Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Χειμερινό μπουφάν touring

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2018
    Μηνύματα
    7

    Χειμερινό μπουφάν touring

    Γειά σας παιδιά. Όπως λέει κι ο τίτλος ψάχνω μπουφάν 3/4 που να φοριέται Οκτώβριο με Απρίλιο (έχω καλοκαιρινό), budget μέχρι 400€ και έχω χαθεί λίγο στο ψάξιμο. Σ' αυτά τα λεφτά έχω 2-3 που μου άρεσαν όπως Scott, Revit, Dainese. Θερμοκρασίες που θέλω να αντέχει είναι από 5 βαθμούς έως 20-25 χωρίς την επένδυση. Επίσης λόγω του ότι είμαι επαρχία δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω και δε ξέρω τι παίζει με τα νούμερα (είμαι 1,82μ, 75 κιλα και περιφέρεια στήθους 101cm). Λογικά 50 ή 52 είμαι αλλά αν έχει κάποιος αντίστοιχο σωματότυπο θα με βοηθούσε. Επίσης θα μπει προστασία πλάτης.
    Μοντέλα που μου άρεσαν είναι της Revit τα horizon 2, Scott turn adv DP και Dainese tempest d-dry 2. Α αξίζει να πάρει κάποιος gore-tex παλιό μοντέλο σ' αυτά τα λεφτά;
    Κάθε γνώμη δεκτή παιδιά.
    Να μάστε παντα όρθιοι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jtmcs Προβολή μηνύματος
    είμαι 1,82μ, 75 κιλα και περιφέρεια στήθους 101cm.
    Σε Dainese είσαι κατά 99% στο 50.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jtmcs Προβολή μηνύματος
    Α αξίζει να πάρει κάποιος gore-tex παλιό μοντέλο σ' αυτά τα λεφτά;
    Ναι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    To 52 σε Dainese θα σου είναι μεγάλο.
    Υπάρχουν πολλές προτάσεις στα χρήματα αυτά, προτείνω κάποιο από τα Goretex μοντέλα όπως το Dainese Sandstorm ή το Dainese Carve master (υπάρχει και carve master 2 αλλά είναι λίγο πιο ακριβό).
    Καλό είναι να υπάρχει και προστασία πλάτης

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2018
    Μηνύματα
    7
    Ο προβληματισμός μου είναι κατά πόσο το 50 με προστασία πλάτης και μια μπλούζα ένα κλικ πιο χοντρή δεν θα είναι τσίτα. Έχω καλοκαιρινό spidi M μέγεθος και είναι τελείως τσίτα. Προστασία πλάτης δεν χωράει με τίποτα. Αυτό θέλω να αποφύγω. Bering colori και frank thomas που είχα ή εχω ακόμα καλά είναι Μ, χωρίς προστασία πλάτης όμως. Ελαφρώς σφιχτά. Σε όλα ήταν λίγο κοντά τα μανίκια. Μπέρδεμα. Το να μην μπορείς να δοκιμάσεις αυτά έχει.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Φοράω 50άρι Dainese Hyperflux με προστασίες πλάτης & θώρακα και μόλις το δοκίμασα με χοντρό φούτερ χωρίς πρόβλημα.

    Στο στήθος μου είναι απλά εφαρμοστό, στην κοιλιά έχει ακόμη αέρα.

    Έχω δοκιμάσει και το Explorer της Dainese, εκεί λόγω επενδύσεων έπαιζα και 48.

    Εφόσον λες πως δε θα πολυχρησιμοποιείς την επένδυση, εγώ θα "ρίσκαρα" το 50 με σχετική ασφάλεια.

    190 cm ύψος / 73 kg / 101 cm στήθος

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jtmcs Προβολή μηνύματος
    Ο προβληματισμός μου είναι κατά πόσο το 50 με προστασία πλάτης και μια μπλούζα ένα κλικ πιο χοντρή δεν θα είναι τσίτα. Έχω καλοκαιρινό spidi M μέγεθος και είναι τελείως τσίτα. Προστασία πλάτης δεν χωράει με τίποτα. Αυτό θέλω να αποφύγω. Bering colori και frank thomas που είχα ή εχω ακόμα καλά είναι Μ, χωρίς προστασία πλάτης όμως. Ελαφρώς σφιχτά. Σε όλα ήταν λίγο κοντά τα μανίκια. Μπέρδεμα. Το να μην μπορείς να δοκιμάσεις αυτά έχει.
    Για να μη σε πάρει κανείς στο λαιμό του, αφού ψαχτεις και εσύ λίγο διαδικτυακά ώστε να έχεις μια εικόνα για κάποια μοντέλα που σου αρέσουν, μπορείς να κάνεις μια βόλτα από Καλλιρρόης για να δοκιμάσεις κάποια μπουφάν.Εκεί σίγουρα θα σου λυθούν απορίες και για την ποιότητα και για τα μανίκια και για το μέγεθος συνολικά.Παντως μην περιμένεις να είναι μπόλικο ένα μπουφάν μηχανής, στενό θα είναι...αρκεί φυσικά να μην είναι ασφυκτικό
    Η προστασία πλάτης ενίοτε δεν είναι "βολική" και σε κάποιες περιπτώσεις τείνει να δείχνει μια καμπούρα, αυτό το αποδεχόμαστε... ωστόσο έχει τη χρησιμότητά της
    Εγώ είμαι 1.90, 91 κιλά και φοράω 52 στην Dainese αλλά ο καθένας έχει διαφορετική σωματοδομή, πράγμα που παίζει το ρόλο του.
    ΥΓ:Όταν πας για τη δοκιμή, πάρε μαζί σου και μια πιο χοντρή μπλούζα για να δεις πώς σου κάθονται πάνω από αυτήν.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2018
    Μηνύματα
    7
    Φίλε McGyver είμαστε κοντά σε σωματοδομή οπότε το 50αρι φαντάζει η πιο safe επιλογή.
    Η λογική των 400€ ήταν μαζί με την προστασία πλάτης και sorry που δεν το είπα. Σ' αυτά τα χρήματα και gore-tex το μόνο που παίζει είναι το Scott distinct 2 pro gt αλλά δεν έχει κάποιος σε M(50). Το carve master το βρίσκω σε 50 αλλά 450€ με τη προστασία πλάτης και χωρίς δυνατότητα αλλαγής σε 52 αν δε μου κάνει (δεν έχει). Άρα ξεχνάω gore-tex παρότι κοντά ή στο budget μου.

    Φίλε lleonidas όπως προείπα είμαι επαρχία (Κρήτη) και το να δοκιμάσω δε παίζει. Και λόγου χρόνου (δουλεύω ωράριο καταστημάτων) αλλά και οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες. Μάλλον καταλήγω ή στο Scott Turn ADV dp ή στο revit horizon 2. 360 και 396€ αντίστοιχα κομπλέ.

    PS: Ασχετο αλλά λίγο alpinestars που έψαξα πολύ λίγες έως καθόλου επιλογές σ' αυτά τα λεφτά. Αν κατάλαβα καλά τα Andes v2 και Bogota μόνο.

    Απο αυτά που ανάφερω έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι;

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    Τσέκαρε μοτορπαρτς.γρ
    Δωρεάν μεταφορικά στα λεφτά που κοιτάς να ξοδέψεις και το καλύτερο για σενα,δωρεάν επιστροφή για αλλαγή μεγέθους.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2018
    Μηνύματα
    7
    Τελικά αγόρασα το Revit horizon 2 σε Μ. Το παρέλαβα σήμερα. Σαν μέγεθος είναι σίγουρα μεγαλύτερο από 50αρι dainese που είχα δοκιμάσει κάποτε, αλλά μπορεί να έχει να κάνει ότι ήταν Street 100%. Πάντως μου ήρθε πολύ καλά με την επένδυση, τη προστασία πλάτης και ένα φούτερ. Μόνο με τη προστασία, κοντομάνικο και χωρίς την επένδυση είναι ψιλό μεγάλο αλλά αναμενόμενο θεωρώ πως είναι. Σαν ποιότητα πάντως είναι πολύ καλό, φαίνεται αντοχής εκ πρώτης όψεως και μάλλον ζεστό. Το μόνο αρνητικό που εντόπισα ότι είναι λίγο βαρύ (1,5 κιλό το υπολογίζω). Η προστασία πλάτης είναι όση πρέπει σε μέγεθος και σαν μην τη φοράς καθόλου (Revit seesoft rv πήρα).
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και περισσότερα σχόλια αφού το φορέσω λίγο σε διάφορες συνθήκες. Μακάρι να μου χρειαστεί μόνο για τις καιρικές συνθήκες...
    Να μάστε πάντα όρθιοι.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jtmcs Προβολή μηνύματος
    Μακάρι να μου χρειαστεί μόνο για τις καιρικές συνθήκες...
    Να μάστε πάντα όρθιοι.

Παρόμοια θέματα

  1. Χειμερινο Μπουφαν-Ποια επιλογη?
    από angelucky στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2009, 18:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF