Σελίδα 22 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 611

Θέμα: NAKED για 1.91 ύψος

  1. #316
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Έχω διαβάσει μέχρι το κεφάλαιο 3 και πραγματικά είναι όλα μέχρι στιγμής γνώριμα.

    ...

    Συνεχίζω το διάβασμα
    δύσκολο,αν κρίνω απ'τα γραφόμενά σου στο φόρουμ. πρέπει να είσαι δεκτικός στο ότι ίσως μέχρι τώρα έκανες λάθος σε κάτι για να μπορέσεις να το αλλάξεις. με λίγα λόγια,ο τρελός δεν αντιλαμβάνεται/παραδέχεται ότι είναι τρελός μην είσαι "τρελός"
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #317
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    δύσκολο,αν κρίνω απ'τα γραφόμενά σου στο φόρουμ. πρέπει να είσαι δεκτικός στο ότι ίσως μέχρι τώρα έκανες λάθος σε κάτι για να μπορέσεις να το αλλάξεις. με λίγα λόγια,ο τρελός δεν αντιλαμβάνεται/παραδέχεται ότι είναι τρελός μην είσαι "τρελός"
    Έλα ρε μήν είσαι κακός! Έφτασα στο ανάποδο στρίψιμο!
    Πάντα όταν οδηγώ με ένα χερί με πονάει γιατί είτε τραβάω είτε σπρώχνω.
    Υπάρχει οδηγός που απλά γέρνει?

    Edit:
    Θυμήθηκα με το παπάκι παρέα με άλλον ένα που κατεβήκαμε την παρακάτω διαδρομή χωρίς χέρια μόνο με το πίσω φρένο και στρίψιμο με σώμα/πόδια.
    https://www.google.com/maps/dir/35.2...b1!4m2!4m1!3e0
    Τελευταία τροποποίηση από karateo; 16/11/2018 στις 17:45.

  3. #318
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε μήν είσαι κακός! Έφτασα στο ανάποδο στρίψιμο!
    Πάντα όταν οδηγώ με ένα χερί με πονάει γιατί είτε τραβάω είτε σπρώχνω.
    Υπάρχει οδηγός που απλά γέρνει?

    Edit:
    Θυμήθηκα με το παπάκι παρέα με άλλον ένα που κατεβήκαμε την παρακάτω διαδρομή χωρίς χέρια μόνο με το πίσω φρένο και στρίψιμο με σώμα/πόδια.
    https://www.google.com/maps/dir/35.2...b1!4m2!4m1!3e0
    κακός? όχι δα... απλά επισημαίνω
    τώρα θα ανέβεις εργαλείο με κάποια άλογα,όσο καλύτερα προετοιμασμένος,τόσο πιο πολύ θα το χαρείς
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #319

  5. #320
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Να φύγω σε ευθεία μόνος δύσκολο (θα έχω και abs )
    Οπότε αν φύγω θα είναι σε στροφή και η μηχανή θα βγεί εκτός δρόμου.
    Αφού δε προστατεύουν καθόλου σώμα δε τα βάζω.

    Άντε να έβαζα τα προστατευτικά στα καπάκια του κινητήρα χαμηλά ώστε να βρούν αυτά και μετά τα αντίβαρα του τιμονιού?
    Δε ξέρω, θα πρέπει να δώ το ΜΤ απο κοντά.

  6. #321
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Με γεια το μοτοσακό! Καλοτάξιδο να είναι και να το ευχαριστηθείς χρόνια!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Μα επειδή δε μου αρέσει να παίρνω ρίσκα (ποιος μου λέει ότι δεν κάνει προσπέραση ένας μαλακάς επάνω στην στροφή απο το αντίθετο ρεύμα) κοιτάω να έχω πολύ απόθεμα ταχύτητας για ελιγμούς.
    Σωστά, σε δημόσιο δρόμο πρέπει να οδηγούμε πολύ κάτω από τα δικά μας όρια και σίγουρα από εκείνα της μοτοσυκλέτας. Πρέπει να υπάρχει περιθώριο ελιγμού και μικρού φρεναρίσματος, ακόμα και μέσα στη στροφή. Δεν οδηγούμε ευελπιστώντας ότι μετά τη στροφή θα είναι όλα τέλεια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Δεν οδηγώ στο όριο και σχεδόν πάντα τελειώνω με το φρενάρισμα ΠΡΙΝ μπώ στη στροφή. Το λέω με αφορμή το εξώφυλλο που δείχνει το amazon.
    ...
    ΥΓ. Βασικά δε φρενάρω πριν τη στροφή! Έχω αφήσει το γκάζι τη στιγμή που πρέπει!
    Είπαμε, στο SH άλλαξα μπροστινά τακάκια ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ στα 35.000χλμ και τα πίσω στα 45-50.000χλμ.

    Οδηγώ με τον κανόνα ότι όταν πατάς φρένο κάτι δεν έχεις κάνει σωστά
    (Για τους δικούς μου δρόμους - επαρχία - εθνική)

    Στο VW Golf έχω 85.000 και δεν έχω αλλάξει τακάκια ακόμα
    Μία από τα ίδια κι εγώ, με εξαίρεση τις κατηφόρες. Εκεί δε θέλω να έχω μικρή σχέση στο κιβώτιο και να ανοίγω γκάζι για να αντισταθμίσω το φρενάρισμα του κινητήρα, ούτε να κατεβάζω πολλές ταχύτητες πριν τη στροφή, οπότε φρενάρω απαλά.

    Με την οδήγηση που περιγράφεις σε επαρχιακό δρόμο, μετά το στρώσιμο των 1.600 χιλιομέτρων, θα είσαι κοντά στα 3,5 L/100 km μονοκάβαλος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #322
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Άντε να έβαζα τα προστατευτικά στα καπάκια του κινητήρα χαμηλά ώστε να βρούν αυτά και μετά τα αντίβαρα του τιμονιού?
    Δε ξέρω, θα πρέπει να δώ το ΜΤ απο κοντά.
    Έχω βάλει τα προστατευτικά κινητήρα που δίνει η Yamaha. Αυτά δεν έχουν το πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσουν τα μανιτάρια πλαισίου. Δείχνουν και πολύ όμορφα. Αν πέσεις κάτω, σπάνε αυτά και προστατεύουν κάπως τη μοτοσυκλέτα. Έχω βάλει μανιτάρια και στους άξονες των τροχών. Τα πίσω δείχνουν ωραία, τα μπροστινά όχι τόσο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #323
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μία από τα ίδια κι εγώ, με εξαίρεση τις κατηφόρες. Εκεί δε θέλω να έχω μικρή σχέση στο κιβώτιο και να ανοίγω γκάζι για να αντισταθμίσω το φρενάρισμα του κινητήρα, ούτε να κατεβάζω πολλές ταχύτητες πριν τη στροφή, οπότε φρενάρω απαλά.

    Με την οδήγηση που περιγράφεις σε επαρχιακό δρόμο, μετά το στρώσιμο των 1.600 χιλιομέτρων, θα είσαι κοντά στα 3,5 L/100 km μονοκάβαλος.
    Τα ίδια έκανα στο παπάκι στα κατεβάσματα (τη γκαζιά με το συμπλέκτη να φέρω σωστά τις στροφές) και στα αμάξια που είναι πλέον με ηλεκτρόγκαζο το σταμάτησα γιατί έχουν μεγάλη καθυστέρηση. Μόνο σε ακραία κατεβάσματα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχω βάλει τα προστατευτικά κινητήρα που δίνει η Yamaha. Αυτά δεν έχουν το πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσουν τα μανιτάρια πλαισίου. Δείχνουν και πολύ όμορφα. Αν πέσεις κάτω, σπάνε αυτά και προστατεύουν κάπως τη μοτοσυκλέτα. Έχω βάλει μανιτάρια και στους άξονες των τροχών. Τα πίσω δείχνουν ωραία, τα μπροστινά όχι τόσο.
    Τα ίδια θα κάνω και εγώ λοιπόν! Σε ευχαριστώ και για τις ευχές

  9. #324
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Τα ίδια έκανα στο παπάκι στα κατεβάσματα (τη γκαζιά με το συμπλέκτη να φέρω σωστά τις στροφές) και στα αμάξια που είναι πλέον με ηλεκτρόγκαζο το σταμάτησα γιατί έχουν μεγάλη καθυστέρηση. Μόνο σε ακραία κατεβάσματα.
    Δεν εννοώ αντιστάθμισμα στροφών του κινητήρα με άνοιγμα στο γκάζι κατά το κατέβασμα σχέσης. Εννοώ ότι αποφεύγω να κατεβάζω συνέχεια ταχύτητες για να φρενάρω, διότι μετά έχεις φθορές στο συμπλέκτη και στο σύστημα μετάδοσης, μεγαλύτερες από εκείνες που θα είχες στα σύστημα πέδησης.

    Για παράδειγμα, αν κατεβαίνω μία κατηφόρα μικρής κλίσης και είμαι π.χ. με 6η και 70 km/h, θα κατεβάσω μία, άντε το πολύ δύο ταχύτητες πριν τη στροφή κι αυτές όταν έχουν πέσει οι στροφές κάτω από 2.500, ενώ το υπόλοιπο φρενάρισμα θα γίνει με το σύστημα πέδησης. Άλλος θα μπορούσε να φρενάρει π.χ. αν ήταν εξαρχής με γκάζι και τετάρτη και απλά το έκλεινε, άλλος μόνο με φρένα και άλλος, κατεβάζοντας μέχρι και τρίτη, ώστε να μην πατήσει καθόλου φρένο. Προτιμάω μία μέση λύση που να συνδυάζει τα φρένα με την "πέδηση" του κινητήρα.

    Γενικά θα δεις ότι με τη μοτοσυκλέτα έχεις πολλές δυνατότητες στη ρύθμιση διαχείρισης ισχύος, είτε για την επιτάχυνση, είτε για την επιβράδυνση. Καμία σχέση με το scooter. Αν ξέρεις τι κάνεις, μπορείς να επεκτείνεις κατά πολύ το χρόνο ζωής του κινητήρα, της μετάδοσης, των φρένων, να ελέγξεις καλύτερα την κατανάλωση. Άλλος φυσικά τα γράφει όλα στα παλιά του υποδήματα και ευχαριστιέται να σκίζει το μοτοσακό του, κάτι το οποίο ποτέ δε μου άρεσε να κάνω σε αμάξι ή μοτοσυκλέτα. Καθένας με τις επιλογές του.


    [Στην ποδηλασία μπορείς να ρυθμίσεις την ταχύτητα στις κατηφόρες ακόμα και με τη θέση του σώματός σου. Π.χ. σε μεγάλες κλίσεις, πας ακόμα και με 65 km/h ώρα αν σκύψεις, ενώ αν σηκώσεις το σώμα σου, αυτομάτως πέφτεις κάτω από τα 50 km/h.]
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 16/11/2018 στις 19:52.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #325
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Εγώ προτιμώ μόνο μηχανοφρενο είμαι η αληθεια αλλά όχι με τρελές στροφες. Λίγο πιο επιθετικός από εσένα μάλλον. Φθορά έχεις μόνο στη μετάδοση κατά την αποσυμπλεξη. Τα υπόλοιπα δε νομίζω να παθαίνουν τίποτα

  11. #326
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εγώ προτιμώ μόνο μηχανοφρενο είμαι η αληθεια αλλά όχι με τρελές στροφες. Λίγο πιο επιθετικός από εσένα μάλλον. Φθορά έχεις μόνο στη μετάδοση κατά την αποσυμπλεξη. Τα υπόλοιπα δε νομίζω να παθαίνουν τίποτα
    Έχω έναν γνωστό που το κάνει αυτό συστηματικά σε αμάξια. Έχει διαλύσει τα συγχρονιζέ σε 5η και 2α, σε κάμποσα οχήματα. Νομίζει ότι κάνει οικονομία στα τακάκια ή στη βενζίνη και έχει καταστρέψει κιβώτια ταχυτήτων... Κατά τη γνώμη μου θέλει μέτρο η χρήση της πέδησης του κινητήρα με κατεβάσματα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #327
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Σωστά, στην εποχή των τετραπίστονων σε δίσκους 300 και βάλε χιλιοστών ακόμα και στις μικρές μηχανές πόλης, μπορείς να βασίζεσαι στα φρένα; Κατέβασμαααααα, όπως έκανε ο παπούς με το ascona το '64

    Βρε, σοβαρολογείτε τώρα; Πείτε μου ότι τρολάρετε, σαν τους άλλους που αμφισβητούν το ABS.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #328
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σωστά, στην εποχή των τετραπίστονων σε δίσκους 300 και βάλε χιλιοστών ακόμα και στις μικρές μηχανές πόλης, μπορείς να βασίζεσαι στα φρένα; Κατέβασμαααααα, όπως έκανε ο παπούς με το ascona το '64

    Βρε, σοβαρολογείτε τώρα; Πείτε μου ότι τρολάρετε, σαν τους άλλους που αμφισβητούν το ABS.
    Ποιητική αδεία οκ...

  14. #329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σωστά, στην εποχή των τετραπίστονων σε δίσκους 300 και βάλε χιλιοστών ακόμα και στις μικρές μηχανές πόλης, μπορείς να βασίζεσαι στα φρένα; Κατέβασμαααααα, όπως έκανε ο παπούς με το ascona το '64

    Βρε, σοβαρολογείτε τώρα; Πείτε μου ότι τρολάρετε, σαν τους άλλους που αμφισβητούν το ABS.
    φανατικοί υποστηρικτές του "αβς σώζει" ,φοβούνται να αγγιξουν το φρένο.καταλάβαμε...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #330
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Πάλι νομίζω πήγαμε στο άλλο άκρο.
    Στο αμάξι κατεβαίνετε ελαφρά κατηφόρα που θέλετε να σταματήσετε στο τέλος, βάζετε νεκρά ή κρατάτε <2.000 στροφές?
    Ένα κατέβασμα στις 3.000 στροφές το πολύ δε θα το κάνετε?

    Αντίστοιχα και στη μηχανή απλά δε μπορώ να μιλήσω ακόμα με στροφές.
    https://motorcycletraining.com/team-...pros-and-cons/

    Δε καταλαβαίνω γιατί ξεφύγαμε πάλι!

Παρόμοια θέματα

  1. ελατήρια για μπροστά πιρούνι για fz6 naked
    από fazer - hucker στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 13:02
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 08:50
  3. ύψος αναβάτη για το Ζ....
    από ctpanoramix στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 17:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF