Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Mt 09

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2016
    Μηνύματα
    24

    Mt 09

    Καλησπέρα σας,
    Σκέφτομαι να αγοράσω την παραπάνω μηχανή (mt 09) .
    Εμπειρία από μηχανές έχω οπότε δεν υπάρχει θέμα περί εμπειρίας οδήγησης μοτο. Στην κατοχή μου τώρα έχω ένα kawasaki er6n και θα ήθελα να πάρω κάτι λίγο πιο δυνατό
    Η κυρία χρήση είναι πόλη αλλά σε κεντρικούς δρόμους μόνο και όσο
    Κοίταζα μηχανές έπεσε το μάτι μου σε αυτό το αριστούργημα και το ερωτεύτηκα.
    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τι προβλήματα βγάζει, αν ισχύει ότι κουνάει μετά από 120-130 χιλιόμετρα, όπως επίσης τι κατανάλωση έχει και με τις τρεις χαρτογραφησεις; (αν είναι εφικτό αυτό βέβαια).
    Και γενικά αν αξίζει να παρθεί μια τέτοια απόφαση γιατι θα μείνει για πολύ καιρό στην κατοχή μου.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα!
    Αναφέρεσαι στο γυμνό ή στο tracer;
    Ρωτάω επειδή με μπέρδεψε το σχόλιο περί κουνήματος.
    Οι καταναλώσεις είναι λογικές, μη σε ανησυχεί αυτό...άλλωστε όταν δίνεις κοντά στα δέκα χιλιάρικα για μια μοτοσυκλέτα 850cc με 115 ίππους, δεν περιμένεις να καίει όσο ένα παπί
    Πέρα απ'όλα αυτά όμως, αφού σου φάνηκε "αριστούργημα" και το ερωτεύτηκες, μη χάνεις χρόνο... αυτό το κλικ ψάχνουμε όλοι!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2016
    Μηνύματα
    24
    Καλησπέρα και σε σένα,
    Αναφέρομαι στο Naked.
    Δηλαδή τι εννοείς με την λέξη λογικές για την κατανάλωση.
    Στο επίσημο site έγραφε για κατανάλωση 5 με 6 λίτρα. Όσο καίει και το er6n που έχω που είναι 650.
    Ισχύει αυτή η τιμή;
    Και από κόστος συντήρησης τι παίζει;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Λογικές είναι οι καταναλώσεις μεταξύ 5,5-7 λίτρων(ανάλογα με τη χρήση) για μια τέτοια μοτοσυκλέτα, αυτα τα νούμερα ακούω από όσους την οδηγούν και από τα tests των δοκιμών στο διαδίκτυο.Δες ας πούμε αυτό .
    Για το κόστος συντήρησης δεν ακούγεται κάτι υπερβολικό επειδή τυγχάνει να οδηγώ και εγώ Yamaha και πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο.Πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για τα κόστη θα σου δώσουν οι κάτοχοι.
    Έχεις και κάποια εναλλακτική αντί για το ΜΤ ή το δίλημμα είναι ΜΤ vs κρατάω το er6;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2016
    Μηνύματα
    24
    Ο πραγματικός έρωτας είναι ένα gsxr
    Αλλά δεν κάνουν για έξω πάρα μόνο για πίστα και δεν αξίζει η αγορά του κατά τ γνώμη μου.
    Μετά σκεφτόμουν κανένα fazer 600 ή 800
    Αλλ το 600 s2 έχουν σταματήσει να βγαίνουν τώρα. Και το 800 άκουγα ότι δεν κάνει και τόσο για πόλη.
    Έχεις να προτείνεις κανένα άλλο που δεν το έχω σκεφτεί;
    Δεν με ενδιαφέρει on-off

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δεν είσαι δύσκολος και εσύ στον έρωτα,όπως όλοι μας
    Ναι, αν θεωρείς πως δεν αξίζει η αγορά και θα ταλαιπωρηθείς με ένα ss, δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξοδέψεις τόσα λεφτά για να το πάρεις.
    Το ΜΤ-09 είναι μια καλή λύση γι'αυτό που περιγράφεις στο πρώτο post(υπάρχει και το SP στα 10.700€).Το ΜΤ-07 δεν το προτείνω διότι εικάζω πως οι 40 λιγότεροι ίπποι δε θα σου αρκούν.
    Μια άλλη λύση είναι το 4κύλινδρο Suzuki GSX-S 750 αλλά δεν έχει πουλήσει καθόλου στην Ελλάδα και αυτό κάπου θα οφείλεται!
    Και το Shiver 900 είναι μια επιλογή που είναι αρκετά πιο οικονομικό απ'όλα.
    Το 790 Duke κοστίζει 11.500€ !
    Δες και την προσφορά στο απλό Triumph Street Triple 765 . Για το RS που είναι θηριάκι απαιτούνται +3 χιλιάρικα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Γεια σου φιλε. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειμαι ο μοναδικος κατοχος της συγκεκριμενης μηχανης αυτη τη στιγμη στο φορουμ (απο τα ενεργα μελη τουλαχιστον), οποτε ο,τι θες να μαθεις με ρωτας.

    Πιστευω ειναι μια πολυ λογικη κινηση ως επομενο βημα σε σχεση με το er-6, κι εγω πριν ενα ΜΤ07 ειχα που ειναι ιδια κατηγορια ακριβως με το δικο σου. Σαν μηχανη δε θα σε δυσκολεψει καθολου ,ειναι μαλιστα λιγο πιο ελαφρυ απο το δικο σου. Το γκαζι θελει λιγο συνηθεια γιατι η ροπη ειναι μπολικη και απο χαμηλα, αλλα κι αυτο σε καμια βδομαδα θα το εχεις μαθει.

    Η καταναλωση που βλεπω δεν εχει περασει ποτε τα 6,5 λιτρα, με αρκετη οδηγηση στην πολη και γενικα χωρις να κανω ταξιδια με 100χαω. Υπολογιζε σε ταχυτητες ταξιδιου 5-5λιγο και στην πολη γυρω στα 6-6,5. Δε νομιζω πως τα προγραμματα παιζουν ρολο, προσωπικα οδηγαω 99% στο STD και βαζω το Β μονο στη βροχη. Εχουν αποδειχθει πολυ αξιοπιστα γενικα. Προσωπικα ειχα δυο θεματακια: το πρωτο ηταν οτι ειχε πεταξει λιγη σκουρια η πισω αναρτηση την οποια η Yamaha μου αλλαξε εντος εγγυησης και το δευτερο ηταν μια μικρη ασταθεια του ρελαντι αν αναβοσβηνα τη μηχανη ενω ηταν ζεστη, το οποιο τελικα λυθηκε με ενα καθαριστικο καυσιμου των 5€(μαλλον ειχε να κανει με τον ψεκασμο).

    Θεματα ασταθειας δεν υπαρχουν στο γυμνο, αυτα ισχυουν για το Tracer. Σαν συντηρηση θα εχεις τα ιδα εξοδα με το kawasaki με μοναδικη διαφορα μια πιο συχνη αλλαγη αναλωσιμων (πισω λαστιχο, αλυσιδογραναζα) λογω μεγαλυτερης ισχυος.

    Ο,τι αλλο θες να μαθεις με ρωτας, τη μηχανη την εχω για 10000χλμ, λιγο πανω απο ενα χρονο.

    Αν κοιτας για καινουρο θα ελεγα πως μαζι με το ΜΤ09 αξιζει να δεις και το καινουριο Street Triple, εχει το καθενα τα δυνατα του σημεια (το Yamaha πιο δυνατο, το Triumph καλυτερο στησιμο). Σε μεταχειρισμενο νομιζω πως το Yamaha ειναι η πιο συμφερουσα αγορα στην κατηγορια αυτη τη στιγμη, με λιγοτερα απο 7 χιλιαρικα παιρνεις πολυ μηχανη.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2016
    Μηνύματα
    24
    Βασικά δεν ψάχνω για καινούργιο ψάχνω για μεταχειρισμένο, γτ βλέπω να βάζουν κατά καιρούς αγγελίες για το 17 μοντέλο. Στα 7000 κάτι.
    Δεν θα ήθελα gsxr 750 γτ θα καίει πολύ περισσότερο.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2016
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φιλε. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειμαι ο μοναδικος κατοχος της συγκεκριμενης μηχανης αυτη τη στιγμη στο φορουμ (απο τα ενεργα μελη τουλαχιστον), οποτε ο,τι θες να μαθεις με ρωτας.

    Πιστευω ειναι μια πολυ λογικη κινηση ως επομενο βημα σε σχεση με το er-6, κι εγω πριν ενα ΜΤ07 ειχα που ειναι ιδια κατηγορια ακριβως με το δικο σου. Σαν μηχανη δε θα σε δυσκολεψει καθολου ,ειναι μαλιστα λιγο πιο ελαφρυ απο το δικο σου. Το γκαζι θελει λιγο συνηθεια γιατι η ροπη ειναι μπολικη και απο χαμηλα, αλλα κι αυτο σε καμια βδομαδα θα το εχεις μαθει.

    Η καταναλωση που βλεπω δεν εχει περασει ποτε τα 6,5 λιτρα, με αρκετη οδηγηση στην πολη και γενικα χωρις να κανω ταξιδια με 100χαω. Υπολογιζε σε ταχυτητες ταξιδιου 5-5λιγο και στην πολη γυρω στα 6-6,5. Δε νομιζω πως τα προγραμματα παιζουν ρολο, προσωπικα οδηγαω 99% στο STD και βαζω το Β μονο στη βροχη. Εχουν αποδειχθει πολυ αξιοπιστα γενικα. Προσωπικα ειχα δυο θεματακια: το πρωτο ηταν οτι ειχε πεταξει λιγη σκουρια η πισω αναρτηση την οποια η Yamaha μου αλλαξε εντος εγγυησης και το δευτερο ηταν μια μικρη ασταθεια του ρελαντι αν αναβοσβηνα τη μηχανη ενω ηταν ζεστη, το οποιο τελικα λυθηκε με ενα καθαριστικο καυσιμου των 5€(μαλλον ειχε να κανει με τον ψεκασμο).

    Θεματα ασταθειας δεν υπαρχουν στο γυμνο, αυτα ισχυουν για το Tracer. Σαν συντηρηση θα εχεις τα ιδα εξοδα με το kawasaki με μοναδικη διαφορα μια πιο συχνη αλλαγη αναλωσιμων (πισω λαστιχο, αλυσιδογραναζα) λογω μεγαλυτερης ισχυος.

    Ο,τι αλλο θες να μαθεις με ρωτας, τη μηχανη την εχω για 10000χλμ, λιγο πανω απο ενα χρονο.

    Αν κοιτας για καινουρο θα ελεγα πως μαζι με το ΜΤ09 αξιζει να δεις και το καινουριο Street Triple, εχει το καθενα τα δυνατα του σημεια (το Yamaha πιο δυνατο, το Triumph καλυτερο στησιμο). Σε μεταχειρισμενο νομιζω πως το Yamaha ειναι η πιο συμφερουσα αγορα στην κατηγορια αυτη τη στιγμη, με λιγοτερα απο 7 χιλιαρικα παιρνεις πολυ μηχανη.
    Για μεταχειρισμένο ψάχνω όντως.
    Και εγώ για mt 07 σκεφτόμουν στην αρχή αλλά μετά έλεγα ότι είναι το ίδιο με αυτό που έχω άρα θα τ βαρεθώ. Σαν να μην έχω αλλάξει θα ήταν.
    Γιαυτό κοιτάω το 09 γτ ξερω ότι θα πάει και πιο χαλαρά ταξίδια το καλοκαίρι.
    Δεν έχω θέματα συνήθειας με τ οδήγηση μιας και έχω οδήγησει από super sport μέχρι τουρισταδικα
    Αλλά με ενοχλούσε το 5 μισή με 6 λίτρα κατανάλωση για τα 850 κυβικά που είναι
    Και τ δύναμη που έχει.
    Εσένα φίλε μου με το μικρό τεποζιτο 14lt πόσα χλμ έκανες;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dominik Προβολή μηνύματος
    Για μεταχειρισμένο ψάχνω όντως.
    Και εγώ για mt 07 σκεφτόμουν στην αρχή αλλά μετά έλεγα ότι είναι το ίδιο με αυτό που έχω άρα θα τ βαρεθώ. Σαν να μην έχω αλλάξει θα ήταν.
    Γιαυτό κοιτάω το 09 γτ ξερω ότι θα πάει και πιο χαλαρά ταξίδια το καλοκαίρι.
    Δεν έχω θέματα συνήθειας με τ οδήγηση μιας και έχω οδήγησει από super sport μέχρι τουρισταδικα
    Αλλά με ενοχλούσε το 5 μισή με 6 λίτρα κατανάλωση για τα 850 κυβικά που είναι
    Και τ δύναμη που έχει.
    Εσένα φίλε μου με το μικρό τεποζιτο 14lt πόσα χλμ έκανες;
    Το ΜΤ07 δε θα ειχε και πολυ νοημα σαν αλλαγη, στην ιδια κατηγορια εισαι.

    Οταν πηγαινω για βενζινη (μολις αναψει η ρεζερβα) συνηθως ειμαι γυρω στα 180χλμ. Σε περιπτωση που εχω κανει καποια βολτα και δεν οδηγησα πολυ στην πολη πλησιαζω τα 200. Γεμιζω με 17-18€ (δλδ καπου στα 11lt). Καταναλωση λιγο πανω απο τα 6lt/100 οπως σου ειπα. Σε ταξιδι κατεβαινει κι αλλο προφανως, αν κινεισαι λιγο πανω απο τα 100 η στιγμιαια ειναι κατω απο 5. Μπορεις να δεις και στο fuelly για πραγματικα δεδομενα απο πολλους ιδιοκτητες.

    Μη σε απασχολει τοσο η καταναλωση παντως. Η μηχανη καιει μεν λιγο για τη δυναμη που εχει, αλλα τα πεντε-δεκα ευρω που θα γλυτωσεις απο τη βενζινη δε νομιζω πως ειναι σοβαρη παραμετρος για μια μηχανη που κοστιζει 7000€.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 14/10/2018 στις 18:50.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dominik Προβολή μηνύματος
    Για μεταχειρισμένο ψάχνω όντως.
    Και εγώ για mt 07 σκεφτόμουν στην αρχή αλλά μετά έλεγα ότι είναι το ίδιο με αυτό που έχω άρα θα τ βαρεθώ. Σαν να μην έχω αλλάξει θα ήταν.
    Γιαυτό κοιτάω το 09 γτ ξερω ότι θα πάει και πιο χαλαρά ταξίδια το καλοκαίρι.
    Δεν έχω θέματα συνήθειας με τ οδήγηση μιας και έχω οδήγησει από super sport μέχρι τουρισταδικα
    Αλλά με ενοχλούσε το 5 μισή με 6 λίτρα κατανάλωση για τα 850 κυβικά που είναι
    Και τ δύναμη που έχει.
    Εσένα φίλε μου με το μικρό τεποζιτο 14lt πόσα χλμ έκανες;
    Εχε υπ'όψιν σου ότι με γρήγορη οδήγηση 180+ η κατανάλωση είναι 8,2lit/100km και βάλε, Κατά τ'αλλα τα 900 τα "σπάει" θα το ερωτευθείς...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Εχε υπ'όψιν σου ότι με γρήγορη οδήγηση 180+ η κατανάλωση είναι 8,2lit/100km και βάλε, Κατά τ'αλλα τα 900 τα "σπάει" θα το ερωτευθείς...
    180+ με το γυμνο;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    180+ με το γυμνο;
    Με ανεμοθώρακα μπροστά γιατί όχι;

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    στις τιμές που βρίσκεις πλέον gsxr ειναι αστείο να παρεις mt εφοσον πραγματικά θες gsxr. Καμία επαφη το ένα με το άλλο στο δρομο.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2016
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το ΜΤ07 δε θα ειχε και πολυ νοημα σαν αλλαγη, στην ιδια κατηγορια εισαι.

    Οταν πηγαινω για βενζινη (μολις αναψει η ρεζερβα) συνηθως ειμαι γυρω στα 180χλμ. Σε περιπτωση που εχω κανει καποια βολτα και δεν οδηγησα πολυ στην πολη πλησιαζω τα 200. Γεμιζω με 17-18€ (δλδ καπου στα 11lt). Καταναλωση λιγο πανω απο τα 6lt/100 οπως σου ειπα. Σε ταξιδι κατεβαινει κι αλλο προφανως, αν κινεισαι λιγο πανω απο τα 100 η στιγμιαια ειναι κατω απο 5. Μπορεις να δεις και στο fuelly για πραγματικα δεδομενα απο πολλους ιδιοκτητες.

    Μη σε απασχολει τοσο η καταναλωση παντως. Η μηχανη καιει μεν λιγο για τη δυναμη που εχει, αλλα τα πεντε-δεκα ευρω που θα γλυτωσεις απο τη βενζινη δε νομιζω πως ειναι σοβαρη παραμετρος για μια μηχανη που κοστιζει 7000€.
    Σε ευχαριστώ Παρα πολύ φίλε μου. Με αυτά που μου λες με ωθεις όλο Κι πιο πολύ για την αγορά της.
    Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, από προβλήματα βγάζει; ή είναι σκύλι;
    Καλά εννοείται με τα σέρβις του και όλα.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 11:26
  2. MT-09 -Japan's Dark Side
    από golis στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2019, 14:55
  3. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 14:22
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 08:46
  5. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 21:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF