Σελίδα 4 από 18 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 267

Θέμα: Συνεργείο αγόρασε τη μότο που "ζαχάρωνα"!!

  1. #46
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ίσως υπάρχουν ελπίδες τα κατάστηματα αγοροπωλησίες μοτο με cash δύσκολα κάνουν επειδή είναι "μέσα" οι περισσότεροι, να τον ξαναενοχλήσεις για να μάθεις έαν ολοκληρώθηκε η πώληση, απο την άλλη εφόσον είσαι ξαναμμένος θα μπορούσες να του αντι-προτείνες με δελεαστικότερη προσφορά για την αγορά της μοτό του
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ίσως υπάρχουν ελπίδες τα κατάστηματα αγοροπωλησίες μοτο με cash δύσκολα κάνουν επειδή είναι "μέσα" οι περισσότεροι, να τον ξαναενοχλήσεις για να μάθεις έαν ολοκληρώθηκε η πώληση, απο την άλλη εφόσον είσαι ξαναμμένος θα μπορούσες να του αντι-προτείνες με δελεαστικότερη προσφορά για την αγορά της μοτό του
    Μη πάει και του τραβήξει κανά μανίκι δε λες...

  3. #48
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Προσωπικά μου φαίνεται ανήθικο αυτό που έκανε το συνεργείο και σωστή η προετοιμασία που έκανε ο υποψήφιος αγοραστής. Στην εκτίμησή μου πέφτει και ο πωλητής, που δεν τήρησε σειρά χρονικής προτεραιότητας. Θα έπρεπε να πει: "Μου έδωσαν τόσα. Αν δώσεις άμεσα τοις μετρητοίς τα ίδια ή περισσότερα, είναι δική σου η μοτοσυκλέτα, επειδή τη ζήτησες πρώτος."

    Φυσικά δεν περιμένω ηθική συμπεριφορά από όλους γύρω μου και δεν πέφτω από τα σύννεφα με το γεγονός, όπως δε θα έπεφτα αν άκουγα για μία κλοπή. Εδώ άλλοι πουλάνε οχήματα με σοβαρά προβλήματα που τα αποκρύπτουν, που είναι πολύ χειρότερο από αυτό που έτυχε στο παλικάρι στο παρόν νήμα. Δεν παύει όμως να είναι μία άσχημη συμπεριφορά που αξίζει την ...απαξίωσή της. Να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι τι να περιμένουμε.

    Ελπίζω ο kachius να βρει καλύτερη μοτοσυκλέτα σε χαμηλότερη τιμή. Ψυχραιμία και υπομονή.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 09/10/2018 στις 21:14.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει καμία σχέση ο διπλανός της καφετέριας με κάποιον που κλήθηκε να κάνει την δουλειά του και να πληρωθεί γι αυτό.
    Δεν τον κάλεσε ο άνθρωπος σε κοκτέιλ πάρτι και του ξέφυγε εκεί που συζήταγαν για την γκόμενα δίπλα.
    Αλλά φαντάζομαι η ηθική στην εποχή μας ακολουθεί την μοίρα των στρογγυλοφάναρων.
    Ισως εχει μεγαλυτερη απο οσο φανταζεσαι. Γιατι ο μηχανικος στην περιπτωση του φιλου προλαβε και αγορασε πρωτος, ο φιλος μιλησε με τον πωλητη την επομενη μερα.
    Οπως και εγω, την ειδα, την ελεγξα, αλλα καπαρο δεν εδωσα.


    Δεν θα ελεγα ανηθικο τον μηχανικο. Ισως κακο επαγγελματια αφου προτιμησε να βγαλει απο μια πωληση λεφτα αντι να προσπαθησει να κρατησει τον νεο αγοραστη πελατη οπως ειχε και τον παλιο.

  5. #50
    Απορία Α. Στο συνεργείο πήγες να του δείξεις την αγγελία; Και να το κόψει αν είναι καλό από την φωτογραφία;

    Απορία Β. Βρήκες το μηχανάκι των ονείρων σου, και αντί να πας να το βουτήξεις πήγες να το δείξεις σε κάποιον που μάλλον δεν ξέρεις και πολύ καλά;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αν τωρα σου αρεσει πολυ πας απο το συνεργειο μιλας ομορφα και ωραια με τον ιδιοκτητη, του προσφερεις 200€ παραπανω απο την τιμη που ειχε στην αγγελια και αν δεχτει την κανεις δικη σου.
    Αν ηταν τοσο ευκαιρια οσο λες για εσενα, τι ψυχη εχουν 200€?
    Σιγά μην του δώσω και λεφτά και από πάνω για το ευχαριστώ
    Ξέρω από βέσπα!

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Άσχετο, αλλά για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει πως μιλάμε για Yamaha Bulldog. Το πέτυχα;

  8. #53
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Απορία Α. Στο συνεργείο πήγες να του δείξεις την αγγελία; Και να το κόψει αν είναι καλό από την φωτογραφία;
    Στο συνεργείο πηρα τηλέφωνο να ρωτήσω διαθεσιμότητα ώστε να κανονίσουμε ραντεβού.
    Ανέφερα το μοντέλο της μηχανής και υπάρχει μόνο μια σε αγγελία. (χαρακτηριστικά, ο πωλητής ανέφερε ότι του είπε "με ενημέρωσε ένας πελάτης μου ότι το πουλάς" ).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Απορία Β. Βρήκες το μηχανάκι των ονείρων σου, και αντί να πας να το βουτήξεις πήγες να το δείξεις σε κάποιον που μάλλον δεν ξέρεις και πολύ καλά;
    Έκανα ότι έκανα και με τα προηγούμενα 11, πήρα τηλέφωνο σε συνεργείο να κανονίσουμε ραντεβού. (κάτι που δεν έκανα με τον κουβά που έχω τώρα και τον έχω πληρώσει χρυσό).
    Προσωπικά δεν τον ήξερα καθόλου, αλλά είναι πασίγνωστος στην κοινότητα και μάλιστα με διθυραμβικά σχόλια.
    Καλώς ή κακώς δεν είναι γιαπωνεζα και έτσι δεν επικοινώνησα με τους γνωστούς μου μηχανικούς. Είπα να στραφώ σε κάποιον εξειδικευμένο.

    Και η μλκία είναι ότι ο πρώτος που σκέφτηκα ήταν ο sapila racing, καθώς πίστευα ότι σίγουρα θα είχε τη γνώση και το μεράκι να δώσει μια σωστή γνώμη. Τελευταία στιγμή πήρα τον ακατανόμαστο


    Τέλος να πω ότι καλή η ψυχοθεραπεία, κάνει δουλειά
    Αν και μετά λύπης διαπιστώνω μια κρίση ηθικής, που δυστυχώς είναι γενικότερο φαινόμενο.

    Αν έχεις μια καλή ιδέα για μια ιστοσελίδα δηλαδή, πας σε μια εταιρεία ή έναν προγραμματιστή να στην υλοποίησει, αλλά τελικά στην κλέψει και την κάνει για πάρτη του, αυτός είναι ηθικός και εσύ βλακας που δεν έκατσες να μάθεις προγραμματισμο;

    Αν πάρεις μια τεχνική εταιρεία να σου χτίσει ενα ξενοδοχείο στην τάδε περιοχή που διαπιστωσες αναγκη και αυτοί το χτισουν για πάρτη τους, πάλι αυτοί είναι ηθικοι & μάγκες και εσυ ο βλακας που δεν έπιασε τα τούβλα και τη λάσπη.

    Αλλά αμα δεν είσαι και τελείως γυφτος και καρμοίρης, μπορείς να πας να τους δώσεις κάτι τις παραπάνω να σου δώσουν την ιδεα σου πίσω, αλλά μόνο αν είσαι ευγενικός και κύριος ε!
    Τελευταία τροποποίηση από kachius; 09/10/2018 στις 21:38.
    Ξέρω από βέσπα!

  9. #54
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Άσχετο, αλλά για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει πως μιλάμε για Yamaha Bulldog. Το πέτυχα;
    Όχι.
    Τα κοιτάξα και αυτά, αλλά δεν κάνανε κλικ.
    Ίσως άμα σκάσει κάνα παλιότερο μοντέλο σε κατάλληλο χρώμα, ευθυγραμιστουν και 5-6 πλανήτες ή αναδρομίσει κανένας
    Ξέρω από βέσπα!

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    φιλε.
    για τον πωλητή:
    εγω πχ πουλάω κατι με παίρνουν τηλ 300 που πινουν καφε , ξύνουν τα παπαρια τους και ειπαν να ρωτήσουν και μεσα σε αυτους ειναι και 10 που πραγματικά ενδιαφέρονται. χεστικα ποιος θα το παρει. ο "τυχερος" ειναι αυτος που θα ερθει πρωτος με το χρημα στο χερι και αν σκασουν 2 μαζι αυτος που θα δωσει τα περισσότερα γιατι το θελει ΠΟΛΥ και "ειναι η μηχανή των ονείρων του" κτλπ κτλπ.

    για τον αγοραστή:
    ειδα το μηχανάκι που γουστάρω τρελα και καποιος αλλος το ειδε και αυτος σιγουρα και πρεπει να τρεξω να το κλεισω, με πρόλαβε στα λόγια? το θέλω τοσο πολυ ώστε αν το χασω θα γκρινιάζω στα φόρουμ??? δινω κατι παραπάνω και σιγουρα το παίρνω.

    τωρα οσο για το συνεργείο ναι αν το εκανε ο ιδιος άνθρωπος που μίλησες μαζι του στο τηλ. ναι ξηγηθηκε σκουλικιαρικα και δεν ειναι κακος επαγγελματιας ουτε κακος μηχανικός. αλλα πόσο τις % εισαι σίγουρος οτι δεν ηταν κανας υπάλληλος ή μίλησες με υπάλληλο και το αγόρασε το αφεντικό? που μπορεί και αυτος να την ζαχάρωνε και σκέφτηκε οτι αμα δεν την παρει τωρα θα την χασει???

  11. #56
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις μια καλή ιδέα για μια ιστοσελίδα δηλαδή, πας σε μια εταιρεία ή έναν προγραμματιστή να στην υλοποίησει, αλλά τελικά στην κλέψει και την κάνει για πάρτη του, αυτός είναι ηθικός και εσύ βλακας που δεν έκατσες να μάθεις προγραμματισμο;
    Εκεί βάζεις ρήτρες πριν πεις την ιδέα σου, διότι η κλοπή ακατοχύρωτης πνευματικής ιδιοκτησίας είναι εύκολη υπόθεση. Εδώ εταιρείες λογισμικού έχουν σοβαρές απώλειες από τους υπαλλήλους τους που έχουν υπογράψει έγγραφα εχεμύθειας. Ανήθικοι είναι σαφώς οι άλλοι, αλλά σε τέτοια θέματα εμπορικών ιδεών πρέπει να είσαι πολύ υποψιασμένος.

    Αυτό βέβαια δεν αλλάζει την άποψή μου ότι το συνεργείο δε φέρθηκε σωστά. Διαφορετικές περιπτώσεις. Τα συνεργεία κάνουν δωρεάν τέτοιους ελέγχους με στόχο να αποκτήσουν νέους πελάτες και να βελτιώσουν τη φήμη τους. Το συγκεκριμένο σίγουρα έχασε μερικούς πελάτες από όσα θα ακουστούν από εσένα στον κύκλο σου. Παρεμπιπτόντως, σε συγχαίρω που δε δημοσιοποίησες όνομα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Κατά τη γνώμη μου είναι καθαρά πο@στια του μηχανικού.
    Πολλοί λέτε ότι κακως ρώτησε ο φίλος πιο πριν τον μηχανικό αν μπορεί να το δει, του έδωσε πληροφορίες για το τι μοντέλο είναι κτλ. Δηλ είναι καλύτερο να πάει σε έναν που θα πνίγεται στη δουλειά και θα σε κοιτάει με μισό μάτι που θα πας να τον καθυστερήσεις κι άλλο κι ενδεχομένως να ντρεπεται να σου ζητήσει και το ανάλογο χαρτζιλίκι; Κι αν το μοντέλο είναι πολύ ιδιαίτερο κι ήθελε πιο εμπεριστατωμένη άποψη ο αγοραστής, κι ήθελε να ρωτήσει πρώτα απολα εάν ο μηχανικός έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κι έχει ειδίκευση;
    Προφανώς το μοντέλο ήταν σπάνιο και σαν μοναδική αγγελία ήταν εύκολο να εντοπιστει. Γι'αυτό δεν μπορούσε να κάνει κάτι ο αγοραστής.
    Ο μηχανικός όχι απλά δε σεβάστηκε τον προσωπικό χρόνο που σπατάλησε ο άλλος στο ψάξιμο(σερφαρισμα πλέον) και στην τελική τη χαρά της ανακάλυψης αλλά πιστεύω ότι έχασε κι εναν υποψήφιο πελάτη.

  13. #58
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εκεί βάζεις ρήτρες πριν πεις την ιδέα σου, διότι η κλοπή ακατοχύρωτης πνευματικής ιδιοκτησίας είναι εύκολη υπόθεση. Εδώ εταιρείες λογισμικού έχουν σοβαρές απώλειες από τους υπαλλήλους τους που έχουν υπογράψει έγγραφα εχεμύθειας. Ανήθικοι είναι σαφώς οι άλλοι, αλλά σε τέτοια θέματα εμπορικών ιδεών πρέπει να είσαι πολύ υποψιασμένος.

    Αυτό βέβαια δεν αλλάζει την άποψή μου ότι το συνεργείο δε φέρθηκε σωστά. Διαφορετικές περιπτώσεις. Τα συνεργεία κάνουν δωρεάν τέτοιους ελέγχους με στόχο να αποκτήσουν νέους πελάτες και να βελτιώσουν τη φήμη τους. Το συγκεκριμένο σίγουρα έχασε μερικούς πελάτες από όσα θα ακουστούν από εσένα στον κύκλο σου. Παρεμπιπτόντως, σε συγχαίρω που δε δημοσιοποίησες όνομα.
    Επίτηδες άφησα το νομικό κομμάτι απέξω
    Ας πούμε ότι δεν έβαλες ρήτρα κτλ δεν υπάρχει καμμία νομική βάση κτλ.
    Είναι μάγκας που σε δαγκωσε ή καριολάκος;
    Μεγάλη ηθική κρίση λέμε, οι μισοί παραπάνω το θεωρούν μαγκιά του.
    Ξέρω από βέσπα!

  14. #59
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος

    τωρα οσο για το συνεργείο ναι αν το εκανε ο ιδιος άνθρωπος που μίλησες μαζι του στο τηλ. ναι ξηγηθηκε σκουλικιαρικα και δεν ειναι κακος επαγγελματιας ουτε κακος μηχανικός. αλλα πόσο τις % εισαι σίγουρος οτι δεν ηταν κανας υπάλληλος ή μίλησες με υπάλληλο και το αγόρασε το αφεντικό? που μπορεί και αυτος να την ζαχάρωνε και σκέφτηκε οτι αμα δεν την παρει τωρα θα την χασει???
    Με το αφεντικό μίλησα, το αφεντικό την έκανε. Επιβεβαιωμένο.
    Ξέρω από βέσπα!

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Ο μηχανικός είναι κουφάλα για μένα.. Τώρα για αγορά με βόλτα πλέον το νου σας! Ίσως να το έχω ξαναγράψει..
    Είχαν κλέψει το αμάξι του πατέρα μου και ο κλέφτης πήγε σε ραντεβού για αγγελία ακριβής ιταλικής μότο, την πήρε για βόλτα και του άφησε το κλεμμένο αμάξι! Λες να ξαναγύρισε;

Σελίδα 4 από 18 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2014, 21:10
  2. Στο ΜΟΤΟ που κυκλοφορεί
    από Nik0s στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2008, 18:10
  3. προσωπικές μοτο-στιγμές απο τη χρονιά που έφυγε
    από road spirit στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 15:23
  4. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2007, 14:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF