Σελίδα 3 από 41 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 611

Θέμα: NAKED για 1.91 ύψος

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Φιλε sorry, αλλα δεν είναι τρολια αυτό.

    Αν εσύ θέλεις μια μηχανή να μη βρέχονται τα πόδια σου και να πηγαίνεις για ψώνια, τότε ναι, το καλύτερο είναι να πάρεις αυτοκίνητο.
    υπάρχουν αμάξια στο σπίτι αλλά και το χειμώνα με βροχή με το σκούτερ μια χαρά πάω για δουλειές σε κίνηση χωρίς να βρέχομαι
    υπάρχει παντελόνι, μπουφάν, γάντια και κράνος

    ε τώρα θα χρειαστώ και μπότες!

    Υπάρχουν αυτοί που έχουν συνηθίσει στην κίνηση και αυτοί που δεν έχουν!
    Μένω επαρχία και το 99% των περιπτώσεων δεν αγγίζω ποτέ κίνηση.
    Όταν πηγαίνω Ηράκλειο φροντίζω να παίρνω το μηχανάκι για τις δουλειές όποτε πάω μόνος.


    Το ότι δεν έχω πάρει μηχανή ξανά μέχρι τώρα ήταν κυρίως το οικονομικό και ο φόβος.
    Και το κρύο αντέχω και τις πολλές ώρες σε δύο τροχούς.

    Με το παπάκι για το amore είχα κάνει περίπου 1000χλμ σε ένα 24ωρο

  2. #32
    Φίλε, άμα είσαι 32 και 1,90, κοίτα κάτι "άλλο" σε naked, για να βρέχονται τα δικά του πόδια..α! μπορείς να το στέλνεις και για ψώνια..

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Φίλε, άμα είσαι 32 και 1,90, κοίτα κάτι "άλλο" σε naked, για να βρέχονται τα δικά του πόδια..α! μπορείς να το στέλνεις και για ψώνια..
    έχω χορτάσει απο αυτά
    τώρα έχω παιδιά και απολαμβάνω πολλά περισσότερα

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου, καλωσόρισες στο forum!
    Έχουμε ίδιο ύψος και η απορία σου αν (και πώς) χωράμε πάνω σε ένα γυμνό είναι λογική, σε νιώθω!
    Η απάντηση έρχεται αφενός από μεγαλόσωμους αναβάτες που οδηγούν γυμνά, έχουν ήδη γράψει κάποια μέλη, αλλά και από εσένα τον ίδιο... αν εσύ ο ίδιος δεν πας να καβαλήσεις στατικά ή ακόμα καλύτερα να κάνεις ένα test ride σε κάποια μοντέλα, δε θα είσαι απόλυτα σίγουρος ότι σε καλύπτουν.
    Αν όμως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Ηράκλειο, η πιο safe λύση κατά την άποψή μου είναι η επιλογή ενός εμπορικού μοντέλου(οπως το ΜΤ 07) το οποίο δε θα δυσκολευτείς πολύ να το δώσεις, αν τελικά αποφασίσεις μετά από κάποιους μήνες ότι δε σου ταιριάζει.
    Φεύγοντας από τα naked, απο τα μοντέλα που προαναφέρθηκαν η βέλτιστη λύση νομίζω πως είναι το versys.Φορτώνεται ευκολότερα, ταξιδεύει ανετότερα και η θέση οδήγησης για τα δικά μου γούστα είναι πολύ καλή. Παρεμπιπτόντως, δες και εδώ αφού έχεις στη λίστα σου z650 και versys.
    Και κάτι ακόμα επειδή δεν πρόσεξα να αναφέρεται κάπου... κοιτάζεις μόνο καινούρια ή και μεταχειρισμένα και που περίπου κυμαίνεται το budget;

  5. #35
    Για τους ψηλούς οδηγούς , η πιο σημαντική απόσταση είναι αυτή από την σέλα μέχρι τα μαρσπιε του οδηγου.
    Υπάρχουν naked που έχουν αρκετή απόσταση.

    Επίσης , κοίτα αν μπορείς να κάνεις κάποιες «διορθώσεις» ώστε να την φέρεις λίγο στα μέτρα σου ,όπως :
    - Να δώσεις ύψος στην σέλα.
    - Να χαμηλώσεις λιγο τα μαρσπιε
    - Να σηκωσεις λιγο το τιμονι με αποστατες.

    Βέβαια παίζει ρόλο και τι χρήση θα της κάνεις . αν την εχεις για κοντινές αποστάσεις κλπ ,η «άβολη» θέση λογω ύψους δεν θα σε επηρεάζει και τόσο.
    Αν κανεις μεγαλες αποστασεις , ταξιδια κλπ θα σε κουρασει μετα από καποια ωρα στην σελα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Έχω βρεί στο Ηράκλειο ένα CB500X απο ενοικιαζόμενα οπότε θα το πάρω με την πρώτη ευκαιρία να το δοκιμάσω 1-2 μέρες γιατί με ένα απλό test drive δε νομίζω να προλάβω να κουραστώ. Δεν είναι 100% το ίδιο με τα υπόλοιπα που κοιτάω αλλά είναι το πιο κοντινό.

    Budget έχω μάλλον το πολύ μέχρι τα 7-8.000 που τα θεωρώ πολλά όταν οι λύσεις μου ξεκινάνε απο τα 6.700 (CB500F)
    Τις μεταχειρισμένες τις φοβάμαι γιατί όσο καλό έλεγχο και να κάνεις πάλι λαχείο είναι.
    Και επειδή μου είναι πολύ δύσκολο να πηγαινοέρχομαι συνεργείο (70χλμ πήγαινε-έλα) θέλω αξιόπιστες λύσεις.

  7. #37
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    καλημερα καρατεο
    κατα την γνωμη μου το υψος δεν παιζει ρολο, η διαθεση για οδηγηση μετραει
    1,91 εισαι οχι 2,20
    ειμαι 1,93 και ποτε δεν ειχα θεμα να χωρεσω καπου. απο πιστα με 600αρι, καθημερινη μετακινηση με 1000αρι, εντουρια , μοτοκροσια κανενα προβλημα
    αλλου ειναι το θεμα
    απο κοιλια πως παμε? γιατι αν εχεις περιφερεια υδρογειος απο τις ρακες και τα αντικριστα τοτε οτι και να παρεις θα βελαξεις για να φτασεις το τιμονι
    επισης αν δεν εχεις διαθεση να τσαλακωθεις πολυ να βραχεις να να να μηπως το sh ειναι η καλυτερη επιλογη?

    αν οχι θα προτεινα κατι σε λιγο πιο ψηλο με στιλ γυμνου ομως, καποιο mt οπως ειπαν τα παιδια καποιο tracer κτλ

  8. #38
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    επισης νομιζω θα ηταν ενδιαφερον και χρησιμο σε αυτα τα νηματα του τι μηχανη να διαλεξω κτλ
    να λεει ο ενδιαφερομενος και την ηλικια του (σε πολλα το αναφερουν)
    θα εβγαιναν πολλα χρησιμα συμπερασματα
    αλλο ο 1,90 εξηνταρης που τον τραβαει η μεση , το χειμωνα δεν λυγιζει το γονατο κληροδοτημα απο βροντο στα νιατα του κτλ
    αλλο ο 1,90 τριανταπενταρης που γενικα ακομα το λεει η καρδουλα του
    και αλλο ο 1,90 δεκαεφταρης που και μπομπο να του δωσεις θα βαλει τα γονατα στις μασχαλες και θα προσπαθησει να σε περασει εσωτερικη (και εκει θα φαει τον βροντο και θα ποναει το γονατο του οταν παει 60 και αλλαζει ο καιρος)

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Αδερφέ μην αγχώνεσαι με το ύψος σου, και εγω 1,91 είμαι και εχω χωρέσει απο παπι μέχρι ss για ώρες.

    Στην χειρότερη αν θες άνεση τρελή τσιμπάς τα παρακάτω που δεν ειναι ακριβά και τελειώνεις

    Για τα πόδια :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.PNG 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	400083

    Για τα χέρια / κορμο :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture2.PNG 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	31,8 KB 
ID:	400084

    Αυτα μαζί κάνουν καπου €150 αλλα υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RAMMSTEIN Προβολή μηνύματος
    καλημερα καρατεο
    κατα την γνωμη μου το υψος δεν παιζει ρολο, η διαθεση για οδηγηση μετραει
    1,91 εισαι οχι 2,20
    ειμαι 1,93 και ποτε δεν ειχα θεμα να χωρεσω καπου. απο πιστα με 600αρι, καθημερινη μετακινηση με 1000αρι, εντουρια , μοτοκροσια κανενα προβλημα
    αλλου ειναι το θεμα
    απο κοιλια πως παμε? γιατι αν εχεις περιφερεια υδρογειος απο τις ρακες και τα αντικριστα τοτε οτι και να παρεις θα βελαξεις για να φτασεις το τιμονι
    επισης αν δεν εχεις διαθεση να τσαλακωθεις πολυ να βραχεις να να να μηπως το sh ειναι η καλυτερη επιλογη?

    αν οχι θα προτεινα κατι σε λιγο πιο ψηλο με στιλ γυμνου ομως, καποιο mt οπως ειπαν τα παιδια καποιο tracer κτλ
    87 κιλά είμαι οπότε απο τα κιλά δεν έχω θέμα
    και διάθεση υπάρχει ακόμα


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RAMMSTEIN Προβολή μηνύματος
    επισης νομιζω θα ηταν ενδιαφερον και χρησιμο σε αυτα τα νηματα του τι μηχανη να διαλεξω κτλ
    να λεει ο ενδιαφερομενος και την ηλικια του (σε πολλα το αναφερουν)
    θα εβγαιναν πολλα χρησιμα συμπερασματα
    αλλο ο 1,90 εξηνταρης που τον τραβαει η μεση , το χειμωνα δεν λυγιζει το γονατο κληροδοτημα απο βροντο στα νιατα του κτλ
    αλλο ο 1,90 τριανταπενταρης που γενικα ακομα το λεει η καρδουλα του
    και αλλο ο 1,90 δεκαεφταρης που και μπομπο να του δωσεις θα βαλει τα γονατα στις μασχαλες και θα προσπαθησει να σε περασει εσωτερικη (και εκει θα φαει τον βροντο και θα ποναει το γονατο του οταν παει 60 και αλλαζει ο καιρος)
    το έγραψα στο πρώτο ποστ
    32 χρονών που και σε παπάκι ανεβαίνω ακόμα αν τύχει

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ μην αγχώνεσαι με το ύψος σου, και εγω 1,91 είμαι και εχω χωρέσει απο παπι μέχρι ss για ώρες.

    Στην χειρότερη αν θες άνεση τρελή τσιμπάς τα παρακάτω που δεν ειναι ακριβά και τελειώνεις

    Για τα πόδια :


    Για τα χέρια / κορμο :


    Αυτα μαζί κάνουν καπου €150 αλλα υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές
    Ωραία αξεσουάρ δεν ήξερα ότι υπάρχουν.
    Ο σκοπός είναι βέβαια να μήν χρειαστούν.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ μην αγχώνεσαι με το ύψος σου, και εγω 1,91 είμαι και εχω χωρέσει απο παπι μέχρι ss για ώρες.

    Στην χειρότερη αν θες άνεση τρελή τσιμπάς τα παρακάτω που δεν ειναι ακριβά και τελειώνεις

    Για τα πόδια :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.PNG 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	400083
    Με τα μαρσπιε αυτα θα χασει και σημαντικη γωνια ωφελιμης κλισης παντως. Οχι οτι τους ενδιαφερει ολους αυτο, απλα παραθετω κατι που μπορει να μην το σκεφτει ο καθενας. Εναλλακτικα βεβαια μπορει να σηκωσει τη σελα.

    Σε σχεση με το cycle-ergo, καλο κριτηριο για το κατα ποσο χωρας πανω σε μια μηχανη δεν ειναι μονο η knee angle. Κοιτα και πού βγαινουν τα γονατα σε σχεση με το ντεποζιτο. Ολα τα συγχρονα μηχανακια εχουν καποιας μορφης εγκοπες στο ντεποζιτο για τα ποδια. Αν τα ποδια σου βγαινουν πολυ ψηλα (κι ας ειναι μικρη η γωνια) δε θα βολευεσαι στη μηχανη. Παραδειγμα για αυτο που λεω ειναι το ΜΤ07, που μπορει να το βλεπεις ανετο αλλα αν προσεξεις τα ποδια βγαινουν αλλου για αλλου και ηταν κατι που οντως μου δημιουργουσε θεμα (χρειαζοταν να σφιγγω τα ποδια στο ντεποζιτο γιατι ο αερας μου τα επαιρνε ετσι οπως προεξειχαν απο το ντεποζιτο).

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Με τα μαρσπιε αυτα θα χασει και σημαντικη γωνια ωφελιμης κλισης παντως. Οχι οτι τους ενδιαφερει ολους αυτο, απλα παραθετω κατι που μπορει να μην το σκεφτει ο καθενας. Εναλλακτικα βεβαια μπορει να σηκωσει τη σελα.

    Σε σχεση με το cycle-ergo, καλο κριτηριο για το κατα ποσο χωρας πανω σε μια μηχανη δεν ειναι μονο η knee angle. Κοιτα και πού βγαινουν τα γονατα σε σχεση με το ντεποζιτο. Ολα τα συγχρονα μηχανακια εχουν καποιας μορφης εγκοπες στο ντεποζιτο για τα ποδια. Αν τα ποδια σου βγαινουν πολυ ψηλα (κι ας ειναι μικρη η γωνια) δε θα βολευεσαι στη μηχανη. Παραδειγμα για αυτο που λεω ειναι το ΜΤ07, που μπορει να το βλεπεις ανετο αλλα αν προσεξεις τα ποδια βγαινουν αλλου για αλλου και ηταν κατι που οντως μου δημιουργουσε θεμα (χρειαζοταν να σφιγγω τα ποδια στο ντεποζιτο γιατι ο αερας μου τα επαιρνε ετσι οπως προεξειχαν απο το ντεποζιτο).
    Δε μπορώ να φανταστώ να μου ανοίγει τα πόδια ο αέρας σε νορμαλ ταχύτητες (100-120). Χρήσιμη η πληροφορία γιατί αλλιώς θα σκεφτόμουν "έλα μωρέ πόσο να ενοχλεί" αν εξείχαν.


    Για τα μαρσπιέ το σκέφτηκα αμέσως γιατί διάβαζα σε reviews και έβλεπα σε βίντεο ότι βρίσκει πχ η CB500F πολύ εύκολα.
    Και γενικά είμαι του πλαγιάσματος. Στο SH που φοράω metzeler feelfree φτάνω μέχρι τα ελεφαντάκια όποτε έχω όρεξη και καλή άσφαλτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	03400143-pu-metzeler-feelfree-bias-scooter-front-tire-2.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	96,7 KB 
ID:	400085

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παραδειγμα για αυτο που λεω ειναι το ΜΤ07, που μπορει να το βλεπεις ανετο αλλα αν προσεξεις τα ποδια βγαινουν αλλου για αλλου και ηταν κατι που οντως μου δημιουργουσε θεμα (χρειαζοταν να σφιγγω τα ποδια στο ντεποζιτο γιατι ο αερας μου τα επαιρνε ετσι οπως προεξειχαν απο το ντεποζιτο).

    στις εξωπραγματικές ταχύτητες που αναπτύσει το ΜΤ7 οντως ο αέρας δεν παλεύεται

    Τώρα σοβαρά, δεν γίνονται αυτα



    Άλλωστε τα πόδια έτσι και αλλιώς τα σφίγγουμε στο ντεπόζιτο μιας και δεν κρατιόμαστε απο το τιμόνι αλλα με τα πόδια

    Επίσης, και να αμβλύνει η γωνία στο γόνατο δεν σημαίνει οτι θα πεταχτεί το γόνατο έξω, αλλη γωνία ειναι αυτή


    Το μόνο σίγουρο ειναι ότι με χαμηλωμένα πατάκια αν το μηχανημα ειναι χαμηλό θα βρίσκει σε μεγάλες κλίσεις, αλλα αν θες μεγάλες κλίσεις τότε δεν έχεις πρόβλημα με τα γόνατα μιας και για να τις παίρνεις θα βγάζεις σωμα και γόνατο οποτε δεν θα πιάνεσαι ουτε θα πονανε τα γόνατα.

    Το πατάκι το θες για τις ευθείες που είσαι βιδωμένος λιογ-πολυ επάνω και δεν πολυ κουνιέσαι

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    στις εξωπραγματικές ταχύτητες που αναπτύσει το ΜΤ7 οντως ο αέρας δεν παλεύεται

    Τώρα σοβαρά, δεν γίνονται αυτα



    Άλλωστε τα πόδια έτσι και αλλιώς τα σφίγγουμε στο ντεπόζιτο μιας και δεν κρατιόμαστε απο το τιμόνι αλλα με τα πόδια

    Επίσης, και να αμβλύνει η γωνία στο γόνατο δεν σημαίνει οτι θα πεταχτεί το γόνατο έξω, αλλη γωνία ειναι αυτή
    Και μονο διαβαζοντας αυτο το σχολιο εμαθα περισσοτερα για τη σωστη οδηγηση και για το ΜΤ07 απ'οσα ειχα μαθει τον ενα χρονο που το ειχα στην κατοχη μου.

    Σ'ευχαριστω πολυ, παω να την ξαναγορασω.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστω πολυ, παω να την ξαναγορασω.
    Παρακαλώ

    Όμως μην ξεχάσεις να κλείνεις τα γόνατα

    Spam Off
    Για να βοηθήσεις το παλικάρι καλό θα ήταν να απαντάς στο θέμα και όχι "την μπάλα στην εξέδρα".

    Να είσαι και καλούς δρόνους

Σελίδα 3 από 41 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ελατήρια για μπροστά πιρούνι για fz6 naked
    από fazer - hucker στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 14:02
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 09:50
  3. ύψος αναβάτη για το Ζ....
    από ctpanoramix στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 18:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF