Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Αναβάθμιση φρένων σε gsr 600

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    22

    Αναβάθμιση φρένων σε gsr 600

    Καλησπέρα σας, σκέφτομαι να κάνω κάποια αναβάθμιση στα φρένα του gsr600. Στην καθημερινή χρήση δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο άλλα ούτε το πιέζω πολύ και η αποστάσεις που κάνω είναι πλέον μικρές, όμως το καλό φρένο, δεν έβλαψε κανέναν. Εκεί που έχω δει οτι θέλω κάτι παραπάνω (εκτός από το να μάθω να φρενάρω καλύτερα...) είναι σε td. Εκεί, μετά από μερικούς γρήγορους (για τα μετρά μου) γύρους πλέον η αισθηση και η αποτελεσματικότητα αρχίζουν να αποχωρούν από το παιχνίδι.
    Μερικές πληροφορίες για μοτό/αναβάτη
    μοντέλο: gsr600 abs
    ελαστικά: Sportsmart TT (λογικά τον Οκτώβριο θα δοκιμαστούν σε πίστα)
    μπροστά ανάρτηση: έχουν μπει πιο σκληρά ελατήρια και λάδι της Ohlins. Το αναφέρω γιατί μαζί με τα ελαστικά θεωρό πως παίζουν ρόλο στην αισθηση.
    Αναβάτης: 110-115 κιλά (ναι, ξέρω οτι ο ποιο οικονομικός τρόπος να φρενάρω καλύτερα είναι να φτάσω σε normal κιλά)
    δοκίμασα να αλλάξω τακάκια (έβαλα της CL) άλλα δεν είδα ουσιαστική διαφορά στο φρένο. Εκεί που είδα ουσιαστική διαφορά, είναι στον χρόνο ζωής, που μειώθηκε αρκετά και στον θόρυβο που αυξήθηκε.
    Η επόμενη λογική κίνηση είναι να βάλω / δοκιμάσω μεταλλικά σωληνάκια, όμως σκεφτόμουν μήπως άρχιζα σιγά-σιγά να μαζεύω πράγματα για την επόμενη σεζόν και πάω σε λύση: τρόμπα (μτχ) / σωληνάκια (καινούργια) / δαγκάνες(μτχ).
    Τρόμπα: έχω διαβάσει για αντικατάσταση με ακτινική από b-king, όμως φαντάζομαι οποιουδήποτε ss θα έκανε επίσης. Πως μπορώ να είμαι -όσο γίνεται- σίγουρος ότι δεν είναι από κάποιο μοντέλο που έχει βγει ανάκληση (πχ gsxr600/750/1000) όπου ο ιδιοκτήτης δεν έκανε την αλλαγή;
    Σωληνάκια: από όσο έχω δει, η goodridge έχει σωληνάκια για το μοντέλο με abs (δεν ξέρω τι διάφορα έχει από το non abs μοντέλο).
    Δαγκάνες: να δω για κάτι σαν τις brembo από ducati 620/multistrada (to 1100) ή κάτι άλλο;
    extra: αποστάτες (αν χρειαστεί) - τακάκια

    Πιστεύετε οτι αξίζει το κόστος σε σχέση με την απόδοση ή να πάω για σωληνάκια μόνο;
    ευχαριστώ.
    Α, αν έχω ποστάρει σε λάθος κατηγορία, sorry. Ας το μεταφέρει κάποιος Mod.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αφου λες πως το προβλημα σου ειναι κυριως η πτωση της αποδοσης κατα τη διαρκεια του td και οχι τοσο η ισχυς του φρενου ως απολυτο μεγεθος, μηπως να ξεκινουσες με τα σωληνακια πριν προχωρησεις σε μεγαλυτερα εξοδα; Ετσι κι αλλιως οι δυνατοτητες της συγκεκριμενης μηχανης εντος πιστας εχουν ενα ταβανι (το οποιο δεν ειναι και πολυ ψηλα) μιας και εχει σχεδιαστει για διαφορετικη χρηση. Προσωπικα θα προχωρουσα με φειδω στις μετατροπες, αφου αν ασχοληθεις σοβαρα με την πιστα πιστευω πως δεν ειναι μακρια η στιγμη που μπορει να μη σε καλυπτει η συγκεκριμενη μηχανη.

  3. #3
    Φιλέ μου κάνε τα βασικά και θα δεις αρκετή διαφορά.
    Σωληνάκια goodridge μια χαρα είναι , υγρά 5.1 MOTUL υψηλότερο σημείο βρασμού, τακάκια δες κατι σε EBC HH η τα Dunlopad (sdp 317) ,τα extreme δεν νομίζω να τα έχει για το δικό σου.
    Πιθανά άντε και μια τρόμπα αν δεν σε καλυψουν τα απο πανω και τέρμα.
    Μετά αλλάζεις μηχανάκι αν είναι να δώσεις αλλα 1.500 € για δαγκάνες , δίσκους και πατεντες.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Αλλάζεις σωληνάκια και υγρά
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    22
    Σας ευχαριστώ και τους τρεις. Σωληνάκια και άλλα τακάκια λοιπόν...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gtpkrider Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ και τους τρεις. Σωληνάκια και άλλα τακάκια λοιπόν...
    Και τρόμπα, μου ξεχνάς την τρόμπα...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    22
    Καμια πρόταση; απο gsxr 600/750/1000 η κατι αλλο;

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gtpkrider Προβολή μηνύματος
    Καμια πρόταση; απο gsxr 600/750/1000 η κατι αλλο;
    Αν θέλεις να αλλάξεις τρόμπα ξεχνάς οτιδήποτε προερχεται απο GSXR.
    Πάντως η πτώση στην απόδοση στην πίστα δεν προέρχεται απο την τρόμπα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    22
    Μάλιστα... το λες λογω των ανακλησεων; αν εχω κατλαβει σωστά το πως λειτουργει το κομμάτι αυτο, η πτώση σε απόδοση αλλα και σε αισθηση εχει να κανει περισσοτερο με τα σωληνακια και τα τακακια

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gtpkrider Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα... το λες λογω των ανακλησεων; αν εχω κατλαβει σωστά το πως λειτουργει το κομμάτι αυτο, η πτώση σε απόδοση αλλα και σε αισθηση εχει να κανει περισσοτερο με τα σωληνακια και τα τακακια
    Οχι το λέω γιατί όλα τα GSXR έχουν μάπα φρένα εκτός ίσως απο το τελευταίο L7.

    Ναι εχει να κανει με σωληνακια και τακακια, αλλά και τα υγρό φρένων και οι δαγκάνες όπως και τα δισκόφρενα παίζουν ρόλο στην πτώση απόδοσης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    22
    Thanks για τις πληροφορίες

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οχι το λέω γιατί όλα τα GSXR έχουν μάπα φρένα εκτός ίσως απο το τελευταίο L7.

    Ναι εχει να κανει με σωληνακια και τακακια, αλλά και τα υγρό φρένων και οι δαγκάνες όπως και τα δισκόφρενα παίζουν ρόλο στην πτώση απόδοσης.
    Απο το 09 κ μετα με τα monoblock αλλαξε πολυ η κατασταση(στο θεμα δαγκανες).
    Απο το 04 κ μετα εως το 08 υπηρχε θεμα κ με δαγκανες.
    Τρομπες θεωρουμε οτι ειχανε θεμα ολες αφου εκανε μαζικη ανακληση.

    Εν τω μεταξυ αν θυμαμαι καλα οι δαγκανες του GSR ηταν σχετικα καλες(4 εμβολες) κ χρησιμοποιηθηκαν αρκετα σε μετατροπες σε αλλα μοτο με συμβατικα μπροστινα που ειχανε τα 2 εμβολα τα αθλια.
    Συν τοις αλλοις δεν ειναι ακτινικες οποτε η χρησιμοποιεις ανταπτορα για ακτινικες η βαζεις απο αλλα μοτο που χρησιμοποιουσαν 4 εμβολα (οχι ακτινικα).
    Nissin πχ που ειχανε τα Honda κ δουλευουν καλα αν δεν κανω λαθος. Ολα αυτα 108mm αποσταση βιδα βιδα δεν εχουν? κ 100mm τα ευρωπαικα.
    Τελευταία τροποποίηση από DoctoR_k6; 20/09/2018 στις 14:05.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    τι χρόνο κάνεις? τα σωληνάκια και η τρόμπα πιθανων δεν θα σε βοηθησουν. Εγω το έλυσα με δίσκους. η διαφορά ηταν πολύ μεγάλη πριν και μετά. Συνήθως οι μέτριοι αναβάτες φρενάρουν πολύ και ρίχνουν μόνοι τους την απόδοση των φρένων αλλα ουτε τα υγρα ουτε τα σωληνάκι (εκτος αν σου λαστιχάρουν πολύ) θα αλλάξουν την κατάσταση.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2017
    Μηνύματα
    22
    Απο χρόνο, δεν ξερω, δεν εχω τύχει σε χρονομετρημενο ή να εχω γραψει κάποιο session με καμερα για να ξέρω στο περίπου. Μέχρι το προηγούμενο td έμπαινα στους αρχαριους, ομως στο επομενο, μετα απο κάποια μαθήματα που έκανα, θα μπω για ενα session στους αρχάριους (να πατήσουν λιγο τα λάστιχα, να θυμηθώ πιστα, έλεγχο γκαζιού και θεση σώματος) και μετα λεω να μπω στους μεσαίους.
    Οι δισκοι ειναι σε πολυ καλη κατάσταση σε πάχος και δεν εχουν αυλάκια. Τα σωληνάκια δεν εχουν αλλαχθεί ποτέ και οσο μου επιτρεπει η μικρη μου εμπειρια νομιζω οτι συμβαλουν στην πτώση και αυτο κυριως γιατί γίνεται στα τελευταία 2 με 3 sessions που ανεβαίνει ο ρυθμος.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Εγώ στην θέση σου με την χρήση που περιγράφεις και στο συγκεκριμένο μηχανάκι θα άλλαζα μόνο σωληνάκια.

    Στο μέλλον και αν σκοπευεις να ανέβεις επιπεδο, άλλαξε μηχανάκι.

Παρόμοια θέματα

  1. αναβάθμιση φρένων σε africa twin
    από sgi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2016, 20:17
  2. μετατροπή gsr 600 σε 750
    από ποπαϋ στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2010, 16:04
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 11:15
  4. Συμπλεκτησ Σε Transalp 600-99
    από Daedalus στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 20:52
  5. Shumitomo δαγκάνες σε cbr 600 f3
    από banditgr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF