Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Bandit gsf650s '09

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852

    Bandit gsf650s '09

    Παιδες καλημέρα...

    Ερευνω εδω και μήνες την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα..

    Εχω διαβασει ολες τις σελιδες του παλιου θεματος και ομολογω οτι αντλησα παρα πολλες πληροφορίες...βέβαια εκει αναφέρονται και πολλα ασχετα με τη μηχανη σχόλια οποτε καπου κουράστηκα να ψαχνω...

    Στο θεμα μας λοιπον...παρακαλω τους κατόχους του μοντέλου να με κατατοπισουν αν θελουν σε μερικα ζητηματα που με απασχολούν...

    Καταρχην να πω πως εχω εμπειρία απο μοτοσυκλέτες αλλα εκτος απο παπακια και σκουτερ ολες οι μεγαλες που ειχα στο παρελθον ηταν αποκλειστικά ον-οφ..(ντακαρ-κλε500-f800gs-xt-transalp) επισης να πω οτι ειμαι και εντουρας και για το βουνο υπαρχει δευτερη μοτοσυκλετα που καλυπτει απολυτα τις αναγκες μου...

    Που κολλαει λοιπον το μπαντιτ..

    Κινούμε καθημερινα στο κέντρο της Αθήνας μια μικρη αποσταση καθως μενω κοντα...οποτε αυτο το πηγαινε-έλα θελω να γίνεται με τη μηχανή...επισης θελω δυο με τρεις φορες το εξαμηνο να βγαινω και αποια ταξιδια-εκδρομες εκτος Αθηνας με αναλογη παρεα που υπαρχει και δεν μπορω να ακολουθησω..δεν με ενδιαφερει να γυρισω σε παπακια ουτε σε μονοκυλινδρες λύσεις...για τον εναν ή τον αλλο σκοπο που προανεφερα..

    Απο δικυλινδρα που κοιταω ειναι το versys650 μετα το 2010 και παντα abs αλλα τα λεφτα που ζητούνται τα θεωρω απαράδεκτα...και τελοσπαντων δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω 5χιλιαρο για μηχανακι 10ετιας (σχεδον) φορτωμενο με χ χιλιόμετρα..
    Το τρανσαλπ το νεο δεν μου αρεσει εμφανισιακά και το βστρομ δεν μου ελεγε ποτε τίποτα..

    Και καταληγω οτι θελω καποιο στριτ που δεν ειχα ποτε και σαν μοτοσυκλετιστης με καποια χρονια στο χρονο-κοντερ μου θεωρω ηρθε η ωρα να δοκιμασω..
    Το μπαντιτ λοιπον παντα μου αρεσε...απο παλια...

    Δεν το εχω οδηγησει ποτε αλλα εχω κατσει πανω του στατικα μια δυο φορες...

    Με προβληματίζει αρκετα το βαρος...

    Εχω την αισθηση οτι ειναι πιο βαρυ και απο 1200gs...ενω πλησιαζει το βαρκαντερο...δυο μηχανες που εχει τυχει να οδηγησω για καποιες ωρες..
    Να προσθεσω οτι οποια μηχανη παρω θα την χρησιμοποιήσω στην καθημερινότητα μου φουλ...δλδ τα παντα ολα θα γινονται με αυτη...δουλεια, ψωνια, γυμναστηρια, διανομη παιδιων σε δραστηριοτητες κτλ και οπως προείπα περιστασιακες εκδρομες επαρχία..

    2ο που με προβληματίζει το οποιο συνδεεται με το βάρος και το μουτρο της μοτο με τους πεταχτους καθρέφτες ειναι το παρκιν...

    Διαθετω ιδιόκτητο χωρο στον οποιο εχω και το αυτοκινητο της οικογένειας...μεχρι τωρα ολες μου οι μηχανες χωρούσαν διπλα απο το αυτοκινητο σε ενα ελευθερο κομματι...το θεμα ειναι οτι ανεβαινω μικρη ανηφοριτσα για το παρκιν και παρκαρω με τη μουρη...δεν υπαρχει χωρος για ελιγμους μεσα ουτε μπορει να γυρίσει η μοτο αρα οταν βγω θα πρεπει να κατηφοριζω προς τα πισω με την ουρα και το μπροστινο φρενο πατημενο για ενα δυο μέτρα...ποσο επικίνδυνο ακουγεται αυτο για μπαντιτ...;

    Παλεύεται; ή θα παλευω οποτε βγαινω απο το γκαραζ;
    Να πω οτι ειμαι 1.81 και 78 κιλα...γυμναζομαι ενταξει αλλα δεν ειμαι και αρνολντ...

    Μεσα στην Αθηνα πως ειναι...περνάει απο τα κουτιά ή σε αργο τεμπο την αισθάνεστε μπετονιέρα;

    Το καλοκαιρι με τη ζεστη τι γινεται;

    Μετα απο τοσα χρονια οσοι εχετε μοντελα του 08-09 υδροψυκτα...abs κτλ...τι βλέπετε;

    Που πονάνε; και τι ζητανε;

    Καταναλωση κτλ δεν με απασχολει ιδιαίτερα γνωριζω οτι λογω τεσσαρων κυλινδρων εχει συγκεκριμενα νούμερα..

    Ευχαριστώ για τις οποιες απαντησεις και συγγνωμη για το μακρυ καταλογο..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της WebDevGr
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    404
    Καλημέρα,

    Κλείνω 11 χρόνια με τον Ληστή και τον χρησιμοποιώ καθημερινά, για τα πάντα και με εξαίρεση τα πρώτα 1-2 χρόνια τα υπόλοιπα έχει μόνιμα πάνω 3 βαλίτσες!

    Είναι αρκετά βαριά μηχανή αλλά θα καταλάβεις το βάρος της μόνο αν σου πάρει κλίση ενώ είσαι σταματημένος ή να χρειαστεί να τη βγάλεις με τον κώλο από κάπου που την πάρκαρες με τη μούρη σε κατηφορικό έδαφος.

    Από ζημίες αυτά τα 11 χρόνια, η τρόμπα βενζίνης, που μάλλον οφείλεται στα χάλια καύσιμα που μας πουλάνε. Βρήκα μηχανικό που βρήκε σκέτο μοτέρ κι έκανε μια πατέντα στο καπάκι και πλέον είναι καλύτερα κι από όταν ήταν καινούργια. Τελευταία μου κόλλησε δύο φορές το ABS του πίσω φρένου και μάλλον χρειαστεί να το απενεργοποιήσω γιατί πολλά τα λεφτά για καινούργιο.

    Όταν έμενα Αθήνα πήγαινα για πλάκα Αθήνα - Θεσσαλονίκη με τη μηχανή, όμως τα περισσότερα χρόνια της η μηχανή τα έχει περάσει στο Ηράκλειο Κρήτης και έχει περιοριστεί στο κακό οδικό δίκτυο της Κρήτης. Να φανταστείς ότι η μηχανή έχει ~ 56.000 χλμ και τον πρώτο χρόνο που την είχα στην Αθήνα είχα κάνει ~ 26.000 χμλ

    Η μηχανή θέλει δρόμο ανοιχτό. Δώσε της χιλιόμετρα, πολλά χιλιόμετρα!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Φιλε μου ευχαριστω για την απάντηση..

    Ηράκλειο Κρήτης ε;

    Παρομοιες συνθήκες λοιπον με Αθηνα..

    Αρα καθημερινα στην πολη δεν σε προβληματίζει το βαρος της περα απο καποιες παραχωρήσεις σε σταση ή στο παρκαρισμα που ανεφερες...τις οποιες τις εχω ζησει κι εγω με το 800gs που ειχα για 6 χρονάκια..

    Τρομπα βενζίνης τι εννοεις;

    Ειναι συχνο fail;

    Δλδ θελω να πω την φτιαχνεις και το ξαναβγαζει;

    Το abs κολλησε η μοναδα;

    Μη μου λες τετοια γιατι φιλος με bmw ειχε τραβηξει τα πανδεινα με το abs (σερβοφρενα αν εχεις ακούσει) μεχρι που κόντεψε να σκοτωθεί...

    Κατι αλλο, σε διηθησεις πως τα παει;

    Περνάει ή λες μακαρι να ειχα κατι αλλο σε τέτοιες συνθήκες...;

    Και μιας και τα κουβεντιαζουμε να πω οτι λοξοκοιταω και φεϊζερ και cbf600...

    Αν και το μπαντιτ μπροστα τους ειναι πιο μοτοσυκλέτα με την πληρη έννοια..

    Αχ αυτα τα 250κιλα να μην ειχε πανω της την ειχα χτυπησει ήδη..

    Με ενδιαφερουν πολυ οι αποψεις συναδελφων που την εχουν ή την ειχαν χρόνια..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της WebDevGr
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    404
    Ε όχι και παρόμοιες συνθήκες εδώ είναι χωρίο! Δρόμοι ανύπαρκτοι, οδηγική συμπεριφορά... άστο καλύτερα! Με έχουν κοπανήσει 2 φορές εδώ κάτω και γι' αυτό κυκλοφορώ συνεχώς τριβάλιτσος.

    Εδώ αν έχουν μπλοκάρει οι 2 δρόμοι που υπάρχουν παρατάω τη μηχανή και συνεχίζω με τα πόδια Όταν έμενα Αθήνα λόγω δουλειάς πήγαινα από Νοσοκομείο σε νοσοκομείο και δεν με προβλημάτισε ποτέ στο θέμα τις διήθησης εκτός από σπάνιες περιπτώσεις. Βέβαια δεν είναι παπί, ούτε καν scooter.

    Όσον αφορά τη τρόμπα βενζίνης, συνήθως βουλώνει το φίλτρο από τα σκατά που έχει μέσα αυτό που μας πουλάνε για βενζίνη και από το ζόρι που τραβάει το μοτέρ κλατάρει. Δεν υπάρχει σκέτο μοτέρ σαν ανταλλακτικό από την αντιπροσωπεία και πάει όλη η τρόμπα πακέτο (600-700€) πλέον βρίσκεις aftermarket μοτέρ κι αν είναι καλός ο μηχανικός το αλλάζει. Είχα αλλάξει το μοτέρ πριν από 4-5 χρόνια και το καινούργιο άντεξε 1 χρόνο. Στη δεύτερη αλλαγή έκανε μια πατέντα ο μηχανικός και πλέον δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό.

    Θέμα με το ABS νομίζω είχε πάρει το μάτι μου και σε άλλον εδώ μέσα, αλλά νομίζω ότι είναι σπάνιο. Εγώ τουλάχιστον τα μισά χρόνια έχω τη μηχανή ουσιαστικά στο δρόμο εκτεθειμένη σε κρύο, ζέστη, σκόνη κλπ και δεν έχω διάθεση ούτε να τη πλύνω, σε αντίθεση με τα πρώτα χρόνια που την είχα σε γκαράζ. Λογικό είναι να αρχίσει να βγάζει διάφορα. Ο μηχανικός μου είπε ότι μπορώ να απενεργοποιήσω το ABS στο πίσω φρένο και να έχω μόνο στο μπροστά, αλλά ακόμη δεν το έκανα. Ουσιαστικά μπλοκάρει το σύστημα, ξεραίνεται το ποδόφρενο και δεν έχω καθόλου πίσω φρένο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Φίλοι σε δυο τρείς μέρες θα εχω στα χέρια μου τη νεα μηχανη...και θα πούμε αν θέλετε περισσότερα..

    Μια πρώτη απορία...επειδή ο προηγούμενος κάτοχος εχει επανω την μαμά κοντή ζελατίνα η οποία δεν νομίζω να προστατεύει και ιδιαίτερα αλλα έχει πάρει και ενα χρωματακι...χαλασμένο δόντι..οπότε θα ειναι και απο τα πρώτα που θα φάνε σουτ μπανάνα, (θα ακολουθήσει η εξατμα-θερμοσιφων)

    Για ριξτε καμιά πρόταση...η givi που ειναι 15 πόντους ψηλότερη και την βρίσκω σε λογικη τιμη (70 εως 80 ευρω) κάνει δουλειά;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της WebDevGr
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    404
    Έχω μια MRA vario turing και είμαι ικανοποιημένος σε σχέση με τη μαμά, αλλά και σε σχέση με μια μακρυά Givi που αναγκάστηκα να αλλάξω σε λιγότερο από μήνα λόγω στροβιλισμών

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    καλημέρα.

    την κοιτάω και αυτή φίλε...
    αυτή είναι με το φρυδάκι-προέκταση ε;

    ακριβουτσικη γμτ μου...130 τόσο την βρίσκω...στα εδώ ιντερνετομαγαζα

    Ιταλια που κοίταγα στο μπεη την είδα 90 ευρω...θα δω και εξοδα αποστολής και θα την τσιμπησω αμα ειναι...

    τοποθέτηση θυμάσαι;

    ευκολη;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της WebDevGr
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    404
    Αν θυμάμαι καλά βγάζεις τα όργανα για να έχεις πρόσβαση στις βίδες της ζελατίνας

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Κι αφου λοιπον το πήρα κι εχω κανει τα πρωτα 500 χιλιόμετρα πολυ ευχάριστα, σημερα κατεβαινοντας τη Συγγρού το απόγευμα παταω πισω φρενο τπτ...

    Τελικά ευτυχως σταματησα με τα μπροστινά και κατεβασμα ταχυτήτων..

    Τακακι ειναι ολοκληρο σχεδόν δεν εχει θέμα....ο προηγούμενος που τον πηρα τηλεφωνο ισχυρίζεται οτι ποτε δεν ειχε θεμα με το φρένο και οτι μπορει απο την ακινησια που το χε να χει κολλησει λιγο η δαγκανα...

    Το πεταλι του φρενου πατιεται αλλα φρενο δεν...

    Με ζωνουν τα φίδια κι είμαι για συνεργειο αυριο...

    Α ρε κι ειπα να παω σε γιαπωνεζο να ησυχασω απο τα κουλα των ευρωπαϊκών..

    Φιλε web μπορεις να μου περιγραψεις λιγο το φαινομενο με το προβληματικο abs?

    Ετσι ξαφνικα εμενες απο πισω φρενο ή ειχε και προερτια;

    Σου αναψε καποιο λαμπακι στο ταμπλο;

    Εμενα το λαμπακι του abs λειτουργει κανονικά...δλδ ξεκινωντας μετα απο ενα δυο μετρα σβήνει..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της WebDevGr
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    404
    Το λαμπάκι δουλεύει κανονικά, αλλά όταν μπλοκάρει το πίσω φρένο δεν πατιέται καθόλου. Γίνεται πέτρα! Και τις 3 φορές που το κατάλαβα ήταν σε κατηφορικό δρόμο με λακούβες.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ας ελπισω οτι θελει απλα συντηρηση-ξεβρωμισμα η πισω δαγκανα..σε καμια ωρα ειμαι για συνεργείο

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ολα καλα,με μια εξαερωσή στο κυκλωμα και νεα τακακια εστρωσε και δουλεύει σαν καινούργιο.

    Οσοι κινούμαστε στην πολη θελει μια φορα το χρόνο απο ότι μου παν στο συνεργειο.
    Παμε γι αλλα με την μπαντιταρα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    καλήμερα σας.

    μετά από σύντομη γρήγορη βόλτα τη προηγουμένη Κυριακή (150χλμ πήγαινε 150 έλα)
    Δευτέρα πρώι ξεκινάω για τη δουλειά και στα δεύτερα φανάρια που με πιάσανε βλέπω ξαφνικά να αναδύεται απο το μπροστινό μέρος λευκός καπνός...τη κάτσαμε λέω από μέσα μου..

    κάνω δεξιά και βλέπω το ψυγείο στην κάτω μεριά του να τρέχει παραφλου πάνω στους λαιμούς της εξάτμισης μπροστά κοιτάζω κολλαρα στεγνά ολα...το ψυγείο είναι βρεγμένο στις κυψέλες περίπου στο μέσον του...

    όταν κρυώσει δεν τρέχει σταγόνα μονο οταν ζεσταθεί εχει διαρροή...αρα υποθέτω οτι η τρύπα είναι κάπου ψηλά...

    το συνεργείο προτείνει βγάλσιμο και ψάξιμο για κόλλημα σε ψυγειά...αλλά δεν ξέρω...μπεη που κοιτάω βλέπω ψυγεία κινεζιες από 100 ευρώ και βλέπω και Αγγλία με 300 ευρώ,,,

    το μαμά από ότι διαβάζω πάει πάνω από 500...

    δεν ξέρω τι να κάνω...να πάω σε καινούργιο (ιμιτασιον) και το κεφάλι μου ήσυχο...ή να δοκιμάσω κόλληση και βλέπουμε...; εχει φερει κανενας ψυγειακι απο ebay να μου πει σχετικα...ποιοτητα, αντοχη στο χρονο κτλ..

    ο προηγούμενος είχε ρίξει την μηχανή από το σταντ...το ψυγείο στράβωσε ελαφρά και ακουμπούσε στην πίσω μεριά στο βεντιλατερ....κάθε που έπαιρνε μπροστά ο έλικας έτρωγε σε ένα σημείο τις περσίδες και έκανε την τρύπα...

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    καλήμερα σας.

    μετά από σύντομη γρήγορη βόλτα τη προηγουμένη Κυριακή (150χλμ πήγαινε 150 έλα)
    Δευτέρα πρώι ξεκινάω για τη δουλειά και στα δεύτερα φανάρια που με πιάσανε βλέπω ξαφνικά να αναδύεται απο το μπροστινό μέρος λευκός καπνός...τη κάτσαμε λέω από μέσα μου..

    κάνω δεξιά και βλέπω το ψυγείο στην κάτω μεριά του να τρέχει παραφλου πάνω στους λαιμούς της εξάτμισης μπροστά κοιτάζω κολλαρα στεγνά ολα...το ψυγείο είναι βρεγμένο στις κυψέλες περίπου στο μέσον του...

    όταν κρυώσει δεν τρέχει σταγόνα μονο οταν ζεσταθεί εχει διαρροή...αρα υποθέτω οτι η τρύπα είναι κάπου ψηλά...

    το συνεργείο προτείνει βγάλσιμο και ψάξιμο για κόλλημα σε ψυγειά...αλλά δεν ξέρω...μπεη που κοιτάω βλέπω ψυγεία κινεζιες από 100 ευρώ και βλέπω και Αγγλία με 300 ευρώ,,,

    το μαμά από ότι διαβάζω πάει πάνω από 500...

    δεν ξέρω τι να κάνω...να πάω σε καινούργιο (ιμιτασιον) και το κεφάλι μου ήσυχο...ή να δοκιμάσω κόλληση και βλέπουμε...; εχει φερει κανενας ψυγειακι απο ebay να μου πει σχετικα...ποιοτητα, αντοχη στο χρονο κτλ..

    ο προηγούμενος είχε ρίξει την μηχανή από το σταντ...το ψυγείο στράβωσε ελαφρά και ακουμπούσε στην πίσω μεριά στο βεντιλατερ....κάθε που έπαιρνε μπροστά ο έλικας έτρωγε σε ένα σημείο τις περσίδες και έκανε την τρύπα...
    Το οτι χάνει μόνο όταν είναι ζεστό δεν σημαίνει οτι είναι ψηλά η τρύπα. Απλά χάνει μόνο οταν ανέβει η πίεση.
    Εγω προτείνω κόλλημα εφ όσον είναι σε κατάλληλο σημείο, αν κολληθεί σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα και το κόστος είναι πολύ χαμηλό συγκριτικά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Κι εγώ για εκεί προσανατολίζομαι...κόλλημα και βλέπουμε...αν η τιμή είναι λογική φυσικά γιατί προς το παρόν δεν μου έχουν δώσει τιμή.

    φίλος εντουρας έβγαλε πριν δυο χρόνια το ενα ψυγείο και το πήγε για κόλλημα και είχε δώσει ευτελές ποσό..15-20 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Bandit Gsf650 - Gsf1250 & Gsx650f Greek Club
    από vgrss στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2013, 20:38
  2. Σπαστές Μανέτες για Suzuki Bandit GSF650S K7
    από Mobius στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2013, 17:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF