Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Μια ιταλιδα στη Θεσσαλονικη.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Ο έμπορος σίγουρα χρεώθηκε με κανένα 450άρι έξοδα εκτελωνισμού συν τα όποια μεταφορικά από Ιταλία.
    Δεν είμαι έμπορος,έχω πάρει μηχανή από Ιταλία και μεταφορικά,χαρτούρα Ιταλία και εκτελωνισμός γύρω στα 600 ευρώ.
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Ο έμπορος σίγουρα χρεώθηκε με κανένα 450άρι έξοδα εκτελωνισμού συν τα όποια μεταφορικά από Ιταλία.
    Δεν είμαι έμπορος,έχω πάρει μηχανή από Ιταλία και μεταφορικά,χαρτούρα Ιταλία και εκτελωνισμός γύρω στα 600 ευρώ.
    Για το 750 αυτά τα λεφτά ?

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Ναι,απλά την πήρα φθηνή από φίλο.Υπολόγισε μόνο το φέρυ κόστισε περί τα 150 ευρώ και σε κατάστρωμα.Μου την έφερε ο ίδιος Κέρκυρα.Ο εκτελωνισμός,υποχρεωτικά σε εκτελωνιστή,που λόγω γνωριμίας μου πήρε 370 ευρώ.Πληρώνεις και φπα.
    Ο έμπορος,σίγουρα πάει με φορτηγάκι,δεν φορτώνει μόνο μια,αλλά έξοδα έχει σίγουρα,ξενοδοχεία,φαγητά,μπορεί και να μην πηγαίνει μόνος,μην τα βλέπουμε όλα επιφανειακά.Ο φίλος αν πήγαινε Ιταλία να την αγοράσει,είμαι σίγουρος ότι θα του στοίχιζε..ίσως και παραπάνω.Δεν περιμένουν όλες οι μηχανές στο λιμάνι,μπορεί να κάνεις και 500 και 800 χιλ δρόμο.έχω σπουδάσει και ζήσει Ιταλία,οπότε γνωρίζω πολύ καλά
    Τελευταία τροποποίηση από leo1964; 26/09/2018 στις 21:17.
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    1 Ψηλέ ,γιατί έγραψες στο τίτλο Ιταλίδα, Γιαπωνέζα μετανάστης είναι .
    Γιαπωνεζα με ιταλικη υπηκοοτητα και ιταλικη καρδια (μοτερ Minarelli).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Ο έμπορος,σίγουρα πάει με φορτηγάκι,δεν φορτώνει μόνο μια,αλλά έξοδα έχει σίγουρα,ξενοδοχεία,φαγητά,μπορεί και να μην πηγαίνει μόνος,μην τα βλέπουμε όλα επιφανειακά.Ο φίλος αν πήγαινε Ιταλία να την αγοράσει,είμαι σίγουρος ότι θα του στοίχιζε..ίσως και παραπάνω.Δεν περιμένουν όλες οι μηχανές στο λιμάνι,μπορεί να κάνεις και 500 και 800 χιλ δρόμο.έχω σπουδάσει και ζήσει Ιταλία,οπότε γνωρίζω πολύ καλά
    Δε νομιζω πως κακολογησα τον εμπορο πουθενα και ξερω πολυ καλα τα εξοδα που εχει μια μηχανη για να ερθει εδω. Προφανως για εναν εμπορο που θα φερει μαζικα πολλες μηχανες (οποτε τα μεταφορικα μοιραζονται) και θα εχει τα κονε του στο τελωνειο το κοστος θα ειναι πολυ μικροτερο απο το δικο σου, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.

    Ας εβγαλε και 1000€, μαγκια του και δε με απασχολει καθολου. Τη μηχανη την πουλουσε σε νορμαλ προς καλη τιμη για την κατασταση της, γι'αυτο και αγοραστηκε.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Γιαπωνεζα με ιταλικη υπηκοοτητα και ιταλικη καρδια (μοτερ Minarelli).



    Δε νομιζω πως κακολογησα τον εμπορο πουθενα και ξερω πολυ καλα τα εξοδα που εχει μια μηχανη για να ερθει εδω. Προφανως για εναν εμπορο που θα φερει μαζικα πολλες μηχανες (οποτε τα μεταφορικα μοιραζονται) και θα εχει τα κονε του στο τελωνειο το κοστος θα ειναι πολυ μικροτερο απο το δικο σου, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.

    Ας εβγαλε και 1000€, μαγκια του και δε με απασχολει καθολου. Τη μηχανη την πουλουσε σε νορμαλ προς καλη τιμη για την κατασταση της, γι'αυτο και αγοραστηκε.
    Όχι,δεν σε κατηγορώ σε κάτι,μακριά από μένα,απλά για να καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες,πως έχει η κατάσταση
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Οταν πουλουσα μια φορα το τιντιεμ το εδωσα σε ενα εμπορα.Το εδωσα "χ"τιμη.Εστειλα μετα απο μερες ενα δικο μου και εκανε πως ενδοιαφεροτανε και του ειπε "χ+800"ευρω.Στραβωσα και πηγα και το ζητησα τα ρεστα.Μου ειπε οτι η βιτρινα χρεωνετε το λιγοτερο 700 ευρω.

    Στη περιπτωση σου πετρο οσα και να εβγαλε ο εμπορας μου φενετε οτι τα αξιζε.

    Υ.Γ.Για τη ιστορια....Το τιντιεμ το πηρα απο κει μετα απο τσακωσμο και το πουλησα μονος μου.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #22
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Οταν πουλουσα μια φορα το τιντιεμ το εδωσα σε ενα εμπορα.Το εδωσα "χ"τιμη.Εστειλα μετα απο μερες ενα δικο μου και εκανε πως ενδοιαφεροτανε και του ειπε "χ+800"ευρω.Στραβωσα και πηγα και το ζητησα τα ρεστα.Μου ειπε οτι η βιτρινα χρεωνετε το λιγοτερο 700 ευρω.

    Στη περιπτωση σου πετρο οσα και να εβγαλε ο εμπορας μου φενετε οτι τα αξιζε.

    Υ.Γ.Για τη ιστορια....Το τιντιεμ το πηρα απο κει μετα απο τσακωσμο και το πουλησα μονος μου.
    Ξέρεις, ένα μαγαζί έχει έξοδα και πρέπει να βγάλει και κάποιο κέρδος.
    Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις, ένα μαγαζί έχει έξοδα και πρέπει να βγάλει και κάποιο κέρδος.
    Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
    Αυτο λεω και εγω.Τοτε ειμουν πιο μικρος και θερμοαιμος
    Τωρα ομως εχω καταλαβει τι παιζει.Την ιστορια την εβαλα για να δειξω πως παει το πραγμα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις, ένα μαγαζί έχει έξοδα και πρέπει να βγάλει και κάποιο κέρδος.
    Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
    Ειδικά στις μέρες μας,οι άνθρωποι πράγματι κάνουν υπερπροσπάθειες,να κρατηθούν ζωντανοί,βάλλονται από παντού...λόγω ανάπτυξης!!
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2009, 16:11
  2. Μια καλησπέρα από Θεσσαλονίκη....
    από Nik0s στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2006, 20:20
  3. Cb καφέ στη Θεσσαλονίκη
    από headmaster στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 01:20
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 18:15
  5. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 01:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF