Σελίδα 14 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 611

Θέμα: NAKED για 1.91 ύψος

  1. #196
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Το λευκό που λές νομίζω δεν είναι το 2018 (φοράει τη παλιά σέλα το λινκ σου)
    Αυτό πρέπει να είναι που δε μου πολυ-αρέσει

    https://2yrh403fk8vd1hz9ro2n46dd-wpe...orcycle-14.jpg
    Πολύ όμορφα τα φετινά χρώματα. Γενικά δεν είμαι των έντονων αποχρώσεων και των αντιθέσεων, αλλά φέτος οφείλω να ομολογήσω ότι τα κατάφεραν πολύ καλά. Δεν ξέρεις όμως, ίσως και το μάτι μου άρχισε να τα συνηθίζει. Νομίζω ότι το συνδυασμό λευκού-κόκκινου, άρχισα να τον καλοβλέπω από τη Ducati Monster 797, η οποία σε εμφάνιση υπερέχει. Αυτό που έδειξες είναι πιο ωραίο από την υλοποίηση με τις κόκκινες ζάντες.

    Εκείνο που ακόμα δεν έχω συνηθίσει και δεν ξέρω πότε θα το συνηθίσω είναι το γκρι του MT-10, που μετά μπήκε και σε άλλα Yamaha, μέχρι και στα scooter. Νομίζεις ότι έχουν περάσει ένα αστάρι τις επιφάνειες, για να μπει το χρώμα μετά. Το αφήνω εδώ να μείνει γραμμένο, για να δω τι θα λέω μετά από μερικά χρόνια, αν το έχω συνηθίσει.

    Επίσης δε μου αρέσει το γυαλιστερό μαύρο, ενώ το μαύρο/γκρι ματ θεωρώ ότι είναι το καλύτερο χρώμα. Όλα μαύρα, ούτε καν εκείνο με τις μωβ ζάντες.

    Τα χρώματα που δεν του ταιριάζουν, κατά τη δική μου αισθητική πάντα, είναι το κόκκινο και κυρίως το κίτρινο. Δεν εννοώ το fluo. Το fluo στην αρχή μου φαινόταν πολύ φανταχτερό, που συνήθως προτιμούν άτομα 20 ετών, αλλά πλέον μου φαίνεται καλούτσικο. Τα όχι κολακευτικά κόκκινο και κίτρινο, είχαν βγει το 2014, μαζί με απλό λευκό, το οποίο του πήγαινε πολύ και βέβαια με το γκρι/μαύρο ματ, που όπως είπα είναι ό,τι καλύτερο στα δικά μου μάτια. To moto cage, αν και έχει ωραία χρώματα, θεωρώ ότι χαλάει τις γραμμές του MT-07.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 20/10/2018 στις 15:57.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφα τα φετινά χρώματα. Γενικά δεν είμαι των έντονων αποχρώσεων και των αντιθέσεων, αλλά φέτος οφείλω να ομολογήσω ότι τα κατάφεραν πολύ καλά. Δεν ξέρεις όμως, ίσως και το μάτι μου άρχισε να τα συνηθίζει. Νομίζω ότι το συνδυασμό λευκού-κόκκινου, άρχισα να τον καλοβλέπω από τη Ducati Monster 797, η οποία σε εμφάνιση υπερέχει. Αυτό που έδειξες είναι πιο ωραίο από την υλοποίηση με τις κόκκινες ζάντες.

    Εκείνο που ακόμα δεν έχω συνηθίσει και δεν ξέρω πότε θα το συνηθίσω είναι το γκρι του MT-10, που μετά μπήκε και σε άλλα Yamaha, μέχρι και στα scooter. Νομίζεις ότι έχουν περάσει ένα αστάρι τις επιφάνειες, για να μπει το χρώμα μετά. Το αφήνω εδώ να μείνει γραμμένο, για να δω τι θα λέω μετά από μερικά χρόνια, αν το έχω συνηθίσει.

    Επίσης δε μου αρέσει το γυαλιστερό μαύρο, ενώ το μαύρο/γκρι ματ θεωρώ ότι είναι το καλύτερο χρώμα. Όλα μαύρα, ούτε καν εκείνο με τις μωβ ζάντες.

    Τα χρώματα που δεν του ταιριάζουν, κατά τη δική μου αισθητική πάντα, είναι το κόκκινο και κυρίως το κίτρινο. Δεν εννοώ το fluo. Το fluo στην αρχή μου φαινόταν πολύ φανταχτερό, που συνήθως προτιμούν άτομα 20 ετών, αλλά πλέον μου φαίνεται καλούτσικο. Τα όχι κολακευτικά κόκκινο και κίτρινο, είχαν βγει το 2014, μαζί με απλό λευκό, το οποίο του πήγαινε πολύ και βέβαια με το γκρι/μαύρο ματ, που όπως είπα είναι ό,τι καλύτερο στα δικά μου μάτια. To moto cage, αν και έχει ωραία χρώματα, θεωρώ ότι χαλάει τις γραμμές του MT-07.
    Ζαλίστηκα

  3. #198
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Μου αρέσει πολύ το MT-07, οπότε έχω εντρυφήσει στα διαθέσιμα χρώματα, τα 4 χρόνια που κυκλοφορεί.

    Και πού να αρχίσω να λέω για το MT-09...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #199
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!

    Δεν υποχρεώνω κανέναν να με διαβάσει οπότε παρακαλώ γλυτώστε λίγο χρόνο απο τη ζωή σας αν δεν έχετε όρεξη να συμπεριφερθείτε ώριμα!

    Νοίκιασα χτες ένα mt-07 tracer με 3700χλμ στο κοντέρ για να κάνω τη δοκιμή στην κατηγορία που μου προτείνατε και να δώ και τον κινητήρα του mt-07.
    Μαζί με φίλο κάναμε περίπου 300χλμ απο τα οποία οδηγούσα εγώ στα 200χλμ. Ηράκλειο - Ρέθυμνο και έξτρα βόλτες.

    Εντυπώσεις:

    1) ΠΟΝΟΣ στον κ0λ0!!!!!!! Απίστευτο πιάσιμο που ελπίζω να οφείλεται στο ότι δεν έχω συνηθίσει την πίεση στα συγκεκριμένα σημεία. Αν και κάνω και ποδήλατο με κλασσική καλή σέλα με σχεδόν μηδενικό αφρώδες υλικό δεν περίμενα τέτοιο πιάσιμο για μηχανή που προορίζεται για άνετα χιλιόμετρα.
    Έκατσα μπροστά ακουμπώντας στο τανκ, έκατσα πιο πίσω και έκατσα και στη θέση του συνοδηγού.

    Στο παπάκι ποτέ δεν είχα νιώσει έτσι! Δε μιλάω για το σκούτερ!

    2) Τα πόδια ήταν άνετα όπως είναι λογικό. Θα ήθελα το τιμόνι λίγο πιο μπροστά γιατί ένιωσα να πιάνομαι και στον ώμο και στη πλάτη. Δεν έσκυβα σχεδόν καθόλου. Στο σκούτερ σκύβω περισσότερο!

    3) Επιδόσεις υπερ-αρκετές και επικίνδυνο είναι μόνο στη 1η, 2α που αν το ανοίξεις απότομα είτε θα ψάχνεις την πίσω ρόδα είτε θα σηκωθεί απο μπροστά. Πέταξα λίγο κ0λ0 για δοκιμή πάντως και μονός και διπλός χωρίς τίποτα ακραίο.

    4) Στο δρόμο είναι βράχος και με δεύτερο άτομο και κάνεις ταξίδι με 100-120 χωρίς να σε ζαλίζει ο αέρας φορώντας βέβαια τη "τζαμαρία" της yamaha ρυθμισμένη τέρμα ψηλά.


    Σε σύγκριση με το σκούτερ τώρα!
    (Εξαιρώ τη σέλα που μπορεί να θέλει κ0λ0-εκπαίδευση).
    Μέσα στη πόλη είναι μαρτύριο (δε δυσκολεύτηκα πολύ αλλά συγκρίνω με το αυτόματο). Μέχρι τα 100 οι διαφορές στις επιδόσεις είναι μεν μεγάλες αλλά όχι ότι τα 27 άλογα του σκούτερ δε φτάνουν για μία ασφαλή προσπέραση. Πόσο μάλλον αν οδηγείς κανονικά (3000-4000 στροφές) και δεν κατεβάσεις που οι διαφορές γίνονται ακόμα μικρότερες.

    Στην Εθνική η κατανάλωση με τα χίλια ζόρια διπλό ήταν 4.3-4.7 το οποίο αν οδηγείς νορμαλ ανεβαίνει πανεύκολα στα 5.0-5.4 που το είδα.
    Απορώ πώς βγαίνουν αυτά τα νούμερα!
    http://www.fuelly.com/motorcycle/yamaha/tracer_700/2017

    (Ρώτησα και το στρώσιμο το έκαναν τουρίστες οπότε ελπίζω να φταίει αυτό)

    Που αν το δει ένας άνθρωπος λογικά, σε σύγκριση με το 10ετίας golf vi με compressor & turbo των 160 αλόγων που βγάζει στην Εθνική 5.5-5.8 με κανονική οδήγηση δεν υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσει κάποιος τη μηχανή σε σύγκριση με το αμάξι! Το ήξερα βέβαια αυτό αλλά άλλο στα χαρτιά και άλλο να το ζείς!

    Οπότε αφού ακύρωσα ΓΙΑ ΜΕΝΑ ολόκληρη την κατηγορία touring πάμε στο ζουμί!

    Η λογική δείχνει να μείνω με το scooter φυσικά. Στα χιλιόμετρα που κάνω τα κάνει όλα πολύ καλύτερα.
    Θα περιμένω να βρεθεί ένα mt-07 να ανέβω και όλα θα παιχτούν στο πώς θα νιώσω εκείνη τη στιγμή.

    Ή να παζαρέψω λίγο αυτό
    https://www.car.gr/10829946-yamaha-mt-07-abs
    και να χάσω τις νέες αναρτήσεις και τη νέα σέλα και τις όποιες άλλες μικρο-βελτιώσεις. Θα μπορούσα να κρατήσω και το scooter. (και να συντηρώ δύο "μεταχειρισμένα" μηχανάκια!)
    Δυστυχώς δεν είναι το καλύτερο μου χρώμα αλλά η ζωή είναι μικρή

    Πιστεύω ότι φταίει το SH που δεν ένιωσα τρομερές διαφορές γιατί δεν είναι καναπεδο-σκούτερ όπου οδηγικά είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο.

    Θα ξαναδιαβάσω και το θέμα απο την αρχή με τη νέα εμπειρία
    (Το περιμένω το flame/troll αλλά δε με αγγίζει τίποτα οπότε λυπηθείτε το χρόνο σας!)


    ΥΓ. ξανασκέφτηκα και το cb500F που θα σώσει λίγο την κατανάλωση!

  5. #200
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    αφου τα θελει ο απαυτος σου.

    ακου με 4500 περνεις αμαξαρα!!!

  6. #201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!
    Τώρα μπορείς να μιλάς πάνω σε κάποια βάση.Η σέλα αλλάζει εύκολα αν τυχόν δε σε ικανοποιεί οπότε δεν είναι σημαντικός λόγος να απορρίψεις κάποια μοτοσυκλέτα.
    Η ζελατίνα του tracer σίγουρα θα σε βολέψει περισσότερο σε υψηλότερες ταχύτητες συγκριτικά με το mt που σκέφτεσαι να οδηγήσεις αλλά εκείνο μπορεί να σε κερδίσει με την ευελιξία, το χαμηλότερο βάρος ή τη θέση οδήγησης.
    Χωρίς να θέλω να επέμβω στον τρόπο που σκέφτεσαι και στα κριτήριά σου, θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι την κατανάλωση με τόση λεπτομέρεια!Δύσκολα μια μοτοσυκλέτα αυτών των κυβικών και της ιπποδύναμης θα κάψει λιγότερο από 4-4,5 λίτρα...πόσο λιγότερο να κάψει;!
    Εντύπωση μου κάνει και η κατανάλωση του Golf που αναφέρεις...με 120-130 και 6η στο κιβώτιο πετυχαίνεις αυτά τα νούμερα;

  7. #202
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Τώρα μπορείς να μιλάς πάνω σε κάποια βάση.Η σέλα αλλάζει εύκολα αν τυχόν δε σε ικανοποιεί οπότε δεν είναι σημαντικός λόγος να απορρίψεις κάποια μοτοσυκλέτα.
    Η ζελατίνα του tracer σίγουρα θα σε βολέψει περισσότερο σε υψηλότερες ταχύτητες συγκριτικά με το mt που σκέφτεσαι να οδηγήσεις αλλά εκείνο μπορεί να σε κερδίσει με την ευελιξία, το χαμηλότερο βάρος ή τη θέση οδήγησης.
    Χωρίς να θέλω να επέμβω στον τρόπο που σκέφτεσαι και στα κριτήριά σου, θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι την κατανάλωση με τόση λεπτομέρεια!Δύσκολα μια μοτοσυκλέτα αυτών των κυβικών και της ιπποδύναμης θα κάψει λιγότερο από 4-4,5 λίτρα...πόσο λιγότερο να κάψει;!
    Εντύπωση μου κάνει και η κατανάλωση του Golf που αναφέρεις...με 120-130 και 6η στο κιβώτιο πετυχαίνεις αυτά τα νούμερα;
    όχι 120-130 εξάλλου δε μπορείς να πάς με τόσο στην Κρήτη πάνω απο 5λεπτο.
    90-100 στον περισσότερο δρόμο

    σκέψου ότι στις 2.000 στροφές με σταθερό γκάζι δουλεύει σαν ατμοσφαιρικό 1400άρι υποθέτω των 100 αλόγων (το τούρμπο δίνει πάνω απο τις 2800 και ο κομπρέσορ δουλεύει με συμπλέκτη μόνο όταν το πιέζεις)

    Μα και το tracer τόσο το πήγαινα 90-100 και δεν είδα πουθενά λιγότερο απο 4.3. Πιστεύω ότι φταίει το ανύπαρκτο στρώσιμο. Δε βγαίνουν αλλιώς τα νούμερα του fuelly.
    Οι ταχύτητες που κινούμε στο 99% είναι 80-100 οπότε δε νομίζω ότι η ζελατίνα είναι απαραίτητη. Δοκίμασα να τη χαμηλώσω τέρμα στο tracer και είδα διαφορά αλλά όχι κάτι τραγικό. Στο SH έχω μία κοντή μέχρι το στήθος περίπου και δεν έχω πρόβλημα. Ούτε στην αρχή όταν το πήρα που δεν είχα καθόλου.

    Το μηχανάκι για μένα είναι κυρίως εργαλείο (67.000 σε 7 χρόνια με 1-2 ταξιδάκια των ~200-300χλμ) που σημαίνει στα πολύ χονδρικά ότι θα δίνω +€150 ευρώ/χρόνο μόνο για τις βενζίνες. Δε το λές πολύ αλλά αν τα προσθέσω όλα μαζί το διασκεδαστικό κομμάτι θα βγεί πολύ ακριβό! Και το λέω επειδή έχω επιλογές (cb500f) με πολύ λιγότερη κατανάλωση με την ίδια διασκέδαση!

    Αυτά ψάχνω και την ομορφιά μαζί.
    ευελιξία, το χαμηλότερο βάρος ή τη θέση οδήγησης
    ΥΓ.
    Δε δίνω καθόλου σημασία στο θέμα σέλας γιατί πιστεύω ότι ήταν ανεκπαίδευτος ο ποπός μου επειδή πιεζόταν σε διαφορετικά σημεία!
    Δε πιστεύω ότι όσοι κάνουν ταξίδια δεν μπορούν να κάτσουν σε καρέκλα μετά!

  8. #203
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    αφου τα θελει ο απαυτος σου.

    ακου με 4500 περνεις αμαξαρα!!!
    δεν είπα παίρνεις
    αν και η αντιπροσωπεία με 80.000 ατρακάριστο μου το αγοράζει λέει 7.000 (ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ!)
    οπότε δεν έχουν μεγάλες διαφορές απο τα ~8.000 των versys/mt-07 tracer

  9. #204
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εφόσον δεν σε βόλεψε το Tracer πολύ χλωμό να σε βολέψει το mt. Οι καταναλώσεις για μένα είναι σωστές(αν όχι ελάχιστα ανεβασμένες λόγω ξεσκισματος). Πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορεί να κάψει πολύ λιγότερο χωρίς να πηγαίνεις με σκοπό να κάψεις λίγο, και χάνει και την φάση της η οδήγηση μετά. Η σέλα όπως είπε κι ο Λεωνίδας αλλάζει εύκολα και φθηνά, δεν θα έπρεπε να είναι dealbreaker.
    Τελευταία τροποποίηση από ΤάκηςΜπ; 29/10/2018 στις 09:00.

  10. #205
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Εντύπωση μου κάνει και η κατανάλωση του Golf που αναφέρεις...με 120-130 και 6η στο κιβώτιο πετυχαίνεις αυτά τα νούμερα;
    Σπρωχνοντας θα εννοει

  11. #206
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Αν έχεις αυτοκίνητο 160 αλόγων και πηγαίνεις με 90 km/h, πούλα και το αμάξι και μείνε με το σκούτερ. Εκτός αν το κάνεις για να παραμένει χαμηλή και η κατανάλωση λαδιού, διότι vag.

    To MT με ίδιες ταχύτητες δεν καίει ούτε 4,5 l/100. Just saying. Καταναλώσεις κάτω από 4 l/100 σε μοτοσικλέτα με έστω βασικές επιδόσεις δεν πρόκειται να δεις.
    Life begins at 45°.

  12. #207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις αυτοκίνητο 160 αλόγων και πηγαίνεις με 90 km/h, πούλα και το αμάξι και μείνε με το σκούτερ. Εκτός αν το κάνεις για να παραμένει χαμηλή και η κατανάλωση λαδιού, διότι vag.

    To MT με ίδιες ταχύτητες δεν καίει ούτε 4,5 l/100. Just saying. Καταναλώσεις κάτω από 4 l/100 σε μοτοσικλέτα με έστω βασικές επιδόσεις δεν πρόκειται να δεις.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2960907
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #208
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Honda.

    Θεώρησα ότι το "με έστω βασικές επιδόσεις" ήταν πιο κατανοητό. Ας το αλλάξουμε σε "με πάνω από 50 άλογα τροχό".
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 29/10/2018 στις 07:09.
    Life begins at 45°.

  14. #209
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Honda.

    Θεώρησα ότι το "με έστω βασικές επιδόσεις" ήταν πιο κατανοητό. Ας το αλλάξουμε σε "με πάνω από 50 άλογα τροχό".
    Αυτό δε μετράει, είναι αυτοκίνητο (μισό)...

  15. #210
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αυτό δε μετράει, είναι αυτοκίνητο (μισό)...
    Ναι κι αυτό δουλεύει. Τέλος πάντων οτιδήποτε κάτω από 4 λ/100 είναι απλά ανέφικτο για μοτοσικλέτα (τα NC εξαιρούνται, το ξεκαθαρίσαμε αυτό ε), εκτός αν την οδηγείς σαν πατίνι. Και τα 5 λ/100 είναι ήδη μια εξαιρετική μέση κατανάλωση για μοτοσικλέτα.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. ελατήρια για μπροστά πιρούνι για fz6 naked
    από fazer - hucker στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 13:02
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 08:50
  3. ύψος αναβάτη για το Ζ....
    από ctpanoramix στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 17:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF