Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Piaggio MP3 LT

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2018
    Μηνύματα
    5

    Piaggio MP3 LT

    Καλησπέρα,

    σκέφτομαι να πάρω το piaggio mp3 LT καθότι οδηγείται και με δίπλωμα αυτοκινήτου και δεν έχω δίπλωμα μηχανής, και πιστεύω οτι θα είναι μια ομαλή μετάβαση για εμένα που δεν έχω οδηγήσει ποτέ μηχανή. Η χρήση που θα του κάνω είναι για καθημερινές διαδρομές μέσα στην πόλη περίπου 30 χιλιόμετρα.

    Η ερώτηση μου είναι γιατί είναι τόσο ακριβά τα μεταχειρισμένα (βρίσκω μοντέλα του 2009,2010 με 50000χλμ, 3000 ευρώ και άνω).

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Ειναι ακριβο μοντελο, καινουριο κανει 7500€. Το βλεπεις σαν σκουτερ εσυ αλλα απο πλευρας κοστους αποκτησης ειναι σε κατηγορια μεσαιας μηχανης.

    Πιο οικονομικο θα σου βγει να βγαλεις διπλωμα μηχανης παντως και να κοιταξεις για καποιο σκουτερ. Θα εχεις και παραπανω επιλογες.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2018
    Μηνύματα
    5
    Γενικά επειδή έχω ένα μικρό φόβο για τις μηχανές πιστεύω ότι με το mp3 επειδή είναι τρίκυκλο έχω ένα κλικ μεγαλύτερη ασφάλεια.

    Η επόμενη λύση είναι να βγάλω δίπλωμα και να αγοράσω μια vespa px 94 200cc ανακατασκευασμένη που πουλάει ένας γνωστός μου στα 1000 ευρώ. Απλά λίγο τις φοβάμαι βέσπες... (αν και μου αρέσουν πάρα πολύ)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Πότε έβγαλες δίπλωμα αυτοκινήτου;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Έχε υπόψη πάντως πως το ετήσιο κόστος χρήσης του είναι ακριβότερο ακόμα και από σκούτερ. (αν μιλάμε για 250+cc)

    Είχαν γίνει επίσης και κάποιες ανακλήσεις πριν λίγα χρόνια, οπότε καλό τσεκ στα πάντα (όπως ισχύει παντού άλλωστε).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2018
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Πότε έβγαλες δίπλωμα αυτοκινήτου;
    Έβγαλα το 2004

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Αν είσαι άπειρος στους 2 τροχούς μην πάρεις βέσπα,θα χορτάσεις ξάπλα.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι άπειρος στους 2 τροχούς μην πάρεις βέσπα,θα χορτάσεις ξάπλα.
    +10000

    Μιας και φοβάσαι λίγο τις μηχανές (και γενικά τα δίτροχα λόγω απειρίας απ'ότι καταλαβαίνω), η βέσπα θα ήταν ότι πιο ακατάλληλο για εσένα σ'αυτή την φάση. Ο συνδυασμός κουλής μπροστά ανάρτησης, ταμπούρου και μικρού τροχού θα σε βρίσκει με το παραμικρό ξάπλα, όπως είπε και ο φίλος.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2018
    Μηνύματα
    5
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    Όποτε πάω για δίπλωμα και ίσως κοιτάξω προς το yamaha tricity που το βρίσκω πιο φθηνά από τα mp3.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Έτσι για το στορυ κ το mp3 κ το tricity οδηγούνται όπως όλα τα δίκυκλα, κοινώς δε στέκονται μόνα τους παρά τους 3 τροχούς. Η νομικιστικη πατέντα της piaggio σχετικά με το δίπλωμα είναι άλλο θέμα. Το ζητούμενο είναι να ξέρεις να οδηγείς δίκυκλο για μπορέσεις να εκτιμήσεις κ να αξιοποιήσεις την έξτρα ασφάλεια που όντως προσφέρει το τρίκυκλο. Αν δεν το έχεις με τα δίκυκλα ,ο τρίτος τροχος δε θα σε γλιτώσει, οπότε προσοχή

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Το καλύτερο που μπορείς να πάρεις είναι ένα ζυγισμένο, μαζεμένο σκούτερ με abs και μεγάλους τροχούς.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2018
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drade Προβολή μηνύματος
    Το καλύτερο που μπορείς να πάρεις είναι ένα ζυγισμένο, μαζεμένο σκούτερ με abs και μεγάλους τροχούς.
    Σαν πια μηχανή προτείνεις?

    Γενικά λόγο των τριών τροχών, οι μηχανές αυτές δεν θεωρούνται πιο ασφαλείς?

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Sh 300 abs που είχα, ήταν άριστο με βάση τα παραπάνω κριτήρια. Ίσως να είναι δυνατό για κάποιον πολύ άπειρο που φοβάται, αλλά δεν νομίζω να έχεις θέμα. Το sh 150 δεν το έχω οδηγήσει πολύ.

    Δεν θεωρώ ότι είναι εύκολα τα τρίκυκλα, βέβαια έχω οδηγήσει μόνο το gilera το 500 που δεν κάνει για αρχάριο καθότι είναι βαρύ και ιδιαίτερος ο τρόπος οδήγησης. Νομίζω πως στο μόνο που κερδίζουν αυτού του είδους τα μηχανάκια είναι σε βρεγμένο οδόστρωμα που μάλλον υπάρχει καλύτερο κράτημα.

    Συμβουλη: ΜΗΝ βάζεις μπαγκαζιερα στην αρχή, ειδικά οι μεγάλες χαλάνε το ζύγισμα και ακόμη παραπάνω αν έχει δυνατό αέρα κλπ.

Παρόμοια θέματα

  1. Piaggio Mp3 Lt Urban 300 2011 καίει λάμπες
    από Anritsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2016, 20:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF