Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 116

Θέμα: Γιατί ρε μάστορα..??

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273

    Γιατί ρε μάστορα..??

    Το παπί πατινάρει εδω και καιρο αλλα ακόμα δεν εχω πάρει απόφαση να το σκαλίσω...και τα τελευταία χρονια τα σκαλιζω μόνος μου τα μηχανάκια, μιας και είχα αρχίσει να μαζεύω εργαλεια και manuals αλλα και επειδη υπάρχει υπόγειο...

    Ελειπε από τη συλλογή μου ενα ΄΄καρυδακι΄΄ για να ξεσφιξω μια ''βίδα'' στο συμπλεκτη. Τελευταια φορα που εκανα αυτη τη δουλια, επεσε σφυρι και καλέμι...

    Λεω μεσα μου, πηγαινε το μωρε καημένε το χρεπακι στο συνεργειο να τελειωνεις, έχεις και μεσες και γονατα που σε ταλαιπωρουν...ολα μόνος σου θες να τα κανεις, ποιος είσαι κιόλας...

    Και ετσι εγινε. Ο μαστορας προτεινει και ενα γενικο σερβις με βαλβιδες κτλ και του λεω, αντε κανε και τις βαλβιδες(ψιλοχτυπούσαν η αλήθεια).

    Παω να παρω μηχανακι. Ο μαστορας λεει οκ όλα, και οι βαλβιδες σου ήταν χαλια και στις μαζεψα-Θα ΄΄στρωσει΄΄και ο συμπλεκτης με τον καιρο κτλ,αλλα το μηχανακι δεν εχει πολλα κουραγια και θελει πιστονι, τριψιμο βαλβιδες και ενα μεγαλυτερο καρμπυρατερ... ωραια λεω, φευγω.

    Το μηχανακι δεν πατιναρει πλεον,οι βαλβιδες δεν ακουγονται, όμως ανοιγω το γκαζι από τη μεση και πανω και το μηχανακι κρεμαει, δεν παει μια, λες και δεν εχει συμπιεση---πατιναρισμενο πηγαινε καλυτερα... Λεω υπομονή μπας και στρωσει ο συμπλεκτης αν και ξερω μεσα μου οτι κατι δεν παει καλα εδω...

    Εχουν περασει 15 μερες και το μηχανακι ακόμα σερνεται...βρισκω διαθεση και αποφασιζω να δρασω. Τσεκαρω πρωτα βαλβιδες να δω τι γινεται...

    εχω φιλλερ με νουμερα από 0.03--0.07 mm μπροστα μου.

    Βαλβιδα εξαγωγής: με παρα πολυ ζορι όμως μπαινει το 0.03, κατι το οποιο σημαινει ---για οσους εχουν ασχοληθει και ας με διορθωσει καποιος-- πως το διακενο ειναι μικροτερο από 0.03, δεν ξερω πόσο...δεν ειχα να μετρησω..
    Βαλβιδα εισαγωγής: το 0.03 ουτε κατα διανοια δε χωραει, με το χερι πιανω και κουναω να δω αλλα που...εδω πρεπει το διακενο να ειναι σχεδον μηδενικο...

    ρυθμιζω τις βαλβιδες στο 0.05+ και ειμαι ετοιμος για βολτα. Και ναι, εχω πάλι το χρεπακι που ειχα τα τελευταια χρονια, ζωηρό και στα κεφια του, τι αλλαγη και αυτή..!!!

  2. #2
    Εισαγωγής...0,05mm
    Εξαγωγής...0,07mm

    και είσαι άρχοντας, ακόμη και με λίγες γνώσεις μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας τα μηχανάκια μας.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Ειδες...στο εφτιαξε να σερνεται
    για να πας μετα αγανακτισμενος να κανεις γενικη το μοτερ κλπ
    και να βγει κανα μπικικινι.....διοτι με τα απλα σερβισακι τι να βγει...


  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Ναι τι να πω...

    λεω να μην ειμαι καχυποπτος αλλα γινονται κατι τετοια και μετα σκανδαλιζομαι με τα συνεργεια...

    πολλα μπορω να πω, οτι εγινε ανθρωπινο λαθος κτλ... σιγουρα δεν ειναι ο κανόνας αυτο που εγινε.

    πηγα πρωτη φορα εκει, δεν ξαναπάω...

  5. #5
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Όταν μέτρησες τις βαλβίδες (πριν τις ρυθμίσεις) έπρεπε να το πας πίσω στο φανταστικό μάστορα να σου πει αυτός τι νομίζει τι φταίει.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Όταν μέτρησες τις βαλβίδες (πριν τις ρυθμίσεις) έπρεπε να το πας πίσω στο φανταστικό μάστορα να σου πει αυτός τι νομίζει τι φταίει.
    που να ηξερε οτι θαχε αποτελεσμα η ρυθμιση του!!

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    που να ηξερε οτι θαχε αποτελεσμα η ρυθμιση του!!
    έπρεπε να πας και να απαιτήσεις τα χρήματα σου πίσω , πολύ απλά και όμορφα ...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Nαι παιδιά, μπορω να παω πισω και να του πω οτι δεν εκανε καλα τη δουλεια του, οτι μάλλον με κοροιδεψε αλλά δεν μπορω να αποδείξω τπτ... πολυ λιγοι επαγγελματιες θα παραδεχτουν κατι τετοιο σε πελατη... κανεις δε θελει να ''λαβώσει'' την αξιοπιστία του.

    Προσεχεις που πας και παλι δεν εισαι σιγουρος...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Ειχα εναν μαστορα καποτε, που ρυθμιζε βαλβιδες με 0.5mm και εννοειτε σε ολα τα παπια τοτε,απο απλο honda μεχρι crypton 105,max 100 κλπ.Του το λεω οτι τουλαχιστον τα honda μολις τα ρυθμιζε βαραγαν και οι δικαιολογιες πολλες,τα λαδια,ο μα@@@κας που το εχει,δεν ειναι βαλβιδες ειναι η καδενα κλπ.Βλεπω το φιλερ 0.5 και του λεω οτι ειναι 0.05 γελωντας,το διορθωσε παντος στα 0,05 στα παντα ολα

  10. #10
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    καμιά φορά δε βγάζεις άκρη
    όταν μου είχε σπάσει η μία (από τις πέντε αν θυμάμαι καλά) βάσεις του κινητήρα στο cityfly και τους έλεγα νοιώθω ένα τρέμουλο ο ένας μάστορας μου είπε δεν έχει τίποτα ο άλλος μου είπε "είναι ψυχολογικό" κι ο τρίτος το κάνει μια βόλτα γυρνάει κατεβαίνει, είμαι μπροστά του όταν γυρνάει, δεν λέει τίποτα σκύβει κοιτάζει και μου λέει έχει σπάσει η μία βάση του κινητήρα οι δύο πρώτοι εξουσιοδοτημένοι ο τρίτος όχι.
    όλα αυτά μέσα στην ίδια μέρα.

  11. #11
    Ενα threadaki με ατυχείς στιγμές Ελληνων μαστόρων είναι must
    Run, rabbit run


  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    Ναι τι να πω...

    λεω να μην ειμαι καχυποπτος αλλα γινονται κατι τετοια και μετα σκανδαλιζομαι με τα συνεργεια...

    πολλα μπορω να πω, οτι εγινε ανθρωπινο λαθος κτλ... σιγουρα δεν ειναι ο κανόνας αυτο που εγινε.

    πηγα πρωτη φορα εκει, δεν ξαναπάω...
    Εγώ θα ξαναπερνούσα μία από εκεί, όχι για να του ζητήσω λεφτά πίσω αλλά για να του πώ ότι ρύθμισε λάθος τις βαλβίδες και ότι τις πήγα σε άλλο μάστορα που μου τις ρύθμισε σωστά.

    Θα φρόντιζα δε να είναι και 5-6 πελάτες εκεί μπροστά.

    Βόλτα δεν το πήγε να δει τί έφτιαξε;
    I will take the mountains!

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ktmakis Προβολή μηνύματος
    Ενα threadaki με ατυχείς στιγμές Ελληνων μαστόρων είναι must
    Να πω? να πω?
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panoskl Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα ξαναπερνούσα μία από εκεί, όχι για να του ζητήσω λεφτά πίσω αλλά για να του πώ ότι ρύθμισε λάθος τις βαλβίδες και ότι τις πήγα σε άλλο μάστορα που μου τις ρύθμισε σωστά.

    Θα φρόντιζα δε να είναι και 5-6 πελάτες εκεί μπροστά.

    Βόλτα δεν το πήγε να δει τί έφτιαξε;
    Συμφωνω, απλα θα του μίλαγα κατ' ιδίαν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Να πω? να πω?
    να πεις...

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί ρε αδέρφια;
    από McGyver στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 10:32
  2. ΟΧι Ρε Μαστορα
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 22:41
  3. Γιατί ρε γ@μ$&$&&&.....1;;;;
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2004, 20:56
  4. Γιατι ρε γαμωτο......
    από gcrook στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2004, 00:19
  5. Γιατί ρε παιδιά???
    από Wizard13 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 15:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF