Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Χωρίς ρεύμα στο μπουζί

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2017
    Μηνύματα
    9

    Χωρίς ρεύμα στο μπουζί

    Καλημέρα, μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
    Ο λόγος για ένα παλιό HONDA XL250S μοντ. 1983 ενός φίλου όπου ξαφνικά στην πορεία έσβησε και δεν ξαναπήρε ποτέ μπρός, το περίεργο (για εμένα τουλάχιστον) είναι ότι ο πιτσιρικάς που το οδηγούσε όταν το έπαθε είπε ότι την στιγμή εκείνη τον "χτύπησε΄ ρεύμα απο την μανέτα του συμπλέκτη στο χέρι. Με βάση λοιπόν όσα χρησιμότατα γράφτηκαν εδώ και αφού προηγουμένως διαπίστωσα ότι δεν έρχεται ρεύμα στο μπουζοκαλώδιο (καθόλου όμως) είπα να κάνω κάποιες μετρήσεις σύμφωνα με όσα γράφτηκαν από σχετικά με το αντικείμενο άτομα. Το λοιπόν αφού έλενξα καλωδίωση φισάκια και τα σχετικά έβγαλα την φύσα που έρχεται απο τα πηνία, είναι μία φύσα με τέσσερα πινάκια κι άλλο ένα ξεχωριστώ καλώδιο μόνο του. Οι μετρήσεις που παίρνω με το πολύμετρο στην κλίματα των 200 ohm στα τρία ζεύγη απο την φύσα των τεσσάρων πίν είναι: 1η 00,5 2η 00,9 3η 00,9. Σε αυτές τις τιμές αφαίρεσα ήδη το σφάλμα του πολυμέτρου το οποίο ήταν 00,4. Στην άλλη μέτρηση τώρα με κάθε ένα πιν και στο σασσί στην ίδια κλίμακα των 200ohm σε καθαρό μέταλλο παίρνω τις εξής μετρήσεις: 1η 00,3 2η 00,7 , 3η ένδειξη δεν μου έδωσε.
    Απο αυτά αν διάβασα σωστά συμπεραίνουμε ότι έχουν θέμα τα πηνία, απλά έτσι απότομα. Και ίσως αυτό το απότομο να έχει σχέση και με το ρεύμα που αισθάνθηκε ο πιτσιρικάς που το οδηγούσε την ώρα της ζημιάς.
    Επειδή το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι πολύ παλιό έχει λίγα ανταλλακτικά και πουλιούνται ακριβά, γιαυτό δεν αποφασίζω εύκολα να ανοίξω πηνία μην μπλέξω τζάπα. Εσείς τι λέτε με όσα έγραψα και τις μετρήσεις που παρέθεσα είναι θέμα πηνίων ή μπορεί να είναι απο ανορθωτή, ηλεκτρονική ή κάτι άλλο?

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Οι ωμικες μετρήσεις των πηνιων ειναι σκετος pain in the ass και είναι το "καλυτερο" πεδιο για να οδηγηθεις σε λαθος συμπερασματα..
    (καταλήγουμε εκει μονο οταν εχουμε αποκλεισει οποιδήποτε αλλο προβλημα στην αλυσίδα μεταξύ ακιδας μπουζί και γεννήτριας..)

    Από την στιγμή που υπηρξε αισθητή διαρροή ρευματος, ξεκινα απο τον πολλαπλασιαστή..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2017
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ για την απάντηση, η αισθητή διαρροή ρεύματος φαντάζομαι είναι το "χτύπημα" του ρεύματος στην μανέτα του συμπλέκτη που περιέγραψα. Αυτό το περιέγραψε σαν ακαριαίο με το σβήσιμο του κινητήρα. Και μετά ΤΕΛΟΣ. Τώρα πιστεύω πως αν ήταν ηλεκτρονική θα έκανε κάποια περίεργα πριν παραδώσει οριστικά το πνεύμα ή θα αισθανόμουν έστω και λίγο το ρεύμα στο χέρι χωρίς την πίπα με επαφή σε μέταλλο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Θελει καινουριο μπουζοκαλωδιο απο πολλαπλασιαστη μεχρι και πιπα
    Πιθανον εχει σκιστει λογω παλαιοτητας κι ο σπινθηρας παει στο πλαισιο

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2017
    Μηνύματα
    9
    Ο πολλαπλασιαστής τελικά είναι εντάξει, δοκιμάστηκε σε άλλη μηχανή και δούλεψε κανονικά. Μένει να βρούμε και καμία ηλεκτρονική να δοκιμάσουμε και μετά να δούμε για τα πηνία.
    Αλήθεια η ηλεκτρονική υπάρχει τρόπος να δοκιμαστεί με πολύμετρο?

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Δυστυχως χρειαζεσαι παλμογραφο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2017
    Μηνύματα
    9
    Τελικά βγήκαν τα πηνία και έγιναν κάποιες μετρήσεις με ερασιτεχνικό πολύμετρο, σύμφωνα με τις οδηγίες του OldMan.
    Δυστυχώς δεν βρήκα τρόπο να ανεβάσω κατευθείαν τις φωτογραφίες και παραθέτω ling
    https://i.imgur.com/aj16ZKC.jpg
    https://i.imgur.com/1sP0vxb.jpg
    https://i.imgur.com/XO2DoJQ.jpg
    Έγιναν τριών ειδών μετρήσεις,
    1) τα τέσσερα καλώδια μεταξύ τους όπου είχα ένδειξη μόνο απο τα δύο ζεύγη όπως φαίνεται στο σχηματάκι
    2) με γείωση καθενός ξεχωριστά στο σώμα της πηνιόπλακας όπου είχα ένδειξη μόνο στα δύο καλώδια απο τα τέσσερα
    3) με έλεγχο διόδου που δείχνει ένδειξη (που δεν ξέρω τι είναι) αλλά έχει και βομβητή όπου πήρα ένδειξη στα δύο απο τα τέσσερα

    Απο αυτά που κατάλαβα εγώ θα έπρεπε να είχαμε τρείς ενδείξεις ΑΡΑ??
    Τελευταία τροποποίηση από gkesi; 28/09/2018 στις 23:56.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2017
    Μηνύματα
    9
    Κανείς ρε παιδιά.........

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gkesi Προβολή μηνύματος
    Κανείς ρε παιδιά.........
    Το αφεντικό λείπει για τσίπουρα, του καιρού βοηθούντος... Υπομονή από Δευτέρα (αν έχει κάνει καλό κεφάλι το σουκού, θα σΕ απαντήσει...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2017
    Μηνύματα
    9
    Αναμονή λοιπόν

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Επειδη το Imgur μου ανοίγει μονο με λοστό, για να καταλαβω ..

    Ξήλωσες τα πηνια απο το μοτερ και τα μετρησες μονο ωμικα..??

    Ελεγχο διόδου για ποιο λογο εκανες..??
    (στον ανορθωτη θα το καταλαβαινα αλλα στα πηνία..??)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2017
    Μηνύματα
    9
    Τώρα τι να πω, έκανα ότι μπορούσα....... χωρίς να είμαι σίγουρος για τίποτα.
    Οι μετρήσεις όμως που αφορούν την ωμική αντίσταση των πηνίων πως φαίνονται? και δεν θα έπρεπε τα καλώδια να μου έδιναν μία ακόμα μέτρηση?

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2017
    Μηνύματα
    9
    Τελικά στην θεωρία όλοι καλοί είναι.............αλλά απέχει αρκετά απο την πραγματικότητα η ρημάδα

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Πολυ στριτζώνεσαι ρε καρντασακο και θα κανεις ρυτιδες γρηγορα..

    σΕ ειπα οτι δεν μπορω να ανοιξω το Imgur για να δω τι μετρησες, που το μετρησες και πως το μετρησες..

    σΕ ειπα επίσης οτι οι ωμικες μετρησεις των πηνιων εμπεριεχουν μεγαλο ρισκο διαγνωσης..

    Αμα λέει στο manual του XLS τι να μετρησεις και ποιες ειναι οι αναμενομενες τιμες, καντο και κανε και τα κουμαντα σου..

    Αλλιως παρε τα πηνια υπο μαλης και βρες κανενα τυλιγματαζη χωρις γεροντική ανοια να σΕ πει τι και πως..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Google maps χωρίς σύνδεση στο internet
    από Pan (dvs) στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2017, 09:43
  2. Κιές κεσέ λάδια στο μπουζί?
    από yes-u στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2016, 18:31
  3. Typhoon 125 δε δινει σπιθα στο μπουζι
    από thagro στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2013, 21:16
  4. Tzr 125 δεν φερνει ρευμα στο μπουζι...
    από D-NAME στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2009, 12:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF