Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Επιστροφή στην αρχή.

  1. #1
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376

    Επιστροφή στην αρχή.

    Το φετινο ταξιδι ξεκινησε λιγο απο την αναποδη. Ειπα να μην ξεκινησω αξημερωτα, αλλα νωρις το μεσημερι. Ειπα να μην ξεκινησω απο το σπιτι αλλα απο το γραφειο.
    Ο καιρος ειπε να μου κανει μια πλακα, και οταν εφυγα απο το γραφειο, ξεκινησε μια καλη μπορα. Αντι για φρενο, πατησα γκαζι, και σε 5 λεπτα βρεθηκα και παλι στη θαλπωρη του ηλιου.
    Παντα μου αρεσε να βλεπω την ανατολη. Εκει που μεσα απο το σκοταδι, ξεπηδα η σιλουετα της μοτοσυκλετας, ο οριζοντας στο βαθος, και η υποσχεση που η μερα σου δινει.
    Ομως, το ιδιο σαγηνευτικη ειναι και η δυση. Μια παλετα γεματη χρωματα, που σε ανταμοιβει μετα απο μια δυσκολη μερα.
    Πρωτος σταθμος το Σιδηροκαστρο. Μια πινεζα και αυτο στον "φανταριστικο" χαρτη, ουτε 20 χιλιομετρα απο τα συνορα με την Βουλγαρια.
    Το πρωι θα αναχωρουσα πρωτα ο Θεος, με επομενη σταση την Craiova, της Ρουμανιας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180914_193403.jpg 
Προβολές:	529 
Μέγεθος:	52,0 KB 
ID:	399769

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180914_193529.jpg 
Προβολές:	531 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	399770
    I search, therefore I travel...

  2. #2
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Ημερα 2η. Ξυπνησα νωρις με αγωνια για το ταξιδι. Σiδηροκαστρο-Craiova. Μια διαδρομη 580 περιπου χιλιομετρων, που περναει απο ενα περιεργο οδικο δικτυο, χαριζωντας μου απλοχερα 8 ωρες οδηγησης. Πηρα μια αλλη διαδρομη αυτη τη φορα, πιο πεδινη αλλα πολυ ομορφη σε αρκετα σημεια.
    Το περιεργο της ημερας και της διαδρομης, εναι πως μετα την Vratsa της Βουλγαριας, και λιγο μετα την Montana, εκει που οδηγας στο πρασινο και στη φυση, στο εντελως ασχετο και πραγματικα στο πουθενα, κανουν πιατσα αρκετες πουτανες! Πως ρε παιδι μου πεταγονται τιποτα ασβοι απο το χωραφι στη μεση του πουθενα? Κατι τετοιο. Τραγικο...
    Η ευρεση της διαμονης μου ηταν λιγο περιπετειωδης, αφου το στιγμα που αντεγραψα απο το booking, δεν ηταν ακριβως εκει που επρεπε. Τηλεφωνησα, αλλα ματαια. Γρι αγγλικα η κυρια. Προσπαθησα με κατι σκορπιες λεξεις που εμαθα μπας και, αλλα δεν. Ευτυχως ενας περαστικος κυριος, με βοηθησε...με τη νοηματικη και καταλαβα που επρεπε να παω.
    Η βολτα στη πολη μου φυλαγε μια ευχαριστη εκπληξη. Σημερα ειναι το rally craiova. Ξεκινα και καταληγει στη κεντρικη πλατεια. Καταφερα να δω καποιους τερματισμους, καποια παντιλικια, και την απονομη (που βασικα δεν ειδα γιατι πηγα για φαγητο πριν πλακωσουν ολοι αυτοι).
    Την επομένη, θα ξεκινουσε το κυριως πιατο. Αναχωρηση για την ομορφη Cluj Napoca οπου θα εμενα δυο μερες. Μεσα απο πραγματικα ομορφες διαδρομες αφου λίγο μετα από εκει, ξεκινα σιγα σιγα η πολη ομορφη περιοχη maramures


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0113.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	399771

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0126.jpg 
Προβολές:	521 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	399772

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0131.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	399773

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0133.jpg 
Προβολές:	523 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	399774

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0140.jpg 
Προβολές:	525 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	399775

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0142.jpg 
Προβολές:	521 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	399776

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0156.jpg 
Προβολές:	522 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	399777

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0158.jpg 
Προβολές:	522 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	399778
    I search, therefore I travel...

  3. #3
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Ημερα 3η. Το ταξιδι ειναι καπως σαν την ορεξη. Σημερα ξεκινησα για την cluj napoca (οπως σωστα γραφεται). Ο καιρος αρκετα καλος αλλα με λιγο ψυχρα το πρωι (14). Η διαδρομη μετα το Targu Jiu υπεροχη. Μεσα απο ενα καταπρασινο περασμα διπλα στο ποταμι. Υπεροχα εθιστικες στροφες, που κανουν την σταση για φωτο, απλα αναγκαιο κακο.
    Πρωτη σταση, στο μοναστηρι Laici, της Θεοτοκου. Εκει υπαρχει το ακριβες αντιγραφο της Παναγιας της Γοργοεπικοου. Κυριακη σημερα και ειχαν λειτουργια. Προσκυνησα και εκατσα να εκκλησιαστω οσο μπορουσα. Υπεροχη εμπειρια. Αν και στα Ρουμανικα, μετα απο τοσα χρονια παπαδακι, μπορουσα να καταλαβω σε ποιο σημειο ηταν η τι ελεγαν. Πολυ ομορφος και ο εξωτερικος περιβολος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0171.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	399779

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0173.jpg 
Προβολές:	522 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	399780

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0175.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	399781

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0176.jpg 
Προβολές:	518 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	399782
    I search, therefore I travel...

  4. #4
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Σελωσα και παλι, για μια ακομα σταση, το καστρο της Hunedoara. Πολυ ομορφο εξωτερικα, ομως πολυ αδειο και αδιαφορο απο μεσα. Ειχα ομως αρκετο χρονο, οποτε γιατι να μη το δω και απο μεσα. Αυτο που μου εμεινε, ειναι ο θρυλος του πηγαδιου βαθους 28 μετρων, που το εσκαβαν 15 χρονια τρεις καταδικοι με ανταλλαγμα την ελευθερια τους. Ομως, οταν τελικα βρηκαν νερο, η κυρα του καστρου, δεν κρατησε το λογο, και διεταξε να τους σκοτωσουν. Αυτοι ζητησαν σαν επιθυμια να γραψουν κατι σε μια πετρα που ελεγε. "Το πηγαδι αυτο το εσκαψαν τρεις τουρκοι απο το γενος των γρεκων. Εχεις νερο, αλλα δεν εχεις ψυχη." .Σαν .... Ελληνικος δαχτυλος μου ακουγεται....
    Το καλο με το να ταξιδευεις τετοια εποχη, ειναι οτι δεν εχει τοσο κοσμο, και ολα ειναι πιο ηρεμα και χαλαρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0181.jpg 
Προβολές:	515 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	399783

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0185.jpg 
Προβολές:	512 
Μέγεθος:	60,2 KB 
ID:	399784

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0206.jpg 
Προβολές:	515 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	399785

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180918_114412.jpg 
Προβολές:	513 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	399786

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180918_115113.jpg 
Προβολές:	514 
Μέγεθος:	107,1 KB 
ID:	399787
    I search, therefore I travel...

  5. #5
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Η διαδρομη συνεχιστηκε μέχρι τη Cluj. Ομορφη επαρχιακη (δεν το λές ακριβώς) πολη με αρκετη ζωντανια. Ομως πλεον ο καιρος το απογευμα ειναι λιγο ψυχρος. Μετα τις 19:00 τα πραγματα ζοριζουν και θελεις, οπωσδηποτε, ζακετα.
    Το φθινοπωρο οσο ανεβαινεις, εχει μπει για τα καλα. Το βλεπεις στα χρωματα της φυσης, στην πρωινη κρυαδα, στο κοσμο γυρο. Ομορφη εποχη και το φθινοπωρο.

    Βαρυ το σημερινο μενου. Περπατημα στα ορια της καταρρευσης. Η αληθεια ειχα ενα προβληματισμο για το τι να κανω σημερα. Απο τη μια το διασημο αλλατορυχειο Salina Turda, απο την αλλη οδηγηση στο εθνικο παρκο του Apuseni. Το πρωτο το απεκλεισα γιατι εχω δει ηδη δυο μεγαλα και πολυ αξιολογα ορυχεια, οποτε θα εβλεπα και θα ακουγα μια απο τα ιδια, απο την αλλη εχω ηδη οδηγησει καλα, και οι επομενες μερες περιλαμβανουν πολυ ακομα οδηγηση. Οποτε ειπα να κινηθω διαφορετικα.
    Κατεβαινω για πρωινο, και με πολυ κρυο, ξεκινω με 11 βαθμους και βερμουδα... για τον βοτανικο κηπο. Δεν ειμαι τυπος των λουλουδιων, αλλα αυτο μου αρεσε πολυ, μιας και ηταν κατι διαφορετικο για εμενα. Μια τεραστια ανασα πρασινου στο κεντρο της πολης με χιλιαδες πραγματικα ειδη φυτων. Περιλαμβανει και ενα μουσειο με δειγματα χλωριδας απο διαφορα μερη. Πραγματικα η χαρα των απανταχου φυσιολαγνων υποθετω.
    Συνεχεια στο κεντρικο παρκο με την λιμνη, τους κυκνους και το καζινο.
    Ηθελα να βγαλω και μια φωτο της πολης απο ψηλα, και ετσι ανηφορησα για το παρκο Cetatuia
    Με αυτα και αυτα, ηδη ειχα περπατησει σχεδον 6 ωρες σε ολη την πολη. Μου αρεσει παρα πολυ να περπατω. Ομως, μαζι με το περπατημα, ερχεται και η ορεξη. Ο γνωστός Συμφορουμίτης (JTR), του οποιου η γυναικα ειναι απο τη cluj , μου ειπε για καποιο ουγγρικο bistro, 25 χιλιομετρα περιπου απο την πολη. Πραγματι πολυ καλο φαγητο. Πηρα αγριογουρουνο με κυδωνι, bluberries, κρεμα τυριου, και κατι σαν πουρε πατατας με κρεμμυδι και παπρικα. Σαν υλικα εμοιαζε με αυτο που πηρα οταν περασα απο Σλοβενια, αλλα αυτο ειχε εντελως διαφορετικο μεγειρεμα και γευση!
    Επιστροφη στο δωματιο για ξεκουραση και σχεδιασμο της επομενης οδηγικης μερας και μια τελευταια βολτα για παγωτο στη νυχτερινη Cluj για αντιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0223.jpg 
Προβολές:	512 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	399788

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0226.jpg 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	86,7 KB 
ID:	399789

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0228.jpg 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	86,4 KB 
ID:	399790

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0229.jpg 
Προβολές:	506 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	399791

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0236.jpg 
Προβολές:	510 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	399792

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0238.jpg 
Προβολές:	511 
Μέγεθος:	106,7 KB 
ID:	399793

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0240.jpg 
Προβολές:	507 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	399794

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0244.jpg 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	399795

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0246.jpg 
Προβολές:	505 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	399796

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0253.jpg 
Προβολές:	507 
Μέγεθος:	106,4 KB 
ID:	399797
    I search, therefore I travel...

  6. #6
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Αναχωρηση κατα τις 8. Το θερμομετρο στους 10 βαθμους, και η εξοδος απο την 2η μεγαλυτερη πολη μετα το Βουκουρεστι, δυσκολη.
    Σημερα θα βρισκομουν κοντα στα συνορα με τη Ουκρανια. Οδηγηση σε βουνα και περασματα με πολλες απολαυστικες στροφες.
    Πρωτη σταση η ξυλινη βασιλικη του Αγιου Παρασκευα, λιγο μετα την Baia Sprie, στο Desesti. Με συνεπηρε τοσο η οδηγηση, που καποια στιγμη καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα. Πηρα λαθος στροφη καπου sto Targus Lapus, δεν εβλεπα το GPS, και βρεθηκα καπου στο πουθενα, σε βουνο, με ελαχιστη βενζινη λίγο πριν το Cavnic. Τα χρειαστηκα λιγο. Εδω που ειμαι, στα ορια της χωρας, σε μια περιοχη επαρχιακη και μεθοριακη, δεν είναι ‘ολα αυτονοητα. Ευτυχως επελεξα σωστη διαδρομη και βρηκα βενζιναδικο με το λαμπακι να αναβοσβηνει δαιμονισμενa, στην Baia Sprie. Από εκεί, και μέχρι λίγο πριν το Desesti, ένα υπέροχο πέρασμα με υπέροχες στροφές και εξαιρετική άσφαλτο, με έκαναν να ξεχάσω το άγχος που πέρασα λίγο πριν, με την βενζίνη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0261.jpg 
Προβολές:	506 
Μέγεθος:	106,0 KB 
ID:	399808

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0265.jpg 
Προβολές:	506 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	399809


    Επομενη σταση μια ανατρεπτικη επισκεψη στο χωριο Sapanta, και το νεκροταφειο του. Ειναι γνωστο και ως Merry Cemetery. Καθε ταφος εχει μια ξυλογλυπτη αναπαρασταση του μακαριτη αναλογα με την δουλεια η την συνηθεια του, και κατω, ενα αστειο ή ειρωνικό πολλές φορές κειμενο, αναφορικα με την ζωη του. Μια αλλη προσεγγιση του θανατου. Εκει γνωρισα και ενα ζευγαρι απο την Ιταλια, τον max και την Paola. Σε ταξιδι και αυτοι με μοτοσυκλετα. Πιασαμε κουβεντα, και καναμε βολτα παρεα. Ο τυπος εχει κανει τα απιστευτα χιλιομετρα σε ταξιδια με μοτο. Ειχε μηχανη 6 ετιας (Honda cross tourer 1200), με πανω απο 140.000 χιλιομετρα ηδη...
    Φευγοντας μου εκανε και δωρα. Αυτοκολλητα απο το γκρουπ του στο Facebook, ενα μπρελοκ για κλειδια απο το ιδιο γκρουπ, και μαντηλι λαιμου μοτοσυκλετας. Με σκλαβωσε! Ανταλλαξαμε στοιχεια, και με πρωτη ευκαιρια θα του ανταποδωσω!.
    Λιγο παρακατω, σε ενα αλλο χωριο, σε βενζιναδικο, γνωρισα εναν πολωνο, γεματο αυτοκολητα με χωρες, και με ρωτησε για το που πεφτουν τα συνορα με ουκρανια. Ειδαμε στο GPS μου, σφιξαμε χερια, και φυγαμε προς αντιθετες κατευθυνσεις.
    Συνεχισα, για το μοναστηρι της Barsana. Ενα απο τα πιο ομορφα που εχω δει μεχρι στιγμης.
    Η διαμονη θα γινόταν στο Viseu de Jos, ένα αδιάφορο χωριό με τίποτα απολύτως να κάνεις Σε ενα χωριο χωρις σχεδον τιποτα. Βρηκα ενα μινι μαρκετ της κακιας ωρας για νερο, και μια πιτσαρια, που πραγματικα δεν είχα φαει καλυτερη πίτσα. Πηρα μια με προσουτο. Εγραφε 100 γρ προσουτο. Ε ηταν τιγκα απο δαυτο, και τυρι τοσο οσο επρεπε. Μαζί με δυο μπύρες, 4,5 ευρω. Έμεινα σε μια πανσιον, νεοδμητη ολο ξυλο. Πολυ ομορφη, όμως το WiFi, περασε αλλα δεν εμεινε. Για να ανεβάσω ποστ, ή να χαζεψω στο ιντερνετ έβγαινα στον διαδρομο.....Απο εκει θα οργανωνα και τις επομενες δυο μερες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0276.jpg 
Προβολές:	505 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	399810

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0277.jpg 
Προβολές:	506 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	399811

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0280.jpg 
Προβολές:	503 
Μέγεθος:	39,8 KB 
ID:	399812

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0286.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	399813

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0292.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	399814

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0295.jpg 
Προβολές:	500 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	399815

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0314.jpg 
Προβολές:	497 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	399816
    I search, therefore I travel...

  7. #7
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Πρωινο ξυπνημα, και αναχωρηση για το Viseu de Sus 6 χλμ παρακατω, οπου θα επαιρνα το τραινο Mocanita για μια βολτα στα βουνα. Το μοναδικο ισως ατμοτραινο σε λειτουργια στην Ευρωπη.
    Η θερμοκρασια στις 8 το πρωι εδω, στους 5.5 βαθμους, με μια υγρασια που κανει τα παντα γυρο να δειχνουν λες και εχει βρεξει. Τα δοντια σφιγγουν για να μην αρχισουν να χτυπουν, και δεν μπορω να οδηγησω πανω απο 30χλμ την ωρα. Ειναι ενα σοκ για τον οργανισμο μου.
    Η εμπειρια του ατμοτραινου, πρωτογνωρη. Θα πεις, και ποιο το μοναδικο? Τι να πω. Ο ρυθμικος ηχος οπως τον ακουμε σε παλαιες ταινιες?. Η κλασσικη σφυριχτρα? Η μυρωδια του ατμου, ξυλο και καρβουνο? Ολα μαζι. Το τοπιο πανεμορφα ντυμενο στα χρωματα του φθινοπωρου. Κιτρινο, παστελ, πρασινο. Μια διαδρομη διπλα στο ποταμι, μεσα απο καποιους οικισμους, διχως δρομους, που ο χρονος τους προσπερασε. Κοντα σε αυτους, πολλες μηλιες γεματες με κατακοκκινα μηλα, που ομως μονο η βαρυτητα εδειχνε ενδιαφερον για αυτα. Το τραινο περναγε νοχελικα, πραγματικα μεσα απο την αυλη τους. Αλλωστε, οι γραμμες και τα σπιτια εκαναν παρεα δεκαετιες τωρα. Ετσι, μπορουσες να δεις τον καθημερινο καματο τον ανθρωπων για το δυσκολο χειμωνα, αλλα και για τον αρτο τον επιουσιο. Αλλοι υλοτομουσαν, αλλοι εθρεφαν βοωηδη, αλλοι μαζευαν σανο. Και που και που, παιδικες φατσουλες ξεπηδουσαν απο το πουθενα, για να χαιρετησουν αυτους τους περιεργους τυπους, που για 15 ευρω, εισβαλουν στο κοσμο τους
    Καναμε καποιες στασεις. Για σωματικες αναγκες, για φαγητο, και για να γεμισουν νερο το καζανι. Δεν πηρα κατι να φαω.. Ειχε κατι προκατ ζαρωμενα λουκανικα με ψωμι. Ε οχι δα. Προτιμησα τις μπαρες δημητριακων που ειχα μαζι μου.
    Αν και ειχε παει 11:30, ακομα φορουσα το μπουφαν της μηχανης, κλεισμενο τερμα πανω, και στο εσωτερικο του ειχα και ζακετα. Εκατσα σε μια σταλα ηλιο να ζεσταθω, με θεα τις βελανιδιες, τα ελατα και το ποταμι. Πρεπει να ημουν ο μοναδικος σε αυτη την κατασταση. Δεν ειχα θερμομετρο, αλλα θα ειχε 12-14 βαθμους με φουλ υγρασια.
    Οταν το τραινο επεστρεψε στη βαση του, η ζεστη ηταν τοσο μα τοσο λυτρωτικη. Το θερμομετρο της μηχανης, ελεγε 26, και εγω επιτελους, πεταξα την καπα μου, οπως ο βοσκος στο σχετικο μυθο του Αισωπου με την κοντρα μεταξυ Ανεμου και Ηλιου.
    Για φαγητο, δεν ηθελα να παω σε εστιατορειο. Λιγο πριν το σταθμο, ειχα δει ενα φουρνο με υπεροχα γεμιστα ψωμακια και πρεντζελ. Ψηνουν ομορφα πραγματα εδω και αξιζει να δοκιμαζεις οπως οι ντοπιοι. Πηρα μια μικρη ποικιλια, μια μπυρα απο το διπλανο μαρκετ, και τα εφαγα με λαχταρα μικρου παιδιου.
    Αυριο θα ξεκινούσε σιγα σιγα η καθοδος. Ομως η επομένη, θα ήταν και μια μερα με οδηγηση στο πανεμορφο prislop pass, σε συνδυασμο με τα πολυ ιδιαιτερα μοναστηρια, Sucevita και Moldovita, καθως επισης και απο το πολυ ομορφο φαραγγι Bicaz.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0315.jpg 
Προβολές:	498 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	399817

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0328.jpg 
Προβολές:	500 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	399818

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0340.jpg 
Προβολές:	501 
Μέγεθος:	85,2 KB 
ID:	399819

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0358.jpg 
Προβολές:	500 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	399820

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0391.jpg 
Προβολές:	500 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	399821
    I search, therefore I travel...

  8. #8
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Η πρωινη αναχωρηση κατα τις 7:30, με βρηκε με ελαφρα υψηλοτερη θερμοκρασια, αλλα με την ιδια υγρασια και ομιχλη.
    Η διαδρομη θα ξεκινουσε απο το περασμα prislop, μια ορεινη φιδισια διαδρομη στα 1400 μετρα περιπου. Ενα περασμα που αποτελει το φυσικο συνορο των επαρχιων maramures και Bucovina. Η πρωινη ομιχλη εδεινε αλλο χρωμα στη διαδρομη. Οσο ανεβαινες, ο ηλιος ξεπροβαλε, και εσπαζε τη θαμπαδα. Ειχα κατευθυνση ανατολικα, που σημαινει οτι ειχα ολο τον πρωινο ηλιο καταμουτρα, κανωντας ολα να δειχνουν ασπρομαυρα, σαν παλια φιλμ νουαρ ταινια.
    Πρωτη σταση στο μοναστηρι του prislop πανω στο δρομο. Δεν ειχε κατι ιδιαιτερο, αλλα ηταν στην πορεια μου. Με μαγεψαν οι ψαλμωδιες απο τις μοναχες, σε ενα τοπιο με ενα υπεροχο ελατοδασος, για να καταλαβω αργοτερα οταν μπηκα, οτι επαιζε CD στα μεγαφωνα.
    Η διαδρομη μετα το prislop, και για περιπου 30 χιλιομετρα, ειχε τραγικη ασφαλτο, και καποια χιλιομετρα εγιναν σχεδον πατημενο χωματοδρομο.
    Επομενες στασεις, τα μοναστηρια Moldovita και Sucevita. Μοναδικες αγιογραφιες στους εξωτερικους αλλα και στους εσωτερικους τοιχους. Αγιογραφιες που δεν εχω δει πουθενα ως προς τη θεματολογια. Πχ στη Sucevita, η μια εξωτερικη οψη απεικονιζε των τελωνισμο των ψυχων μετα θανατο, ενω στο εσωτερικο, ειχε τη ζωη του Χριστου, αλλα κυριως τα μαρτυρια των αγιων. Σε πολλες απο τις αγιογραφιες, ειδα και βιους που μου διηγουταν ο πατερας μου οταν ημουν μικρος, πολυ ιδιαιτερους. Συγκινηθηκα, γιατι εκεινη τη στιγμη τον ενιωσα διπλα
    Λιγο ποιο κατω, το χωριο Marginea, με μια δεξια στροφη, που σηματοδοτουσε την επιστροφη. Πλεον τα ελατα και οι στροφες, με το που μπαινεις στη επαρχια Neamt, δινουν τη θεση τους, σε καμπους και χωραφια με καλαμποκι, και βαρετες πεδινες διαδρομες.
    Λιγο πριν την ενδιαμεση σταση για αποψε, το Gheorgheni, το φαραγγι Bikaz. Μια ακομα οαση με ομορφη διαδρομη, και στενα που θυμιζουν λιγο απο Προυσσο. Μια διαδρομη στο ποταμι αλλα και στην λιμνη λιγο παρακατω.
    Την επομένη, θα μαζευα δυναμεις και θα αναχωρούσα για το Veliko Tarnovo της Βουλγαριας, ως τελευταιο σταθμο, πριν την τελικη διαδρομη της επιστροφης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180920_073337.jpg 
Προβολές:	495 
Μέγεθος:	87,4 KB 
ID:	399822

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180920_083233.jpg 
Προβολές:	492 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	399823

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180920_085507.jpg 
Προβολές:	491 
Μέγεθος:	71,7 KB 
ID:	399824

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0403.jpg 
Προβολές:	488 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	399825

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0409.jpg 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	399826

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0418.jpg 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	399827

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0431.jpg 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	94,4 KB 
ID:	399828

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180920_170200.jpg 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	399829

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180920_170740.jpg 
Προβολές:	490 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	399830
    I search, therefore I travel...

  9. #9
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Για το προηγούμενο βράδυ, η διαμονη μου θα γινόταν σε ενα αγροκτημα, 4 χλμ εξω απο το χωριο Gheorgheni, με 2-3 χλμ χωματοδρομο. Ολη αυτη η προοπτικη μετα απο 9 ωρες οδηγηση και αξιοθεατα, μου καθοταν καπως. Ετσι, έκανα μια αλλαγη της τελευταιας στιγμης, με ενα μοτελ της εθνικης. Τουλαχιστον θα ημουν πανω στο δρομο ετοιμος για αναχωρηση, και φαγητο κατω απο το δωματιο.
    Το δωματιο, ας μη το σχολιασω. Του 90 και πισω. Ευτυχως ειχε φοβερο φαγητο. Αλλωστε αυτα τα σχολια με κερδισαν Ετσι 6:40 ημουν ηδη καβαλα.
    Μου αρεσει πολυ να βλεπω το κοσμο να ξυπνα, και να οδηγω. Περνουσα μεσα απο χωραφια καλυμενα με την ομιχλη, τοσο που ειχα την ψευδαισθηση, οτι εβλεπα θαλασσα σε λαδιά. Ομως οι καμποι και τα χωραφια, εκαναν το θερμομετρο της μηχανης να δειξει 3.5 βαθμους, και να νιωθω αυτο τον χαρακτηριστικο πονο στα ακροδακτυλα. Φρενο και πονος...
    Η διαδρομη ομως με εβαζε στην αγαπημενη μου επαρχια Brasov, και στα Καρπαθια. Ετσι η διαδρομη πηρε πολυ ομορφη εξελιξη, και τα ελατα μου χαρισαν μια ενδειξη 10 βαθμων, που μου φανηκαν απίστευτη θαλπωρή εκεινη τη στιγμη.
    Περασα τον περιφερειακο του Brasov και κινηθηκα προς Βουκουρεστι. Περασα απο τα ιδια μερη που περασα το 2015, αλλα και τα περασμενα χριστουγεννα με την Αμαλια και τον μικρο. Σαν να τους εβλεπα μπροστα μου.
    Μπηκα στη επαρχια Prahova, και απο εκει προς την πρωτευουσα, ο περιφερειακος της οποιας ειναι τραγικος απο καθε αποψη. Για τεταρτη φορα περνω τον Δουναβη απο τη Ruse, με τελικη σταση το Veliko Tarnovo, την παλαια πρωτευουσα της Βουλγαριας.
    Το Veliko. Θα ελεγα μια αραχωβα επι 20 σε μεγεθος. Χτισμενο αμφιθεατρικα, ακουλουθωντας το γεωλογικο αναγλυφο. Αρκετος κοσμος που κανει βολτα. Ενα από τα βασικα αξιοθεατα, το οχυρο Tsarevets, με μια θα ελεγα, πολυ κινκι εκκλησια στην κορυφη του. Βασικα αποτελουσε τον πατριαρχικο θρονο της βουλγαριας, αλλα το 1970, σταματησε να λειτουργει ως ενεργη εκκλησια, και μετατραπηκε σε αυτο το...δεν ξερω. Ομως το βραδυ κανουν ενα πολυ ομορφο σοου με τα φωτα του καστρου. Εκεί, με πλησιάζει ένας τύπος που μιλούσε σπαστά ελληνικά. Εκανε ερωτήσεις και κατάλαβα ότι θα μου γίνει κολλιτσίδα. Κάπως έπρεπε να τον ξεφορτωθώ. Μου είπε ότι δουλεύει «αρχαιολόγος» και έχει μερικά ας πούμε…σουβενιρ μιας άλλης εποχής στην τσέπη του, όπως νομίσματα. Εκανε να μου τα δείξει αλλά του είπα μην τολμήσει να βάλει το χέρι στην τσέπη, «Προτιμώ να τα βλέπω στα μουσεία» του απάντησα, έβγαλα μερικά κερματα ευρώ που είχαν ξεμείνει στο τζιν, και του τα έδωσα εξαγοράζωντας την ησυχία μου, Επρεπε όμως να γυρισω νωρις, γιατι στις 3:00 θα επρεπε να παρω τον δρομο της επιστροφης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0442.jpg 
Προβολές:	485 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	399831

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0454.jpg 
Προβολές:	487 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	399832

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0458.jpg 
Προβολές:	485 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	399833

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0470.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	77,0 KB 
ID:	399834

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0488.jpg 
Προβολές:	485 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	399835

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0492.jpg 
Προβολές:	485 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	399836

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0493.jpg 
Προβολές:	484 
Μέγεθος:	68,6 KB 
ID:	399837


    Αλλο ενα ταξιδι τελειωσε. Μου χαρισε πολλες εικονες, σκεψεις, συναισθηματα. Συνηθως εγραφα ενα επιλογο. Αυτο το ταξιδι το αφιερωσα στη μνημη του πατερα μου που εφυγε φετος. Και σε αρκετα σημεια και αξιοθεατα αυτου του...εκκλησιαστικου τουρισμου, αισθανθηκα αρκετες φορες την "παρουσια" του μεσα απο τις ιστοριες που μου έλεγε, τους βίους αγίων που μου διηγούνταν (ήταν ψαλτης πολλά χρόνια) και οι οποιοι ξεπηδουσαν μέσα από τις αγιογραφίες. Μου έλλειψε βέβαια και το γεγονός, πως σε αυτό το ταξίδι, δεν σήκωνε αυτός το τηλέφωνο με αγωνία για να δει που είμαι ή τι κάνω. Δεν τον άκουγα να μιλά στο βάθος και να φωνάζει «Πρόσεχε εκεί που είσαι. Κοίτα τον καιρό. Το φαγητό καλό? Αμάν ρε παιδί μου,άντε γύρνα πίσω στην οικογένειά σου». Φέτος μιλούσα με την μάνα. Και ένα βράδυ, από συνήθεια, και στην αποστροφή του λόγου, της λέω: «Αντε μάνα πολλά είπαμε. Καληνύχτα τώρα. Και πες στον πατέρα να μην ανησυχεί», για να ακολουθήσει μια βουβαμάρα…
    Ολοι μας ζουμε στη μνημη των αλλων,, αλλα και μεσα απο τα εργα και τα λόγια μας. Και οπως εμαθα απο τους ανθρωπους εδω στο βορρα της χωρας, οταν καποιος πεθαινει, δεν λενε "πεθανε" αλλα "εζησε". Για αυτο ας ζησουμε με καλα εργα, αφήνωντας κληρονομιά και παρακαταθήκη μνήμης, για να μην πεθανουμε ποτε.
    I search, therefore I travel...

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Η Ρουμανία είχε την τιμητική της φέτος.
    Ωραία η βόλτα και δυνατές οι φωτογραφίες!(αυτη με το γατι είναι κορυφαία)
    Στα επόμενα!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Πολύ ωραίες φωτογραφίες!
    Συνολικό κόστος ταξιδιού;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Να ζησετε να τον θυμαστε.Ενα απο τα καλυτερα ταξιδιοτικα που εχω διαβασει.Λιτο,απλο και με μια αλλη μιρωδια ταξιδιου.Εκλησιες και μοναστηρια.

    Ποσα χλμ εγραψες?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Πολύ ωραίος,όπως πάντα.


  14. #14
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίες φωτογραφίες!
    Συνολικό κόστος ταξιδιού;
    Καλημέρα:

    Περίπου 700€
    Καυσιμα 300
    Διατροφή: 100
    Διαμονή: 210
    Διαφορα: 100
    I search, therefore I travel...

  15. #15
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Να ζησετε να τον θυμαστε.Ενα απο τα καλυτερα ταξιδιοτικα που εχω διαβασει.Λιτο,απλο και με μια αλλη μιρωδια ταξιδιου.Εκλησιες και μοναστηρια.

    Ποσα χλμ εγραψες?
    Λίγο παραπάνω από 4.000
    I search, therefore I travel...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιστροφη στην πιο ομορφη παρεα
    από koulis19 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2012, 09:24
  2. Στην αρχή...
    από dirtbird στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2009, 15:43
  3. Επιστροφή στην SVoura!
    από Multijohn στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2008, 14:47
  4. Σβησίματα στην αρχή σε xt600
    από silentscream στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 14:02
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF