Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 94

Θέμα: Λύσιμο και καθάρισμα δαγκανών φρένων.

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατι να λυθούν οι δαγκάνες έτσι στη μέση σα καρπούζι.
    Αφού εμβολα και τσιμουχάκια βγαίνουν και αλλιώς.

    Κατα τα λοιπά, ναι έτσι (πρέπει να) είναι το σωστό καθάρισμα φρένων.
    Και είναι δουλειά που κανένα συνεργείο δεν πρόκειται να την κάνει τόσο εξονυχιστικά (γιατί θα αναγκαστεί να ζητήσει ποσά που θα κάνουν τον πελάτη να φρίξει).

    +1 στο γράσσο χαλκού,στην πλάτη των τακακίων
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οι δαγκανες αυτες ειναι με αντικρυστα εμβολα και πρεπει να ανοιξουν στη μεση για να βγουν εμβολα και τσιμουχες
    οι συνηθισμενες με γλυστρες δε λυνονται και δε χρειαζεται κιολας

  3. #18
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    και οι δικές μου με αντικρυστά είναι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zx6r caliper.JPG 
Προβολές:	307 
Μέγεθος:	13,7 KB 
ID:	399556

    Δεν τις ανοίγω έτσι όμως.
    Δεν μου πέρασε και ποτέ απο το μυαλό εδω που τα λέμε.
    Απλα αναρωτηθηκα το γιατί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    και οι δικές μου με αντικρυστά είναι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zx6r caliper.JPG 
Προβολές:	307 
Μέγεθος:	13,7 KB 
ID:	399556

    Δεν τις ανοίγω έτσι όμως.
    Δεν μου πέρασε και ποτέ απο το μυαλό εδω που τα λέμε.
    Απλα αναρωτηθηκα το γιατί.
    Επειδή όλα αυτά τα χρόνια πάτα - πάτα όλη τη βρωμιά μέσα πρέπει να καθαρίσουν εξονυχιστικά, συν το ότι καλό είναι να αλλάζουν προληπτικά και τα τσιμουχακια/o-ring ανάμεσα στις 2 πλάκες. Εκτός κι αν έχεις monoblock
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Απαντάω συγκεντρωτικά σε όλους.

    Η μοτοσυκλέτα είναι στην κατοχή μου από το 1999. Όσο την έχω, τα έμβολα καθαρίζονται με σπρέι και οδοντόβουρτσα σε κάθε αλλαγή τακακίων. Αυτό δεν απέτρεψε ούτε την λάσπη από μέσα, ούτε την μαυρίλα στις πιο μέσα περιοχές, ούτε τις συσσωρευμένες ακαθαρσίες στο έξω μέρος του κυλίνδρου, ούτε τις ακαθαρσίες μέσα στα αυλάκια των τσιμουχών.



    Οι δαγκάνες λύνονται, έτσι γιατι αν δεν λυθούν έτσι, πως θα βγάλεις τα έμβολα από μέσα; Τα έμβολα πως θα τα τραβήξεις έξω, από που θα τα πιάσεις, από το πλάι; Η ύλη δεν περνάει μέσα από την ύλη...

    Επίσης, πως θα καθαρίσεις τυχόν βουλώμενες εσωτερικές διόδους αν δεν τις λύσεις; Με νηστεία και προσευχή;

    Γιατί η Nissin σε αυτό το μοντέλο, έβαλε ανάποδα τα λογότυπα, αποτελεί ένα γνωστό εδώ και καιρό μυστήριο που δεν έχει απαντηθεί ή τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ απάντηση.

    Οι μονοκόματες δαγκάνες είναι νέο -και πανάκριβο φυσικά- φρούτο, ότι πιο υψηλής τεχνολογίας. Προφανώς για να βγουν τα έμβολα κάποιο ειδικό εργαλείο-λάμα-συγκρατητής, κρατάει τα έμβολα της μιας μεριάς μέσα, ώστε τα της άλλης μεριάς να χωρέσουν να βγουν τελείως, και μετά βγαίνουν με πίεση με κάποιο τρόπο μόνο σε αυτά και τα έμβολα της πρώτης μεριάς. Και αντίστροφα ξαναμπαίνουν. Όλες οι δουλειές, καθάρισμα, βγάλε τσιμούχες, βάλε κ.ο.κ. πρέπει να γίνουν από το πλάι, σαν τα καραβάκια που συναρμολογούνται μέσα σε μπουκάλια. Πονοκέφαλος με πιάνει μόνο που το σκέφτομαι.

    Φαντάσου τι δουλειά έχει να φτιαχτεί αυτό το πράγμα στο εργοστάσιο, με όλες τις εργασίες, π.χ. το σκαπτικό που σκάβει τους κυλίνδρους, τα αυλάκια για τις τσιμούχες ή το τρυπάνι που ανοίγει τους εσωτερικούς αυλούς, να πρέπει να δουλέψει από το πλάι. Θέμα εργαλειομηχανών, προφανώς ακριβών και με τις δύο έννοιες. Προφανώς όλο αυτόν τον παραπανίσιο κόπο κατασκευής, τον κάνουν για να γλυτώσουν το βάρος βιδών, και εξτρά μετάλου που χρειάζεται για να αντέχουν οι διαιρούμενες δαγκάνες τις δυνάμεις, που σε μοτοσυκλέτες υπερσπορ ή αγωνιστικές, είναι πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #21
    Ούτως ή άλλως θα περάσει μαυρίλα μέσα στη διάρκεια των χρόνων , ακόμα και με ευφάνταστους τρόπους πχ σε ένα δυνατό τανκ σλαπ το οποίο θα ανοίξει τα τακάκια, αυτομάτως θα βάλει και βρωμιά στα υγρά.

    Η πλειοψηφία όμως των μαστορων δεν θα ασχοληθεί, ούτε καν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες. Κι εκεί τα πράγματα είναι χειρότερα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    @τηλέγονε
    Μια χαρά βγαίνουν και χωρίς άνοιγμα στη μέση.
    το χειμώνα είχα κάνει την ίδια δουλειά στη δαγκάνα του ΧΤ.
    μπορείς να τα βγάλεις, είτε με πένσα για έμβολα φρένων που τα μαγκώνει στο εσωτερικό τους, είτε απευθείας τρομπάροντας τη μανέτα ενώ έχεις βγάλει τη δαγκάνα απο το πηρούνι.
    Μετά με ένα μυτάκι βγάζεις και τις τσιμούχες,καθαρίζεις,σκουπίζεις,κι είσαι έτοιμος.
    (μπορεί να υπάρχουν κι αλλοι τρόποι,απλά εγω αυτους ξερω)

    @γιωργη_ρπ
    α δεν ήξερα ότι παίζει ο-ρινγκ αναμεσα στις πλάκες.
    και μου λεγε η μάνα μου, βάλε παιδί μου μονομπλοκ, που μυαλό εγώ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Έκανα μια βόλτα σήμερα, στους δρόμους της Αθήνας. Εκεί όπου η πρόσφυση είναι κακή, η κίνηση πυκνή, και το να έχεις κακά φρένα είναι πολύ ενοχλητικό, γιατί αναγκάζεσαι να κρατάς μεγαλύτερες αποστάσεις για καλό και για κακό.

    Μαγεία! Εκεί ΠΡΙΝ που είχα συνέχεια το μυαλό μην με πουλήσει πουθενά η κακή αίσθηση στα φρένα, ΣΗΜΕΡΑ φρέναρα με ακρίβεια, αίσθηση και αποτελεσματικότητα, με μια λέξη με αυτοπεποίθηση.

    Από τις καλύτερες σε αποτέλεσμα ''επεμβάσεις'' που έχω κάνει ποτέ, αν μου έλεγες τι θες άλλα 15 άλογα ή το σενιάρισμα στις δαγκάνες, θα διάλεγα το σενιάρισμα χωρίς άλλη σκέψη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    @τηλέγονε
    Μια χαρά βγαίνουν και χωρίς άνοιγμα στη μέση.
    Βρε ότι γίνεται γίνεται, απλά γιατί να κάνω τον φακίρη, ενώ είναι 4 βίδες υπόθεση και τα έχω όλα ''πιάτο'';
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η ύλη δεν περνάει μέσα από την ύλη...
    Βαρια κουβεντα..
    (μαλλον για Αναζητησεις-Προβληματισμους μας βλεπω..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Ωραίο άρθρο και μπράβο σου
    Μιά μικρή ενστασούλα για το γράσσο, άν κατάλαβα καλά, έβαλες το κλασσικό γράσσο? νομίζω ότι όταν βάζεις τα εμβολάκια μέσα συμπαρασέρνουν το γρασσάκι, το οποίο ανακατεύεται με τα υγρά φρένων, και δέν είναι συμβατό, προσωπικά χρησιμοποιώ μια πάστα που είναι γι' αυτή την δουλειά, κάνει την δουλειά του γράσσου, κάνει για τα τσιμουχάκια, και είναι συμβατή με τα υγρά των φρένων, την ίδια βάζω και όταν καθαρίζω - λιπαίνω εξωτερικά τα εμβολάκια, όταν αλλάζω τακάκια,

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tarifas Προβολή μηνύματος
    Ωραίο άρθρο και μπράβο σου
    Μιά μικρή ενστασούλα για το γράσσο, άν κατάλαβα καλά, έβαλες το κλασσικό γράσσο? νομίζω ότι όταν βάζεις τα εμβολάκια μέσα συμπαρασέρνουν το γρασσάκι, το οποίο ανακατεύεται με τα υγρά φρένων, και δέν είναι συμβατό, προσωπικά χρησιμοποιώ μια πάστα που είναι γι' αυτή την δουλειά, κάνει την δουλειά του γράσσου, κάνει για τα τσιμουχάκια, και είναι συμβατή με τα υγρά των φρένων, την ίδια βάζω και όταν καθαρίζω - λιπαίνω εξωτερικά τα εμβολάκια, όταν αλλάζω τακάκια,
    Τη κυριακη μαλλον θα κανω αυτη τη δουλεια.Θεωρεις οτι αν βαλω wd 40 στα εμβολα οταν τα βαλω μεσα(δε ξερω αν θα τη λησω τη δαγκανα στα 2 η θα το κανω χωρις να λησω και απλα θα τα καθαρησω και θα τα σπρωξω μεσα)θα εχω προβλημα?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Σ αυτες τις τσιμουχες μονο υγρο φρενων.....

  14. #29
    Τα εμβολακια - τσιμουχες τα βάζουμε πάντα μέσα με υγρό φρένων, πότε γρασσο.
    Έτσι λένε τα περισσότερα manual.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Ευχαρηστω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλα φρένων και φερμουιτ
    από chr1s_86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2009, 03:23
  2. Bελτιωση αναρτησεων και φρενων στο Serow.
    από camen στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 20:17
  3. Περί φρένων (και άλλων φαιδρών..) ΑΧ-1 και ΝΧ 250 !!
    από froulis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 00:43
  4. Υγρά φρένων και συμβατότητα
    από mpiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 21:22
  5. ποια η διαφορα ακτινικων φρενων και συμβατων φρενων
    από GUZZISTA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2006, 20:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF