Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: KTM Duke 250

  1. #1
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481

    KTM Duke 250

    Θεωρώ τα μικρά Duke, ήτοι τα 125, 200, 390 της πρώτης γενιάς πάρα πολύ όμορφα. Όμως είναι σχετικά μικρά σε μέγεθος και ταιριάζουν καλύτερα σε αναβάτη κοντά στα 1,7 μέτρα. Είχαν πει άλλωστε ότι είχαν σχεδιαστεί για το σωματότυπο των Ινδών, αφού περίμεναν μεγάλη απορρόφηση από την αγορά της Ινδίας, στην οποία και κατασκευάζονται. Για άτομα 1,8 μ είναι πολύ μικρά. Τα βλέπεις στο δρόμο και τα χαζεύεις επί ώρα. Αρμονικές αναλογίες, πολύ ωραία χρώματα, ειδικά το 200άρι.

    Η εμφάνιση άλλαξε σημαντικά στη δεύτερη γενιά. Η εικόνα έγινε πιο επιθετική, ακόμα πιο σαγηνευτική, απλώς με άλλο τρόπο. Οι διαστάσεις αυξήθηκαν, ώστε να ταιριάζουν και σε πιο ψηλούς αναβάτες, τοποθετήθηκαν καλύτερες αναρτήσεις, φώτα LED και TFT οθόνη. Ακόμα καλύτερα λοιπόν.

    Κάπου στο ενδιάμεσο είναι το Duke 250, το οποίο αρχικά προορίζονταν μόνο για την αγορά της Ασίας και είχε υποστεί επεμβάσεις λιτότητας, σε σχέση με τα Duke του 2017, ώστε να έχει χαμηλότερη τιμή. Τοποθετήθηκε η απλή οθόνη υγρών κρυστάλλων και διαφορετικά φωτιστικά σώματα, αλλά στα υπόλοιπα έχει τη σύγχρονη εμφάνιση των νέων μικρών Duke. Η τιμή του είναι 4.400€, που το φέρνει πολύ κοντά στα 4.700€ του Duke 390 της περασμένης γενιάς και καθιστά την αγορά του δεύτερου μάλλον προτιμότερη.

    Είχα την ευκαιρία να οδηγήσω το KTM Duke 250 για μικρό χρονικό διάστημα και απογοητεύτηκα. Όταν είχα οδηγήσει το MT-09 SP, είχα ενθουσιαστεί σε βαθμό που άργησα να ξανασυνηθίσω το MT-07. Με το Duke 250, που ανυπομονούσα να οδηγήσω, επειδή μου άρεσε εμφανισιακά, έπαθα το ανάποδο. Ανέβηκα αμέσως μετά στο MT-07 και νόμιζα ότι καβαλάω την καλύτερη μοτοσυκλέτα του κόσμου.

    Από πού να ξεκινήσω;

    - Θέση οδήγησης που σε κολλάει πάνω στο ντεπόζιτο. Πιο ψηλή μεν από τα παλιά Duke, άβολη δε.
    - Κέντρο βάρους ψηλό. Σε μανούβρες πιο εύκολα χειρίζεσαι το βαρύτερο MT-09 SP (έχω φάει κόλλημα με αυτό, είναι γεγονός), παρά το 250άρι Duke.
    - Φαρδύ τιμόνι που δυσκολεύει στη διήθηση.
    - Ο κινητήρας είναι ρυθμισμένος να τραβάει ψηλά. Πρέπει να το δουλεύεις από τις 5.000 έως τις 8.500 στροφές/λεπτό για να νιώθεις ότι έχει δύναμη. Αν πέσεις κάτω από τις 4.000 rpm, ο κινητήρας ψιλοκρεμάει και το μηχανάκι σκορτσάρει.
    - Ο θόρυβος με την εργοστασιακή εξάτμιση, παραπέμπει περισσότερο σε θερμικό τηλεκατευθυνόμενο, παρά σε μοτοσυκλέτα.
    - Πολλοί κραδασμοί χωρίς ουσία, ακόμα και τριγμοί.
    - Η οθόνη είναι χαμηλής αισθητικής. Υποκειμενικό βέβαια αυτό.
    - Λίγα λεπτά να πέσεις κάτω από 30 km/h και ο κινητήρας ανεβάζει θερμοκρασία. Αν σταματήσεις, σε ένα-δύο λεπτά θα ανάψει το βεντιλατέρ. Αυτά συνεπάγονται ότι το καλοκαίρι σε μποτιλιάρισμα θα είσαι συχνά με το βεντιλατέρ αναμμένο.
    - Η μίζα δεν πετυχαίνει πάντοτε να ενεργοποιήσει τον κινητήρα. Κάποιες φορές ανάβει για λίγο και σβήνει αμέσως (αναφέρομαι σε καινούριο μηχανάκι).

    Για να πω και τα καλά, πέρα από την πολύ ωραία εμφάνιση, μου άρεσε η αίσθηση του συμπλέκτη και του ποδομοχλού των ταχυτήτων.

    Τι να πω... Απογοητεύτηκα. Φυσικά υπάρχει ο ορθολογιστικός αντίλογος, όπως μου είπε ένας φίλος:
    "Τι περίμενες δηλαδή; 250άρι είναι, το παίρνει κάποιος, αντί για ένα παπί, σε σχέση με το οποίο είναι μεγάλη αναβάθμιση."

    Σίγουρα θέλω κάποια στιγμή να οδηγήσω το παλιό και το νέο Duke 390, διότι φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ καλύτερα στην απόκριση του κινητήρα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Θα συμφωνησω με το φιλο σου. Το να συγκρινεις το δυομισαρι με μηχανες 700 και 850 κυβικα δεν εχει κανενα νοημα. Σημασια εχει πώς στεκεται απεναντι στον ανταγωνισμο της κατηγοριας του (σε κυβικα και σε τιμη).

    Καλα κανεις και γραφεις παντως εντυπωσεις, ειναι παντα χρησιμο για καποιους.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Επίσης τα ΚΤΜ είναι, έτσι κι αλλιώς, ιδιαίτερα μηχανήματα. Δεν κάνουν για όλους και δεν απευθύνονται σε όλους.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επίσης τα ΚΤΜ είναι, έτσι κι αλλιώς, ιδιαίτερα μηχανήματα. Δεν κάνουν για όλους και δεν απευθύνονται σε όλους.
    Από αυτά που διαβάζω, έχω αποκτήσει την εντύπωση ότι τα μικρά Duke (125 έως 390) είναι διαφορετικής φιλοσοφίας και ποιότητας κατασκευής από τα μεγαλύτερα. Υποτίθεται ότι έχουν φτιάξει ως προσιτά, καθημερινής χρήσης μηχανάκια, με παραχωρήσεις στην απόδοση (προφανές λόγω την κινητήρων), στην ποιότητα κατασκευής και στο fun factor. Αυτό αντικατοπτρίζεται και στο αγοραστικό κοινό τους.

    Για τα πιο μεγάλα συμφωνώ. Έχω ξαναγράψει κάπου, ότι τις περισσότερες φορές που θα δω στο δρόμο οποιονδήποτε με KΤΜ, από Duke 690, SM, μέχρι και Adventure, διαπιστώνω ότι το πάει καγκούρικα. Αντίστοιχα πάνε και οι περισσότεροι με super moto. Δεν είναι τυχαία η επιλογή της μοτοσυκλέτας.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/09/2018 στις 20:13.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δεν έχω οδηγήσει/δε γνωρίζω για τα 125-200-250, αλλά 44 άλογα από 373cc δεν το λες ακριβώς "παραχώρηση στην απόδοση". Κι αυτό δημιουργεί τις όποιες "ιδιαιτερότητες". Το αντίστοιχο Honda θα βγάζει 30 άλογα.

    Ποιοτικά, ναι, σίγουρα υπάρχουν διαφορές.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Σύμφωνοι, για τα κυβικά τους η ισχύς είναι υψηλή. Αλλά για το χαρακτήρα των Duke, τέτοιοι κινητήρες δεν είναι αρκετοί. Διατηρώ μία επιφύλαξη, επειδή δεν έχω οδηγήσει το 390, αλλά τα reviews το βγάζουν απλά ζωηρό.

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm Duke 640 ΕΥΚΑΙΡΙΑΑΑΑ
    από zolotas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2005, 21:40
  2. Ktm Duke 2
    από kosei στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 22:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF