Σελίδα 47 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 374243444546474849 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 724

Θέμα: Μουσικές

  1. #691

  2. #692
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Απιστευτος/Απιστευτοι

    Το Fear Inoculum δεν εχει παρει ακομα την θεση που του αξιζει στην δισκογραφια τους.

  3. #693
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Μιάς και πιάσαμε Tool


    Ας μου επιτραπεί ότι από θέμα ανεξαρτησίας/πολυρυθμίας είναι η επιτομή στην αναζήτηση των ανθρώπινων ορίων ο συγκεκριμένος άνθρωπος.

  4. #694
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130



    Roundabout

  5. #695
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Μιάς και πιάσαμε Tool


    Ας μου επιτραπεί ότι από θέμα ανεξαρτησίας/πολυρυθμίας είναι η επιτομή στην αναζήτηση των ανθρώπινων ορίων ο συγκεκριμένος άνθρωπος.
    https://www.youtube.com/watch?v=UvOm2oZRQIk

    Ειμαι ασχετος με την μουσικη.Δεν εχω ιδεα τι ειναι οι πολυρυθμιες,οι χρονοι,οι νοτες.Το μονο που ξερω ειναι να ακουω μουσικη.
    Ομως αυτο το βιντεο με τον John Bonham με επεισε οτι προκειται για πολυ μεγαλο ντραμερ και για την συμβολη του στους Led Zeppelin.
    Και μου φαινεται οτι με τον ιδιο τροπο γινεται involved και ο Danny Carey.Και αυτο παει τους Tool ενα σκαλι παραπανω.

  6. #696
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    https://www.youtube.com/watch?v=UvOm2oZRQIk

    Ειμαι ασχετος με την μουσικη.Δεν εχω ιδεα τι ειναι οι πολυρυθμιες,οι χρονοι,οι νοτες.Το μονο που ξερω ειναι να ακουω μουσικη.
    Ομως αυτο το βιντεο με τον John Bonham με επεισε οτι προκειται για πολυ μεγαλο ντραμερ και για την συμβολη του στους Led Zeppelin.
    Και μου φαινεται οτι με τον ιδιο τροπο γινεται involved και ο Danny Carey.Και αυτο παει τους Tool ενα σκαλι παραπανω.
    Τον Bonham τον έχουν πολύ συγχρωνοι metal drummers ως παράδειγμα, όπως ο Lobardo των Slayer και ο Jordison των Slipknot
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #697
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.102
    1. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι rock/metal drummers από τον Carey.
    2. Οι Tool έχουν την πιο καθυστερημένη fanbase ever. Συναγωνίζονται flat earthers.
    3. Live είναι το απόλυτο 0. Χειρότερη μπάντα που έχω δει ποτέ. Ναι, και από Mastodon.
    4. tl;dr καλοί αλλά overrated.

    ΥΓ: πάρτε εισιτήρια για Opeth/Leprous για τον Ιούλιο, να δείτε αξιόλογες μπαντάρες που δεν είναι ανάπηροι στη σκηνή.

  8. #698
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Blitzer νομίζω θα συμφωνήσουμε οτι είναι θέμα προτιμήσεων αυτά, νομίζω δεν είναι το θέμα ποιός είναι ο καλύτερος αλλά είναι ευχάριστο που υπάρχουν ή υπήρξαν άνθρωποι που μιλάνε σε πολλά διαφορετικά γούστα.
    Εμένα πχ με συναρπάζουν πολύ περισσότερο οι drummers που σερβίρουν τα κομμάτια στη βάση τους ρυθμικά, βλ thomas haake, carey κ.ο.κ. δεν μου λέει κάτι δηλαδή να ακούω διμποτιδια και επίδειξη ταχύτητας, χωρις να θεωρώ κατακριτεους αυτούς που το κάνουν και αυτούς που τους αρέσει.

    Και έτσι λίγο primus να ανοίξει το μάτι

  9. #699
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.102
    Claypool

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Εμένα πχ με συναρπάζουν πολύ περισσότερο οι drummers που σερβίρουν τα κομμάτια στη βάση τους ρυθμικά, βλ thomas haake, carey κ.ο.κ. δεν μου λέει κάτι δηλαδή να ακούω διμποτιδια και επίδειξη ταχύτητας
    Συμφωνώ απολύτως. Το έχει πει και ο μεγάλος φιλόσοφος House εξάλλου. Από την άλλη, υπάρχουν κάποιοι drummers που κάνουν εξίσου καλά τα πάντα (πχ Hoglan, ειδικά στο Symbolic).

    Το θέμα μου με τους Tool είναι κυρίως οι οπαδοί τους, οπότε έχω φτάσει να τους κράζω ανελέητα χωρίς να έχουν κάνει ουσιαστικά κάτι οι ίδιοι. Αλλά πραγματικά το λάιβ τους ήταν ό,τι χειρότερο έχω δει ποτέ μου. Βαρετοί, ανούσιοι, μόνο ατελείωτο jamming και θόρυβος. Στις επίσημες βιντεοσκοπήσεις τα πάνε πολύ καλύτερα.

    Και αφού πιάσαμε τα drum playthroughs, απολαύστε. Πιο "street" drummer. Μερικά υπέροχα polyrhythms στο outro, για τους λάτρεις.





    Και, για μένα, ο πιο μελετημένος, ολοκληρωμένος rock drummer της τελευταίας δεκαετίας. Τον είδα και πριν λίγες μέρες στο Amsterdam. Πολυεργαλείο, πάντα τεράστιος και απολαυστικός. Ό,τι αγγίζει ανεβαίνει αυτόματα 100 επίπεδα.
    Life begins at 45°.

  10. #700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Το Fear Inoculum δεν εχει παρει ακομα την θεση που του αξιζει στην δισκογραφια τους.
    Την έχει πάρει και είναι σαφέστατα η τελευταία. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι συμπαθέστατος δίσκος, συγκριτικά πάει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    1. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι rock/metal drummers από τον Carey.
    2. Οι Tool έχουν την πιο καθυστερημένη fanbase ever. Συναγωνίζονται flat earthers.
    3. Live είναι το απόλυτο 0. Χειρότερη μπάντα που έχω δει ποτέ. Ναι, και από Mastodon.
    4. tl;dr καλοί αλλά overrated.
    1. αν αντι για πολυ έιχες γράψει πολλοί, θα είχε περισσότερες ελπίδες το σχόλιό σου να μην χαρακτηριστει biased. σκέψου το, δεν φταίει αυτός, ουτε για τον φρόντμαν του, όυτε για τους φαν τους. edit, ε καλα, δυσκολα συγκρινεται κανεις με σεσιονάδες και σολίστες.
    2. και λίγα λές, μετά το lateralus έγιναν η αγαπημένη μπαντα όλων των μελών των αγαπημένων μπαντών όλων, και μοιραία το βαγόνι γέμισε (κι ο mjk λάλησε).
    3. όλοι έχουν καλές και κακές μέρες στα λαιβ. οκ, εκτος των mastodon, αυτοι έχουν μονο κακες. ή καλες, σε κακούς δίσκους, όπως το παρει κανείς... οι tool ζωντανα δέν είναι και καμιά εμπειρία ζωής, εκτός -φαντάζομαι- αν κάποιος χωρίς συναυλιακή εμπειρία, τους άκουσε πρίν τα μισά του 2000 και ήταν έως την μετεφηβεία του. αλλά δεν είναι και μηδέν όπως έχει επικρατήσει. μηδέν είναι, αν περιμένει κάποιος οτι πάει σε μια μέταλ συναυλια. αν νομίζει ότι παει να ζήσει κάτι σε μεταλικα αντί για κάτι σε μογκουαι, ή έχει πάρει λαθος ναρκωτικά. τι πιο σύνηθες, μετά το 2. από πάνω. Αλλά το βαγόνι πάει τόσο γρήγορα που οι περισσότεροι φοβούνται να πηδήξουν και συνεχίζουν να τους εξυμνούν, ψιθυρίζοντας ότι δεν είναι καλοί στα λάιβ τους. (δεν πάει προσωπικά σε σένα μπλιτζερ, εσύ πιάσε μια μπύρα και μια θέση μακρυά απο την σκηνή, ιδανικά κοντά στον ηχολήπτη, ιδανικότερα σε κλειστό χώρο, ιδανικότατα εκτός Ελλάδας την επόμενη φορα και ίσως αλλαξεις γνώμη. αλλίως, ίσως δεν σε ψυχαγωγούν τέτοια λαιβ! όπως και νάχει, αν είναι το χειρότερο σου λάιβ, σε ζηλεύω πολυ.
    4. tldr τόσο overrated κράξιμο λόγω του 2 που καταλήγουν underrated.

    ωραία μπαντα είναι και εχει υπαρξει και μπαντάρα.
    Τελευταία τροποποίηση από tools; 02/03/2024 στις 13:57. Αιτία: αστεια λογοπαιγνια για το username μου σε 3...2...1...
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  11. #701
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.102
    Κοίτα, έχω δει πολλές συναυλίες στη ζωή μου, σε Ελλάδα, Ευρώπη (και μια Αμερική), από Atheist και Arcturus και Dodheimsgard, μέχρι HIM και Muse, κι από
    Prodigy και Infected Mushroom μέχρι Gathering και Paramore. Δεν περιμένω ποτέ να δω "μια μέταλ συναυλία". Οι εποχές που στηνόμουν στην είσοδο 4 ώρες πριν ανοίξουν οι πόρτες για να πιάσω κάγκελο έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Πλέον θέλω να αράζω μακριά από ανθρώπους - όσο γίνεται - και να απολαμβάνω μουσική. Οπότε ούτε ιδιαίτερα biased είμαι (εντάξει, λίγο), ούτε γνωρίζω την κοινή γνώμη για τα λάιβ τους. Μιλάω από 100% προσωπική εμπειρία.

    Αλλά πάρε μια γιατί μου αρέσει ο τρόπος σου.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 02/03/2024 στις 18:07.

  12. #702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    ...

    Αλλά πάρε μια γιατί μου αρέσει ο τρόπος σου.
    fair enough, θα την ανταποδωσω από κοντά κάποτε!
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  13. #703
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Από τις αγαπημένες μου ελληνικές μπάντες, χαίρομαι που μπόρεσα και τους απόλαυσα και ζωντανά, παίζουν σε λίγο καιρό Αθήνα

  14. #704
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Για αυτό δεν γουστάρω πλέον συναυλίες ,χάνω πολλά σε σχέση με αυτό που έχω στο μυαλό μου όσα χρόνια ακούω ένα συγκρότημα και χαλιέμαι κάποιες φορές.
    Μου την σπάει και το χίπι στυλ σε συναυλίες B.M συγκεκριμένα .
    Να πάω να δω το show των R.C πλέον ούτε και να με πληρώνουν,κόσμος να βαράει παλαμάκια και ο Σάκης να δίνει συνθήματα από την εξέδρα is not my style σε αυτό το είδος μουσικής.
    Κατέληξα να δίνω respect σε τύπους σαν τον Fenriz των Darkthrone που δεν τους ενδιαφέρουν οι συναυλίες .
    Για γνώστες το παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	451176
    when life gets complicated... i ride.

  15. #705
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Για αυτό δεν γουστάρω πλέον συναυλίες ,χάνω πολλά σε σχέση με αυτό που έχω στο μυαλό μου όσα χρόνια ακούω ένα συγκρότημα και χαλιέμαι κάποιες φορές.
    Μου την σπάει και το χίπι στυλ σε συναυλίες B.M συγκεκριμένα .
    Να πάω να δω το show των R.C πλέον ούτε και να με πληρώνουν,κόσμος να βαράει παλαμάκια και ο Σάκης να δίνει συνθήματα από την εξέδρα is not my style σε αυτό το είδος μουσικής.
    Κατέληξα να δίνω respect σε τύπους σαν τον Fenriz των Darkthrone που δεν τους ενδιαφέρουν οι συναυλίες .
    Για γνώστες το παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	451176
    Διαφωνώ, γιατί πρέπει να έχω καρφιά και βαμένα μούτρα ώστε να ακτιμήσω την μουσική της Β.Μ;
    Πας σε live των hellhammer, κουνιέσαι λιγο γιατί γουστάρεις το κομμάτι και σε κοιτάνε τα husky λες και τους σκότωσες τη μάνα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Παρόμοια θέματα

  1. Οι μουσικές μας
    από nikos_abel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 181
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2019, 16:19
  2. Μουσικες αντιθεσεις
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2010, 14:06
  3. Kορυφαιες μουσικες στιγμες
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2007, 03:54
  4. Και αλλες κορυφαιες μουσικες στιγμες!
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2007, 15:07
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 11:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF