Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 84

Θέμα: σιγα μην ειναι τα σημερινα ομορφοτερα

  1. #1
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063

    σιγα μην ειναι τα σημερινα ομορφοτερα

    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Πανεμορφο.Μπραβο στο μερακλη που το ανακατασκευασε...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Μπράβο για το μεράκι του ανακατασκευαστη, αλλά υπάρχουν και υπήρχαν πολύ ομορφότερα απ' αυτό.
    Πολλά παλιά μηχανάκια είναι όμορφα αλλά δεν σημαίνει ότι κάθε παλιό μηχανάκι είναι αυτομάτως όμορφο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    εμενα πειραζει που δεν μ'αρεσει καθολου??

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εμενα πειραζει που δεν μ'αρεσει καθολου??
    οχι βεβαιως βεβαιως,αν και κατι μου λεει οτι γενικως δεν σ αρεσουν τα πριν το 2000 μηχανακια
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    Ομορφο, κουκλί... εποχές πιο ακατέργαστες....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    οχι βεβαιως βεβαιως,αν και κατι μου λεει οτι γενικως δεν σ αρεσουν τα πριν το 2000 μηχανακια

    αν εξαιρεσεις καποια ιταλικα (κυριως) π.χ. ducati 916, η αληθεια ειναι αυτη....

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πολύ περιποιημένο το συγκεκριμένο. Πάντως θα συμφωνήσω με τον από πάνω ότι δε μου αρέσουν οι περισσότερες μοτοσυκλέτες που είναι πάνω από 20 ετών. Μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν ασχολούμουν τότε με αυτές και δεν είχε διαμορφωθεί η αισθητική μου στα πρότυπα της εποχής. Σε αντίθεση με τους περισσότερους γνωστούς μου, βλέπω στρογγυλό χρωμιωμένο φανάρι και δε μου αρέσει. Υπάρχουν φυσικά εξαιρέσεις, αλλά είναι λίγες.

    Από τις παλαιές, μου αρέσει πάρα πολύ το DT200, διότι ο ήχος του μου φέρνει αναμνήσεις παιδικών χρόνων. Κάποια περίοδο σκεφτόμουν να το πάρω, έτσι για να το ακούω και να γυρνάω στο ωραιοποιημένο παρελθόν. Ακούω βέβαια ότι και σε καλή κατάσταση να το βρεις, θα τρέχεις συνέχεια στα συνεργεία με τα προβλήματα που θα βγάζει στα ηλεκτρικά. Μετά από 5 λεπτά μανιβελιάς, έρχεται η πανδιασία ήχων.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 30/09/2018 στις 13:09.

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    DT 200 ήταν η πρώτη μεγάλη μοτοσυκλέτα που είχε ο αδερφός μου εκεί τέλος 90's και την οδηγούσα και εγώ πολύ συχνά, μοντέλο 89-90 κάπου εκεί το κλασσικό κιτρινόμαυρο.Απολαυστικότατο,κάτι είχε πειράξει και το ypvs με τις ντίζες και δούλευε από χαμηλά.Τι μου θύμησες...Λαδίλα και σούζες,τα καημένα τα ΧΤακια τα ξακόσια έβλεπαν μόνο καπνό

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν έχω οδηγήσει το Yamaha DT200. Έτυχε πριν από δύο χρόνια να πιάσω κουβέντα με μία φίλη που οδηγούσε τέτοιο και δήλωνε ενθουσιασμένη με το πόσο καλή επιτάχυνση είχε. Δεν το ήξερα, αλλά όταν επέστρεψα στο σπίτι έψαξα γι' αυτό. Ο ήχος του έχει χαραχτεί στις αναμνήσεις των παιδικών μου χρόνων. Τα video στο YouTube με πήγαν πίσω πολλά χρόνια και αμέσως ένιωσα ότι το θέλω. Αν ήταν αξιόπιστο και είχε και ABS, ίσως το έπαιρνα. Περισσότερο μου αρέσει το motard σε μπλε χρώμα.

    Μετά από αυτό, αλλά και 15 χρόνια πιο καινούριο, μου αρέσει το Suzuki DRZ 400 SM. Σκεφτόμουν σοβαρά να το αγοράσω, αλλά κόλλησα πάλι στο θέμα του ABS. Το πήρε πρόσφατα ένας φίλος κι έχει ένα ήχο θεϊκό. Διαφορετικό από το δίχρονο DT200, αλλά κι αυτός σε εξιτάρει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι είναι του 84.
    Θυμάται κανείς τι μηχανάκια έβγαιναν τότε?
    Ήταν η εποχή του πιο καλού ΧΤ που είχε βγει ποτέ πχ !
    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...xt600%2084.htm

    Το γκούτσι δηλαδή ήταν κακάσχημο (σε σχέση) και τότε και κανένας στην Ελλάδα δεν κουβέντιαζε σοβαρά για αυτό το μοντέλο.
    Νομίζω ότι πούλησε…2 πάντως
    Το κακό όμως δεν ήταν αυτό, ήταν μαζί με τα 350 κ. εκ είχε και 350 000 προβλήματα.
    Είχα την ατυχία να αποκτήσω ένα γκούτσι της εποχής εκείνης και κάτι ξέρω.
    Ευτυχώς το πούλησα σύντομα και τώρα αράζει σ ένα γκαράζ συλλέκτη, απ όσο ξέρω, ο οποίος θέλει να το ξανακάνει μαμά.
    (Χωρίς να έχει αναρωτηθεί ποτέ γιατί κάποιος μπήκε στον κόπο ν αλλάξει όλα τα ηλεκτρικά και τα 2 καρμπιρατέρ)


    Τσάμπα συμβουλή
    -Μην κάνετε το λάθος να ασχοληθείτε με κανένα γκούτσι πλην του Λεμανς-
    ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΑΣ ΛΕΝΕ
    ανανήψαντας

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Κυρ Παναή εσύ τώρα με το sf1 στο άβαταρ, έβαλες το v35 tt για όμορφο ?
    Όχι τίποτα άλλο δίνεις τροφή και στους άσχετους νεολαίους...
    Μαεστράκο τσάμπα το νικνέημ σου ,δεν ισχύει αυτό που λες για τα γκούτσι ρε.

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν εξαιρεσεις καποια ιταλικα (κυριως) π.χ. ducati 916, η αληθεια ειναι αυτη....
    λογικον εχουμε 22 χρονια διαφορα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πολύ περιποιημένο το συγκεκριμένο. Πάντως θα συμφωνήσω με τον από πάνω ότι δε μου αρέσουν οι περισσότερες μοτοσυκλέτες που είναι πάνω από 20 ετών. Μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν ασχολούμουν τότε με αυτές και δεν είχε διαμορφωθεί η αισθητική μου στα πρότυπα της εποχής. Σε αντίθεση με τους περισσότερους γνωστούς μου, βλέπω στρογγυλό χρωμιωμένο φανάρι και δε μου αρέσει. Υπάρχουν φυσικά εξαιρέσεις, αλλά είναι λίγες.

    Από τις παλαιές, μου αρέσει πάρα πολύ το DT200, διότι ο ήχος του μου φέρνει αναμνήσεις παιδικών χρόνων. Κάποια περίοδο σκεφτόμουν να το πάρω, έτσι για να το ακούω και να γυρνάω στο ωραιοποιημένο παρελθόν. Ακούω βέβαια ότι και σε καλή κατάσταση να το βρεις, θα τρέχεις συνέχεια στα συνεργεία με τα προβλήματα που θα βγάζει στα ηλεκτρικά. Μετά από 5 λεπτά μανιβελιάς, έρχεται η πανδιασία ήχων.
    για 15 χρόνια ειχα το kawasaki kmx 200 σε πράσινο χρώμα και το κυκλοφορούσα 6 χρόνια στην αθηνα (και 9 χρόνια στο χωριό χριστουγεννα-πασχα-καλοκαιρι - το ειχα αγοράσει μετ/νο σε πολύ καλή κατασταση ) πάντα επαιρνε μπροστά με την πρώτη μανιβελιά το πολύ με την δευτερη (ειτε ηταν καλοκαίρι - χειμώνας - ζεστό η κρύο το μοτέρ ) ποτέ δεν μου ειχε τύχει για τρίτη η τέταρτη μανιβελιά ,αυτο εδώ το dt μάλλον θα ειναι απ τα lidl...ακου 5 λεπτά για να πάρει μπροστά ???

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μαεστράκο τσάμπα το νικνέημ σου ,δεν ισχύει αυτό που λες για τα γκούτσι ρε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04478v.jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	399652

    Η ζωή είναι σαν το φροντιστήριο πληρώνεις και μαθαίνεις
    ανανήψαντας

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πόσο ευαίσθητα σε ατυχήματα είναι τα σημερινά superbikes....
    από RaGe_Raptor στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2013, 14:01
  2. σιγά μην έχουν ξαναμπεί
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 17:30
  3. Ποσο απλα ειναι τα πραγματα...???
    από ireneepi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 19:05
  4. «Δεν είναι τα πάντα μοτοσυκλέτα μάγκες, αλλά ούτε και τραχανάς...»
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 13:54
  5. Θα μπορούσε και να μην είναι ανέκδοτο
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2004, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF