Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 94

Θέμα: Λύσιμο και καθάρισμα δαγκανών φρένων.

  1. #61
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ μεταλλική βούρτσα να τρίβεις τα έμβολα όσο μαλακή και αν είναι. Εγώ φοβάμαι με την οδοντόβουρτσα το τρίψε τρίψε όχι με μεταλλική!

    Δεν ξέρω αν είπα τη λέξη ΠΟΤΕ...

    Αφού βγάζεις τα έμβολα και καθαρίζεις την περιοχή, βγάλε τα oring, καθάρισέ τα σωστά και λίπανέ τα σωστά o_gavros. Μόνο τα μέσα oring έρχονται σε επαφή με το υγρό φρένων τα έξω όχι τα οποία είναι για τη σκόνη(αυτό για το βούτηγμα σε υγρό φρένων).
    Σε διαβεβαιώνω ότι η μπρουτζοβουρτσα είναι τόσο μαλάκια που δεν χαράζει ούτε χρώμιο, ούτε αλουμίνιο γυαλισμένο και αβερνικοτο.

    Φυσικά και είσαι τρυφερος όπως όταν ήσουν πιτσιρικάς και χαιδευες την πιτσιρικά.....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #62
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Δεν έχουνε όλες οι δαγκάνες διπλά τσιμουχάκια (ξύστρα+ορινγκ), για αυτό δεν ασχολήθηκα ποτέ να τα λιπάνω με άλλο ζουμί απο το υγρό φρένων.


    Επίσης, ένα τιπ που τσίμπησα απο ένα βίντεο στο σωλήνα για δαγκάνες με αντικρυστα εμβολα:
    αφού τελειώσουμε με όλα, καθαρισμούς,αλλαγές τακακια,κλπ, ξαναβάζουμε τη δαγκάνα στη θέση και δεν καργάρουμε τις βίδες στερέωσης ακόμα.
    Κάνουμε πρώτα εξαέρωση,πρεσάρουμε τη μανέτα ώστε να κεντράρει απο μόνη της η δαγκάνα πάνω στη δισκόπλακα και μετά σφίγγουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 07/04/2019 στις 19:53.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #63
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν έχουνε όλες οι δαγκάνες διπλά τσιμουχάκια (ξύστρα+ορινγκ), για αυτό δεν ασχολήθηκα ποτέ να τα λιπάνω με άλλο ζουμί απο το υγρό φρένων.


    Επίσης, ένα τιπ που τσίμπησα απο ένα βίντεο στο σωλήνα για δαγκάνες με αντικρυστα εμβολα:
    αφού τελειώσουμε με όλα, καθαρισμούς,αλλαγές τακακια,κλπ, ξαναβάζουμε τη δαγκάνα στη θέση και δεν καργάρουμε τις βίδες στερέωσης ακόμα.
    Κάνουμε πρώτα εξαέρωση ώστε να κεντράρει απο μόνη της πάνω στη δισκόπλακα και μετά σφίγγουμε.
    Ξέρεις τώρα τι έκανες?

    Θα πάω αύριο να ανοίξω τα τακάκια να χαλαρώσω την δαγκάνα να τρομπαρω την μανετα για να κλείσουν τα τακάκια και να σφιξω ξανά την δαγκάνα... Δουλειά δεν είχε ο διάβολος.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #64
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κάνουμε πρώτα εξαέρωση,πρεσάρουμε τη μανέτα ώστε να κεντράρει απο μόνη της η δαγκάνα πάνω στη δισκόπλακα και μετά σφίγγουμε.
    Γιατι αυτο μου ακουγεται λαθος?
    η δαγκανα εχει μια και μονο θεση που στερεωνεται πανω στην βαση της απο την στιγμη που θα καργαρουμε τις βιδες και υποτιθεται απο το εργοστασιο ειναι ευθυγραμμισμενη δαγκανα-δισκοπλακα
    αν πατησουμε πανετα και η δαγκανα δλδ κεντραρει 2χιλιοστα πιο εξω απο το κανονικο της? τι κανεις?δεν την σφιγγεις τερμα?μαλλον εχεις στραβους δισκους τοτε η τα εμβολα δεν δουλευουν σωστα σε ολο το φασμα της διαδρομης τους

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RAMMSTEIN Προβολή μηνύματος
    Γιατι αυτο μου ακουγεται λαθος?
    Δεν σου ακούγεται μόνο, είναι όντως, παντελώς λάθος. Η δαγκάνα παίρνει την θέση της που είναι ΜΙΑ, και μετά τα έμβολα πάνε και βρήσκουν τον δίσκο εκεί που είναι.

    Το προτεινόμενο αντίστροφο, δεν έχει λογικό νόημα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #66
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    και οσο περισοτερο το σκεφτομαι δεν ειναι απλα λαθος ειναι και επικινδυνο
    γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αν σφιξεις την δαγκανα με τα εμβολα πατημενα, οι βιδες της δαγκανας να μην πατησουν και καργαρουν οπως πρεπει
    με αποτελεσμα να εχεις μια δαγκανα στο ματι και στο μυαλο σου οκ αλλα στην πραξη οχι σωστα σφιγμενη με ενδεχομενο να λασκαρει εν κινηση καποια στιγμη

    νομιζω οταν πιανουμε τετοια θεματα θελει λιγο παραπανω προσοχη και σκεψη για αυτα που γραφουμε
    και καλυτερα αν δεν ξερουμε η νομιζουμε οτι ξερουμε να μην λεμε τπτ, γιατι θα παρουμε στον λαιμο μας και καναν ανθρωπακο και ειναι κριμα

  7. #67
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Βρε παιδιά ο γαυρος δεν εννοεί να κεντραρει κάθετα στον δίσκο αλλά αξονικα.
    Σαν να μετακινείς το τακακι πάνω στον δίσκο λίγο προς το κέντρο του λίγο προς την περιφέρεια του.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Βρε παιδιά ο γαυρος δεν εννοεί να κεντραρει κάθετα στον δίσκο αλλά αξονικα.
    Σαν να μετακινείς το τακακι πάνω στον δίσκο λίγο προς το κέντρο του λίγο προς την περιφέρεια του.
    Εξίσου άνευ νοήματος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #69
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    https://www.youtube.com/watch?v=C26ww0dsMTI
    Εδώ το βίντεο που αλίευσα το τιπ.
    Ραμσταιν συμφωνώ, εννοείται πρέπει να προσέχουμε τι λέμε. Ότι έχω γράψει εδώ είναι πράγματα που εχω κάνει κι ο ίδιος και δεν εχω δει ποτέ ανομοιόμορφη φθορά στα τακάκια. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πω ωπ ναι μαλακία αυτό που πρότεινα.
    το έγραψα και νωρίτερα ότι καλό είναι που ανταλλάζουμε τέτοιες απόψεις για μαστορέματα, παίρνουμε ιδέες, ανακαλύπτουμε τυχόν λαθεμένες πρακτικές κλπ.
    ο S705 το εξηγεί πολύ σωστα.
    και επαναλαμβάνω, ότι έχει εφαρμογή σε δαγκάνες με αντικριστά έμβολα.
    στο παπί ή στο ΧΤ ας πούμε δεν ακολουθώ αυτή τη διαδικασία.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #70
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    αυτο και αν δεν γινεται
    απο την στιγμη που θα περασουν οι βιδες της δαγκανας και θα σφιξουν δεν υπαρχει περιθωριο στο πανω κατω, μονο στο μεσα εξω και αυτο αν δεν τις σφιξεις καργα
    οπως ειπε και ο telegonos η δαγκανα παιρνει την θεση της και αυτη ειναι μονο ΜΙΑ και δεν επεμβαινουμε σε αυτο

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Γαύρε με όλο το συμπάθειο, δεν κάθομαι να δω 6 λεπτά βίντεο, που λέει μια εμφανής σαχλαμάρα.

    Τα έγραψα μια, μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Η δαγκάνα παίρνει την οριστική της θέση, και μετά τα τακάκια βρίσκουν τον δίσκο εκεί που είναι. Το αντίστροφο, δεν έχει νόημα. Παράδειγμα: Αν πρώτα σφίξουν τα έμβολα και σχεδόν βέβαιο θα πάνε σε λάθος θέση που διαφέρει από την σωστή θέση της δαγκάνας, τι κάνεις μετά; Σφίγγεις βίδες δαγκάνας και τραβάει τον δίσκο;

    ΔΕΝ.

    ΒΓΑΖΕΙ.

    ΝΟΗΜΑ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #72
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    σε ακτινικα φρενα νομιζω οτι εννοεις
    οπως και ναχει παλι η θεση της δαγκανας ειναι μια αποπου και να το δεις
    (δεν στην λεω μαν, μην το παρεις ετσι μιας και εχουμε και μια προιστορια, αλλα μου φανηκε πολυ κουλο αυτο που διαβασα πριν γιαυτο σχολιασα)

  13. #73
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Θα μου επιτρέψεις να διατηρησω τις αμφιβολίες μου για το "σχεδόν βέβαιο" που λες.
    Με τις βίδες στερέωσης βιδωμένες αλλά όχι καργαρισμένες, η δαγκάνα είναι ήδη εκεί που πρέπει να είναι.
    Οταν λοιπόν πρεσάρεις λίγο τα έμβολα ίσα να ακουμπήσουν στο δίσκο (με δεδομένο ότι είναι καθαρα και λειτουργούν όλα συγχρονισμένα) θεωρώ ότι η δαγκάνα με το τελικό σφίξιμο θα είναιακριβως εκεί που πρέπει.
    Ο δίσκος δε θα στραβώσει όπως λες. Τα τακάκια όταν πετυχαίνουν το δίσκο δεν αφήνουν τα έμβολα σε πλήρη έκταση. έτσι δεν είναι;
    Με έχετε βάλει σε σκέψεις η αλήθεια είναι,γιατι ούτε στραβωμένους δίσκους έχω ούτε ανομοιόμορφη φθορά στα τακάκια μου (τα οποία στο δικό μου είναι 4 ανεξάρτητα πλακάκια για κάθε έμβολο σημειωτέον)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Τα έμβολα δεν είναι ακριβώς ίδια, και έχουν μικροδιαφορές στην τριβή το ένα από το άλλο.

    Όταν θα αρχίσεις να τρομπάρεις, αυτό που έχει λιγότερη τριβή, θα βγει λίγο πιο γρήγορα από το άλλο. Τελικά (εδώ πάει το ''βέβαιον'') τα τακάκια θα βρουν τον δίσκο όπως θέλουν αυτά, και όχι όπου πρέπει με κριτήριο την τελική θέση της δαγκάνας.

    Στην 4πίστονη δαγκάνα με εγκάρσιες βίδες στήριξης (συμβατική), αυτό σημαίνει ότι όταν πας να σφίξεις τις βίδες της δαγκάνας, αυτή θα αρχίσει να τραβάει τον δίσκο, αφού θα μετακινηθεί πλάγια. Δεν είναι ότι θα καταστραφεί κάτι, αφού με το που θα φρενάρεις 2-3 φορές στον δρόμο, θα ισορροπήσουν τα έμβολα τελικά εκεί που είναι ο δίσκος. Αλλά, ΓΙΑΤΙ να το κάνεις αυτό, και να μην βάλεις την σωστή θέση εξαρχής;;; (1η περίπτωση του ''δεν έχει νόημα'')

    Στην 4πίστονη δαγκάνα με διαμήκης βίδες στήριξης (ακτινική, εντελώς λάθος ο όρος που κάκιστα έχει επικρατήσει αλλά άλλο θέμα αυτό) , πάλι τα τακάκια θα πάνε όπου γουστάρουν αυτά. Αν δεν έχεις βάλει ήδη τις βίδες, δεν το συζητάμε, δεν θα βρήσκεις καν τις τρύπες στην μπότα. Αν τις έχεις βάλει ήδη, δεν θα υπάρχει θέμα να μην βρήσκει η βίδα τις τρύπες, και πάλι όμως θα κάτσουν λάθος στον τζόγο που αφήνουν οι βίδες. Αν για παράδειγμα η δαγκάνα άσφικτη κάθεται μισό χιλιοστό πιο έξω στην περιφέρεια του δίσκου, πάλι θα σφίγγεις τις βίδες στο τέλος, και θα σβαρνίσεις χωρίς κανένα λόγο τα τακάκια να κινηθούν προς το κέντρο του δίσκου, αυτό το μισό χιλιοστό. Ποιός ο λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο; (2η περίπτωση του ''δεν έχει νόημα).



    Το ότι κάποιος, κάτι λέει που βρήκαμε στο ιντερνετ, δεν αποτελεί, τεκμήριο αλήθειας της πρότασης που λέει. Τεκμήριο αλήθειας, είναι να επιβεβαιώνουμε κάτι, μέσω της δικής μας ορθολογικής σκέψης.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #75
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Μου φαίνεται λογικό αυτό που γράφεις και δεν μπορώ να το αντικρούσω.

    Επειδή δεν είμαι ο ίδιος μηχανικός, το ίντερνετ είναι ένα εργαλείο εμπειρικής εκμάθησης.
    ο τύπος στο βιντεο βεβαια κι αυτος μηχανικός είναι.
    επίσης, τωρα που το σκέφτομαι, κι εμείς στο ίντερνετ απευθυνόμαστε.
    θενξ πάντως για τον κόπο!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλα φρένων και φερμουιτ
    από chr1s_86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2009, 03:23
  2. Bελτιωση αναρτησεων και φρενων στο Serow.
    από camen στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 20:17
  3. Περί φρένων (και άλλων φαιδρών..) ΑΧ-1 και ΝΧ 250 !!
    από froulis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 00:43
  4. Υγρά φρένων και συμβατότητα
    από mpiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 21:22
  5. ποια η διαφορα ακτινικων φρενων και συμβατων φρενων
    από GUZZISTA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2006, 20:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF