Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: XT 660 X 2004

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115

    XT 660 X 2004

    Γεια σε ολους,

    εχω ενα φιλο ο οποιος βρηκε ενα xt660x του 2004 μοντελο και θελει να το αγορασει, και ηθελα να ρωτησω αν μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κοιταξουμε.
    Αν μπορειτε να αναφερετε συγκεντρωμενα 5 πραγματακια για να τσεκαρουμε μονοι μας και να εχουμε μια ιδεα περι τινος προκειται.

    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Το βασικότερο στα ΧΤΧ είναι να έχει κάνει ανάκληση το tps,να δείτε το service book αν το αναφέρει αλλιώς εναλλακτικα εντοπιστε το tps στη δεξιά μεριά του μοτερ.Αν ο κωδικός του ξεκινά από 3 θέλει αλλαγή,αν από 4 τότε είναι οκ.

    Τα υπόλοιπα είναι τα βασικά που κοιτάς σε μια μεταχειρισμένη μοτό,ομαλή λειτουργία,ρελαντί, αλυσιδογραναζα κλπ.

    ΥΓ δεν ξέρω αν είναι λόγω χρημάτων αλλά αν έβρισκε ένα μοντέλο 07 και ύστερα θα ήταν καλύτερα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Karellen ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,
    απλα αν μπορεις να με κατατοπισεις σχετικα με το tps ...
    οταν λες το πρωτο ψηφιο να ειναι 3 ή 4 πρεπει να συνδεσω καποιου ειδους πολυμετρο πανω ή φαινεται καπου καποιος αριθμος.
    Συγνωμη αν ειπα καποια πατατα αλλα δεν εχω και πολυ ιδεα επι του θεματος

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Ναι παραλειψίς μου.
    Τον αριθμό τον γράφει επάνω και το tps είναι εδώ,ένα μαύρο στρογγυλό σαν δίευρο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB_IMG_1538765543931.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	28,6 KB 
ID:	399880

  5. #5
    Καλοταξιδο αν το παρει
    συνηθως κοιτας :
    Αλυσογραναζα.Αν η αλυσιδα κανει "γωνιες" και τα δοντια του πισω γραναζιου ειναι μυτερα- Δισκοπλακες...τι φθορα εχουν?.Αν εχουν δημιουργησει "νυχι" στην ακρη τους ή εχουν υπερβολικες χαρακιες-Ελεγχος της εξατμισης για τυχον σκουριες ή και τρυπες απο σκουρια-Ελέγχουμε τις τσιμουχες του πιρουνιου για διαροες λαδιων.-Ελεγχουμε τις τσιμουχες των τροχων για διαροες γρασου-Σηκωνουμε στο διπλο σταντ την μοτοσυκλετα και γυριζουμε με το χερι δυνατα τον μπροστινο και μετα τον πισινο τροχο,ωστε να ακουσουμε τυχον θορυβο απο τα ρουλεμαν του ή και να δουμε αν η ζαντα ειναι ισια και δεν κανει οχταρια-Ελεγχουμε επισης τις αναρτησεις,κρατωντας την μοτοσυκλετα εντελως ορθια χωρις να ειμαστε πανω της και πιεζοντας τις αναρτησεις της εναλλαξ-Τσεκαρουμε αν δουλευουν τα Φωτα Φλας ΣΤΟΠ κορνα σινιαλο διακοπτες,ενδεικτικες λυχνιες ταμπλο και φυσικα σωστη λειτουργια του κινητηρα χωρις ρεταρισματα-Ελεγχουμε αν δουλευουν Κοντερ, Στροφομετρο, Βενζινομετρο, θερμομετρο-Μια βολτα μετα να δεις αν τραβαει αριστερα η δεξια και στο τελος αν μπορεσεις και βγαλεις την ταπα λαδιου να κανεις ελεγχο το λαδι για τυχον ρινησματα ή αλλες διαρροες γυρω απο τον κινητηρα
    ζησε το ονειρο

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    γιά μένα...επειδή τα εχω οδηγήσει για μερικές ημέρες και τα 2 και κυρίως σε εθνική ,
    προτείνω σάν πολύ καλύτερη αγορά το aprilia pegaso strada από το xtx...
    καί μέ λιγότερα χρήματα το βρίσκεις - και πιό καλό εξοπλισμό εχει - και δέν κουνάει πάνω απο τα 115- 120 χλμ το strada οπως το xtx ...
    αν ηταν να αγοράσω ενα απο τα 2 , με χίλια το strada
    (αν δεν το γνωρίζεις το ιδιο μοτέρ φοράνε ,για αυτό εγραψα για το strada )

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για Xt 660 R!!
    από fasma στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 17:07
  2. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF