Σελίδα 3 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 267

Θέμα: Συνεργείο αγόρασε τη μότο που "ζαχάρωνα"!!

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει σημασία τι είπε ο πωλητής και τι είπε ο αγοραστής. Αν θες κάτι, το πληρώνεις. Τηλεφωνικώς δεν κρατείται τίποτα.
    Όλα είναι σχετικά ,εμένα μου χουν φάει 2 μηχανάκια που πήγα είδα δεν έπαιξε παζάρι τους έδινα όσα ζητούσαν γιατί είχε πέσει τηλ "μην το δώσεις αν δεν έρθω"...
    Ενώ άλλος έβγαλε την αγγελία μόνο με τηλ και εξήγηση αντρική πριν προλάβω να του στείλω καν λεφτά.
    Το θέμα πρωτίστως είναι να φοράς παντελόνια...

  2. #32
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Όλα είναι σχετικά ,εμένα μου χουν φάει 2 μηχανάκια που πήγα είδα δεν έπαιξε παζάρι τους έδινα όσα ζητούσαν γιατί είχε πέσει τηλ "μην το δώσεις αν δεν έρθω"...
    Ενώ άλλος έβγαλε την αγγελία μόνο με τηλ και εξήγηση αντρική πριν προλάβω να του στείλω καν λεφτά.
    Το θέμα πρωτίστως είναι να φοράς παντελόνια...
    Ε ναι... να πηγαίνεις να αγοράσεις τη μία και μοναδική ευκαιρία, να τα κατεβάσεις μετά
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Όλα είναι σχετικά ,εμένα μου χουν φάει 2 μηχανάκια που πήγα είδα δεν έπαιξε παζάρι τους έδινα όσα ζητούσαν γιατί είχε πέσει τηλ "μην το δώσεις αν δεν έρθω"...
    Ενώ άλλος έβγαλε την αγγελία μόνο με τηλ και εξήγηση αντρική πριν προλάβω να του στείλω καν λεφτά.
    Το θέμα πρωτίστως είναι να φοράς παντελόνια...
    Ναι, σαφώς, ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να το "κρατήσει", αλλά είναι στη δική του καλή θέληση. Το έχω κάνει κι εγώ. Μάλιστα μου'χει τύχει κάποιος να ζητήσει να μου δώσει προκαταβολή (για το ΜΤ συγκεκριμένα), αλλά τον ψυχολόγησα, ήξερα ότι δε θα με κρεμάσει και δε δέχτηκα.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι καθαρά θέμα καλοσύνης και εξυπηρέτησης από την πλευρά του πωλητή. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να στο κρατήσει, αν δε δώσεις το χρήμα. Και είναι λογικό, ελάτε στη θέση τους. Δεν είναι όλοι οι αγοραστές φερέγγυοι. Οι περισσότεροι δεν είναι.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Sorry παιδιά το χάσαμε.
    Δε ζήτησα από κανέναν να κρατήσει τίποτα τηλεφωνικά.

    1. Ήθελα μια μότο μάρκας Χ.
    2. Προτού ενοχλήσω τον αγοραστή, πήρα τηλέφωνο ένα συνεργείο για μάρκα Χ και του είπα : να σου φέρω αυτή για έλεγχο;
    3. Ναι μου είπε αυτός.
    4. Ωραία του είπα εγώ. Μιλάω με τον πωλητή και σε παίρνω να κανονίσουμε.
    5. Εντάξει μου λέει αυτός *.
    6. Σε 20 ώρες (για κακή μου τύχη) πήρα τον πωλητή.
    7. Ο πωλητής μου λέει ότι ο συνεργείο μάρκας Χ τον πήρε και του την έκλεισε
    8. (για μερικούς) ΧΩΡΙΣ ΛΕΦΤΑ, στα λόγια (με ντιλ έλα σε μια βδομάδα να σου δώσω κάτι και σε κανά μήνα σου δίνω τα ρέστα και κάνουμε μεταβίβαση).
    Έτσι την έκλεισε το συνεργείο.
    Αυτός με τα λεφτά στο χέρι ήμουν εγώ.

    *Το πιθανότερο είναι ότι κλείνοντας το τηλέφωνο, πήρε τον πωλητή.

    Όπως και να το πείτε, ο συνεργείο Χ μου την έκανε.

    Δεν είχα την ατυχία να με "πρόλαβε άλλος αγοραστής" ,έκανε ξεκάθαρη μπινιά το συνεργείο.

    Το "πάρε τον πωλητή και πήγαινε φάντης μπαστούνης στο συνεργείο" (το οποιό δε γνωρίζω κιόλας) έχει πολύ σοβαρή πιθανότητα να μου ρίξει άκυρο και να με βρίζει και ο πωλητής που τον τρέχω, και να μου τη λέτε και οι ίδιοι εδώ ότι δεν πήρα ένα τηλ πρώτα.

    Λεφτά στο χέρι εγώ είχα, ο "καλά μου έκανε και ας πρόσεχα" δεν είχε.
    Μικρός δεν είμαι εγώ, μικρός είναι ο γιος μου.
    Το πρώτο μου μότο δε θα ήταν, θα ήταν το 12ο.

    ΤΕΤΟΙΑ Π@#@@$ δε μου έχουν ξανακάνει! Σορρυ, ήξερα ότι υπάρουν πολλοί #$34#@# αλλά ένα μεγάλο γνωστό συνεργείο πολύ συγκεκριμένης μάρκας δεν πίστευτα ότι θα την έκανε.

    Δεν ξέρω αν έλυσα τις παρεξηγήσεις και τις απορίες.
    Δε ψάχνω να βρω άκρη, τσάμπα ψυχοθεραπεία κάνω (και πιάνει, μέχρι να βγω στο δρόμο τουλάχιστον και αντί για το μοτο μπω στον κουβά, οπότε θα παώ για χάπια ).

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν έχω κάνει κάτι στραβό, και απλούστατα ο τύπος είναι μεγάλος μπινές.

    Υ.Γ.:
    Τα 11 μηχανάκια τα πούλησα.
    Πριν τα πουλήσω...(κρατηθείτε) τα είχα αγοράσει

    Και οι 11 μου τα δώσανε να τα οδηγήσω,
    και τα 11 τα έδωσα να τα οδηγήσει ο αγοραστής.

    Τώρα εσείς που λέτε "μα πως δίνεις/ σου δίνουν να καβαλήσεις ξένο μοτο", είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα λέτε και "μα πως αγόρασες μότο χωρίς να το οδηγήσεις, ας πρόσεχες τώρα που..." οτιδήποτε.
    Και τελικά τί κάνετε ρε παιδιά εσείς? Μάλλον τα οδηγάτε για να τα πάρετε αλλά τα πουλάτε γουρούνι στο σακί;
    Ή απλά δεν αγοράζετε μεταχειρισμένα; Δεν καταλαβαίνω...(και δε χρειάζεται και να καταλάβω δλδ).

    Είχα την απαίτηση (ναι απαίτηση) ενας επαγγελματίας (και όχι ένας τυχαίος ιδιώτης) να κάνει τη δουλειά του όμορφα και σωστά, στο οποίο δεν περιλαμβάνεται αυτό που συνέβει σε καμμία περίπτωση.
    Την πάτησα από λαμόγιο; Ναι.
    Δεν ήταν λαμόγιο, αλλά εγώ είμαι ηλίθιος; Ε, αυτό (για τη συγκεκριμένη περίπτωση) δεν το δέχομαι με τίποτα.
    Ξέρω από βέσπα!

  5. #35
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Α, και παρεμπιπτόντως δε νομίζω ότι μιλάμε για την ευκαιρία του αιώνα γενικά, ώστε να πρέπει να κρατήσω ομερτά.
    Η αγγελία υπήρχε αρκετό καιρό.
    Ήταν η ευκαιρία του αιώνα για εμένα προσωπικά, αλλά δεν παύει να αφορά μια χοντρή γριά με πολύ περιορισμένη ζήτηση (αρκεί να πω ότι μιλάμε για στρογγυλοφάναρη, οπότε το 90% από εδώ ήδη τη ξεγράφει )
    Ξέρω από βέσπα!

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Πάλι τα ίδια θες να σου πούμε. Δεν αλλάζει κάτι σε αυτά που έγραψες. Άδικα 100% υβρίζεις τους ανθρώπους.

    Τέσπα, καλή τύχη επόμενη φορά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Την έκλεισε άλλος νωρίτερα απο σένα. Τέλος.

  8. #38
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Την έκλεισε άλλος νωρίτερα απο σένα. Τέλος.
    Παίζει να 'ναι η σύζυγος;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #39
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πάλι τα ίδια θες να σου πούμε. Δεν αλλάζει κάτι σε αυτά που έγραψες. Άδικα εμπιστεύτηκες ένα συμβλεβλημένο συνεργείο .

    Τέσπα, καλή τύχη επόμενη φορά.
    Ναι οκ, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, ναι;
    Ξέρω από βέσπα!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Λοιπον καταλαβαινω τι εννοεις και το "ξενερωμα" που εφαγες... Απολυτα....

    Εισαι πιο κοντα σε φιλοσοφια, σε αυτο που εγραφε ο μπακλης πιο πανω για τον πωλητη που κατεβασε την αγγελια του, πριν του στειλει φραγκα, επειδη εκανε την συμφωνια..

    Ολοι οι υπολοιποι εχουν δικιο φυσικα. δεν υπηρχε τιποτε και καμια συμφωνια η π@στια στην συναλλαγη συνεργειου, πωλητη και δικης σου ως υποψηφιου αγοραστη.. Και το καταλαβαινεις και εσυ οπως εγραψες..Απλα το ανοιξες για το "γαμωτο"...

    Δεν πειραζει, παλαιας κοπης (ακραια ισως και ιδιαιτερη) οπτικη σε συγχρονα διαφορετικα χρονια...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Δεν έκανε κάτι παράνομο ο συνεργειάς,απλά ξηγήθηκε σκουληκιάρικα

  12. #42
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Είχα την απαίτηση (ναι απαίτηση) ενας επαγγελματίας (και όχι ένας τυχαίος ιδιώτης) να κάνει τη δουλειά του όμορφα και σωστά, στο οποίο δεν περιλαμβάνεται αυτό που συνέβει σε καμμία περίπτωση.
    Την πάτησα από λαμόγιο; Ναι.
    Δεν ήταν λαμόγιο, αλλά εγώ είμαι ηλίθιος; Ε, αυτό (για τη συγκεκριμένη περίπτωση) δεν το δέχομαι με τίποτα.
    Καταλάβαμε πολύ καλά τι έγινε από την αρχή και ναι, καταλαβαίνουμε το "ανήθικο" της φάσης, αλλά δεν μπορείς ουσιαστικά να κατηγορήσεις κάποιον. Ναι, σου την έπαιξε, αλλά ο καθένας έκανε αυτό που ωφελεί τον εαυτό του. Αυτό λέμε. Τώρα καλώς, κακώς, ανήθικο ή όχι, δεν έχει σημασία. Δεν ξαναπάς στο συγκεκριμένο συνεργείο και τέλος.
    Life begins at 45°.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καταλάβαμε πολύ καλά τι έγινε από την αρχή και ναι, καταλαβαίνουμε το "ανήθικο" της φάσης, αλλά δεν μπορείς ουσιαστικά να κατηγορήσεις κάποιον. Ναι, σου την έπαιξε, αλλά ο καθένας έκανε αυτό που ωφελεί τον εαυτό του. Αυτό λέμε. Τώρα καλώς, κακώς, ανήθικο ή όχι, δεν έχει σημασία. Δεν ξαναπάς στο συγκεκριμένο συνεργείο και τέλος.
    Αν τωρα σου αρεσει πολυ πας απο το συνεργειο μιλας ομορφα και ωραια με τον ιδιοκτητη, του προσφερεις 200€ παραπανω απο την τιμη που ειχε στην αγγελια και αν δεχτει την κανεις δικη σου.
    Αν ηταν τοσο ευκαιρια οσο λες για εσενα, τι ψυχη εχουν 200€?

    ΥΓ. Εχω χασει μηχανη επειδη το ειπα στην παρεα στην καφετερια και πηγε αλλος απο διπλανο τραπεζι και την πηρε την επομενη μερα το πρωι. Εκανα χαζομαρα που ελεγα φωναχτα ποσο αστερι και ποσο καλη μου ειπε ο μηχανικος οτι ηταν και ο λαθρακουστης επωφεληθηκε και πηρε τσεκαρισμενο μηχανακι. Δεν ειχα δωσει καπαρο να την κλεισω και την εχασα. Συμβαινουν.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    ΥΓ. Εχω χασει μηχανη επειδη το ειπα στην παρεα στην καφετερια και πηγε αλλος απο διπλανο τραπεζι και την πηρε την επομενη μερα το πρωι. Εκανα χαζομαρα που ελεγα φωναχτα ποσο αστερι και ποσο καλη μου ειπε ο μηχανικος οτι ηταν και ο λαθρακουστης επωφεληθηκε και πηρε τσεκαρισμενο μηχανακι. Δεν ειχα δωσει καπαρο να την κλεισω και την εχασα. Συμβαινουν.

    Δεν έχει καμία σχέση ο διπλανός της καφετέριας με κάποιον που κλήθηκε να κάνει την δουλειά του και να πληρωθεί γι αυτό.
    Δεν τον κάλεσε ο άνθρωπος σε κοκτέιλ πάρτι και του ξέφυγε εκεί που συζήταγαν για την γκόμενα δίπλα.
    Αλλά φαντάζομαι η ηθική στην εποχή μας ακολουθεί την μοίρα των στρογγυλοφάναρων.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει καμία σχέση ο διπλανός της καφετέριας με κάποιον που κλήθηκε να κάνει την δουλειά του και να πληρωθεί γι αυτό.
    Δεν τον κάλεσε ο άνθρωπος σε κοκτέιλ πάρτι και του ξέφυγε εκεί που συζήταγαν για την γκόμενα δίπλα.
    Αλλά φαντάζομαι η ηθική στην εποχή μας ακολουθεί την μοίρα των στρογγυλοφάναρων.
    Ω ρε τι είπε ο παλιός...

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2014, 21:10
  2. Στο ΜΟΤΟ που κυκλοφορεί
    από Nik0s στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2008, 18:10
  3. προσωπικές μοτο-στιγμές απο τη χρονιά που έφυγε
    από road spirit στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 15:23
  4. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2007, 14:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF