Σελίδα 35 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 521 από 521

Θέμα: Σε είδα 0% vol.

  1. #511
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Θέλω να μου πεις πόσα χρόνια οδηγείς για να δω αν μπορώ να εμπιστευτώ το κριτήριό σου αναφορικά με την παρακάτω ερώτηση :
    Πότε νοιώθεις πιο ασφαλής όταν οδηγείς μέσα στα όρια των συγκοινωνιολόγων ή όταν οδηγείς με αυτά που σου έχει διδάξει η εμπειρία ?
    Αν εσύ συγκεκριμένα και όχι ο αντμίν του κάγκουρας.gr οδηγήσει μέσα στα όρια όχι των συγκοινωνιολόγων αλλά προσαρμοζόμενος στην κάθε περίπτωση ,πίστεψέ με ότι και εσύ θα είσαι ασφαλέστερος και οι γύρω σου.Τέλος και δεν πάει σε σένα προσωπικά και ο αργός (ο των ορίων) μπορεί να αποτελεί ρεαλιστικά επικίνδυνο οδηγό όσο και ένας γρήγορος.
    Αυτά...
    Εντιτ στον νεοσσό αναφέρομαι ε.
    Αν αφήσουμε τα όρια να τίθενται από τις δυνατότητες του καθενός και του οχήματός του, τότε γινόμαστε ζούγκλα. Θα ανεβαίνει κάθε τόσο και από λίγο ο πήχης και θα περιμένουμε να βάλει τα όριά της η φυσική και τύχη, αφού σταδιακά θα ανεβαίνει ο μέσος όρος ταχύτητας της κυκλοφοριακής ροής. Εσύ π.χ. μπορεί να πιστεύεις ότι είσαι πιο ασφαλής στον περιφερειακό με 100 km/h, άλλος με 120 km/h. Άλλος έχει μεγαλύτερη εμπειρία και καλύτερο αμάξι, οπότε τα δικά του ασφαλή όρια είναι τα 150 km/h. Άρα ισχύει το δίκαιο του ταχύτερου;

    Επειδή δηλαδή νιώθω λιγότερο ασφαλής, όταν με περνάει ο άλλος στη Λεωφόρο Κηφισίας, με 120 km/h στη δεξιά λωρίδα, σε σημείο με όριο τα 60 km/h, πρέπει να κινούμαι κι εγώ με 120 km/h; Τα περισσότερα οχήματα, εδώ και 50 χρόνια, έχουν τη δυνατότητα να κινούνται πολύ πιο γρήγορα από τα όρια ταχύτητας, επομένως τα όρια πρέπει να τα θέτει η δική μας αυτοπειθαρχία. Το δύσκολο είναι να μην τρέξεις, όχι να τρέξεις...
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 14/10/2020 στις 20:48.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #512
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Στο βίντεο οι τύποι πηγαίνουν με 250 σε ένα δρόμο που δεν το επιτρέπει.
    Από την εμπειρία του ο κάθε οδηγός, ξέρει ότι πρέπει να πηγαίνει με max ταχύτητα ώστε να προλάβει να σταματήσει μέχρι εκεί που μπορεί να δει σε μια στροφή.
    Δεν είπα να πηγαίνει κάποιος με 200 στο περιφερειακό. Με 80-90 ειπα.
    Εγώ στο περιφερειακό κινούμαι με ταχύτητες από 80 μέχρι 120 όταν ο δρόμος δεν έχει κίνηση, πιθανό και λιγότερο ανά περιπτώσεις που δεν έχω καλή οπτική στις στροφές.
    Όλα αυτό το κάνω εγώ, με τη δικιά μου μοτοσυκλέτα και την δικιά μου αίσθηση αντανακλαστικών.

    Δεν είπα να κυνηγάει κάνεις την έκκριση αδρεναλίνης, απλά δεν γίνεται σε ένα δρόμο να κινείται κάποιος πολύ πιο αργά από όλους τους υπόλοιπους. Στο περιφερειακό δίνεται σε πολλά σημεία η δυνατότητα να οδηγήσεις με 160-200. Εκεί θα υπάρχει αδρεναλίνη και είναι άκρως επικίνδυνο.
    Με 80-90 Το μόνο που υπάρχει είναι η αίσθηση ότι πας γρηγορότερα από κάποιον που περπατάει.

    Προφανώς και δε θέλω να σε προσβάλλω, απλά δεν συμφωνώ με την lawfull good άποψή ότι τα όρια ταχύτητας είναι ακριβώς όσα πρέπει να είναι και πρέπει να τηρούνται στο 100%.

  3. #513
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν αφήσουμε τα όρια να τίθενται από τις δυνατότητες του καθενός και του οχήματός του, τότε γινόμαστε ζούγκλα. Θα ανεβαίνει κάθε τόσο και από λίγο ο πήχης και θα περιμένουμε να βάλει τα όριά της η φυσική και τύχη, αφού σταδιακά θα ανεβαίνει ο μέσος όρος ταχύτητας της κυκλοφοριακής ροής. Εσύ π.χ. μπορεί να πιστεύεις ότι είσαι πιο ασφαλής στον περιφερειακό με 100 km/h, άλλος με 120 km/h. Άλλος έχει μεγαλύτερη εμπειρία και καλύτερο αμάξι, οπότε τα δικά του ασφαλή όρια είναι τα 150 km/h. Άρα ισχύει το δίκαιο του ταχύτερου;

    Επειδή δηλαδή νιώθω λιγότερο ασφαλής, όταν με περνάει ο άλλος στη Λεωφόρο Κηφισίας, με 120 km/h στη δεξιά λωρίδα, σε σημείο με όριο τα 60 km/h, πρέπει να κινούμαι κι εγώ με 120 km/h; Τα περισσότερα οχήματα, εδώ και 50 χρόνια, έχουν τη δυνατότητα να κινούνται πολύ πιο γρήγορα από τα όρια ταχύτητας, επομένως τα όρια πρέπει να τα θέτει η δική μας αυτοπειθαρχία. Το δύσκολο είναι να μην τρέξεις, όχι να τρέξεις...
    Συνεχίζεις να επιμένεις και δεν απάντησες σε καμμιά μου ερώτηση ,είναι κι αυτό βέβαια μια μέθοδος .Οπότε δεν το συνεχίζω.
    Για τα όρια των συγκοινωνιολόγων δες το παρακάτω που το βρήκα ψάχνοντας για το ταξίδι των 4Τ με αυτοκίνητο Αθήνα Θεσσαλονίκη πολλά χρόνια πριν γεννηθείς.
    Αυτό που θυμάμαι είναι ότι στο ταξίδι αυτό που έγινε τηρώντας τα όρια ευλαβικά ,όχι μόνο έφτασαν την επόμενη μέρα (μετά τις 12 το βράδυ) αλλά κινδύνεψαν αρκετές φορές στη διαδρομή.
    https://vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=34&t=23729

  4. #514
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Απαντάω στις ερωτήσεις που δεν αναφέρονται σε προσωπικό επίπεδο. Ως προς τα όρια ταχύτητας, θεωρώ ότι αν τηρούνταν, θα είχαμε λιγότερα θύματα στους δρόμους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #515
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θεωρείς δηλαδή ότι οι συγκοινωνιολόγοι έχουν κάνει λάθος που έχουν ορίσει κάποια όρια ταχύτητας μέσα στις πόλεις; Ότι αυτά τα όρια, όταν τηρούνται, κάνουν τους οδηγούς να κινδυνεύουν περισσότερο και να εκθέτουν τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου;
    Έστω ότι έκριναν σωστά οι συγκοινωνιολόγοι, υπολογίζοντας τα χαρακτηριστικά αυτής της λεωφόρου (; )
    Το φίλτρο των παρατρεχάμενων το έριξε για λόγους καταστολής του κάθε μλκ, για λόγους ενίσχυσης των ταμείων κ.λπ.
    Εσύ σαν οδηγός, μπαίνεις σε αυτό το δρόμο απο επιλογή και βλέποντας πως λειτουργούν οι άλλοι επιλέγεις να κινείσαι
    με όριο τα 50χλμ/ωρα;

    Τι κερδίζεις; ο λόγος για τον οποίο το κάνεις είναι η ασφάλεια.
    Καλώς ή κακώς τα δεδομένα που έχουν διαμορφωθεί από τους υπόλοιπους και που έχεις ελέγξει ότι έχουν σταθερότητα
    σου δείχνουν ότι δημιουργείς τις αντίθετες συνθήκες..

  6. #516
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Τα ατυχήματα που βλέπω στους δρόμους, επιβεβαιώνουν ότι όποιος παίρνει ρίσκο παραβαίνοντας το νόμο, μερικές φορές αντιμετωπίζει άσχημα αποτελέσματα για τον ίδιο, αλλά και για άλλους. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σε χώρες του εξωτερικού με καλύτερη οδηγική παιδεία και καλύτερους δρόμους, έχουν κατεβάσει το όριο ταχύτητας σε πολλές αστικές περιοχές στα 30 km/h, αντί των 50 km/h.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #517
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Ρε νεοσσε, αυτό που σου λένε όλοι είναι ότι ανεξάρτητος το όριο του δρόμου, ασφαλέστερος τρόπος διελεύσεις από αυτόν είναι να κίνησε στα χιλιόμετρα της ροής του συνόλου των οχημάτων. Αν όλοι πάνε με 80 και ένας με 50 σκέφτεσαι πιθανόν τι δημιουργητε.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #518
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Στο βίντεο οι τύποι πηγαίνουν με 250 σε ένα δρόμο που δεν το επιτρέπει.
    Από την εμπειρία του ο κάθε οδηγός, ξέρει ότι πρέπει να πηγαίνει με max ταχύτητα ώστε να προλάβει να σταματήσει μέχρι εκεί που μπορεί να δει σε μια στροφή.
    Δεν είπα να πηγαίνει κάποιος με 200 στο περιφερειακό. Με 80-90 ειπα.
    Εγώ στο περιφερειακό κινούμαι με ταχύτητες από 80 μέχρι 120 όταν ο δρόμος δεν έχει κίνηση, πιθανό και λιγότερο ανά περιπτώσεις που δεν έχω καλή οπτική στις στροφές.
    Όλα αυτό το κάνω εγώ, με τη δικιά μου μοτοσυκλέτα και την δικιά μου αίσθηση αντανακλαστικών.

    Δεν είπα να κυνηγάει κάνεις την έκκριση αδρεναλίνης, απλά δεν γίνεται σε ένα δρόμο να κινείται κάποιος πολύ πιο αργά από ηλεκτρικό ποδήλατο Στο περιφερειακό δίνεται σε πολλά σημεία η δυνατότητα να οδηγήσεις με 160-200. Εκεί θα υπάρχει αδρεναλίνη και είναι άκρως επικίνδυνο.
    Με 80-90 Το μόνο που υπάρχει είναι η αίσθηση ότι πας γρηγορότερα από κάποιον που περπατάει.

    Προφανώς και δε θέλω να σε προσβάλλω, απλά δεν συμφωνώ με την lawfull good άποψή ότι τα όρια ταχύτητας είναι ακριβώς όσα πρέπει να είναι και πρέπει να τηρούνται στο 100%.
    Fixed
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #519
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Ο νεοσσός να ξέρετε σε γενικές γραμμές δεν ενοχλεί κ ίσα ίσα βλέπει τους καθρέφτες του. Είναι πάντα έτοιμος να προσπερασθει... Χωρίς παρεξηγηση πάντα.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #520
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Σας είδα το απόγευμα της Κυριακής στον παράδρομο της Εθνικής Οδού, κοντά στο Καπανδρίτι, εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενους, να επιστρέφετε από το σεμινάριο του Riding School. Ήμανε του κουτιού εκείνη την ώρα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #521
    Σε είδα σήμερα το πρωί στον Αγ. Πέτρο στο Διόνυσο, να φωτογραφίζεις το νέο σου morini σκραμπλεράκι.. ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας!

Σελίδα 35 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435

Παρόμοια θέματα

  1. Σε είδα...... vol ΙΙΙ
    από MikeG στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1183
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2010, 20:17
  2. Σε είδα...... vol ΙΙ
    από MikeG στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 255
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 15:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF