Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 143

Θέμα: Περί διήθησης

  1. #106
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αλλα ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις μερικες θεσεις να παρκαρουν μηχανες ωστε να μην υπαρχει δικαιολογια για οποιον παρκαρει οπου του γουσταρει?
    Εδω κατεβαινω κεντρο καμια φορα με τη γυναικα κ δεν εχω που να παρκαρω το σκουτερ (?). Ψαχνω να βρω για να ειμαι κ νομιμος αλλα κ να μην το ξαπλωσουν καπου.
    Υπάρχουν αρκετές θέσεις μοτό στο κέντρο, απλά από τότε που ξήλωσαν τα κάγκελα, είναι μονίμως κατειλημμένες από αυτοκίνητα. Ειδικά από τις απογευματινές ώρες τις καθημερινές και τα ΣΚ. Η δημοτική αρκείται στο να αράζουν ανά τρεις στο αμάξι τους μέχρι να λήξει η βάρδια.

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Βάσει της εμπειρίας που έχουμε λίγο - πολύ όλοι μας από εξωτερικό, δύο πιστεύω είναι τα προβλήματα.

    Έλλειψη υποδομών και χώρων για στάθμευση (ανύπαρκτη ρυμοτομία, ΜΜΜ, κλπ).

    Έλλειψη παιδείας.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #108
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Να κατσουμε στη μεση της λωριδας και ενας πισω απο τον αλλον οπως τα αυτοκινητα
    Τα χυτι εμα
    Εισαι γουσταρλης αντρας, Τογιαριε ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα τωρα παιρνεις παραδειγματα ενα μικρο ποσοστο για να πουμε οτι ειμαστε τελικα το προβλημα στην κινηση εμεις?
    Απο το παρκαρισμα που λες μεχρι κλεισιμο διαβασεων κ πραγματικα τα μοτο ειναι το προβλημα?
    Μαλλον σε αλλη Αθηνα μενω εγω.

    Κανεις δεν ειπε καντε διηθηση με 50-60 χλμ παραπανω ουτε να βαρας κοφτες για να κουνησει ο αλλος παραδιπλα.
    Μιλαμε για νορμαλ συνθηκες.

    Αν θεωρεις εσυ οτι καλυτερα να παρουμε ολοι αμαξια να μετακινουμαστε για να καλυτερεψουμε την κατασταση τι να πω...
    Ποιο ειναι το μικρο ποσοστο; Οι κανοντες διηθηση με + 40 χαω; Really?
    Ή αυτοι που παρκαρουν οπουδηποτε , ακομα και μπροστα σε εισοδους κτιριων, οπως να 'ναι, ωστε να μην περνα πεζος με καροτσι ή αμαξιδιο; Really²?

    Καθε πρωι εκατονταδες μοτοσυκλετιστες κανουν διηθηση πανω στην διπλη διαχωριστικη της Πατησιων, αναγκαζοντας τα αυτοκινητα να κανουν μικροελιγμους μην τους παρουν παραμαζωμα και καποιοι απο αυτους τσαμπουκαλευονται κιολας!!

    Χιλιαδες αλλοι κλεινουν διαβασεις σε κεντρικες λεωφορους της πολης αναγκαζοντας τους πεζους σε σλαλομ.

    Οσοι απο εμας δεν ειμαστε μερος της λυσης ειμαστε μερος του προβληματος και λυση δεν ειναι να πηγαινω εγω με το διτροχο μου οπου και οπως γουσταρω. Ειναι να σεβομαι τον ΚΟΚ, να μην προκαλω, να μην εξαρτω την επιβιωση μου επειδη ο αλλος δεν θελει να μπλεξει.

    Ποιος θα παρκαρει 1-2 στενα μακρια την μοτο του οταν μπορει να την βαλει στο πεζοδρομιο μπροστα να την βλεπει;


    Το ειχα ξαναγραψει παλιοτερα, αν αυριο το πρωι απαγορευοταν αυστηρα η διηθηση και το παρκαρισμα στα πεζοδρομια, με μηχανη θα κυκλοφορουσε το 10-20% και αν!


    Οσους ξερω που μπηκαν στον χωρο των 2 τροχων μεγαλυτεροι την οικονομια στα καυσιμα, την ευκολια παρκαρισματος ( παντου) και την ευκολια κινησης ηθελαν και φυσικα συμπεριφερονται οπως ακριβως βλεπυν οτι κανουν κι οι αλλοι.


    Ο αλλος μου εκλεισε την πορτα στο μαγαζι!!! "για 1 λεπτο" κι οταν του ειπα '"ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ" με κοιταζε καπως. Τι να λεμε τωρα.



    Οπως οδηγουμε το αμαξι μας, περπαταμε, οδηγουμε την μηχανη ή το ποδηλατο μας. Δεν ειναι αλλοι ανθρωποι οι δικυκλοι, αλλοι οι ΙΧηδες, αλλοι οι πεζοι. Τα ιδια σκατα σε αλλο μεσο ειμαστε.

  5. #110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ξερεις επισης τι ειναι να ξεκινάς το πρωί για δουλεια με -2 και να το χεις δαγκωσει πανω στη μηχανη
    ενώ ο τυπος στο αμάξι διίπλα σου να καθεται αραχτος και λάιτ στη ζεστούλα του?
    Δεν μπορεις να τα χεις ολα καπου κερδιζεις και καπου χάνεις.
    Αν χασω και τη δυνατοτητα να φτανω πιο γρηγορα στη δουλειά μου,ποιο το νόημα να παίρνω τη μηχανή
    Μου έχει τύχει να ρίχνει καρέκλες, να έχω βραχεί μέχρι το μεδούλι στο κόκκαλο, και η μαλάκω μόλις της έκανα
    σήμα με τα φώτα και ένα τσικ με την κόρνα να μου κάνει λίγο χώρο, με έβρισε τόσο χυδαία που κοκκίνησα...
    ...αλλά το θεϊκό ήταν ότι μέσα στις βρισιές μου έλεγε ότι "εσύ θα φύγεις ρε αρχίδι, εμείς θα κάτσουμε εδώ στην κίνηση..."


  6. #111
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Ποιο ειναι το μικρο ποσοστο; Οι κανοντες διηθηση με + 40 χαω; Really?
    Ή αυτοι που παρκαρουν οπουδηποτε , ακομα και μπροστα σε εισοδους κτιριων, οπως να 'ναι, ωστε να μην περνα πεζος με καροτσι ή αμαξιδιο; Really²?

    Καθε πρωι εκατονταδες μοτοσυκλετιστες κανουν διηθηση πανω στην διπλη διαχωριστικη της Πατησιων, αναγκαζοντας τα αυτοκινητα να κανουν μικροελιγμους μην τους παρουν παραμαζωμα και καποιοι απο αυτους τσαμπουκαλευονται κιολας!!

    Χιλιαδες αλλοι κλεινουν διαβασεις σε κεντρικες λεωφορους της πολης αναγκαζοντας τους πεζους σε σλαλομ.

    Οσοι απο εμας δεν ειμαστε μερος της λυσης ειμαστε μερος του προβληματος και λυση δεν ειναι να πηγαινω εγω με το διτροχο μου οπου και οπως γουσταρω. Ειναι να σεβομαι τον ΚΟΚ, να μην προκαλω, να μην εξαρτω την επιβιωση μου επειδη ο αλλος δεν θελει να μπλεξει.

    Ποιος θα παρκαρει 1-2 στενα μακρια την μοτο του οταν μπορει να την βαλει στο πεζοδρομιο μπροστα να την βλεπει;


    Το ειχα ξαναγραψει παλιοτερα, αν αυριο το πρωι απαγορευοταν αυστηρα η διηθηση και το παρκαρισμα στα πεζοδρομια, με μηχανη θα κυκλοφορουσε το 10-20% και αν!


    Οσους ξερω που μπηκαν στον χωρο των 2 τροχων μεγαλυτεροι την οικονομια στα καυσιμα, την ευκολια παρκαρισματος ( παντου) και την ευκολια κινησης ηθελαν και φυσικα συμπεριφερονται οπως ακριβως βλεπυν οτι κανουν κι οι αλλοι.


    Ο αλλος μου εκλεισε την πορτα στο μαγαζι!!! "για 1 λεπτο" κι οταν του ειπα '"ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ" με κοιταζε καπως. Τι να λεμε τωρα.



    Οπως οδηγουμε το αμαξι μας, περπαταμε, οδηγουμε την μηχανη ή το ποδηλατο μας. Δεν ειναι αλλοι ανθρωποι οι δικυκλοι, αλλοι οι ΙΧηδες, αλλοι οι πεζοι. Τα ιδια σκατα σε αλλο μεσο ειμαστε.
    Δεν συμφωνω γιατι τσουβαλιαζεις στην ουσια τους περισσοτερους.
    Ο καθενας εχει την αποψη του σεβαστη.
    Θα ηθελα πολυ να δω ολους τους αναβατες μερικες μερες να πανε μαζι με τα αμαξια να δουμε τα αποτελεσματα.
    Να σου πω εγω μετα αν θα επιτραπει η οχι η διηθηση.
    Δια νομου θα γινει οχι απλα ''αγραφος κανονας''.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν συμφωνω γιατι τσουβαλιαζεις στην ουσια τους περισσοτερους.
    Ο καθενας εχει την αποψη του σεβαστη.
    Θα ηθελα πολυ να δω ολους τους αναβατες μερικες μερες να πανε μαζι με τα αμαξια να δουμε τα αποτελεσματα.
    Να σου πω εγω μετα αν θα επιτραπει η οχι η διηθηση.
    Δια νομου θα γινει οχι απλα ''αγραφος κανονας''.
    Δεν τσουβαλιαζω αγαπητε. Εχω 32 χρονια στην σελα και πολλα απο αυτα τα εκανα κι εγω! Κι εγω παρκαριζα ολα αυτα τα χρονια στο πεζοδρομιο την μηχανη μου, παραλληλα στο πεζοδρομιο και αναμεσα σε κολωνες να μην ενοχλει μεν, αλλα στο πεζοδρομιο.

    Για εμενα η διηθηση επρεπε να επιτρεπεται μονο οταν τα αυτοκινητα ειναι σταματημενα και μονο στις λωριδες που ειναι αναμεσα σε κινουμενα οχηματα. Οχι δηλαδη κοντα στα παρκαρισμενα.
    Θα μπορουσε να υπαρχει διπλη διαγραμμιση στις διαβασεις οπου στο μπροστινο μερος θα στεκονται οι μοτο και τα αμαξια πισω τους, χωρις να κλεινει καθολου η διαβαση.
    Οπως και συνεχεις ελεγχοι και προστιμα.

    Το ιδιο θα ηθελα στο παρανομο παρκαρισμα των ΙΧ, στην κινηση σε λεωφορειολωριδες, το κλεισιμο ραμπων, κλπ το πεταγμα σκουπιδιων εκτος καδου, το μη μαζεμα των ακαθαρσιων των κατοικιδιων μας, κλπ, κλπ....

    Αλλα με την ορεξη θα μεινω

  8. #113
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Δεν τσουβαλιαζω αγαπητε. Εχω 32 χρονια στην σελα και πολλα απο αυτα τα εκανα κι εγω! Κι εγω παρκαριζα ολα αυτα τα χρονια στο πεζοδρομιο την μηχανη μου, αναμεσα σε κολωνες να μην ενοχλει μεν, αλλα στο πεζοδρομιο.

    Για εμενα η διηθηση επρεπε να επιτρεπεται μονο οταν τα αυτοκινητα ειναι σταματημενα και μονο στις λωριδες που ειναι αναμεσα σε κινουμενα οχηματα. Οχι δηλαδη κοντα στα παρκαρισμενα.
    Θα μπορουσε να υπαρχει διπλη διαγραμμιση στις διαβασεις οπου στο μπροστινο μερος θα στεκονται οι μοτο και τα αμαξια πισω τους, χωρις να κλεινει καθολου η διαβαση.
    Οπως και συνεχεις ελεγχοι και προστιμα.

    Το ιδιο θα ηθελα στο παρανομο παρκαρισμα των ΙΧ, στην κινηση σε λεωφορειολωριδες, το κλεισιμο ραμπων, κλπ το πεταγμα σκουπιδιων εκτος καδου, το μη μαζεμα των ακαθαρσιων των κατοικιδιων μας, κλπ, κλπ....

    Αλλα με την ορεξη θα μεινω
    Αυτα που θες κ που θελουμε ολοι πιστευω δεν προκειται να γινουν ποτε εδω. Σε ευρωπαικες χωρες ναι (συμβαινει σε πολλες βεβαια).
    Στα της κινησης στους δρομους γιατι για τα λοιπα που αφορουν την διαβιωση μας ειναι αλλη κουβεντα που εμπιπτει στο απο πανω (δεν προκειται να γινουν ποτε εδω) ξεκινας για αρχη κ τον ταραζεις (τον παραβατη) στο προστιμο.
    Μονο εκει ο Ελληνας ποναει. Οταν θα φαει την κληση του κ θα κλαιει.
    Αλλα το ποσοστο αυτοκινητων/μηχανων εντος ΑΘηνων ειναι απλα τραγικα γελοιο υπερ των αυτοκινητων οπου η αποσυμφορηση (αν γινει) θα γινει απο τα αμαξια κ οχι απο τα μοτο.
    Στους σταρχιδιστες ειπαμε...προστιμο μεχρι να μαθει η κεφαλα τους. Στις 2-3 φορες συνεχομενης παραβασης του το τσιμπας ενα 6μηνο να καταλαβει κ προχωρας.
    Ειδες με τα κρανη τι εγινε...απο εκει που ολοι ηταν χωρις κρανος τωρα το 80-90% το φοραει. Οχι για την ασφαλεια του αλλα για το προστιμο.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Δεν κανει τεραστια διαφορα να του παρεις το διπλωμα η οχι.. Οι περισσοτεροι θα οδηγησουν χωρις αυτο..

    Αν ομως του "τα" παιρνεις, με σωστα προστιμα, συνεχως και επι τοπου (οπως σε χωρες εξω που σου λεει πληρωνεις τωρα, η σου κραταω το οχημα μεχρι να πληρωσεις και θα πληρωσεις και για την περιοδο που το κραταω) να δεις τι καλα θα μαθουμε ολοι μετα απο 2-3 φορες.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αλλα με την ορεξη θα μεινω
    Ευχαριστούμε τουλάχιστον για την όμορφη εικόνα που μας πρόσφερες έστω και στιγμιαία...

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Το προβλημα στην συζητηση ειναι οτι,ενω θελετε να εκφρασετε ενα βιωσιμο πλαισιο-λυση που να εκμεταλευεται την ευκινησια του διτροχου και την συμβολη του σαν μια πιθανη ανακουφιση στην βαρια κυκλοφορια ,μπλεκετε τους κανονες που πρεπει να διαμορφωθει αυτο το πλαισιο με τους χαρακτηρες των οδηγων και το πως συμπεριφερεται ο Μπαμπης ,η Λουλα και ο Γιωργος .Εαν διαμορφωθει και ενσωματωθει στον ΚΟΚ ενα πλαισιο κανονισμων διηθησης διτροχων ,αργα η γρηγορα ολοι θα προσαρμοστουν σε αυτο.Το μεγα ζητημα ειναι το πως θα γινει η επιμορφωση των οδηγων στους καινουργιους κανονες καθως και η αυξηση απο τα τροχαια που θα επισυμβουν οπωσδηποτε σε αυτο το μεταβατικο σταδιο μαζι με τα ασφαλιστρα που θα κληθουν να πληρωσουν οι ασφαλιστικες εταιριες σε υλικες και μη ζημιες καθως και τα αυξημενα περιστατικα των τραυματιολογικων τμηματων νοσοκομειων.
    κουκουρουκουκου

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Το προβλημα στην συζητηση ειναι οτι,ενω θελετε να εκφρασετε ενα βιωσιμο πλαισιο-λυση που να εκμεταλευεται την ευκινησια του διτροχου και την συμβολη του σαν μια πιθανη ανακουφιση στην βαρια κυκλοφορια ,μπλεκετε τους κανονες που πρεπει να διαμορφωθει αυτο το πλαισιο με τους χαρακτηρες των οδηγων και το πως συμπεριφερεται ο Μπαμπης ,η Λουλα και ο Γιωργος .Εαν διαμορφωθει και ενσωματωθει στον ΚΟΚ ενα πλαισιο κανονισμων διηθησης διτροχων ,αργα η γρηγορα ολοι θα προσαρμοστουν σε αυτο.Το μεγα ζητημα ειναι το πως θα γινει η επιμορφωση των οδηγων στους καινουργιους κανονες καθως και η αυξηση απο τα τροχαια που θα επισυμβουν οπωσδηποτε σε αυτο το μεταβατικο σταδιο μαζι με τα ασφαλιστρα που θα κληθουν να πληρωσουν οι ασφαλιστικες εταιριες σε υλικες και μη ζημιες καθως και τα αυξημενα περιστατικα των τραυματιολογικων τμηματων νοσοκομειων.
    Εδώ ακριβώς πιάνει δουλειά η αστυνομία/τροχαία, κόβει κλήσεις όπου και όποτε βλέπει παράβαση και σε ένα μηνάκι θα πηγαίνουν όλοι κυρίες.

    Αλλά σε έναν ιδεατό κόσμο (όπως σε κάποιες ευρωπαικές χώρες) αυτό θα έπρεπε να ήταν αυτονόητο και να συμβαίνει ανεξαρτήτως αλλαγών στον ΚΟΚ.

  13. #118
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    φίλοι καλημέρα.
    διαβάζω με ενδιαφέρον το θέμα ωστόσο επιτρέψτε μου, να έχω κάποιες σοβαρές αντιρρήσεις.
    μένω και κινούμαι στην Αθήνα με όχημα από τι 2010(Δεν βάζω τα χρόνια μου ως φοιτητής στην Πάτρα οδηγικα).
    πήρα μηχανάκι ένα παπί το 2013 για να γλιτώσω χρήμα ΚΑΙ χρόνο.ανέκαθεν οι εργασίες μου είχαν μετακίνηση (Δεν μιλάω για ντελιβερι) μέσα στην πόλη.δεν ξέρω πως τα κατάφερα αλλα σχεδόν σε ολες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ήμουν στον δρόμο.
    Διάβασα εδώ λογικές τύπου να μένεις πίσω από το αυτοκίνητο ή μόνο αν είναι απαραίτητο ή δε ξέρω και γω, να περνάς ανάμεσα από τα αυτοκίνητα.
    ας ξεκινήσω με αυτό που συμφωνώ και είναι και το μόνο που κάνω με συνέπεια.δεν είναι σωστό όσο και να εκνευριζομαστε να πιέζουμε με "ξερογκαζα" κόρνες και λοιπά σε άνθρωπο που πηγαίνει πιο σιγά αναμεσα από τα αυτοκίνητα. όπως επίσης προσωπικά όταν βλέπω κάποιον πίσω ο οποίος για τον δικό του λόγο πάει πιο γρήγορα από μένα στο πρώτο κενό μπαίνω και τον αφήνω να πάει στο δρόμο του. και αυτό το κάνω καθημερινά από το 2013 έως σήμερα.
    σαφώς όταν περνάω ανάμεσα από τα αυτοκίνητα δεν πάω με την ταχύτητα τους ουτε με 1,5χλμ την ώρα παραπάνω. αυτό που προσπαθώ όταν έχω να πάω κάπου μέσα στην πόλη είναι να κάνω τον χρόνο που γράφει το gps χωρίς κίνηση συν 5 6 λεπτά ανά 10 χλμ. για να το εξηγήσω αν από νέο κόσμο για αγια Παρασκευή χωρίς κίνηση λέει 17 λεπτά χωρίς κίνηση, με κίνηση υπολογίζω γύρω στα 20 με 22 λεπτά ανεξάρτητα από την κίνηση.Εκ των πραγμάτων είναι έτσι οι ώρες της εργασίας μου (καθηγητής σε ιεκ σε όλη την Αττική φορ δε ρεκορντ) όπου οι ώρες είναι προκαθορισμενες οπότε και γω δεν μπορω να μην είμαι στην ώρα μου.
    13 χρόνια τώρα έχω κινδυνεψει από ανθρώπους που μιλούν στα τηλέφωνα η γράφουν μηνύματα η παίζουν παιχνίδια στο κινητό.κ κάθε μέρα γίνονται περισσότεροι. άρα μια και έχει αναφερθεί η αστυνομία και τα πρόστιμα ας ξεκινήσουμε πρώτα από αυτή τη μάστιγα.
    ακόμα να τονίσω πως δεν θα πιέσω κάποιον οδηγό να κάνει άκρη να περάσω αν δεν θέλει από μόνος του. πολλές φορές έχω ζητήσει (ευγενικά) πολλές φορές έχω πάρει μπιπ. νευριάζω αλλά δεν πιέζω.
    επίσης να τονίσω ότι δεν έχω βρει στον κοκ που απαγορεύει την δυνατότητα στο μηχανάκι να περναει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα και μου κάνει εντύπωση που πολλοί λέτε ότι απαγορεύεται. δυστυχώς δεν το έχω βρει αν κάποιος θα μπορούσε να το κάνει ένα print screen θα το εκτιμούσα γιατί θα ήθελα να ξέρω τι γράφει.
    ακόμα να πω το εξής. έπεσε στα χέρια μου το βιβλιαράκι εξετάσεων για μηχανάκια. αναφέρει στο κομμάτι των ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΩΝ ότι πρέπει να γίνονται όταν υπάρχει χώρος που νιώθει ασφαλής ο μοτοσυκλετιστης (κάπως έτσι το έγραφε δεν το έχω μπροστά μου τώρα).Η ασφάλεια για τον καθένα είναι τελείως υποκειμενικό στοιχείο που σημαίνει ότι είναι στην κρίση του καθένα. Το χρησιμοποιώ αυτό ως επιχείρημα για το γεγονός ότι επί της ουσίας όταν περνάς ανάμεσα από τα αυτοκίνητα τα προσπερνάς και επιστρέφεις στη λωρίδα σου.
    σίγουρα θέλει προσοχή, σίγουρα θέλει σύνεση ( όχι σε πηγμενη Καλλιρρόης να πηγαίνεις με 230χλμ/ω). αλλά από την άλλη θεωρώ υπερβολικό να λέμε παράνομη μια κίνηση που είναι η ουσία της χρήσης στην Αθήνα αλλά και σχεδόν σε κάθε μεγάλη πόλη.
    κάτι τελευταίο για το παρκάρισμα.
    ναι τα τελευταία χρόνια έχουν δημιουργηθεί ζώνες στην Αθήνα (κεντρο) για μηχανάκια. που κατά βάση στοιβάζονται το έναν πάνω στο άλλο (βλέπε βουλής έξω από το πλαίσιο) η παρκάρουν αυτοκίνητα χωρίς προβλεπόμενες ποινές (κλήσεις, πινακίδες κλπ).
    προσωπικά πήρα κλήση σχετικά πρόσφατα γιατί πάρκαρα σε πλατεία (αυτή στην παλιά βουλή δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται) γιατί όλες οι θέσεις για τα μηχανάκια ηταν προφανώς γεματες και 2 αυτοκίνητα είχαν παραρκαρει σε θέσεις για μηχανάκια (κάπου 4 θέσεις για μηχανάκια το κάθε αυτοκίνητο). δεν πάρκαρα σε ράμπα ΠΡΟΦΑΝΩΣ, αντίθετα ανάμεσα σε δέντρα σε κομμάτι που δεν μπορούσε να περάσει από κει στον δρόμο (στην ουσία συνέχεια της νόμιμης θέσης αλλά πάνω στην πλατεία). παράνομο τυπικά ναι.. πήρα κλήση? ναι. την πλήρωσα? ναι. αλλά θα ήθελα να μου πείτε τελικά που παρκάρεις όταν δεν μπορείς πουθενά? κ πριν μου πείτε πάρε μετρό, εξηγώ κατηγορηματικα οι χρόνοι στη δουλειά μου βγαίνουν οκ(κπολλές φορές οριακα με πολλή κίνηση στο δρομο) με τη μηχανή πλέον.
    Ps: συγχωρέστε με δε χρησιμοποιώ τη λέξη διήθηση, το έχω αναφέρει κάποτε σε άλλο ποστ. διείσδυση ναι, διαπέραση ναι. Διήθηση όχι. σημαίνει άλλο πράγμα και νιώθω ότι παίζω στον κυνοδοντα όταν το διαβάζω. προς Θεού δεν κάνω υποδείξεις,απλά το αναφέρω για να μου φύγει ο ψυχαναγκασμος.
    Ps2: δεν αναφέρομαι επί προσωπικού σε κανέναν ελπίζω να μη δημιουργηθεί οποία παρεξήγηση!
    Ps3 :ως επίλογο θα ήθελα να πω πως πιστεύω ακράδαντα πως στην Αθήνα το να περνάς ανάμεσα σε αυτοκίνητα είναι προαπαιτουμενο και αυτονόητο (προφανώς για όποιον το επιθυμεί, όχι ντε και καλά). Η παιδεία λείπει, και η παιδεία δεν μαθαίνεται, δεν διδάσκεται. και όσο οι δομές της κοινωνίας παίρνουν την κατιούσα και το επίπεδο ζωής χαμηλώνει, δυστυχώς ανάλογα πέφτει και η ήδη πεσμένη παιδεία που έχουμε(σε πολύ γενικό επίπεδο).
    Σορυ αν κούρασα..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Ps: συγχωρέστε με δε χρησιμοποιώ τη λέξη διήθηση, το έχω αναφέρει κάποτε σε άλλο ποστ. διείσδυση ναι, διαπέραση ναι. Διήθηση όχι. σημαίνει άλλο πράγμα και νιώθω ότι παίζω στον κυνοδοντα όταν το διαβάζω. προς Θεού δεν κάνω υποδείξεις,απλά το αναφέρω για να μου φύγει ο ψυχαναγκασμος.
    It's all about context, όπως με τον διακορευτή...













    ...αυτόν εννοώ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pa105-bl-800x800.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	56,2 KB 
ID:	441041

  15. #120
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Πάντως η διήθηση δεν προβλέπεται στον κώδικα.
    Μπορείς ερμηνευτικά να πλάσεις επιχείρημα και υπέρ και κατά αυτής από τις διατάξεις για θέση στο οδόστρωμα/οδική συμπεριφορά/προσπεράσεις/διαγραμμίσεις αλλά καμία ερμηνεία δεν καλύπτει γενικά την απαγόρευση της συγκεκριμένης κίνησης .
    Ο Άρειος Πάγος είχε βγάλει μια απόφαση κάποτε για την υπαιτιότητα σε ένδικη σύγκρουση που έγινε στην διάρκεια διήθησης και ουσιαστικά αναγνώρισε την διήθηση ως μια απρόβλεπτη επικίνδυνη συμπεριφορά και παράνομη προσπέραση.
    Αλλά αυτό δεν αποτελεί απαγόρευση σε καμία περίπτωση.
    Γενικά ισχύει το εξής : Eπιτρέπεται ότι δεν απαγορεύεται ρητώς με Νόμο, ούτε απόφαση δικαστηρίου ούτε γνωμοδότηση.


    Στα του θέματος το να δούμε ποιος είναι πιο καραγκιόζης στον δρόμο είναι απλό.
    Π.χ. δεν προβλέπεται κάτι στον Κώδικα για την διήθηση αλλά προβλέπεται για το κινητό , για την ζώνη για το αλκοολ, για την θέση που πρέπει να είναι το όχημα σου μέσα στα όρια της λωρίδας κίνησης .
    Έχω δει μηχανόβιους να μιλάνε στο κινητό?
    Ναι .
    Πόσους τέτοιους βλέπετε όμως κάθε μέρα συγκριτικά με το πόσους βλέπετε να οδηγούν ΙΧ. ? Είναι πιο εύκολο να μιλάς στο κινητό στο ΙΧ και πιο συχνό.
    Σαν συμπεριφορά , λοιπόν, ποια είναι η επικίνδυνη?
    Ο Χειριστής οχήματος 250 κιλών ή ο χειριστής ενός τόνου?
    Τι ζημιά θα πάθει ο ένας και τι ο άλλος?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 00:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF