Σελίδα 13 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 310

Θέμα: και μια διαμάχη για τη μουσική????

  1. #181
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
    Και καποια απο αυτα τα ΕP's κοσμουν και την δισκοθηκη μου και προσεχονται με θρησκευτικη ευλαβεια... σπανια κομματια σημερα....!!!!!!
    Παντως γεγονος ειναι οτι το Gothic του τοτε ουδεμια σχεση εχει με του τωρα...

    Πριν λιγους μηνες γνωρισα εναν 22αρη (δεν ειμαι πολυ μεγαλυτερος κι' εγω ομως) και μου ειπε οτι ακουει το εν λογω ειδος... τον ρωτησα ποιους ακουει και ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΡΕ ΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ??????
    HIM!!!!!!!!! :hypnotize :a5: :a14:

    ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!

    Έλεοοοοοοοοοοοοοοοοοος!!!!!!


    Κάτι άσχετο. έχει κανείς cd των speedfire??
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  2. #182
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
    Ακούει κανείς σας gothic,ebm,industrial?
    Συνήθως συνδιασμούς

    Doom-gothic
    black- gothic
    Epic- gothic κτλ.
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  3. #183
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Να βάλω κι εγώ με τη σειρά μου τις προτιμήσεις μου (θα τα πω σε είδη γιατί με συγκροτήματα δεν τελειώνουμε ούτε αύριο.)


    Heavy, black, doom, thrass, death, gothic, epic, sweedish death metal και τα ρέστα (καθώς και οι συνδιασμοί τους. Μην ξεχνάμε το απλό και καλό Metal),
    Rock 80's, και παλιότερα λίγο jazz.

    Αυτά!!!!!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  4. #184
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
    Για καποιο λογο τους pearl jam ανεκαθεν τους θεωρουσα πολυ δηθεν group. Αυτος ο eddie vedder, πολυ γιαλατζι καταθλιπτικος ρε παιδι μου.. Με το που αυτοκτονησε ο cobain, πεταξε ολη την καταθλιψη απο πανω του, ως δια μαγειας. Η μουσικη τους, υποκειμενικα, πολυ βαρετη. Εβγαλαν ομως ενα καλο τραγουδι, το "state of love and trust"


    γαμω τoυς δισκους το dirt!
    μεσα για το dirt

    οχι κ για veder-jam.καθε αλλο παρα δηθεν.βαρετοι,ισως,γουστα ειναι αυτα.δηθεν ομως οχι,κ το αποδεικνυουν συνεχως εδω κ 20 χρονια.μπορει να τους πηρες λαθος απ την αρχη... μην τους συγκρινεις με τους υπολοιπους grungers ομως,ειναι ισως οι πιο αδικημενοι απο αυτη την περιγραφη(περισσοτερο κ απ τους-καθαρα metal-soundgarden).μονο λογω βραχναδας vedder.(''χρησιμοποιει κ το τελευταιο φλεμα'' ειχε γραψει καποιος )
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  5. #185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
    μεσα για το dirt

    οχι κ για veder-jam.καθε αλλο παρα δηθεν.βαρετοι,ισως,γουστα ειναι αυτα.δηθεν ομως οχι,κ το αποδεικνυουν συνεχως εδω κ 20 χρονια.μπορει να τους πηρες λαθος απ την αρχη... μην τους συγκρινεις με τους υπολοιπους grungers ομως,ειναι ισως οι πιο αδικημενοι απο αυτη την περιγραφη(περισσοτερο κ απ τους-καθαρα metal-soundgarden).μονο λογω βραχναδας vedder.(''χρησιμοποιει κ το τελευταιο φλεμα'' ειχε γραψει καποιος )
    Βασικα, αυτο που λεω, ειναι οτι αν "εισουν εκει" απο την αρχη, θα διαπιστωνες οτι καποια στιγμη οι pearl jam αλλαξαν νοοτροπια και αρχισαν να παιζουν την πραγματικη μουσικη τους. Πριν απ αυτο προσπαθουσαν πολυ να "ανεβουν" στο grunge bandwagon , ενω στην πραγματικοτητα ηταν ενα rock band.

    Οσο για το grunge γενικοτερα, παρολο που θεωρω ακυρη την κατηγοριοποιηση, το μονο "fitting group" ηταν οι mudhoney (Superfuzz Bigmuff ) οι οποιοι ηταν εντελως στ αρχιδια τους

  6. #186
    Για μένα μουσική με νόημα, στίχο και μελωδία είναι μόνο αυτή που δημιουργήθηκε στους δρόμους, στις φάμπρικες ,στα χωράφια ,στα χωριά της ηπείρου ,της Μακεδονίας, του Πόντου ,της Σμύρνης τα νησιά του Αιγαίου την Κρήτη κτλ όπου δηλαδή οι άνθρωποι τον πόνο τους η την χαρά τους τον κάνανε στίχο . Με μουσικά όργανα χειροποίητα που σαν πρώτη ύλη είχανε το ξύλο, το δέρμα και το μέταλλο αυτοί οι άνθρωποι μας άφησαν τραγούδια και ρυθμούς που διασώζονται εκατοντάδες χρόνια και κάνουν περήφανους εμάς που τα ακούμε και τα χορεύουμε.

    Ζωναραδικος μπάλος μαλεβιζιωτης
    Μπα’ι’ντουσκα σούστα καρσιλαμάς
    Τσέστος καλαματιανός απταλικος
    Σέρα ζεϊμπέκικος Διπάτ
    Κότσαρι συρτός τσάμικος
    Συνκαθιστός ηπειρώτικος πεντοζάλη


    Αυτοί είναι ένα απειροελάχιστο δείγμα από τους χιλιάδες ρυθμούς της ελληνικής μουσικής ιστορίας όπου πολλοί από αυτούς χρονολογούνται την εποχή που τα χιπ χοπ, μεταλ, ρειβ ακούσματα και οι εκπρόσωποι αυτών ήταν ακόμα πίθηκοι πάνω στα δέντρα. Κοιτάξτε μια συναυλία και κλείστε την μουσική θα καταλάβετε πως τα άθλια ουρλιαχτά από την μια(μεταλ) και η επαναλαμβανόμενη λούπα μπάσου (ρειβ,χουζ,χιπ χπο) από την άλλη μεταμορφώνουν τον κόσμο σε κοπάδι πιθήκων που χτυπιούνται συνέχεια πάνω κάτω στον ίδιο ρυθμό με καρφιά, αλυσίδες, πρασινοκόκκινα μαλλιά κάτω από την επήρεια χαπιών και φούντας..

    Μουσικές και συγκροτήματα με ημερομηνία παραγωγής και ημερομηνία λήξης
    Αξιολύπητοι και όλοι τους.





    Sorry δεν έχω internet σπίτι και μπορεί να αργήσω να απαντήσω

  7. #187
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
    Για μένα μουσική με νόημα, στίχο και μελωδία είναι μόνο αυτή που δημιουργήθηκε στους δρόμους, στις φάμπρικες ,στα χωράφια ,στα χωριά της ηπείρου ,της Μακεδονίας, του Πόντου ,της Σμύρνης τα νησιά του Αιγαίου την Κρήτη κτλ όπου δηλαδή οι άνθρωποι τον πόνο τους η την χαρά τους τον κάνανε στίχο . Με μουσικά όργανα χειροποίητα που σαν πρώτη ύλη είχανε το ξύλο, το δέρμα και το μέταλλο αυτοί οι άνθρωποι μας άφησαν τραγούδια και ρυθμούς που διασώζονται εκατοντάδες χρόνια και κάνουν περήφανους εμάς που τα ακούμε και τα χορεύουμε.

    Ζωναραδικος μπάλος μαλεβιζιωτης
    Μπα’ι’ντουσκα σούστα καρσιλαμάς
    Τσέστος καλαματιανός απταλικος
    Σέρα ζεϊμπέκικος Διπάτ
    Κότσαρι συρτός τσάμικος
    Συνκαθιστός ηπειρώτικος πεντοζάλη


    Αυτοί είναι ένα απειροελάχιστο δείγμα από τους χιλιάδες ρυθμούς της ελληνικής μουσικής ιστορίας όπου πολλοί από αυτούς χρονολογούνται την εποχή που τα χιπ χοπ, μεταλ, ρειβ ακούσματα και οι εκπρόσωποι αυτών ήταν ακόμα πίθηκοι πάνω στα δέντρα. Κοιτάξτε μια συναυλία και κλείστε την μουσική θα καταλάβετε πως τα άθλια ουρλιαχτά από την μια(μεταλ) και η επαναλαμβανόμενη λούπα μπάσου (ρειβ,χουζ,χιπ χπο) από την άλλη μεταμορφώνουν τον κόσμο σε κοπάδι πιθήκων που χτυπιούνται συνέχεια πάνω κάτω στον ίδιο ρυθμό με καρφιά, αλυσίδες, πρασινοκόκκινα μαλλιά κάτω από την επήρεια χαπιών και φούντας..

    Μουσικές και συγκροτήματα με ημερομηνία παραγωγής και ημερομηνία λήξης
    Αξιολύπητοι και όλοι τους.





    Sorry δεν έχω internet σπίτι και μπορεί να αργήσω να απαντήσω
    έντάξει τότε να ακούμε άρπες επειδή είναι προγενέστερο από το βιολί και το κλαρίνο...άσε μας ρε φίλε...
    τι σχέση έχει η ποιτητα ενός είδους μουσικής από την παλαιότητά του.....
    όσο για το αν θα ξεχαστούν τα κομμάτια μεταλ....σε πληρωφορώ ότι συγκροτήματα που ξεκίνησαν να παίζουν πριν 35 χρόνια μαζεύουν 30.000 κόσμο στην Ελλάδα χωρίς καμία διαφήμιση σε ΜΜΕ (όπως τηλεόραση, μικρή σχετικά διαφήμιση σε εφηερίδες)...
    παραλληλα έχουν πουλήσει εκατομμύρια δίσκους σε όλο τον κόσμο...
    αυτό πάει να πει ότι η μουσική αυτή έχει κάτι να δώσει....κινεί κάποια συναισθήματα κάποιν εκατομμυρίων ανθρώπων...όταν θα αρχίσουν να ακούνε πεντοζάλη στην Ιαπωνία έλα να μας ξαναπείς για μουσική.....εκτός αν πιστευεις ότι οι Έλληνες έχουν (λόγω dna και καταγωγής) το αλάθητο κριτήριο όσον αφορά τη μουσική...
    λες "κοιτάξτε μια συναυλία και κλείστε την μουσική"!!!!
    είσαι σοβαρός????κρίνεις μια συναυλία αποκόπτωντάς τη από τη μουσική που παίζεται...
    κλείσε τη μουσική από μια πίστα όπου παίζονται παραδοσιακά τραγούδια όπως αυτά που προανέφερες (πεντοζάλη κτλ) και οι χορογραφίες θα σου θυμήσουν πολύ περισότερο πίθηκους από τις συναυλίες χιπ χοπ ή μέταλ....δεν έχω δει πίθηκο να κανει head banging αντίθετα οι πιρουέτες των κριτίκών και των ποντιακών θυμίζουν έντονα κινήσεις πιθήκων σε κατάσταση έξαρσης των ορμονών τους......
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  8. #188
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Σφήγκας600
    Μιά που είπατε για ελληνική σκηνή: Τους θυμάστε τους Flowers of romance? Ακόμα κάπου έχω ένα 12" το love means death με flip side διασκευή στο paint it black! Απίστευτο group (οι Flowers όχι οι stones!) Και να μην ξεχάσω τους closer που τους είχα δει και live στις πρώτες τους συναυλίες τους σε ένα clubακι στο Κορωπί εν'ονόματι jam (πρίν γίνει prive-club για για harleάδες οπού δεν ξαναπάτησα).Αλήθεια πήγαινε κανείς σε ένα λαϊβάδικο στον δρόμο Καλυβίων-Λαγονήσι (κοντά στα ΚΤΕΟ) όπου έχει παίξει άπειρος κόσμος απο ελληνική σκηνή; (Τρύπες-Σπαθιά-Λευκή Συμφωνία-Nightstalker-Deus-x-machina-Πιλάλας-Πούλικας κ.α) Ρε πώς το λέγανε το μαγαζί....
    να θυμησω και εγω με τη σειρα μου τους south of no north????

    αχχχχχχ.....
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  9. #189
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    ante paidia peite ta agapimena tragoudia sas na kano kana downloading prosopika maresoun sxedon ola ta eidh (ksenou) rock kai arketa metall, me protimisi stis balades kai sta pio irema kommatia (den maresoun ta extreme oute ta black death doom klp ektos ligon eksairesewn)

    apo bandes den eimai poly psagmenos, me protimiseis se alice in chains, metallica, nirvana, pink floyd, depeche mode (den kolane, e?) soundgarden, kansas, moody blues, lynyrd skynyrd (...) googoo dolls, pearl jam, aerosmith, scorpions, radiohead, kai apo pio prosfatous kaloi einai oi white stripes, kaiser chiefs, coldplay (oute aytoi kolane, e?) rammstein, audioslave, cranberries (...) , the verve, red hot chilli peppers, oasis, lenny kravitz (aytos ienai pou den kolaei pou8ena alla tespa)

    tora ama exete kana tragoudaki oraio ypopsin tote peite to na akousoume tipota kai meis oi neoi

    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  10. #190
    φίλε Rezeguet το μόνο metal συγκρότημα που έγραψες είναι οι Metallica (και αυτοί κάποτε!!!). Αν θες να μάθεις κάποια "ήπια" καλά μπορώ να σου γράψω ολόκληρη λίστα.
    Προσωπικά είμαι fun του metal εδώ και 12 χρόνια και έχω μια μεγάλη λίστα συγκροτημάτων όλων των ειδών,
    Μπορείς βέβαια πάντα να δεις τα κλασσικά (Maiden) και όπως λέει και πιο κάτω "only the good die young"
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  11. #191
    προς Bartal

    αν δε κάνω λάθος κάποια στιγμή στο ΔΕΛΕΑΡ είχες αναφερθεί στους Fields Of The Nephilim. Για ρίξε μια ματιά στο Metal Hammer Δεκεμβρίου. Επίσης θα σου πρότεινα κάτι λίγο πιο δυνατό αλλά άπαιχτο με όλη τη σημασία της λέξεως
    PRIMORDIAL "The Gathering Wilderness"
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  12. #192
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
    φίλε Rezeguet το μόνο metal συγκρότημα που έγραψες είναι οι Metallica (και αυτοί κάποτε!!!). Αν θες να μάθεις κάποια "ήπια" καλά μπορώ να σου γράψω ολόκληρη λίστα.
    Προσωπικά είμαι fun του metal εδώ και 12 χρόνια και έχω μια μεγάλη λίστα συγκροτημάτων όλων των ειδών,
    Μπορείς βέβαια πάντα να δεις τα κλασσικά (Maiden) και όπως λέει και πιο κάτω "only the good die young"
    e nai re c giayto egrapsa akouo ligo metal alla den exo kapoia idiaiteri protimisi se bandes... mono ligo oi metallica sta prota 3 album kai ligo o marilyn kai rammstein (pou entaksei den einai akrivos metall)... Pantos ama exeis dia8esi grapse th lista me ta xalara metall sou
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  13. #193
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
    e nai re c giayto egrapsa akouo ligo metal alla den exo kapoia idiaiteri protimisi se bandes... mono ligo oi metallica sta prota 3 album kai ligo o marilyn kai rammstein (pou entaksei den einai akrivos metall)... Pantos ama exeis dia8esi grapse th lista me ta xalara metall sou
    ενδεικτικά θα σου γράψω κάποια γιατί μπορώ να γράφω όλη μέρα.
    ANATHEMA : "Alternative 4"
    MOONSPELL : "Irreligious"
    PARADISE LOST : "Believe In Nothing"
    SKYCLAD : "Irrational Anthems"
    Και ότι και αν βρεις από :BLACK SABBATH, DIO, DREAM THEATER, JUDAS PRIEST, IRON MAIDEN, MANOWAR, SAVATAGE, THE GATHERING είναι καλά για να μπεις λίγο στον τεράστιο αυτό χώρο που λέγεται metal.
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  14. #194
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
    ενδεικτικά θα σου γράψω κάποια γιατί μπορώ να γράφω όλη μέρα.
    ANATHEMA : "Alternative 4"
    MOONSPELL : "Irreligious"
    PARADISE LOST : "Believe In Nothing"
    SKYCLAD : "Irrational Anthems"
    Και ότι και αν βρεις από :BLACK SABBATH, DIO, DREAM THEATER, JUDAS PRIEST, IRON MAIDEN, MANOWAR, SAVATAGE, THE GATHERING είναι καλά για να μπεις λίγο στον τεράστιο αυτό χώρο που λέγεται metal.
    Respect!!!!!!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  15. #195
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH

    ..., DREAM THEATER, ....
    thx man

    dream theater tous akouw poly kairo tora... octavarium rules ... pull me under, disorder, panic attack and the rest

    to believe in nothing omos den einai cd? Ennoeis olo to cd i mono ton titlo?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dtwallpaper800.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	42,4 KB 
ID:	30666
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

Σελίδα 13 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2009, 19:51
  2. Σκέψεις για τη Ζωή και το Θάνατο
    από BlaSen στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2007, 16:57
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 01:59
  4. μια διαμάχη για τις διαμάχες
    από cityfly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2006, 18:42
  5. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2005, 00:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF