιω εγω ή δεν θα μπορουσα να το αποφύγω. Σε καμία περιπτωση δεν ειμαι ο καλυτερος οδηγος, δεν ξυνω γονατα και σκουλαρικια, αλλα για καθε ταρζανιά που κανω προσπαθω να ειμαι σιγουρος. Για το στρομ τωρα ετσι οπως τα σκευτομαι και παραγοντας παντα γι αυτα που λέω ειναι το vfm, ειναι πως: Ειναι μεσα στο μπατζετ σου, εχει αβς, ειναι "οικονομικο", αξιόπιστο, όμορφο (υποκειμενικο) και ξερω ατομα που κανουν τα παντα σχεδον με αυτο. Σιγουρα δεν ειναι το μονο στην κατηγορια του αλλα δυστηχος δεν ειμαι ο καλυτερος στο να σου προτείνω. Α! ειμαι 1.65 ξεχασα να πω, με οτι μπορει να σημαινει αυτο για μετακινισεις με μηχανη. Ελπιζω να σου απαντήσουν και πιο εμπειρα ατομα, οπως και να σε βοηθησα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Στο θεμα των κυβικων, αλλιως θα σου μιλουσαμε αν ελεγες πως εισαι 23 και αλλιως τωρα που εισαι 33. Μεγαλο παιδι εισαι, κινεισαι και στους δρομους 15 χρονια οποτε λιγο πολυ ξερεις τι παιζει εκει εξω. Με λιγη συνεση δε θα εχεις θεμα με οποιαδηποτε απο τις μηχανες που λεμε.

    Και κατι ακομα, στο duke 390 που αναφερθηκε θα ειναι στριμωγμενος πιστευω με το υψος του, ειναι μικροκαμωμενο μηχανακι, οπως και ολα τα μικρομεσαια γυμνα βασικα.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Στην ίδια κατάσταση ακριβώς με εσένα ήμουν και εγώ πριν ένα χρόνο (ίδια ηλικία ίδια εμπειρία μέχρι και ίδιο ύψος κλπ κλπ). Έβαλα στο μάτι ένα honda cb600f hornet και το πείρα και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Το είχα όμως οδηγήσει και στα μαθήματα που έκανα με τον δάσκαλο οπότε ήξερα τι έπαιρνα. Είναι γρήγορο αν το θελήσεις αλλά και εύκολο αφού στις λίγες στροφές δεν έχει πολύ ροπή οπότε δεν είναι κανένα τέρας. Βρες μηχανή με ABS και αν έχει και αντισπίν ακόμη καλύτερα. Για νέο οδηγό πιστεύω θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ αυτά τα συστήματα όπως με έχουν βοηθήσει και εμένα. Γνώμη μου είναι πάντως εφόσον έχεις μία ηλικία και δεν είσαι παιδάκι να πάρεις μια και καλή την μηχανή που θέλεις και σου αρέσει. Μην πας με την λογική να πάρεις μια μικρή για να μάθεις και αργότερα παίρνεις άλλη πιο μεγάλη. Και οι μεγάλες μαθαίνονται απλά στην αρχή θέλουν λίγη προσοχή στο γκάζι. Γενικά είναι πως και με τι θα μάθεις.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2017
    Μηνύματα
    13
    Κι εγώ περίπου σαν κι εσένα ήμουν απλά από παπί πήγα σε bandit 650s. Μην σε τρομάζουν τα κυβικά απλά προσπάθησε να εξοικειωθείς με το βάρος της. Επίσης κάτι που εμείς οι αρχάριοι αγνοούμε είναι ότι η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας αλλάζει σε τεράστιο βαθμό αν υπάρχει συνεπιβάτης οπότε θα πρότεινα πρώτα να κάνεις αρκετά χιλιόμετρα μόνοκάβαλος. Επειδή θα είναι το κύριο μεταφορικό σου μέσο δες μότο με abs όπως σου πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω αλλά και με καλή ανεμοκάλυψη για να γλιτώσεις λίγο κρύο και βροχή. Νομίζω η V strom είναι μια safe επιλογή αλλά δεν έχω την εμπειρία και τις γνώσεις να προτείνω κάτι άλλο. Μην ξεχνάς ότι χρειάζεσαι και εξοπλισμό οπότε υπολόγισε και 500-1000€ θα πάνε εκεί. Καλή επιλογή και καλές βόλτες

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2018
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας, με έχετε βάλει σε σκέψεις.

    @mangelasakis κι εγώ σε cb600f hornet κάνω μάθημα άλλα δεν έχω κανένα άλλο μέτρο σύγκρισης για να πω "αυτή θέλω", αν είσαι και ΝΠ να δεις που μπορεί να κάναμε μάθημα στην ίδια

    Γενικά ψιλο-εμπιστεύομαι τις ελληνικές κατατάξεις πωλήσεων, η Ελλάδα έχει τις ιδιαιτερότητές της και συνήθως υπάρχει λόγος όταν κάτι "κινείται" στην αγορά.

    Αισθητικά και μόνο μπορώ να πω ότι οι on/off με αφήνουν κάπως αδιάφορο αλλά κατανοώ τα άλλα τους ατού. Η δική μου αισθητική κλίνει προς κάτι τέτοιο:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	49,9 KB 
ID:	399463

    Όμως ο φίλος makisuchiha με έβαλε σε σκέψεις ως προς την ανεμοκάλυψη και σε συνδυασμό με το ότι θα ήθελα χώρο τουλάχιστον για ένα κράνος και 2-3 σακουλές ψώνια δεν ξέρω αν μία τέτοια θα με κάλυπτε... κοινώς είμαι μπερδεμένος

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    vstrom 650...ταιριαζει με το υψος σου και δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα με την σελαρα του...απλα ρωτησε κοστη σερβις και αναλωσιμων αν σε καλυπτουν οικονομικα...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Θα πρότεινα το CB500X. Θα επαναλάβω μερικά που ορθώς προτάθηκαν παραπάνω, με σειρά προτεραιότητας.

    1) Πρώτα εξοικειώνεσαι καλά για μπόλικα χιλιόμετρα και μετά παίρνεις δικάβαλο.
    2) Θα χρειαστείς πολλά χρήματα για σωστό εξοπλισμό παθητικής ασφάλειας. Κράνος, γάντια, μπουφάν, μποτάκια, παντελόνι. Θα χρειαστείς 2ο σετ από μερικά από αυτά το καλοκαίρι, διότι τα χειμερινά και τα τεσσάρων εποχών δεν είναι κατάλληλα για το ελληνικό καλοκαίρι. Αφού αφαιρέσεις αυτά τα απαραίτητα χρήματα, θα δεις ποια μοτοσυκλέτα μπορείς να φθάσεις.
    3) Οπωσδήποτε ABS. Απαραίτητο για αρχάριο οδηγό, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σώσει από πτώσεις. Δεν είναι πανάκεια, αλλά βοηθάει περισσότερο απ΄όσο φαντάζεσαι έναν αρχάριο.
    4) Αν έχεις το μυαλό στο κεφάλι σου, δε σε συνεπαίρνει η αδρεναλίνη και η ταχύτητα και δεν προσπαθήσεις ποτέ να εκτονώσεις τα νεύρα σου στο γκάζι (= ωριμότητα, διαχείριση συναισθημάτων), τότε η ισχύς μίας μοτοσυκλέτας μεσαίου κυβισμού είναι με το μέρος σου και όχι εναντίον σου. Το βάρος της θα σου μάθει η σχολή να το διαχειρίζεσαι, με το να μη δίνεις μεγάλη κλίση όταν κάνεις μανούβρες, να την ακουμπάς πάνω σου όταν τη σπρώχνεις και να τη χειρίζεσαι σωστά με γκάζι-συμπλέκτη-φρένο.

    Για το Duke 390 δε θα συμφωνήσω. Καλύτερα τα Honda CB500X, Kawasaki Versys, Suzuki V-Strom, Honda Transalp. Αν δε σου φαίνεται χαμηλό το CB600F και σου αρέσει, μπορείς να δεις και το Kawasaki ER6-n, πάντα με ABS.

    Θα μου επιτρέψεις όμως να γίνω λίγο αιρετικός και σου να πω ότι αν θέλεις όχημα για καθημερινή αστική χρήση, με κάθε καιρό, τότε ίσως θα πρέπει να εξετάσεις την αγορά ενός 300cc scooter, παρόλο που αρχικά το έχεις απορρίψει. Καλή τιμή, άνετο δικάβαλο, αποθηκευτικοί χώροι, προστασία των ποδιών από τα νερά της βροχής.

    Καλώς ήρθες στον κόσμο της μοτοσυκλέτας!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2018
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα χρειαστείς πολλά χρήματα για σωστό εξοπλισμό παθητικής ασφάλειας. Κράνος, γάντια, μπουφάν, μποτάκια, παντελόνι.
    Το ξέρω, τα 4000 ταβάνι που έχω βάλει είναι γιατί υπολογίζω και αλλά ~800-1000 για ασφάλεια, εξοπλισμό και αξεσουάρ και σε αυτά δεν υπολογίζω καν το 2ο σετ (το οποίο το έχω επίσης υπόψη αλλά για λίγο πιο μετά)

    Θα μου επιτρέψεις όμως να γίνω λίγο αιρετικός και σου να πω ότι αν θέλεις όχημα για καθημερινή αστική χρήση, με κάθε καιρό, τότε ίσως θα πρέπει να εξετάσεις την αγορά ενός 300cc scooter, παρόλο που αρχικά το έχεις απορρίψει. Καλή τιμή, άνετο δικάβαλο, αποθηκευτικοί χώροι, προστασία των ποδιών από τα νερά της βροχής.
    Θα σου πω την αλήθεια, για σκούτερ ξεκίνησα έπειτα από πολλαπλές παροτρύνσεις φίλων καθότι έχω μείνει χωρίς μέσο τα τελευταία 4 χρόνια χρόνια (είχα 2 αυτοκίνητα μέχρι το 2014).
    Μέχρι πρότινος ψαχνόμουν μόνο για σκούτερ και έκανα πλήρη έρευνα αγοράς, μάλιστα παραλίγο να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο citycom που θεώρησα ευκαιρία.
    Η άποψή μου για τα σκούτερ πριν όλη αυτή τη ιστορία ήταν πως είναι σαν "χέστρες με ρόδες" (ακριβώς όπως το περιγράφει κάποιος άλλος σε μια ανάρτηση) αλλά η ανάγκη με έκανε να το δω λίγο πιο πραγματιστικά.

    Στην πορεία λοιπόν αναθεώρησα και παλι για τους παρακάτω λόγους:

    1. Έχοντας σχεδόν μηδενική εμπειρία με δίκυκλα αν ξεκινήσω με σκούτερ ίσως εγκλωβιστώ στο σκούτερ και μετά μια μετάβαση σε μηχανή θα είναι πιο δύσκολη, ενώ από μηχανή σε σκούτερ και μετά πάλι σε μηχανή αν μου την βαρέσει μου ακούγεται πιο ρεαλιστικό.
    2. Είναι ένα skill που θα ήθελα να αποκτήσω.
    3. Τα σκούτερ είναι αυτόματα, δεν μπορείς να εκμεταλευτείς την ροπή της μηχανής για να το ελέγξεις, π.χ αν μπεις σε μία στροφή πιο γρήγορα με σκουτερ και φρενάρεις μπορεί να τα κάνεις θάλασσα ενώ με μηχανή αν έχεις σωστή σχέση μπορείς να το σώσεις αφήνοντας γκάζι. Επίσης τα σκούτερ έχουν χειρότερη πρόσφυση λόγω μικρότερων τροχών. Γενικότερα, αναλύοντας όλα τα δεδομένα δεν εμπιστεύομαι αυτούς που λένε ότι είναι ασφαλέστερα.
    4. Χαμηλά στις προτεραιότητες μου αλλά πρέπει σε ένα βαθμό να ακούμε και την αισθητική μας και τι νιώθουμε ότι μας ταιριάζει

    Από την άλλη... Τα σκούτερ είναι ξεκούραστα για πόλη, όπως λες προσφέρουν χώρους, προστασία από νερά κλπ αλλά όλα αυτά όταν προσανατολίζεσαι προς τα maxi scooter, γιατί ένα "σκουτεράκι" (βλ symphony, pcx) και χώρους δεν έχει και ιδιαίτερα ξεκούραστο δεν είναι (ειδικά για ψηλότερους) και λίγο πιο εκτεθειμένο σε αφήνει για να μην αναφέρω την καταλληλότητα τους για μεγαλύτερες αποστάσεις. Συγκρίνοντας τώρα τιμές ίδιου κυβισμού μεταξύ μηχανών και σκούτερ προφανώς οι μηχανές έχουν και εδώ πλεονέκτημα. Αν υπάρχει ένα σκούτερ που θα το σκεφτόμουν σοβαρά είναι αυτό αλλά είναι φωτιά, βγαίνουμε εκτός budget.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 10:10
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 20:28
  3. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 12:06
  4. Βοηθεια Εξατμησεισ Για Dt
    από fotografos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2004, 23:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF