Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 143

Θέμα: Περί διήθησης

  1. #31
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Φοβάμαι ότι το νήμα πάει για διαχωρισμό, διότι από τι διήθηση πήγαμε στη σύγκριση ποδηλάτων-μοτοσυκλετών. Ας το συνεχίσουμε έτσι, αλλά ας ρίξουμε λίγο τους τόνους και ας διατηρήσουμε ένα επίπεδο σεβασμού, ακόμα κι αν έχουμε διάσταση απόψεων.

    Ας ορίσουμε όμως τις έννοιες: Λέγοντας "δεν έχεις το δικαίωμα", αυτομάτως αναφέρεσαι σε θεσμικό πλαίσιο και όχι στην προσωπική σου εκτίμηση για πώς θα έπρεπε να είναι ο νόμος. Αυτό έχει πολύ συγκεκριμένη μορφή την εκάστοτε στιγμή, αλλά φυσικά διαμορφώνεται με τον καιρό, αν αρκετοί πολίτες αντιδράσουν επειδή θεωρούν ότι κάποιος νόμος τους αδικεί. Η τρέχουσα λοιπόν μορφή του θεσμικού πλαισίου, όπως ορίζεται από τον ΚΟΚ, είναι ότι τα ποδήλατα έχουν το δικαίωμα να κινούνται στους δρόμους, τηρώντας τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, όπως όλα τα οχήματα. Απαγορεύεται να κινούνται σε αυτοκινητόδρομους και οδούς ταχείας κυκλοφορίας (εδώ ανοίγω μεγάλο κεφάλαιο, διότι ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει ποιες είναι αυτές και πώς σηματοδοτούνται). Έχουν υποχρέωση, ως βραδυπορούντα οχήματα, να κινούνται στο δεξιό άκρο του δρόμου, όταν αυτό είναι ελεύθερο και στο μέσον της δεξιάς λωρίδας, όταν γίνεται κίνηση κατά στοίχους και δεν έχουν στόχο να στρίψουν αριστερά (οπότε αναγκαστικά θα πάνε στην αριστερή λωρίδα).

    Δεν υποχρεούνται να έχουν πινακίδες κυκλοφορίας, ούτε ασφάλεια, ούτε άδεια ικανότητας οδήγησης που να τεκμηριώνει επιπλέον τη γνώση του ΚΟΚ, ούτε να φοράνε κράνος και γάντια. Υποχρεωμένα είναι τα ποδήλατα να έχουν κουδουνάκι (!), ανακλαστικές επιφάνειες στα πετάλια και στους τροχούς, καθώς και μπροστά-πίσω (κόκκινο-λευκό). Αν κυκλοφορούν βράδυ, πρέπει να έχουν αναμμένα φώτα. Εδώ ξεκινάει τεράστια συζήτηση. Με πολλά από αυτά δε συμφωνώ και θεωρώ ότι θα πρέπει να αλλάξουν.

    Σίγουρα θα πρέπει να θεσμοθετηθεί η υποχρεωτική χρήση κράνους, ενώ σημαντικά είναι και τα γάντια. Προσωπικά φοράω πάντα κράνος και γάντια. Η ασφάλιση αστικής ευθύνης είναι πολύ παράξενη υπόθεση. Σε πολλά κράτη συνηθίζεται να ασφαλίζονται προαιρετικά τα κτήρια (π.χ. αν πέσει καμιά γλάστρα ή σοβάς), οι πεζοί (που μπορεί να προκαλέσουν ατύχημα καθώς περπατάνε ή διασχίζουν μία διάβαση) και τα ποδήλατα. Η τάση στις ασφάλειες αστικής ευθύνης συνήθως πάει αναλογικά με τη δυναμική του οχήματος να προκαλέσει σημαντικές φθορές. Δε θα ασφαλίσεις το ποδήλατο βουνού, παρόλο που έχω ακούσει περίπτωση ανθρώπου να αποζημιώνει μοτοσυκλετιστή endurά, επειδή τρακάρανε off-road στο βουνό. Ο μοτοσυκλετιστής πήγαινε στα χωράφια με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα και έπεσε πάνω στον ποδηλάτη, αλλά τελικά το δικαστήριο επιδίκασε ευθύνες στον ποδηλάτη, επειδή ερχόταν από αριστερά. Άντε τώρα να πείσεις mountain biker ή endura να έχει ασφάλιση αστικής ευθύνης για χρήση off-road.

    Έχω την αίσθηση ότι τα ποδήλατα τα αφήνουν πιο ελεύθερα, ώστε να μην υπάρχουν πολύπλοκες διαδικασίες απόκτησης και να προωθούν τη χρήση τους (δεν το αναφέρω σαν καλό, αλλά σαν γεγονός). Είναι και λίγα αυτά που κυκλοφορούν στους δρόμους, με αμελητέες περιπτώσεις ατυχημάτων που φέρουν τα ίδια ευθύνη, οπότε δεν έχει ασχοληθεί ο νομοθέτης για το ζήτημα της αστικής ευθύνης. Πάντως δεν είμαι αρνητικός σε αυτό, θα μπορούσαμε σταδιακά να ορίσουμε υποχρέωση ασφάλισης. Απλά θα χρειαστεί μεγάλος χρόνος προσαρμογής, διότι οι ποδηλάτες στους δρόμους είναι μέχρι και πιτσιρίκια.

    Παράνομες συμπεριφορές στο δρόμο υπάρχουν πολλές, τόσο από αμάξια, όσο και από ποδήλατα και μοτοσυκλέτες. Η λύση στις προηγμένες χώρες είναι ο συνδυασμός παιδείας, με συστηματική και αυστηρή αστυνόμευση. Με έμφαση στο δεύτερο, κάτι το οποίο ξέρουν καλά όσοι ζουν σε τέτοιες χώρες. Ξέρουν ότι η κάθε παρέκκλιση από τον ΚΟΚ έχει σημαντική πιθανότητα να τιμωρηθεί. Δυστυχώς στους ποδηλάτες υπάρχει μεγάλη ανοχή και πέφτουν σπάνια πρόστιμα. Συχνά έχω διαφωνίες με φίλους για βασικές παραβάσεις και δεν μπορώ να τους αλλάξω τρόπο σκέψης, διότι ξέρουν ότι θα τη σκαπουλάρουν (έλλειψη αστυνόμευσης). Με τις μοτοσυκλέτες βλέπω καθημερινά πολύ περισσότερες παραβάσεις, αλλά έχει να κάνει και με το πλήθος τους στους δρόμους, οπότε ποσοστιαία δεν ξέρω αν είναι περισσότερες από τους ποδηλάτες.

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Για να γυρίσω στο θέμα της διήθησης, η κίνηση των μοτοσυκλετιστών αντικατοπτρίζει τα ήθη της κοινωνίας. Δε θα σκεφθεί ο άλλος με την chopper ότι δεν πρέπει να περάσει το παπάκι στο φανάρι, διότι λίγα μέτρα μετά θα κολλήσει στην κίνηση και θα το καθυστερήσει κι αυτό. Ούτε θα σκεφθεί τη διάβαση των πεζών, προκειμένου να περάσει μπροστά από τους άλλους. Ο ίδιος θα κάνει αντίστοιχη πονηριά και σε μία ουρά ανθρώπων. Δείχνει εγωισμό και έλλειψη παιδείας. Αν το φιλοσοφήσουμε περισσότερο, δείχνει άτομο που κερδίζει περισσότερα, αφού κοιτάζει το συμφέρον πατώντας στην ορθή κοινωνική συμπεριφορά των άλλων.

    Σε μία κοινωνία αναμένεις τέτοιες συμπεριφορές, αλλά προσπαθείς περισσότερο με το παράδειγμά σου να ενισχύσεις τις αντίθετες, διότι ξέρεις ότι δε θα μπορούσε να λειτουργήσει διαφορετικά. Κάποιες φορές οι ευγενικοί χάνουμε, αλλά τουλάχιστον αποκτούμε προσωπική ηθική ανταμοιβή. Όσοι παρανομούν συστηματικά, ζούνε επειδή κάποιοι άλλοι κινούνται νόμιμα και τους προσέχουν. Συνήθως τα ατυχήματα συμβαίνουν όταν υπάρχει διπλή παρανομία. Φταίει περισσότερο αυτός που είχε ξεπεράσει κατά πολύ το όριο ταχύτητας ή εκείνος που πέρασε με κόκκινο; Φταίει εκείνος που έτρεχε με 200 ή εκείνος που άλλαξε λωρίδα χωρίς φλας; Συνήθως φταίει ο ...άλλος.

    Μια και αναφέρθηκαν τα GS, περιέργως πολύ σπάνια με καθυστερούν, σε αντίθεση με τα Transalp, Varadero. Είναι ψηλά οι μανέτες; Είναι κάποιοι αναβάτες τους πολύ έμπειροι; Πάντως εξαφανίζονται στην κίνηση.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.558
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Φιλε ποδηλατη.....

    Δεν εχεις τα ιδια δικαιωματα με τα μηχανοκινητα στους δρομους......

    Γιατι....

    Δεν πληρωνεις τκ.

    Δεν εχεις ασφαλεια εαν θα με χτυπησεις... την ωρα που θα διασχιζω πεζος τον δρομο...

    Δεν υποχρεουσαι απο το νομο να φορας προστατευτικα (πχ κρανος ) οχι για την ασφαλεια σου.... Για την δικη μου...! Ωστε στο ποιο ανοητο και ελαφρυ ατυχημα που μπορεις να φανταστεις ...

    Να μην με σερνουν στα δικαστηρια για την υπολοιπη ζωη μου....! ( Και ας ειχα πχ δικιο...)

    Και δεν σου δινει κανεις το δικαιωμα να μου κουνας το δαχτυλο στην μουρη οταν εκανες ...

    Διείσδυση... ( και οχι διήθηση..) απο τα δεξια μου και να ζητας και τα ρεστα που παραλιγο να σε λιωσω ... !!!


    Οντως δεν φταιτε εσεις καθως δεν υπαρχουν ποδηλατοδρομοι στην ελλαδα....

    Σε καμμια περιπτωση ομως απο τα λεγομενα σου δεν μπορω να δεχτω οτι το ποδηλατο θεωρειτε φυσιολογικο να κυκλοφορει στον δημοσιο δρομο αναμεσα στο καθε ειδους μηχανοκινητο...!

    δεν παρακουλουθησα το νημα ιδιαιτερα αλλα αυτο μου σκαλωσε που ειπες...
    διεισδυση λεγετε ειτε στο σεξ ειτε οταν μπαινει κατι καπου.η κινηση των μοτοσυκλετων αναμεσα στα αυτοκινητα λεγεται διηθηση.αυτο και καλη συνεχεια.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #34
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    δεν παρακουλουθησα το νημα ιδιαιτερα αλλα αυτο μου σκαλωσε που ειπες...
    διεισδυση λεγετε ειτε στο σεξ ειτε οταν μπαινει κατι καπου.η κινηση των μοτοσυκλετων αναμεσα στα αυτοκινητα λεγεται διηθηση.αυτο και καλη συνεχεια.

    Για το ξεσκαλωμα σου λοιπον .....

    Εγω παντα σφηνες τις ελεγα σφηνες θα τις λεω.....!!

    Κατα τα αλλα ομως.....

    Οταν εκτος απο το σεξ χωνεσε ( μπαινεις οπως αναφερεις παραπανω) με την μηχανη σου αναμεσα σε δυο αυτοκινητα πως λεγετε....???

    Σεξ και φιλτραρισμα ...

    Παντως δεν το λες εκτος εαν σε στριμωξουν και σε φιλτραρουν μια και καλη απο τον ματαιο τουτο κοσμο....!


    Τωρα εαν εσυ νομιζεις οτι φιλτραρεις ... https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94...B7%CF%83%CE%B7

    κατι οταν χωνεσαι - μπαινεις αναμεσα στα αυτοκινητα .....???

    Οπως το βλεπει κανεις....

    Οποτε εκτος απο αυτη την μικρη διαφωνια μας ....

    Πιστευω οτι συμφωνεις με τα υπολοιπα γραφομενα μου ? ( για να μπουμε λιγο και εντος θεματος ...)
    Τελευταία τροποποίηση από STOYBI; 29/09/2018 στις 10:14.

  5. #35
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    παντως και να το ξερετε πλεον και με αποφαση του αρειου παγου οτι σχεδον οτι και να συμβει κατα την διαρκεια της διηθησεως ,φταιει ο διηθων και οχι ο διηθουμενος
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Οταν εκτος απο το σεξ χωνεσαι ( μπαινεις οπως αναφερεις παραπανω) με την μηχανη σου αναμεσα σε δυο αυτοκινητα πως λεγεται;
    Διείσδυση, είναι όταν κάτι εισχωρεί, μπαίνει, εισβάλει ΜΕΣΑ σε κάτι άλλο, στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ του.

    Ανάμεσα στα αυτοκίνητα, δεν μπαίνεις ούτε στου ενός το εσωτερικό ούτε στου άλλου. Περνάς ΑΝΑΜΕΣΑ, και όχι ΜΕΣΑ.

    Το διείσδυση λοιπόν απορρίπτεται. Είναι λάθος έννοια, δεν ταιριάζει.

    Η διήθηση πάλι είναι σωστή με μεταφορική έννοια, γιατί αφήνει να περνάνε από το ''φιλτρο'' των αυτοκινήτων οι μοτοσυκλέτες, αλλά όχι τα αυτοκίνητα και άλλα μεγαλύτερα οχήματα που δεν χωράνε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.558
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Διείσδυση, είναι όταν κάτι εισχωρεί, μπαίνει, εισβάλει ΜΕΣΑ σε κάτι άλλο, στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ του.

    Ανάμεσα στα αυτοκίνητα, δεν μπαίνεις ούτε στου ενός το εσωτερικό ούτε στου άλλου. Περνάς ΑΝΑΜΕΣΑ, και όχι ΜΕΣΑ.

    Το διείσδυση λοιπόν απορρίπτεται. Είναι λάθος έννοια, δεν ταιριάζει.

    Η διήθηση πάλι είναι σωστή με μεταφορική έννοια, γιατί αφήνει να περνάνε από το ''φιλτρο'' των αυτοκινήτων οι μοτοσυκλέτες, αλλά όχι τα αυτοκίνητα και άλλα μεγαλύτερα οχήματα που δεν χωράνε.
    το αυτο...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #38
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παντως και να το ξερετε πλεον και με αποφαση του αρειου παγου οτι σχεδον οτι και να συμβει κατα την διαρκεια της διηθησεως ,φταιει ο διηθων και οχι ο διηθουμενος
    Όχι. Φταίει αυτός που φταίει. Όπως συνέβαινε πάντα δηλαδή.
    Life begins at 45°.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Μα καλά ποιος σκέφτεται τις αποφάσεις του Αρείου πάγου όταν οδηγεί?
    Mil. Spec.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Σε αυτήν την ''διήθηση'', ποιός φταίει;

    https://youtu.be/wfojxPmjCAM
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Το παπί.

  12. #42
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Το παπί.
    Όπως και να το δεις.
    Life begins at 45°.

  13. #43
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σε αυτήν την ''διήθηση'', ποιός φταίει;

    https://youtu.be/wfojxPmjCAM
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Το παπί.
    με τέτοιο ατιτιουντ τρελίτσας, εγω θα τους κοπάναγα απο πάνω και τους δυο
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    με τέτοιο ατιτιουντ τρελίτσας, εγω θα τους κοπάναγα απο πάνω και τους δυο
    Αν ήσουν εσύ πιθανόν να μην είχαν τέτοιο attitude


  15. #45
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Έτσι κι αλλιώς δεν πήραν χαμπάρι τι συνέβη. Ούτε με ποιον τράκαραν δεν κατάλαβαν.

    Σορτσάκι ο ένας, ξεκράνωτη και νυχτικό η άλλη. Δε λυπήθηκα πολύ. Μόνο τον τύπο με το SXV.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 00:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF