Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Bandit gsf650s '09

  1. #16
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Ε ναι κάπου εκεί. Στην ουσία πιο πολλά θα πληρώσεις για να αλλάξεις το παραφλού παρα για το κόλλημα.
    Γυρω στο 50ρικο σύνολο υπολόγιζε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #17
    Λογικά με κόλλημα δεν θα εχεις πρόβλημα. Σε αγγλικά φορουμ εκφραζουν παράπονα για τα ημιτασιον...
    Α και το ψυγείο δεν στραβώνει τόσο εύκολα με πεσιμο στατικο

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από f.christos Προβολή μηνύματος
    Λογικά με κόλλημα δεν θα εχεις πρόβλημα. Σε αγγλικά φορουμ εκφραζουν παράπονα για τα ημιτασιον...
    Α και το ψυγείο δεν στραβώνει τόσο εύκολα με πεσιμο στατικο
    Στραβώνει. Είχα το ίδιο πρόβλημα μετά από στατική πτώση, στράβωσε και μετά από λίγο καιρό έχανε παραφλού από μια μικροσκοπική τρύπα. Κόλληση, ικανοποιητική προσπάθεια για
    ίσιωμα του ψυγείου και όλα καλά εδώ και 6-7 χρόνια..

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Κόλλημα μεγάλε.Δεν υπαρχει λογος πεταξεις λεφτα σε κινεζιες

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    ναι έχει μπει ήδη για κόλλημα...επίσης σήμερα αύριο που θα μπει επάνω στην μοτο θα κοιτάξουμε με το συνεργείο να βάλουμε κανα αποστάτη για να αποκτήσει λίγη απόσταση από το βεντιλατέρ..
    ελπίζω να τελειώνω εδώ με τα χαζό-μαζέματα...μια βδομαδα χωρίς μότο και έχω πάθει κατάθλιψη.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Μάλλον αγαπητέ μου σύντροχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ήταν όσο θα έπρεπε νοικοκύρης με το μηχανάκι. Συμβαίνουν αυτά....Αν το μαζέψεις σωστά τον "ληστή" δεν θα σου ξαναβγάλει προβλήματα, εκτός από τα σέρβις ή τυχόν ζημιές παλαιότητας.
    Mερικά τιπς για μια ευχάριστη κι απροβλημάτιστη συμβίωση με το μοτόρι σου:
    Μην βάζεις ποτέ μπροστά αν δεν ακούσεις την αντίλα βενζίνης να κόβει.
    Σβήνε τη μηχανή από το κιλλ κουμπί ή από το πλαϊνό στάντ και μετά κλείνε διακόπτη.
    Τσεκάρισε τα λάδια του μπροστινού και αν θέλουν άλλαγμα βάλε 15W αντί για 10W. Θα δεις σημαντική διαφορά στην απόσβεση.
    Αλλαξε τα υγρά των φρένων και του συμπλέκτη αν είναι σε απόχρωση σκούρα καφέ.
    Αλλαξε το ψυκτικό υγρό και βάλε τύπου G12.
    Τους καλοκαιρινούς μήνες (αν κάνεις πάνω από 5.000χλμ) προτίμησε λάδια 10-50 ή 15-50.
    Τα υπόλοιπα φαντάζομαι τα ξέρεις και είναι κοινά για όλα τα δίτροχα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Καλημέρα φίλε. Γράψε μας και την γνώμη σου για τον ληστή. Αληθεύει ότι είναι το ford focus των δύο τροχών;

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε. Γράψε μας και την γνώμη σου για τον ληστή. Αληθεύει ότι είναι το ford focus των δύο τροχών;
    Δεν ξέρω αν από εμένα περιμένεις να σου δώσω απαντήσεις στο ερώτημα σου. Γενικά θα σου πω ότι ΝΑΙ ισχύει αυτό που λες. Αν θέλεις περισσότερα σχόλια και γνώμες για το "ληστή", ρώτα με και θα σου απαντήσω.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε. Γράψε μας και την γνώμη σου για τον ληστή. Αληθεύει ότι είναι το ford focus των δύο τροχών;
    Τι σημαίνει είναι το Ford focus των μοτοσυκλετών?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Το ford focus χρησιμοποιειται για χρόνια από τον ειδικό τύπο (ειδικά τον αγγλικό) σαν σημείο αναφοράς για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα γιατί τουλάχιστον μέχρι το 2011 ήταν ένα αμάξι ιδιαιτερα ισορροπημένο που έκανε τα πάντα λίγο καλά και έδινε οδηγική ευχαρίστηση είτε σε έναν ηλικιωμένο είτε σε ένα νεαρό με σπορ ανησυχίες.
    Το εγγλέζικο mcn (motorcycle news) αποκαλει το bandit 650 σαν ford focus των δύο τροχών γιατί διακρίνει οτι η διτροχη αυτη πλατφόρμα έχει τις ίδιες αρετές με την τετράτροχη της ford...

  11. #26
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    το μονο κοινο σημειο του focus με το bandit ειναι το βαρος
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    το μονο κοινο σημειο του focus με το bandit ειναι το βαρος
    Και ότι μπάζει νερά όταν βρέχει όπως έμπαιναν από τα λάστιχα του πορτ-μπαγκάζ του focus
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    γεια σας κι από εμένα..

    όλα καλά με το"Ληστή"..

    έχω γράψει 4.000 χλμ. από την μέρα που ήρθε στα χέρια μου...καθημερινό εργαλείο και κάποια ταξιδάκια εντός Ελλάδας προς το παρόν.

    λοιπόν πέρα από τα αρχικά (πάντα σπαστικά) μαζέματα την έχω καταβρεί μαζί του.

    μια χαρά γκάζι, το βάρος δεν με ενοχλεί καθόλου και πουθενά (αν και με προβλημάτιζε πριν την αγορά) η κυρα το καραγουστάρει αν και στα πολλά στην Εθνική τρώει αρκετά χαστούκια στο κράνος (η λύση είναι σκύψιμο μπροστά και αγκαλίτσες προς το παρόν καθώς τέλος του μήνα θα βάλω μια puig ψηλότερη ζελατίνα) μέσα στην κίνηση κινείται μια χαρά...και γενικώς το μηχανάκι με τον ήχο του (τετρακίλυνδρος γαρ) και το παρουσιαστικό του μου αποπνέει μια αλητεία και μια δόση βαρβατίλας που μου γαργαλάει την μοτοσυκλετιστική μου φαντασία καθημερινά, εξάτμιση αν και αρχικά μάζευα φράγκα να αλλάξω τον θερμοσίφωνα όμως τελικά είδα μου αρέσει ο μπάσος ήχος της χαμηλά και το ουρλιαχτό της ψηλά...+ την εικόνα κτήνους που δινει στη μοτο, οπότε παραμένει μέχρι νεοτέρας..

    στα πλην είναι τα ψιλοκουλά φρένα του...εντάξει δεν είναι και για πέταμα, αλλά θα τα ήθελα καλύτερα σε αίσθηση για πολύστροφη σπορτ-τουρερ μηχανή που χτυπάει διακοσάρες για πλάκα.

    να σημειώσω οτι υγρά άλλαξα με το καλημέρα μπρός-πίσω, γιατί πίσω είχα κολλήματα στο πετάλι...ο προηγούμενος γενικώς το είχε ακίνητο και σκεπασμένο σε αποθήκη και οτι έχει το μηχανακι το έχει ακριβώς για αυτό το λόγο...σκεφτείτε το μηχανάκι είναι πολύ "σφιχτό" ακόμα...όπως όταν τα παίρνουμε καινούργια ξέρετε...

    λαδάκια μπροστά με την πρώτη ευκαιρία θα τα αλλάξω γιατί σε φρεναρίσματα μέσα στην πόλη (εννοείται μόνο μπροστινό παίζουμε στην κίνηση) βουλιάζει αρκετά...στην αρχή ήταν χειρότερα αλλά με ένα γρασάρισμα στα ρουλεμάν τιμονιού βελτιώθηκε αισθητά..

    παρέα για βόλτα ψάχνω κατά καιρούς γιατί κανα δυο κλασσικοί φίλοι δεν κολλάνε τελευταία οι υποχρεώσεις μας και ταξιδεύω μόνος και βαριέμαι..(ρίξτε κανα μνμ όποιος γουστάρει)

    δεν μπορώ συνέχεια βέβαια καθώς αρκετά Σαββατοκύριακα τα αφιερώνω στην άλλη μου μεγάλη αγάπη το εντούρο.

    α, και κάτι τελευταίο σχετικά με κατανάλωση....άμα το κυνηγάς πίνει τη βενζίνη σα πορτοκαλάδα μέσα στην πόλη...στο ταξίδι στα 150 και άνω..αυτά προς ώρας
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 12/02/2019 στις 13:11.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    γεια σας κι από εμένα..

    όλα καλά με το"Ληστή"..

    έχω γράψει 4.000 χλμ. από την μέρα που ήρθε στα χέρια μου...καθημερινό εργαλείο και κάποια ταξιδάκια εντός Ελλάδας προς το παρόν.

    λοιπόν πέρα από τα αρχικά (πάντα σπαστικά) μαζέματα την έχω καταβρεί μαζί του.

    μια χαρά γκάζι, το βάρος δεν με ενοχλεί καθόλου και πουθενά (αν και με προβλημάτιζε πριν την αγορά) η κυρα το καραγουστάρει αν και στα πολλά στην Εθνική τρώει αρκετά χαστούκια στο κράνος (η λύση είναι σκύψιμο μπροστά και αγκαλίτσες προς το παρόν καθώς τέλος του μήνα θα βάλω μια puig ψηλότερη ζελατίνα) μέσα στην κίνηση κινείται μια χαρά...και γενικώς το μηχανάκι με τον ήχο του (τετρακίλυνδρος γαρ) και το παρουσιαστικό του μου αποπνέει μια αλητεία και μια δόση βαρβατίλας που μου γαργαλάει την μοτοσυκλετιστική μου φαντασία καθημερινά, εξάτμιση αν και αρχικά μάζευα φράγκα να αλλάξω τον θερμοσίφωνα όμως τελικά είδα μου αρέσει ο μπάσος ήχος της χαμηλά και το ουρλιαχτό της ψηλά...+ την εικόνα κτήνους που δινει στη μοτο, οπότε παραμένει μέχρι νεοτέρας..

    στα πλην είναι τα ψιλοκουλά φρένα του...εντάξει δεν είναι και για πέταμα, αλλά θα τα ήθελα καλύτερα σε αίσθηση για πολύστροφη σπορτ-τουρερ μηχανή που χτυπάει διακοσάρες για πλάκα.

    να σημειώσω οτι υγρά άλλαξα με το καλημέρα μπρός-πίσω, γιατί πίσω είχα κολλήματα στο πετάλι...ο προηγούμενος γενικώς το είχε ακίνητο και σκεπασμένο σε αποθήκη και οτι έχει το μηχανακι το έχει ακριβώς για αυτό το λόγο...σκεφτείτε το μηχανάκι είναι πολύ "σφιχτό" ακόμα...όπως όταν τα παίρνουμε καινούργια ξέρετε...

    λαδάκια μπροστά με την πρώτη ευκαιρία θα τα αλλάξω γιατί σε φρεναρίσματα μέσα στην πόλη (εννοείται μόνο μπροστινό παίζουμε στην κίνηση) βουλιάζει αρκετά...στην αρχή ήταν χειρότερα αλλά με ένα γρασάρισμα στα ρουλεμάν τιμονιού βελτιώθηκε αισθητά..

    παρέα για βόλτα ψάχνω κατά καιρούς γιατί κανα δυο κλασσικοί φίλοι δεν κολλάνε τελευταία οι υποχρεώσεις μας και ταξιδεύω μόνος και βαριέμαι..(ρίξτε κανα μνμ όποιος γουστάρει)

    δεν μπορώ συνέχεια βέβαια καθώς αρκετά Σαββατοκύριακα τα αφιερώνω στην άλλη μου μεγάλη αγάπη το εντούρο.
    Για τα φρένα μπορείς να αλλάξεις τακάκια και να βάλεις ημιμεταλλικα ή μεταλλικά και σωληνάκια υψηλής. Θα δεις διαφορά.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    το μονο κοινο σημειο του focus με το bandit ειναι το βαρος

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Bandit Gsf650 - Gsf1250 & Gsx650f Greek Club
    από vgrss στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2013, 20:38
  2. Σπαστές Μανέτες για Suzuki Bandit GSF650S K7
    από Mobius στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2013, 17:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF