Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Ζάντες με ακτίνες

  1. #16
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    ωραιο θα ειναι και ευκολο στο ταιριαγμα
    μια συμβουλη ως παθων,το πισω κεντρο να ειναι με σινεμπλοκ
    always bet on black

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 17inchwheeler Προβολή μηνύματος
    ωραιο θα ειναι και ευκολο στο ταιριαγμα
    μια συμβουλη ως παθων,το πισω κεντρο να ειναι με σινεμπλοκ
    Ναι λογικό. Εσύ τι λές απο εμπειρία καλύτερα πρώτα ταίριασμα το κέντρο (απο domi, transalp 400 π.χ.) και μετά πλέξιμο η ζάντα ;

  3. #18
    Αν το γουστάρεις έτσι, προχώρα το. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να βρεις κέντρα που θα ταιριάζουν, και δεν εννοώ αποστάτες κλπ που είναι το απλό.
    Τα κέντρο που θα βρεις, θα πρέπει να ταιριάζουν απόλυτα με τα δισκόφρενο σου, διαφορετικά θα πας σε αντάπτορες στη μπότα για την δαγκάνα και τρέχα γύρευε.

    Στα + της ακτίνας είναι και το μη αναρτώμενο βάρος ιδίως αν έχεις τίποτα ασήκωτες χυτές ζάντες. Προσωπικά, δεν έχω δει κάτι αρνητικό με τις ακτίνες που έβαλα εκτός της σαμπρέλας. Ευτυχώς δεν έχω μείνει από σκασμένο λάστιχο μέχρι τώρα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #19
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jsman Προβολή μηνύματος
    Ναι λογικό. Εσύ τι λές απο εμπειρία καλύτερα πρώτα ταίριασμα το κέντρο (απο domi, transalp 400 π.χ.) και μετά πλέξιμο η ζάντα ;
    φυσικα αλλα αν κανεις τις απαραιτητες μετρησεις,θα βρεις το κεντρο που θα χρειαζεται τη λιγοτερη δουλεια(συνολικο παχος κεντρου,παχος αξονα,διαμετρος δισκοφρενου και απαραιτητα να εχει γραναζια στα δοντια που χρειαζεσαι)

    αντιστοιχα και στο μπροστινο εχει ψαξιμο για να μη πεταξεις τα λεφτα σου σε ακαταλληλα ανταλλακτικα
    always bet on black

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αν το γουστάρεις έτσι, προχώρα το. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να βρεις κέντρα που θα ταιριάζουν, και δεν εννοώ αποστάτες κλπ που είναι το απλό.
    Τα κέντρο που θα βρεις, θα πρέπει να ταιριάζουν απόλυτα με τα δισκόφρενο σου, διαφορετικά θα πας σε αντάπτορες στη μπότα για την δαγκάνα και τρέχα γύρευε.

    Στα + της ακτίνας είναι και το μη αναρτώμενο βάρος ιδίως αν έχεις τίποτα ασήκωτες χυτές ζάντες. Προσωπικά, δεν έχω δει κάτι αρνητικό με τις ακτίνες που έβαλα εκτός της σαμπρέλας. Ευτυχώς δεν έχω μείνει από σκασμένο λάστιχο μέχρι τώρα.
    Το fmx φοράει 296mm δισκόπλακα όπως και το δικό μου (μόνο που το δικό μου έχει δισκόπλακα με offset) αλλα έχει 17mm άξoνα σε αντίθεση με τον δικό μου 15mm και έχω το εξής δίλημμα.
    Να ταιριάξω τον άξονα μου στο κέντρο αυτό (ρουλεμαν και εσωτερικό αποστάτη στην σωστή διάμετρο) ή να βρώ κέντρο με 15mm άξονα και να ψάξω για σωστή δισκόπλακα ?

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jsman Προβολή μηνύματος
    Το fmx φοράει 296mm δισκόπλακα όπως και το δικό μου (μόνο που το δικό μου έχει δισκόπλακα με offset) αλλα έχει 17mm άξoνα σε αντίθεση με τον δικό μου 15mm και έχω το εξής δίλημμα.
    Να ταιριάξω τον άξονα μου στο κέντρο αυτό (ρουλεμαν και εσωτερικό αποστάτη στην σωστή διάμετρο) ή να βρώ κέντρο με 15mm άξονα και να ψάξω για σωστή δισκόπλακα ?
    Δες τι διαστάσεις έχει το κέντρο πρώτα. Αν είναι πολύ πιο φαρδύ πως θα το βάλεις; Αντίστοιχα και πίσω που θα είναι φαντάζομαι από το ίδιο μηχανάκι. Αν είναι φαρδύ το κέντρο, θα σου βγάζει παράκεντρα την γραναζιέρα.
    Θέλει αρκετή μελέτη ΠΡΙΝ κάνεις τις αγορές. Προσωπικά, ήταν το κομμάτι που με δυσκόλεψε περισσότερο απ΄οτιδήποτε άλλο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #22
    fupid stother mucker Το avatar του/της 17inchwheeler
    Εγγραφή
    26/08/2005
    Μηνύματα
    108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jsman Προβολή μηνύματος
    Το fmx φοράει 296mm δισκόπλακα όπως και το δικό μου (μόνο που το δικό μου έχει δισκόπλακα με offset) αλλα έχει 17mm άξoνα σε αντίθεση με τον δικό μου 15mm και έχω το εξής δίλημμα.
    Να ταιριάξω τον άξονα μου στο κέντρο αυτό (ρουλεμαν και εσωτερικό αποστάτη στην σωστή διάμετρο) ή να βρώ κέντρο με 15mm άξονα και να ψάξω για σωστή δισκόπλακα ?
    στο 296 του honda μπορεις να παιξεις με δισκο απο yamaha (298) οπως εκανα στη δικια μου περιπτωση
    εγω θα αλλαζα τα ρουλεμαν και τον αποστατη γιατι ειναι καλη αφορμη για να βαλεις νεα ρουλεμαν σε ενα παλιο-μεταχειρω κεντρο και στα + ειναι πως χρησιμοποιεις το μαμα αξονα



    Δες τι διαστάσεις έχει το κέντρο πρώτα. Αν είναι πολύ πιο φαρδύ πως θα το βάλεις; Αντίστοιχα και πίσω που θα είναι φαντάζομαι από το ίδιο μηχανάκι. Αν είναι φαρδύ το κέντρο, θα σου βγάζει παράκεντρα την γραναζιέρα.
    Θέλει αρκετή μελέτη ΠΡΙΝ κάνεις τις αγορές. Προσωπικά, ήταν το κομμάτι που με δυσκόλεψε περισσότερο απ΄οτιδήποτε άλλο
    ειναι το δευτερο πιο διασκεδαστικο πραγμα στα προτζεκτ
    always bet on black

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ισιωμα στραβης ζαντας με ακτινες
    από bros400pgm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2015, 22:29
  2. ζάντες με ακτίνεσ σε v-strom 1000
    από m/m990 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2011, 13:55
  3. Αλλάζουν οι ζάντες απο χυτές σε ακτίνες???
    από gian_nykt στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF