Σελίδα 29 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 19242526272829303132333439 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 435 από 611

Θέμα: NAKED για 1.91 ύψος

  1. #421
    και κάτι χρήσιμο για πιο απαιτητικές καταστάσεις κι όχι "σταματάω στο στοπ":
    από τη στιγμή που θα πατήσεις το φρένο ,τελείωνε με τα κατεβάσματα στο κιβώτιο όσο πιο νωρίς μπορείς (καλά όχι και over-rev) για να έχεις καθαρό μυαλό να κρίνεις την ταχύτητα εισόδου στη στροφή.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #422
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Κάτσε γιατί έχει μερικούς εδώ μέσα με δίπλωμα σε ασπρόμαυρη φωτό
    ΥΓ δύο είναι μάλιστα συνδεδεμένοι τώρα που βλέπω κάτω
    Μπα, ένχρωμη είναι αλλά μου κλέβουν πέντε χρόνια,λήγει το 2025
    Ναι, ιδια χρονολογία γέννησης και έκδοσης διπλώματος !

  3. #423
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Μπα, ένχρωμη είναι αλλά μου κλέβουν πέντε χρόνια,λήγει το 2025
    Ναι, ιδια χρονολογία γέννησης και έκδοσης διπλώματος !
    Για κάτι παππούδια έλεγα ρε , το ένα είναι κοντοχωριανός σου άλλα δεν πήρε είδηση.
    Μη ζητάμε και πολλά σ αυτή την ηλικία ...

  4. #424
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Για κάτι παππούδια έλεγα ρε , το ένα είναι κοντοχωριανός σου άλλα δεν πήρε είδηση.
    Μη ζητάμε και πολλά σ αυτή την ηλικία ...
    Θα έλεγα ότι είσαι αρκετά μεγαλύτερος με τις αρχαιολ.....έεεεεεε....τα κλασικά που σου αρέσουν, αλλά είσαι δύο χρόνια και μια μέρα από μένα.
    Τζοβενος δηλαδή χαχαχαχαχαχα!

    Πώς το έπαθες αυτό; Πόνεσε; χαχαχαχα

  5. #425
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Θα έλεγα ότι είσαι αρκετά μεγαλύτερος με τις αρχαιολ.....έεεεεεε....τα κλασικά που σου αρέσουν, αλλά είσαι δύο χρόνια και μια μέρα από μένα.
    Τζοβενος δηλαδή χαχαχαχαχαχα!

    Πώς το έπαθες αυτό; Πόνεσε; χαχαχαχα
    Μην κοιτάς και το παππούδι με την ασπρόμαυρη φωτό 2 χρονάκια με περνάει.
    Εδώ δε σε πιασα όμως .

  6. #426
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μην κοιτάς και το παππούδι με την ασπρόμαυρη φωτό 2 χρονάκια με περνάει.
    Εδώ δε σε πιασα όμως .
    Για την αγάπη στις κλασικές μοτοσικλέτες λέω.
    Ίσως όχι πολύ πετυχημένα.

  7. #427
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    To μηχανάκι μου από τα 100km/h ακινητοποιείται σε 40m περίπου. Χαλαρά και τελείως αβίαστα να πούμε 50; 55; Να το πάμε +50%; Στα 60μ δηλαδή;
    Γιατί να αρχίσω να κόβω -κλείνοντας το γκάζι- από τα 200;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω ρε φίλε δεν ξέρω, εδώ διαβάζω ότι βλέπουν φανάρι στα 200μ και ξεκινούν τον μηχανισμό επιβράδυνσης.
    ...
    Για να μπω κι εγώ στη γκουβέντα (έχει πέσει δουλειά τελευταία και δε μπαρακολουθώ πολύ το φόρουμ): Αν δω φανάρι κόκκινο μπροστά μου ή ακόμα κι αν δω πράσινο σε απόσταση που ξέρω ότι δεν το προλαβαίνω, αφήνω γκάζι και κατεβάζω ταχύτητες όταν οι στροφές πέσουν στις 2.000 rpm. Μιλάμε τρώω κορνάρισμα και από τα αμάξια, επειδή έχω μάθει πολλά φανάρια πόσο κρατάνε και ξέρω να φθάνω εκεί με λίγη φόρα, αποφεύγοντας την ακινητοποίηση. Κάποιοι από αυτούς, όσοι δεν έχουν εγωισμό, μετά το κορνάρισμα ζητάνε συγγνώμη, διότι βλέπουν ότι έχουν φθάσει στο φανάρι και περιμένουν στο κόκκινο. Οι περισσότεροι παίζουν φώτα και κορνάρουν, κάνω δεξιά και τους αφήνω, φθάνουν στο φανάρι με γκάζι και μετά τέρμα φρένο, για να τους περάσω μετά από λίγα δευτερόλεπτα, χωρίς να τρέχω, επειδή φθάνω στο φανάρι με το που ανοίγει.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    είδες η κριση? απο τις κοντρες για γκάζια πήγαμε στις κοντρες για φρένα. Θα κανονιστει ραντεβου για 100-0 σε λίγο στη "βουτα".
    Και μάλιστα 100-0 με τον πιο αργό ρυθμό και τη μεγαλύτερη δυνατή απόσταση ακινητοποίησης.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όταν είμαι στην Κηφισίας, που δεν είναι πίστα, και ειμαι με 80χαω (δεν επιτρέπει ο ΚΟΚ παραπάνω) και δω φανάρι στα 100μ, απλα αφήνω το γκάζι και φρενάρω όταν πρέπει. Αν με πιασει το φανάρι, τοτε κατεβάζω από ότι σχέση είχα σε νεκρά όταν σταματήσω.
    Σιγά μην κατεβάζω ταχύτητες και χαλάω τους δίσκους.
    Αυτό με ενδιαφέρει πολύ να το αναλύσουμε. Νομίζω, αλλά παραμένω ανοικτός σε αντίλογο, ότι αν κατεβάζεις ταχύτητες στο φρενάρισμα, δεν επιβαρύνεις σημαντικά το σύστημα μετάδοσης. Άσε που ο κινητήρας ψύχεται καλύτερα σε χαμηλομεσαίες στροφές, παρά κοντά στο ρελαντί.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, εγώ αυτό δεν το κάνω και το θεωρώ και λάθος. Το να κατεβάσεις πολλαπλές ταχύτητες σταματημένος ή σχεδόν σταματημένος, εννοώ. Ακολουθώ πάντα τον τρόπο του Blade παραπάνω, για πολλούς λόγους. Αλλά είπαμε, ό,τι δουλεύει για τον καθένα.
    Δε γκζέρω τι γίνεται σε άλλα μοτοσακά, αλλά στο δικό μου, όσες φορές έχω φρενάρει απότομα με 4η κι έχω μείνει με αυτή ακινητοποιημένος, επειδή με έκλεισε αμάξι, δεν κατάφερα με την καμία να βάλω 1η σταματημένος. Από τρίτη παίζει να καταφέρεις να πας σε πρώτη κι αυτό όχι πάντα. Επομένως, αναγκαστικά κατεβάζεις νωρίτερα. Μάλιστα ακόμα και η πρώτη, μπαίνει πιο ομαλά λίγο πριν ακινητοποιηθείς, παρά όταν είσαι με νεκρό και τη βάζεις όταν ανοίγει το φανάρι οπότε έχεις το κλασσικό τράνταγμα του κιβωτίου. Κι εδώ έχω απορία, αν υπάρχουν φθορές, αν είμαι στο φανάρι με κρατημένο συμπλέκτη και 1η, αντί για νεκρό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #428
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε τρώω κορνάρισμα και από τα αμάξια, επειδή έχω μάθει πολλά φανάρια πόσο κρατάνε και ξέρω να φθάνω εκεί με λίγη φόρα, αποφεύγοντας την ακινητοποίηση. Κάποιοι από αυτούς, όσοι δεν έχουν εγωισμό, μετά το κορνάρισμα ζητάνε συγγνώμη, διότι βλέπουν ότι έχουν φθάσει στο φανάρι και περιμένουν στο κόκκινο..
    Ψυχολογικό είναι. Για παράδειγμα όταν κάποιος πάει αργά μπροστά μου, απλά π ρ έ π ε ι να τον περάσω. Κι ας ξέρω ότι θα κολλήσω πίσω από τον επόμενο! Ψυχαναγκασμός ή μαλακία λέγεται... Για μηχανάκια όμως γράφουμε!
    Think faster than you ride

  9. #429
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Και πρώτος να φθάσεις στο φανάρι, πάλι χαμένος είσαι, αν ακινητοποιηθείς πλήρως. Αντιθέτως, αν φθάσεις ξέρω γω με 30 km/h και ανάψει πράσινο, φεύγεις πολύ πιο γρήγορα (προσοχή μόνο στις μεγάλες ταχύτητες για εκείνους που περνάνε με κόκκινο από τον κάθετο δρόμο). Εν τω μεταξύ, αν ο κόσμος δεν οδηγούσε κατ' αυτό τον τρόπο και δεν έκανε απότομες σφήνες που αναγκάζουν τους άλλους να φρενάρουν, η ροή στους δρόμους θα ήταν πολύ πιο ομαλή. Δεν το καταλαβαίνουν όμως...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #430
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    αναγκάζουν τους άλλους να φρενάρουν
    Μπορεί να έχω κάποιον ψυχαναγκασμό με τον χρόνο, αλλά αυτό δεν το κάνω.
    Think faster than you ride

  11. #431
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    βρε συ,εσύ-είς δώσατε αυτή την εντύπωση με σχόλια του τύπου "αλλάζω τακάκια κάθε ΠΟΤΕ γιατί δεν πατάω φρένο,απλώς κατεβάζω ταχύτητες όπου χρειαστεί" κι άλλα τέτοια όμορφα. όλοι τόσο λάθος καταλάβαμε?
    Είσαι σίγουρος ότι είπα ότι φρενάρω μόνο κατεβάζοντας?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    ΥΓ. Βασικά δε φρενάρω πριν τη στροφή! Έχω αφήσει το γκάζι τη στιγμή που πρέπει!
    Είπαμε, στο SH άλλαξα μπροστινά τακάκια ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ στα 35.000χλμ και τα πίσω στα 45-50.000χλμ.

    Οδηγώ με τον κανόνα ότι όταν πατάς φρένο κάτι δεν έχεις κάνει σωστά
    (Για τους δικούς μου δρόμους - επαρχία - εθνική)

    Στο VW Golf έχω 85.000 και δεν έχω αλλάξει τακάκια ακόμα
    ΜΑζί με αυτό

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εγώ προτιμώ μόνο μηχανοφρενο είμαι η αληθεια αλλά όχι με τρελές στροφες. Λίγο πιο επιθετικός από εσένα μάλλον. Φθορά έχεις μόνο στη μετάδοση κατά την αποσυμπλεξη. Τα υπόλοιπα δε νομίζω να παθαίνουν τίποτα
    Και βάλε και αυτό στην εξίσωση και πές μου αν καταλαβαίνεις ότι κατεβάζω επιθετικά!!!!!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    Με το σκούτερ απο τα 120 αφήνω το γκάζι και φτάνω ακριβώς στη διασταύρωση χωρίς φρένα/γκάζι.
    Αυτό λέω εγώ χαλαρή οδήγηση

  12. #432
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Και πρώτος να φθάσεις στο φανάρι, πάλι χαμένος είσαι, αν ακινητοποιηθείς πλήρως. Αντιθέτως, αν φθάσεις ξέρω γω με 30 km/h και ανάψει πράσινο, φεύγεις πολύ πιο γρήγορα (προσοχή μόνο στις μεγάλες ταχύτητες για εκείνους που περνάνε με κόκκινο από τον κάθετο δρόμο). Εν τω μεταξύ, αν ο κόσμος δεν οδηγούσε κατ' αυτό τον τρόπο και δεν έκανε απότομες σφήνες που αναγκάζουν τους άλλους να φρενάρουν, η ροή στους δρόμους θα ήταν πολύ πιο ομαλή. Δεν το καταλαβαίνουν όμως...
    Ακριβώς αυτό!
    Γελάω με τους γρήγορους που με περνάνε πριν το φανάρι, πλακώνονται στα φρένα και πατάνε κάτω, και εγώ φεύγω πρώτος γιατί έχω 2ερα με το αμάξι για παράδειγμα ή κάποια ταχύτητα με το σκούτερ.

    Βενζίνες, τακάκια, νεύρα!

    Για το κατέβασμα σταματημένος, άφηνε λίγο το συμπλέκτη. Ίσα ίσα.
    Το είδα στο tracer αλλά το έλυσα αμέσως έτσι.

    Είμαι μαθημένος απο το παπί

  13. #433
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Είσαι σίγουρος ότι είπα ότι φρενάρω μόνο κατεβάζοντας?



    ΜΑζί με αυτό



    Και βάλε και αυτό στην εξίσωση και πές μου αν καταλαβαίνεις ότι κατεβάζω επιθετικά!!!!!!!
    Α,ναι,ξεχασα οτι εισαι σκουτερακιας, η ουσία όσων εγραψα παραμανει .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #434
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω ρε φίλε δεν ξέρω, εδώ διαβάζω ότι βλέπουν φανάρι στα 200μ και ξεκινούν τον μηχανισμό επιβράδυνσης.
    Χωρίς παρεξήγηση μερικοί έχετε μπλέξει τα μπούτια σας και δεν θέλετε να το παραδεχτείτε...
    Εκτός αν δεν ζούμε στην ίδια χώρα ,οπότε άκυρο.
    Θα απαντήσω μόνο σε εσένα γιατί οι άλλοι το έχουν μαζέψει λιγάκι, λέγοντας ότι οδηγάνε μόνο γληγορα ή εννοούσαν μόνο για τέτοια οδήγηση(λες και υπάρχει άλλη να ουμ, μόνο κοπειο το πάω το εργαλείο) κλπ κλπ, αλλά εσύ εδώ δυναμικά και εριστικά.

    Δεν έχουμε μπλέξει κανένα μπούτι. Η συζήτηση ξεκίνησε (τουλάχιστον για εμένα) όταν άρχισε να μπαίνει μια ταμπέλα αναχρονισμού και ασχετοσυνης στο engine brake. Ότι τι; πραγματικά οδηγώ περίπου 4 χρόνια (δεν με ενδιαφέρει να ακούσω πόσα χρόνια οδηγείς εσύ) και βλέπω συγκριτικά και αγώνες καμία 10ετια,δεν παίζει να έχω δει άνθρωπο που να μην χρησιμοποιεί το engine brake. Άλλοι λιγότεροι, άλλοι περισσότερο. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε. Οδηγείτε όπως μα όπως θέλετε, απλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε ότι ο τρόπος σας είναι ο σωστός.
    Τελευταία τροποποίηση από ΤάκηςΜπ; 20/11/2018 στις 01:50.

  15. #435
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Θα απαντήσω μόνο σε εσένα γιατί οι άλλοι το έχουν μαζέψει λιγάκι, λέγοντας ότι οδηγάνε μόνο γληγορα ή εννοούσαν μόνο για τέτοια οδήγηση(λες και υπάρχει άλλη να ουμ, μόνο κοπειο το πάω το εργαλείο) κλπ κλπ, αλλά εσύ εδώ δυναμικά και εριστικά.

    Δεν έχουμε μπλέξει κανένα μπούτι. Η συζήτηση ξεκίνησε όταν άρχισε(τουλάχιστον για εμένα) να μπαίνει μια ταμπέλα αναχρονισμού και ασχετοσυνης στο engine brake. Ότι τι; πραγματικά οδηγώ περίπου 4 χρόνια (δεν με ενδιαφέρει να ακούσω πόσα χρόνια οδηγείς εσύ) και βλέπω συγκριτικά και αγώνες καμία 10ετια,δεν παίζει να έχω δει άνθρωπο που να μην χρησιμοποιεί το engine brake. Άλλοι λιγότεροι, άλλοι περισσότερο. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε. Οδηγείτε όπως μα όπως θέλετε, απλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε ότι ο τρόπος σας είναι ο σωστός.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Παρόμοια θέματα

  1. ελατήρια για μπροστά πιρούνι για fz6 naked
    από fazer - hucker στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 13:02
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 08:50
  3. ύψος αναβάτη για το Ζ....
    από ctpanoramix στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 17:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF