Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 94

Θέμα: Λύσιμο και καθάρισμα δαγκανών φρένων.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723

    Λύσιμο και καθάρισμα δαγκανών φρένων.

    Δεν είχα ξανακάνει λύσιμο δαγκανών, αλλά για όλα υπάρχει μια πρώτη φορά. Τα αποτελέσματα ήταν υπεράνω αισιοδοξίας αφού μεταμόρφωσαν ένα κακό φρένο (που κάποτε το θυμόμουν ότι ήταν καλό) σε καλό και πάλι.

    Ανάλογα πράγματα γίνονται και σε διαφορετικής διάταξης δαγκάνες, εδώ το παράδειγμα έχει 4πίστονη, με αντικρυστά έμβολα, αλλά η ίδια λογική ισχύει και στους άλλους συνδυασμούς.

    Το προτείνω σε όλους, ειδικά αν η μοτοσυκλέτα σας έχει κλείσει δεκαετία ζωής, και τα φρένα εδώ και καιρό δεν σας φαίνονται τόσο καλά, παρόλο που έχετε καλά τακάκια, δίσκους και υγρά.

    teaser εικόνα εδώ
    https://3.bp.blogspot.com/-zz5YHWK76...915_140511.jpg

    Καλοδιάβαστο σε όλους >>> http://forcev4.blogspot.com/2018/09/blog-post.html
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Φιλε πολυ ενδοιαφερον αρθρο.Το διαβασα ολο εκτος απο τη φυσικη.Δεν αποκλειετε να εχω το ιδιο προβλημα.Με τη πρωτη ευκαιρια ακολουθω τα βηματα και το κανω και εγω.Ενοειτε θα τραβαω φοτο.
    Ενα δε καταλαβα.Γιατι αργισε τοσο πολυ να κανει εξαερωση?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Πολύ καλή δουλειά.
    Ποτέ δεν πιέζω τα έμβολα μέσα στην δαγκάνα πριν τα καθαρίσω εξονυχιστικά, σε όλη τους την εκτεθειμένη επιφάνεια . Έτσι αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Ωραία έχουμε διάβασμα το βραδύ

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Άψογος!

    (μπορείς να κάνεις και μια βερσιόν για αμάξια; )
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Άψογος!

    (μπορείς να κάνεις και μια βερσιόν για αμάξια; )

    https://youtu.be/4roKy-z7T9I









    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Άψογος!

    (μπορείς να κάνεις και μια βερσιόν για αμάξια; )
    Ίδιες αρχές ισχύουν κι εκεί, με μόνη ιδιαιτερότητα, τα αυτοκίνητα που έχουν το χειρόφρενο ενσωματωμένο μηχανικά στις πίσω δαγκάνες, και το έμβολο έχει σπείρωμα στο πίσω μέρος του, οπότε θέλει ειδικό εργαλείο-εξωλκέα, που το περιστρέφει για να το βγάλει. Στις μπροστά βέβαια, είναι τα ίδια όπως στις μοτό.

    Δεν είναι φτηνή μια συλλογή τέτοιου εξωλκέα, έχει από 60 μέχρι 200 ευρώ.

    Ευτυχώς στα μοτό, τέτοια ζητήματα δεν υπάρχουν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ίδιες αρχές ισχύουν κι εκεί, με μόνη ιδιαιτερότητα, τα αυτοκίνητα που έχουν το χειρόφρενο ενσωματωμένο μηχανικά στις πίσω δαγκάνες, και το έμβολο έχει σπείρωμα στο πίσω μέρος του, οπότε θέλει ειδικό εργαλείο-εξωλκέα, που το περιστρέφει για να το βγάλει. Στις μπροστά βέβαια, είναι τα ίδια όπως στις μοτό.

    Δεν είναι φτηνή μια συλλογή τέτοιου εξωλκέα, έχει από 60 μέχρι 200 ευρώ.

    Ευτυχώς στα μοτό, τέτοια ζητήματα δεν υπάρχουν.
    Η διαφορά είναι ότι, συνήθως, τα έμβολα της δαγκάνας του αυτοκινήτου βρίσκονται μέσα σε φυσουνα οπότε δεν χρειάζονται καθάρισμα πριν τα πιέσεις μέσα για να μπουν τα καινούρια τακάκια.
    Σε μοτοσυκλέτες είναι "εγκληματικό" να μην καθαρίζεις τα έμβολα πριν τα πιέσεις μέσα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Εγώ τα καθαρίζω κάθε χρόνο τουλάχιστον εκτός και αν πάω trackday οπότε καθαρίζονται πριν. Είναι κρίμα να μην καθαρίζονται σωστά και να χάνεις σημαντική απόδοση στο φρενάρισμα.

    Ένα βιντεάκι


    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Εγώ τα καθαρίζω κάθε χρόνο τουλάχιστον εκτός και αν πάω trackday οπότε καθαρίζονται πριν. Είναι κρίμα να μην καθαρίζονται σωστά και να χάνεις σημαντική απόδοση στο φρενάρισμα.

    Ένα βιντεάκι


    Δε καταλαβα και πολλα απο αυτα που ελεγε.Εχω καποιες αποριες.Επειδη σκοπευω να ασχοληθω καποια στιγμη σηντομα.Τελικα ειναι καλο να λυθει η δαγκανα στα 2 οπως ειδαμε στις φωτο ή να γινει χωρις να λυθει οπως στο βιντεο?
    Στο βιντεο τι εβαζε στην οδοντοβουρτσα πανω για να καθαρισει και τι καθαριζε?
    Τα πιστονια της δαγκανας δε πρεπει να βγουνε για να καθαριστουνε?
    πως ο τυπος στο βιντεο τα καθαρισε?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Ωραίος!

    Μια ασχετη απορία, γιατι οι δαγκάνες είναι "ανάποδα"?
    Επειδή βλέπω το λογκο της νισσιν απο μέσα και όχι απ έξω.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δε καταλαβα και πολλα απο αυτα που ελεγε.Εχω καποιες αποριες.Επειδη σκοπευω να ασχοληθω καποια στιγμη σηντομα.Τελικα ειναι καλο να λυθει η δαγκανα στα 2 οπως ειδαμε στις φωτο ή να γινει χωρις να λυθει οπως στο βιντεο?
    Στο βιντεο τι εβαζε στην οδοντοβουρτσα πανω για να καθαρισει και τι καθαριζε?
    Τα πιστονια της δαγκανας δε πρεπει να βγουνε για να καθαριστουνε?
    πως ο τυπος στο βιντεο τα καθαρισε?
    Εαν δεν καθαρίζονται τα έμβολα τουλάχιστον σε κάθε αλλαγή (σωστός ο Ιωάννης που το κάνει κάθε χρόνο), τότε σίγουρα θέλει λύσιμο η δαγκάνα. Εάν από κει και πέρα κάνεις αυτό που δείχνει στο βίντεο, είσαι οκ.
    Με οδοντοβουρτσα γίνεται μια χαρά, καθαρίζεις το κομμάτι που φαίνεται και στη συνέχεια περιστρεφεις το έμβολο (εγώ το κάνω με ασφαλειόπενσα 90 μοιρών) προσέχοντας να μην πιεστεί προς τα μέσα. Καθαρίζεις ξανά και συνεχίζεις έως ότου γυαλίσει όλο.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Εαν δεν καθαρίζονται τα έμβολα τουλάχιστον σε κάθε αλλαγή (σωστός ο Ιωάννης που το κάνει κάθε χρόνο), τότε σίγουρα θέλει λύσιμο η δαγκάνα. Εάν από κει και πέρα κάνεις αυτό που δείχνει στο βίντεο, είσαι οκ.
    Με οδοντοβουρτσα γίνεται μια χαρά, καθαρίζεις το κομμάτι που φαίνεται και στη συνέχεια περιστρεφεις το έμβολο (εγώ το κάνω με ασφαλειόπενσα 90 μοιρών) προσέχοντας να μην πιεστεί προς τα μέσα. Καθαρίζεις ξανά και συνεχίζεις έως ότου γυαλίσει όλο.
    Οποτε εγω που εχω μηχανακι 20 χρωνων και δεν νομιζω να εχουν καθαριστει ποτε παω για το θρεντ με τις φωτο.Ωραιος.Πιστευω να τα καταφερω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η δουλεια ειναι σωστη ...............
    ομως οι δαγκανες δε χρειαζεται και δεν πρεπει να ανοιγονται συχνα για καθαρισμα γιατι καταπονειται το εμβολο και οι τσιμουχες
    αυτο που χρειαζεται ειναι να αλλαζονται τα υγρα οταν λεει ο κατασκευαστης και να καθαριζεται καλα με υγρο φρενων το εκτεθειμενο μερος του εμβολου οταν αλλαζονται τακακια πριν πατηθει πισω
    επισης σε καθε αλλαγη καθαρισμος και λιπανση με ειδικο γρασσο στις γλυστρες (οταν υπαρχουν)

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η δουλεια ειναι σωστη ...............
    ομως οι δαγκανες δε χρειαζεται και δεν πρεπει να ανοιγονται συχνα για καθαρισμα γιατι καταπονειται το εμβολο και οι τσιμουχες
    αυτο που χρειαζεται ειναι να αλλαζονται τα υγρα οταν λεει ο κατασκευαστης και να καθαριζεται καλα με υγρο φρενων το εκτεθειμενο μερος του εμβολου οταν αλλαζονται τακακια πριν πατηθει πισω
    επισης σε καθε αλλαγη καθαρισμος και λιπανση με ειδικο γρασσο στις γλυστρες (οταν υπαρχουν)
    Να συμπληρώσω, γρασσο χαλκού.
    Ναι, το λύσιμο γίνεται συνήθως για ανακατασκευή (καινούριες τσιμουχες κτλ) κι όχι για καθαρισμό.
    Αυτό βέβαια προϋποθέτει να γίνεται καθαρισμός εμβολων τουλάχιστον σε κάθε αλλαγή τακακίων
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλα φρένων και φερμουιτ
    από chr1s_86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2009, 04:23
  2. Bελτιωση αναρτησεων και φρενων στο Serow.
    από camen στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 21:17
  3. Περί φρένων (και άλλων φαιδρών..) ΑΧ-1 και ΝΧ 250 !!
    από froulis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 01:43
  4. Υγρά φρένων και συμβατότητα
    από mpiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 22:22
  5. ποια η διαφορα ακτινικων φρενων και συμβατων φρενων
    από GUZZISTA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2006, 21:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF