Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 94

Θέμα: Λύσιμο και καθάρισμα δαγκανών φρένων.

  1. #76
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Οι περαστές βίδες μέσα από την μπότα που βιδωνουν πάνω στην δαγκάνα έχουν ένα μικρό μπόσικο μεταξύ τρύπας μποτας και σώματος βίδας.
    Το μπόσικο αυτό είναι μερικά δέκατα του χιλιοστού, τόσο περίπου αέρα έχουν και τα τακάκια στα πειρακια τους πριν τα πατήσουν τα έμβολα.
    Οπότε εάν ο δίσκος μας έχει πατουρα, που θα έχει γιατί αλλιώς δεν θα κάναμε αυτήν την δουλειά λόγο νεότητας, τα τακάκια πρέπει να πέσουν ακριβώς μέσα στο αυλάκι του δίσκου.
    Εάν σφιξουμα πρώτα την δαγκάνα την παραπάνω δουλειά θα την αναλάβει το μπόσικο από το τακακι
    Εάν απλά πατήσουμε ελαφρά τις βιδες και πατήσουμε σταθερα την μανετα η δουλειά θα μοιραστεί στα μπόσικα τακακι - πειρους και βίδες - μπότες.

    Αντέ γιατί βραχηκε η πλάτη μου μέχρι να λύσω και να δέσω για να δω τα παραπάνω.

    Υ. Γ. Τώρα τα παραπάνω είναι προσωπική εμπειρία από την δική μου μηχανή. Σε άλλα μηχανάκια μπορεί αν μην ισχύει τίποτα από αυτά.
    Φιλιά στα μούτρα.....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ξεθάβω μόνο για ενημέρωση και ενδεχόμενο γλίτωμα ταλαιπωρίας.
    Αφού έφαγα τον κόσμο σχεδόν 10 μέρες τώρα, σήμερα κατάφερα και βρήκα ένα εργαλείο που λύνει τα χέρια σε όποιον επιχειρήσει να λύσει και να καθαρίσει μόνος του τις δαγκάνες στο μηχανάκι του.
    Υπάρχουν πολλά διαφορετικά, ίδιας όμως φιλοσοφίας, εργαλεία για την αφαίρεση των εμβόλων.
    Μέχρι και ολόκληρο κιτ βρήκα στο ebay ψάχνοντας, αλλά εκείνο παραήταν overkill για ερασιτεχνική χρήση.
    Βουαλά λοιπόν:

    Συνημμένο 405735

    Ενα 20ρικακι το βρήκα με τα πολλά, στο e-moto.gr και είναι, περιέργως, πολύ φτηνότερο απο τις τιμές που πετύχαινα απο Αγγλία και Αμερική.
    Υπάρχει και βερσιόν του όπου το κυρίως σώμα του εργαλείου δεν είναι σώμα πένσας αλλά σκύλας (όχι της λύσσας,του σφιγκτήρα) αλλά αυτό στο σάνι Γκρις δε το έχω εντοπίσει ακόμα.
    Όπως και να'χει, είναι ένα πολύ χρήσιμο και σχετικά φτηνό εργαλείο να το έχει κάποιος που λερώνει νυχάκια.
    Πήρα το ίδιο . Έχω κάτι εξάπιστονες να αλλάξω Τσιμουχακια. Για να δούμε αν δουλεύει....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #78
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.627
    δουλεύει μια χαρά.το δοκίμασα προχτες στη μονοπίστονη του κρύφτον
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #79
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    O τυπος στο βιντεο τα λεει αριστα... ετσι το κανω παντα χωρις κανενα προβλημα ποτέ..
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Λοιπόν. Πήγα σήμερα να βγάλω τα εμβολακια. Καλό το εργαλείο αλλά ήταν πολύ σφιχτά και φοβήθηκα ότι θα τα χαράξει εσωτερικά. Έβαλα ένα κομμάτι σαμπρελα αλλά τίποτα. Οπότε έπαιξε κομπρεσέρ , αέρας και πεταχτηκαν αμέσως.....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Συντροχοι χαίρεται.
    Εδώ και κάποιες βδομάδες αντιμετοπιζα ένα πρόβλημα με το μπροστινό φραινο. Όταν πατούσα τη μανετα μαγκονε και είχα μειωμένη πεδηση. Ξέροντας ότι έρχεται η άδεια μου που συνεπεφτε με το κτεο της μηχανής έκανα υπομονή μέχρι να έρθει η άδεια.
    Και ήρθε.
    Ξεκίνησα λοιπόν από τη μανετα για να δω αν σκαλώνει κάπου. Όχι. Πάτησα φραινο και έβαλα το αυτι μου στη δαγκάνα και άκουσα το κρατσ κρατσ από κει. Εβγαλα τις 2 14αρες βίδες που κρατάνε τη δαγκάνα.Έβγαλα τα τακάκια και εμφανίστηκαν τα έμβολα. Πάτησα φρένο και αντί να κουνηθουν και τα 2 έμβολα κουνήθηκε μόνο το 1.Εξου και η μειωμένη πεδηση. Πατώντας φρένο έβγαλα το πρώτο πιστονακι και το αλιψα καλά καλά με υγρό φρένων. Καθάρισα την υποδοχή του εμβολου και το ξαναβαλα μεσα ωραία. Είχα κάνει όμως μαλακια και είχε πάρει αέρα το κύκλωμα. Οπότε ξεβιδωσα το δοχείο για τα υγρά φρένων συμπλήρωσα υγρά και ξεκίνησα εξαερωση με τή βοήθεια αυτού του βίντεο
    https://youtu.be/P100CDXmyGE
    Έβαλα καθετήρα για να κάνω εξαερωση.Το σωληνάκι του καθετήρα είναι ίδιο με αυτό που χρησιμοποιεί ο τύπος στο βίντεο. Έκανα λοιπόν την εξαερωση και μαγκωσα το εμβολο που καθάρισα με ένα 24αρι κλειδί για να μην μπορεί να κινηθεί όταν θα πατήσω την μανετα να αναγκάσω το κολλημένο πιστονακι να κινηθεί. Και έτσι έγινε.Εβγαλα και το δεύτερο εμβολο και το αλιψα με υγρό φρένων και την υποδοχή που θα μπει και το ξαναεβαλα μεσα με το χέρι. Ξαναεκανα πάλι εξαερωση συμπλιρονοντας πάντα υγρά. Πρέπει να πω ότι είχε πάρει πολυαέρα μεσα το κύκλωμα και ταλεπορηθηκα πολύ.
    Το αποτέλεσμα ήταν τρομακτικο. Η διαφορά χαοτική. Τώρα η μανετα πάει γλυκά γλυκά κάτω. Σαν να κόβεις με το μαχαίρι βούτυρο. Δε κολλάει πουθενά. Η διαδρομή της μανετας αυξηθηκε και έτσι κατεβενει πιο χαμηλά. Φτάνει πιο κοντά στο γκριπ από πριν. Το μηχανάκι σταματάει παρα πολύ καλύτερα.
    Με τη πρώτη ευκαιρια θα λύσω και τη πίσω δαγκάνα.
    Ευχαριστώ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Συντροχοι χαίρεται.
    Εδώ και κάποιες βδομάδες αντιμετοπιζα ένα πρόβλημα με το μπροστινό φραινο. Όταν πατούσα τη μανετα μαγκονε και είχα μειωμένη πεδηση. Ξέροντας ότι έρχεται η άδεια μου που συνεπεφτε με το κτεο της μηχανής έκανα υπομονή μέχρι να έρθει η άδεια.
    Και ήρθε.
    Ξεκίνησα λοιπόν από τη μανετα για να δω αν σκαλώνει κάπου. Όχι. Πάτησα φραινο και έβαλα το αυτι μου στη δαγκάνα και άκουσα το κρατσ κρατσ από κει. Εβγαλα τις 2 14αρες βίδες που κρατάνε τη δαγκάνα.Έβγαλα τα τακάκια και εμφανίστηκαν τα έμβολα. Πάτησα φρένο και αντί να κουνηθουν και τα 2 έμβολα κουνήθηκε μόνο το 1.Εξου και η μειωμένη πεδηση. Πατώντας φρένο έβγαλα το πρώτο πιστονακι και το αλιψα καλά καλά με υγρό φρένων. Καθάρισα την υποδοχή του εμβολου και το ξαναβαλα μεσα ωραία. Είχα κάνει όμως μαλακια και είχε πάρει αέρα το κύκλωμα. Οπότε ξεβιδωσα το δοχείο για τα υγρά φρένων συμπλήρωσα υγρά και ξεκίνησα εξαερωση με τή βοήθεια αυτού του βίντεο
    https://youtu.be/P100CDXmyGE
    Έβαλα καθετήρα για να κάνω εξαερωση.Το σωληνάκι του καθετήρα είναι ίδιο με αυτό που χρησιμοποιεί ο τύπος στο βίντεο. Έκανα λοιπόν την εξαερωση και μαγκωσα το εμβολο που καθάρισα με ένα 24αρι κλειδί για να μην μπορεί να κινηθεί όταν θα πατήσω την μανετα να αναγκάσω το κολλημένο πιστονακι να κινηθεί. Και έτσι έγινε.Εβγαλα και το δεύτερο εμβολο και το αλιψα με υγρό φρένων και την υποδοχή που θα μπει και το ξαναεβαλα μεσα με το χέρι. Ξαναεκανα πάλι εξαερωση συμπλιρονοντας πάντα υγρά. Πρέπει να πω ότι είχε πάρει πολυαέρα μεσα το κύκλωμα και ταλεπορηθηκα πολύ.
    Το αποτέλεσμα ήταν τρομακτικο. Η διαφορά χαοτική. Τώρα η μανετα πάει γλυκά γλυκά κάτω. Σαν να κόβεις με το μαχαίρι βούτυρο. Δε κολλάει πουθενά. Η διαδρομή της μανετας αυξηθηκε και έτσι κατεβενει πιο χαμηλά. Φτάνει πιο κοντά στο γκριπ από πριν. Το μηχανάκι σταματάει παρα πολύ καλύτερα.
    Με τη πρώτη ευκαιρια θα λύσω και τη πίσω δαγκάνα.
    Ευχαριστώ.
    Ε αν η Μανέτα φτάνει μέχρι το γκριπ έχει ακόμα αέρα το σύστημα.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ε αν η Μανέτα φτάνει μέχρι το γκριπ έχει ακόμα αέρα το σύστημα.
    Δε με κατάλαβες. Φτάνει πιο κοντά στο γκριπ από πριν.Το φρένο πιάνει τέλεια. Άλλαξε η απόσταση που πιάνει. Περασα από κτεο σήμερα και βγήκα χωρίς παρατηρήσεις.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ...και δεν έχεις φρενο

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Η διαδρομή της μανετας αυξηθηκε και έτσι κατεβενει πιο χαμηλά. Φτάνει πιο κοντά στο γκριπ από πριν. Το μηχανάκι σταματάει παρα πολύ καλύτερα.
    To γιατί ενώ η διαδρομή αυξήθηκε, τώρα έχεις καλύτερο φρένο (και συμπληρώνω εγώ, πάω στοίχημα ότι έχεις ΚΑΙ καλύτερη αίσθηση) , το έχω εξηγήσει, στην Φυσική που δεν διάβασες στο ποστ Νο1. Μικρό το κακό, το αποτέλεσμα μετράει και χαίρομαι που το πέτυχες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #86
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δε με κατάλαβες. Φτάνει πιο κοντά στο γκριπ από πριν.Το φρένο πιάνει τέλεια. Άλλαξε η απόσταση που πιάνει. Περασα από κτεο σήμερα και βγήκα χωρίς παρατηρήσεις.
    Λογικό να μεγαλώσει η διαδρομή της μανέτας γιατί τώρα σπρώχνει 2 έμβολα ενώ πριν έσπρωχνε ένα (το άλλο ήταν κολλημένο είπες).

    Όλα καλά λοιπόν
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Εγώ πάντως σε τέτοιο κόλλημα θα άλλαζα και τις τσιμουχες

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    To γιατί ενώ η διαδρομή αυξήθηκε, τώρα έχεις καλύτερο φρένο (και συμπληρώνω εγώ, πάω στοίχημα ότι έχεις ΚΑΙ καλύτερη αίσθηση) , το έχω εξηγήσει, στην Φυσική που δεν διάβασες στο ποστ Νο1. Μικρό το κακό, το αποτέλεσμα μετράει και χαίρομαι που το πέτυχες.
    Αγορίνα μου. Σε έπιασα. Το ποστ 1το διάβασα αλλά αυτά από τη φυσική δε τα κατάλαβα. ΑΛΛΆ. Στο ποστ 2 σε ρώτησα κάτι και δε πείρα απάντηση ποτές
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Πολύ ωράια και κατατοπιστικά όλα αυτά αλλά τελικά πόσο κόστησε η ηλεκτροστατική βαφή στις δαγκάνες;Μήπως συμφέρει να πας και άλλα κομμάτια μαζί ,όπως καλάμια ,δίσκους ή ζάντες;

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    λες οτι η μανετα φτανει πιο κοντα στο γκριπ απο πριν....
    αν αφησεις και ξαναπατησεις κανει την ιδια διαδρομη η μικροτερη;

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλα φρένων και φερμουιτ
    από chr1s_86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2009, 03:23
  2. Bελτιωση αναρτησεων και φρενων στο Serow.
    από camen στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 20:17
  3. Περί φρένων (και άλλων φαιδρών..) ΑΧ-1 και ΝΧ 250 !!
    από froulis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 00:43
  4. Υγρά φρένων και συμβατότητα
    από mpiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 21:22
  5. ποια η διαφορα ακτινικων φρενων και συμβατων φρενων
    από GUZZISTA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2006, 20:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF