Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Sym magic 125SR παπί.Γνωμη μετά από αγορά.

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Sym magic 125SR παπί.Γνωμη μετά από αγορά.

    Λοιπόν μετά από καιρό απουσίας έχω μια άποψη για το συγκεκριμένο δίκυκλο.Ως γνωστόν είμαι φαν του wolf 250 και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με το παπί της Sym.
    Μετά από 3 1/2 μήνες στην κατοχή μου περίπου και χοντρικά 6.000 και κάτι ψιλά στο κοντέρ θα σας παραθέσω κάποια γεγονότα και αποφασίστε μόνοι σας.
    Ας ξεκινήσουμε με το ότι στα 300 πρώτα χιλιόμετρα πήγα αντιπροσωπεία και μου αλλάξανε φίσα πολλαπλασιαστή (έτσι είπαν) διότι το μηχανάκι πολλές φορές ακόμα και να σταματάτε φανάρι έσβηνε.Απο τότε το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά αν και παραμένει αλλά πλέον σπάνιο.
    Από τις 3000 χλμ με μπαταρία λιθίου το μηχανάκι η μίζα κάποιες φορές ψοφαει ενώ ειναι η τάση στα 13-14 volt.Δηλαδη κάνει ένα ψιτ και μετά σταματάει για μερικά δευτερόλεπτα και μετά παίρνει μπροστά.
    Στα 4202 σταμάτησε να λειτουργεί το κοντέρ (ταχύμετρο) και αμέσως σκεφτήκαμε ντιζα η ατέρμονα.τελικα ήταν το ελασματακι που γυρνάει τον ατέρμονα από κακή συναρμολόγηση.Το μηχανάκι πατιναρει από την πρώτη μέρα αλλά δεν καλύπτεται από εγγύηση σε αυτό μιας είναι μεν μηχανικό αλλά αναλώσιμο (οι δίσκοι) με αποτέλεσμα η αντιπροσωπεία να θέλει 70 ευρώ ανταλλακτικό και εργασία.
    Στα 4500 χλμ κάτι ακούω σαν να ξύνει μέσα στο καπάκι βολάν.Παω στην αντιπροσωπεία και τους λέω...
    Μάστορα κοιτ κατ, κατ καν γκαπ γκαπ....
    Μου λέει ο μαστορης ε ξέρεις είχαν ένα θέμα με το κομπλερ αυτά να το ανοίξουμε να το δούμε και να περάσει εγγύηση.
    Στα θετικά του είναι οι αναρτήσεις και φρένα και το απίστευτο κοντέρ του με όλες τις ενδείξεις.
    Τα φώτα είναι μια μετριότητα και δεν μπορώ να οδηγήσω με την κανονική αλλά βάζω την μεγάλη σκάλα εντός πόλης....
    Αναμενόμενο αλλά πρέπει να αναφερθεί....λάστιχα πρώτης τοποθέτησης....με λίγο βρεγμένο κάτω το μηχανάκι πήγαινε σαν πρίμα μπαλαρίνα στο μπαλέτο Μπολσόι....

    Για μενα....δεν αξίζει τα 1800 που έδωσα να το πάρω κούτα.Σορρυ Sym φτιάξε καλά μηχανάκια.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    κριμα καλε μου φιλε..κριμα αυτα τα σπαστικα τα σιχαινομαιθ του θανατα !
    αυτες τις συχνες μαλακιουλες...τσικ απο 'δω τσικ απο ΄κει...πωωω σπαστικο !!
    τωρα απο την αλλη το wolf 250...γιατι καλε μου ανθρωπε αφου ειναι η κα@@ α σου πηγες και ακουμπησες τα ευρα στο παπακι???
    δλδ wtf...
    πηγαινε ακουμπησε τα εκει...και θα εισαι με το μοριο συνεχως σε θεση επαρσης...!
    πως υπεπεσες σε αυτο το λακουβισιο λαθος !

  3. #3
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Επειδή είχα 2 wolf 250.Αλλα τώρα που είναι χειμώνας θα ανέβω κατηγορία μιας και το σχεδιάζω καιρό.Πιο πολύ για 650 το βλέπω η κάνα βαρκαδερο αν βρω σε καλή τιμή -κατασταση.Απλα να πέσουν λίγο ακόμα οι τιμές.

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Επανέρχομαι με ενημέρωση.
    Ο θόρυβος που ακουγόταν από το βολάν μέσα μου είπαν στην αντιπροσωπεία (εξουσιοδοτημένο) οτι τελικά ήταν το ράουλο του πιστονιού που ειχε πάρει τζόγο???? και τελικά το φτιάξαν.
    Από τότε βέβαια ακούω ένα τσίκι τσίκι κάπου απο το τιμόνι από κάτω και ψιλιάζομαι οτι είναι πάλι το έλασμα που κινεί τον ατέρμονα μιας και το ίδιο άκουγα και πριν σταματήσει να λειτουργεί την πρώτη φορά και με δεδομένο οτι δεν αντικαταστάθηκε αλλά ίσιωσε ίσως έχει πάλι θέμα.
    Αύριο θα κάνω επίσημη καταγγελία στην αντιπροσωπεία για τα εξουσιοδοτημένα που πήγα και έχει ο Θεός.....

  5. #5
    Πάμε. Πληκτρολογείς www.καρ.gr
    --> Μηχανές
    --> Νέα αγγελία

    --> Τίτλος "Πωλείται άριστο.."

    τα υπόλοιπα τα αφήνω σε σένα !

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για SYM MAGIC 125 SR ΠΑΠΙ!!
    από Golidos7 στο forum SYM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2016, 01:19
  2. Μοτοσυκλέτα 600cc μετά απο παπί 125
    από everydayslavext στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2016, 13:57
  3. 1ο service μετα απο αγορα μεταχειρισμενης μηχανης
    από tsiligiorgis9 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2014, 08:24
  4. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 14:21
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF