Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 18 από 18

Θέμα: Βοήθεια - μοτοσυκλέτα για αρχάριο

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    αμα σκοπευεις να πηγαινεις δικάβαλος συχνα κοιτα μονο τα ον-οφφοειδή, αντε και κανένα street. για μικρες αποστασεις δεν θες πολλα κυβικα αλλα μηχανακι σoβαρο στα λιγα κυβικα δεν παιζει δυστυχως. Οτιδήποτε κατω απο 600 που δεν ειναι μονοκύλινδρο ειναι χειροτερο απο σκουτερ εκτος ελαχίστων εξαιρέσεων. στη θέση σου θα έπερνα xt660

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Απολύτως κατανοητοί οι λόγοι σου. Ένας από τους λόγους που πολλοί αγοράζουμε μοτοσυκλέτα είναι επειδή μας αρέσει πολύ, επειδή ομορφαίνει τη ζωή μας και την καθημερινότητά μας. Αυτό αποτελεί αυταξία. Κάπως έτσι σκέφθηκα πριν από μερικά χρόνια και αποφάσισα να βγάλω με τη μία το απωθημένο της μοτοσυκλέτας, αντί να πάω στην ορθολογιστική λύση του scooter. Ίσως μετά από καιρό, να δω το θέμα πιο ορθολογιστικά και να επιλέξω την πρακτική λύση, έχοντας όμως την εμπειρία να συνοδεύει εμπεριστατωμένα την επιλογή μου και όχι να με κάνει να νιώθω ότι συμβιβάστηκα.

    Ως προς το 3 έχω κάποιες ενστάσεις. Όσο λιγότεροι οι αυτοματισμοί, τόσος περισσότερος ο έλεγχος που έχεις πάνω σε κάτι, αλλά και τόσο περισσότερη η προσπάθεια που πρέπει να καταβάλεις για το χειρισμό. Αυτό μερικοί το λατρεύουν, ενώ άλλοι σε κάποιες περιπτώσεις το βαριούνται. Με σωστό χειρισμό της μοτοσυκλέτας μπορείς να πετύχεις καλύτερο φρενάρισμα, μεγαλύτερη επιτάχυνση, χαμηλότερη κατανάλωση και μακροζωία του κινητήρα. Με το scooter έχεις λιγότερη εμπλοκή στο χειρισμό, κάτι το οποίο μπορεί να σημαίνει άνεση στην πολύωρη καθημερινή χρήση, και δυνατότητα να εστιάζεις την προσοχή σου σε άλλα σημαντικά ερεθίσματα του δρόμου, αλλά αποδέχεσαι τις επιλογές του κατασκευαστή. Για παράδειγμα ένα scooter έχει τον κινητήρα σε μεσαίες προς υψηλές στροφές, ώστε να έχεις αρκετή ροπή, αλλά χάνεις σε οικονομία. Ως προς το παράδειγμά σου, θέλω να επισημάνω ότι το απότομο κλείσιμο του γκαζιού πάνω στη στροφή είναι ένας από τους λόγους που δεν προτείνεται σε αρχάριο οδηγό να αγοράσει μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού. Αν το κλείσεις προοδευτικά και υπάρχει πρόσφυση στο δρόμο, όλα καλά. Αν όμως τρομάξεις και το κλείσεις απότομα, η επιβράδυνση του κινητήρα μπορεί να οδηγήσει σε αποσταθεροποίηση της μοτοσυκλέτας, μέχρι και σε highside.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Αν θελεις απλά κάτι για να κάνεις την δουλειά σου εντός πόλης και να είναι πρακτικό με πολλους χώρους, προστασία από νερά κλπ κλπ και δεν σε ενδιαφέρουν οι οδηγικές απολαύσεις , συγκινήσεις και επιδόσεις τότε πάρε σκούτερ.
    Για οποιοδήποτε άλλο λόγο πάρε μηχανή. Απλά να ξέρεις ότι η μηχανή μέσα στην πόλη θα σε δυσκολέψει περισσότερο ειδικά μέσα στην κίνηση που θα είσαι όλη την ώρα πάτα άφησε συμπλέκτη.Επίσης δεν θα έχεις καθόλου χώρους ούτε για μικροαντικείμενα εκτός και αν βάλεις μπαγκαζιέρα και βαλίτσες που ανεβάζει και άλλο το κόστος του εξοπλισμού σου. Αλλιώς θα πρέπει να έχεις μία τσάντα πλάτης μόνιμα μαζί σου όπου και να πας καθώς και να κουβαλάς πάντα μαζί σου το κράνος εκτός και αν το δένεις πάνω στην μηχανή.

    Αλλά σε μεγάλα ταξίδια η μηχανή θα είναι πιο άνετη και πιο ασφαλή. Θα μπορέσεις να στηριχτείς με τα πόδια πάνω της ώστε να πλαγιάσεις το σώμα σου και να μπεις πιο γρήγορα και πιο ασφαλή σε μία στροφή κάτι που δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς να το κάνεις στο σκουτερ (άλλωστε δεν είναι αυτός ο σκοπός του). Γενικά στην μηχανή θα μάθεις περισσότερο, θα μπορείς να κινηθείς πιο γρήγορα μόλις την μάθεις και θα την ευχαριστηθείς περισσότερο σε μεγάλες διαδρομές και ταξίδια, αλλά θα έχεις τις δυσκολιες που σου είπα μέσα στην πόλη. Σου μιλάω εκ πείρας μιας και είχα τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα 1 χρόνο πριν και επίσης πρόσφατα νοίκιασα και ένα σκουτεράκι 150 κυβικά σε ένα νησάκι που πήγα και με έκανε να καταλάβω όλα τα παραπάνω. Πάντως εγώ δεν έχω μετανιώσει που πείρα μηχανή και όχι σκουτερ. Θεωρώ ότι οδηγω κάτι καλύτερο από όλες τις απόψεις. Με την hornet μου στα χρήματα που έδωσα για να την αποκτήσω και φρένα καλύτερα έχω και αναρτήσεις καλύτερες και επιδόσεις και γενικά έχω ένα πολύ καλύτερο όχημα σχεδόν από κάθε άλλο σκούτερ στα ίδια έως και τα διπλάσια χρήματα από όσα έδωσα ίσως.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 09:10
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 19:28
  3. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:06
  4. Βοηθεια Εξατμησεισ Για Dt
    από fotografos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2004, 22:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF