Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 94

Θέμα: Λύσιμο και καθάρισμα δαγκανών φρένων.

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τη κυριακη μαλλον θα κανω αυτη τη δουλεια.Θεωρεις οτι αν βαλω wd 40 στα εμβολα οταν τα βαλω μεσα(δε ξερω αν θα τη λησω τη δαγκανα στα 2 η θα το κανω χωρις να λησω και απλα θα τα καθαρησω και θα τα σπρωξω μεσα)θα εχω προβλημα?
    Σε εκείνη την περιοχή δαγκάνες, κλπ, εγώ ΔΕΝ βαζω wd, το συμπαθώ ιδιαίτερα, αλλα όχι για τα φρένα, άν δεν βγάλεις τις τσιμούχες, μετά το καθάρισμα, ίσως κάποιο γρασσάκι αλλα να συμπαθεί τσιμούχες και θερμοκρασίες, άν βγάλεις τσιμουχάκια κατά την άποψή μου όπως έγραψα και πρίν θέλει γρασσάκι που να είναι συμβατό με τα υγρά, 'ισως να είναι τραβηγμένο αυτό που λέω, εγω πάντος έτσι κάνω.
    ATE Brake Cylinder Paste, είναι αυτό που λέω γουγλισέτο, άν θές

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το ασύμβατο γράσσο, που είναι βαρειά κλάσματα πετρελαίου συνήθως, τι παθαίνει δλδ με την αιθυλενογλυκόλη; Χημικά δεν αντιδρούν άμα τα βάλεις μαζί αυτά, αλκοόλη με οξύ οργανικό , με πολύ μεγάλη ανθρακική αλυσίδα δλδ.

    Επίσης, το ''ισα ισα ενα αποτύπωμα'' το διαβάσαμε ε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tarifas Προβολή μηνύματος
    Σε εκείνη την περιοχή δαγκάνες, κλπ, εγώ ΔΕΝ βαζω wd, το συμπαθώ ιδιαίτερα, αλλα όχι για τα φρένα, άν δεν βγάλεις τις τσιμούχες, μετά το καθάρισμα, ίσως κάποιο γρασσάκι αλλα να συμπαθεί τσιμούχες και θερμοκρασίες, άν βγάλεις τσιμουχάκια κατά την άποψή μου όπως έγραψα και πρίν θέλει γρασσάκι που να είναι συμβατό με τα υγρά, 'ισως να είναι τραβηγμένο αυτό που λέω, εγω πάντος έτσι κάνω.
    ATE Brake Cylinder Paste, είναι αυτό που λέω γουγλισέτο, άν θές
    Ακου φυλε ταριφα.Ευχαρηστω πολυ για την απαντηση σου.Σε μια τοσο δυσκολη περιοδο οικονομικα που ετοιμαζομαι να διανισω(θα βαλω μεσα το μοτο αυριο και θελει αλυσιδογραναζα και γενικο σερβις.Εχει και ενα ψευτοπροβληματακι που εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ)μου ειναι αρκετα δυσκολο να δωσω 16 ευρω(και 10 να εκανε)για να παρω αυτη τη παστα.Θα ειναι ενας πολυ δυσκολος οκτομβριος.Μαλλον για υγρο φρενων με βλεπω.Παντως αυτη η παστα φενετε πολυ καλη.Ειδα και ενα ω
    βιντεακι στο γιουτουμπ.Και παλι ευχαρηστω
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tarifas Προβολή μηνύματος
    Σε εκείνη την περιοχή δαγκάνες, κλπ, εγώ ΔΕΝ βαζω wd, το συμπαθώ ιδιαίτερα, αλλα όχι για τα φρένα, άν δεν βγάλεις τις τσιμούχες, μετά το καθάρισμα, ίσως κάποιο γρασσάκι αλλα να συμπαθεί τσιμούχες και θερμοκρασίες, άν βγάλεις τσιμουχάκια κατά την άποψή μου όπως έγραψα και πρίν θέλει γρασσάκι που να είναι συμβατό με τα υγρά, 'ισως να είναι τραβηγμένο αυτό που λέω, εγω πάντος έτσι κάνω.
    ATE Brake Cylinder Paste, είναι αυτό που λέω γουγλισέτο, άν θές

    tarifas Ωραιο το ATE Brake Cylinder Paste δεν το ηξερα , βιαβασα και ειναι ΟΚ ( ακριβο δεν το λες για 7,5 € θα το παρω να το εχω ).
    Βασικα τα manual λενε οταν αλλαζεις και βαζεις νεα oring να τα βαζεις με σιλικονη και τα piston με υγρα φρενων.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 27/09/2018 στις 23:14.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Textar ceratec χρησιμοποιησα χθες
    3,5 ευρω για πολλες αλλαγες
    Για πλατη τακακιου και γλυστρες

  6. #36
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ακου φυλε ταριφα.Ευχαρηστω πολυ για την απαντηση σου.Σε μια τοσο δυσκολη περιοδο οικονομικα που ετοιμαζομαι να διανισω(θα βαλω μεσα το μοτο αυριο και θελει αλυσιδογραναζα και γενικο σερβις.Εχει και ενα ψευτοπροβληματακι που εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ)μου ειναι αρκετα δυσκολο να δωσω 16 ευρω(και 10 να εκανε)για να παρω αυτη τη παστα.Θα ειναι ενας πολυ δυσκολος οκτομβριος.Μαλλον για υγρο φρενων με βλεπω.Παντως αυτη η παστα φενετε πολυ καλη.Ειδα και ενα ω
    βιντεακι στο γιουτουμπ.Και παλι ευχαρηστω
    Άστα να πάνε... το οικονομικό είναι ανοιχτή πληγή....

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tarifas Προβολή μηνύματος
    Άστα να πάνε... το οικονομικό είναι ανοιχτή πληγή....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    tarifas Ωραιο το ATE Brake Cylinder Paste δεν το ηξερα , βιαβασα και ειναι ΟΚ ( ακριβο δεν το λες για 7,5 € θα το παρω να το εχω ).
    Βασικα τα manual λενε οταν αλλαζει και βαζεις νεα oring να τα βαζεις με σιλικονη και τα piston με υγρα φρενων.
    Τα υγρά φρένων τα ψιλοαποφεύγω σε εξωτερικές χρήσεις λόγω των γνωστών θεμάτων με τα χρώματα, έπεσε στην αντιληψή μου αυτή η πάστα και με βόλεψε.
    Χαίρομαι που σ'άρεσε,

  8. #38
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Textar ceratec χρησιμοποιησα χθες
    3,5 ευρω για πολλες αλλαγες
    Για πλατη τακακιου και γλυστρες
    είναι λες καλύτερο απο το γράσο χαλκού;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Δεν ξερω
    Αλλα γραφει πανω οτι κανει για τα τακακια
    Ειναι σαν γρασσο αλλα εχει κολωδη υφη

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Το ειδικό γράσο για τα πιστόνια στα φρένα θα πρέπει να μπει στο κομμάτι του πιστονιού που θα βρίσκετε μέσα στη δαγκάνα. Δεν πρέπει να είναι εκτεθειμένο στη σκόνη γιατί μαζεύει με το χρόνο πολύ. Το λιπαντικό θα πρέπει να κρατιέται ανάμεσα στις 2 "τσιμούχες". Υπάρχει και άλλο ένα λιπαντικό το οποίο χρησιμοποιούσα απλά είναι λίγο δύσχρηστο. Βγάζεις τα πιστόνια εφαρμόζεις το λιπαντικό και τα ζεσταίνεις με πιστολάκι πολύ καλά. Ζεστένοντάς τα το λιπαντικό αντιδρά και δημιουργεί ένα χημικό δεσμό με την επιφάνεια του μετάλλου. Αν θες το επαναλαμβάνεις 1-2 φορές. Το αφήνεις να κρυώσει, μετά σκουπίζεις και το τοποθετείς ξανά.

    http://www.militec-1.com/militec-lubricant.html
    Τελευταία τροποποίηση από DrIoannis; 02/10/2018 στις 09:26.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  11. #41
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Το λες και όβερκιλλ αυτό που περιγράφεις.
    Τι περισσότερο σκόπευες να πετύχεις ακολουθώντας αυτή τη διαδικασία,αν επιτρέπεται;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το λες και όβερκιλλ αυτό που περιγράφεις.
    Τι περισσότερο σκόπευες να πετύχεις ακολουθώντας αυτή τη διαδικασία,αν επιτρέπεται;
    Αν εννοείς εμένα ίσως έχεις δίκιο γιαυτό είπα είναι δύσχρηστο...

    Υποτίθεται κάνει dry lubrication το οποίο είναι εξαιρετικό σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από DrIoannis; 30/09/2018 στις 22:09.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Πέρα από την καθαριότητα,
    (εγώ γρασσο δεν έβαλα πότε στα πιστόνια τις δαγκάνας, μόνο καθαριότητα)
    Αρκετή φροντίδα θέλουν οι γλιστρες,
    ( μιλάω για 2πιστονες 3πιστονες δαγκάνες)
    Αυτές θέλουν καθάρισμα το παλιό γρασσο, και τοποθέτηση νέου. Προσοχή μόνο γρασσο σιλικόνης, αν βάλεις λιθίου η άλλο μπορεί να σου κάψει την φούσκα ή να την διογκώσει.
    Όπως και να έχει φεύγει το γρασσο από μέσα και δεν ξέρουμε που μπορεί να πάει (μιλάμε για φρένα) γεμίζει βρωμιά , κολλάει η δαγκάνα σε ένα σημείο και τρώει τα τακάκια μονόπαντα. Άσε που δεν έχεις καλά φρένα.

  14. #44
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Ξεθάβω μόνο για ενημέρωση και ενδεχόμενο γλίτωμα ταλαιπωρίας.
    Αφού έφαγα τον κόσμο σχεδόν 10 μέρες τώρα, σήμερα κατάφερα και βρήκα ένα εργαλείο που λύνει τα χέρια σε όποιον επιχειρήσει να λύσει και να καθαρίσει μόνος του τις δαγκάνες στο μηχανάκι του.
    Υπάρχουν πολλά διαφορετικά, ίδιας όμως φιλοσοφίας, εργαλεία για την αφαίρεση των εμβόλων.
    Μέχρι και ολόκληρο κιτ βρήκα στο ebay ψάχνοντας, αλλά εκείνο παραήταν overkill για ερασιτεχνική χρήση.
    Βουαλά λοιπόν:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190405_171111.jpg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	405735

    Ενα 20ρικακι το βρήκα με τα πολλά, στο e-moto.gr και είναι, περιέργως, πολύ φτηνότερο απο τις τιμές που πετύχαινα απο Αγγλία και Αμερική.
    Υπάρχει και βερσιόν του όπου το κυρίως σώμα του εργαλείου δεν είναι σώμα πένσας αλλά σκύλας (όχι της λύσσας,του σφιγκτήρα) αλλά αυτό στο σάνι Γκρις δε το έχω εντοπίσει ακόμα.
    Όπως και να'χει, είναι ένα πολύ χρήσιμο και σχετικά φτηνό εργαλείο να το έχει κάποιος που λερώνει νυχάκια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #45
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Προσωπικά δεν έδωσα ούτε ένα ευρώ για ένα τέτοιο εργαλείο.
    Πείρα το μιτοτσιμπιδο των 90 μοιρών και στις άκρες έβαλα ένα κομμάτι λάστιχο ποτίσματος, έτσι δεν πληγωσα τα έμβολα και αύξησα την τριβή ώστε να βγουν εύκολα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλα φρένων και φερμουιτ
    από chr1s_86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2009, 04:23
  2. Bελτιωση αναρτησεων και φρενων στο Serow.
    από camen στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 21:17
  3. Περί φρένων (και άλλων φαιδρών..) ΑΧ-1 και ΝΧ 250 !!
    από froulis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 01:43
  4. Υγρά φρένων και συμβατότητα
    από mpiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 22:22
  5. ποια η διαφορα ακτινικων φρενων και συμβατων φρενων
    από GUZZISTA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2006, 21:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF