Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 94 από 94

Θέμα: Λύσιμο και καθάρισμα δαγκανών φρένων.

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωράια και κατατοπιστικά όλα αυτά αλλά τελικά πόσο κόστησε η ηλεκτροστατική βαφή στις δαγκάνες;Μήπως συμφέρει να πας και άλλα κομμάτια μαζί ,όπως καλάμια ,δίσκους ή ζάντες;
    Δεν έκανα εγώ ηλεκτροσυατικη.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    λες οτι η μανετα φτανει πιο κοντα στο γκριπ απο πριν....
    αν αφησεις και ξαναπατησεις κανει την ιδια διαδρομη η μικροτερη;
    Την ίδια διαδρομή. Εχθές είχα το μηχανάκι όλη μέρα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #93
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    λες οτι η μανετα φτανει πιο κοντα στο γκριπ απο πριν....
    αν αφησεις και ξαναπατησεις κανει την ιδια διαδρομη η μικροτερη;
    Θα προσπαθήσω εγώ να εξηγήσω τι έχει συμβεί πιο πολύ από εμπειρία γιατί έτσι κι αλλιώς δεν είναι δικό μου το μηχανάκι αλλά ούτε και το έχω καβαλήσει.
    Λοιπόν αγαραζεις ένα μηχανάκι και όσο είναι όλα τα της πέδησης σε καλή κατάσταση, η μανετα κάνει μια συγκεκριμένη διαδρομή και το μηχανάκι φρενάρει άψογα. Με τα χρόνια χρήσης και την όχι σωστή συντήρηση σιγά σιγά χάνεις διαδρομή από την μανετα καθώς και δύναμη πέδησης (για πολλούς λόγους μπορεί να συμβεί αυτό - εδώ έγινε από κολλημένο εμβολακι) , αλλά επειδή η διαδικασία γίνεται πολύ πολύ αργά δεν το αντιλαμβάνεσαι παρά μόνο αφού τα φρένα σου έχουν γίνει ενοχλητικά αδύναμα ή (και) υπάρχει ένα "σκαλοπάτι" στην διαδρομή της μανετας κι ένα απότομο δάγκωμα στα φρένα. Μετά το λύσιμο και καθάρισμα τα έμβολα δουλεύουν κανονικά και τα δύο η μανετα αποκτά πάλι όλη την διαδρομή της και τα φρένα έχουν γίνει το ίδιο δυνατά όπως όταν το μηχανάκι ήταν καινούριο. Ουσιαστικά λοιπόν δεν αυξήθηκε η διαδρομή της μανετας σε σχέση με την κανονική διαδρομή απλά ανακτήθηκε όλη η χαμένη με τα χρόνια και την κακοσυντήρηση.
    Ελπίζω να το πέτυχα και να έλυσα την απορία σου.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Θα προσπαθήσω εγώ να εξηγήσω τι έχει συμβεί πιο πολύ από εμπειρία γιατί έτσι κι αλλιώς δεν είναι δικό μου το μηχανάκι αλλά ούτε και το έχω καβαλήσει.
    Λοιπόν αγαραζεις ένα μηχανάκι και όσο είναι όλα τα της πέδησης σε καλή κατάσταση, η μανετα κάνει μια συγκεκριμένη διαδρομή και το μηχανάκι φρενάρει άψογα. Με τα χρόνια χρήσης και την όχι σωστή συντήρηση σιγά σιγά χάνεις διαδρομή από την μανετα καθώς και δύναμη πέδησης (για πολλούς λόγους μπορεί να συμβεί αυτό - εδώ έγινε από κολλημένο εμβολακι) , αλλά επειδή η διαδικασία γίνεται πολύ πολύ αργά δεν το αντιλαμβάνεσαι παρά μόνο αφού τα φρένα σου έχουν γίνει ενοχλητικά αδύναμα ή (και) υπάρχει ένα "σκαλοπάτι" στην διαδρομή της μανετας κι ένα απότομο δάγκωμα στα φρένα. Μετά το λύσιμο και καθάρισμα τα έμβολα δουλεύουν κανονικά και τα δύο η μανετα αποκτά πάλι όλη την διαδρομή της και τα φρένα έχουν γίνει το ίδιο δυνατά όπως όταν το μηχανάκι ήταν καινούριο. Ουσιαστικά λοιπόν δεν αυξήθηκε η διαδρομή της μανετας σε σχέση με την κανονική διαδρομή απλά ανακτήθηκε όλη η χαμένη με τα χρόνια και την κακοσυντήρηση.
    Ελπίζω να το πέτυχα και να έλυσα την απορία σου.
    Ακριβώς φίλε. Όπως ακριβώς τα λες. Η μανετα μου έκανε σκαλοπατι.Και απότομο δάγκωμα των φρένων. Αλλιώς δε θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία. Και κάτι άλλο. Έχω περάσει 3 κτεο όσο καιρό έχω το μηχανάκι. Στα 2 στις παρατηρήσεις μου έγραφε μειωμένη πεδηση. Φανταστείτε τη χαρά μου προχθές που πέρασα κτεο μετά το καθάρισμα που έκανα και δεν μου έγραψε πια τίποτα. Οπωσδήποτε με τη πρώτη ευκαιρία θα καθαρίσω και την πίσω δαγκάνα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. κολλα φρένων και φερμουιτ
    από chr1s_86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2009, 03:23
  2. Bελτιωση αναρτησεων και φρενων στο Serow.
    από camen στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 20:17
  3. Περί φρένων (και άλλων φαιδρών..) ΑΧ-1 και ΝΧ 250 !!
    από froulis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 00:43
  4. Υγρά φρένων και συμβατότητα
    από mpiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 21:22
  5. ποια η διαφορα ακτινικων φρενων και συμβατων φρενων
    από GUZZISTA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2006, 20:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF