Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Θα τον ξεβαψω....

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2013
    Μηνύματα
    2

    Θα τον ξεβαψω....

    Καλησπέρα παιδιά..... Ο λόγος γίνεται για έναν σκελετό από ένα XR 600 για τον οποίο θα μπω στην διαδικασία να τον ξεβαψω.
    Μπαίνω λοιπόν διαβάζω - ψάχνομαι για αμμοβολες, υαλοβολες, υπέρ κατά, συνεργεια κτλ.... Έρχεται κάποιος (σχετικός με το αντικείμενο) και μου προτείνει την "βουτα ". Φίλε του λέω εγώ πήγαινα "καρεα" και "υγείας". Τλπ εγώ πρώτη φορά το άκουγα και είναι μια διαδικασία το οποίο βουτανε τον σκελετό σε κάποιο διάλυμα για 3-4 ώρες και βγαίνουν όλα. Ξέρουμε κάτι παραπάνω σχετικά με αυτή την μέθοδο.? Υπέρ? κατά? Που ?ποσο?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Αποχρωστικό υγρό περιέχει η "βούτα". Δεν είναι απαραίτητο να γίνει με "βούτα", το υγρό αυτό πουλιέται σε εξειδικευμένα καταστήματα συνήθως σε 5κιλα και μπορείς να το δουλέψεις με πινέλο. Ενδεικτικά http://www.eurochemgr.com/v3/el/aviation_chemicals

    Γενικά για αυτόν τον τρόπο, είναι εξαιρετική διαδικασία εφόσον επιθυμείς πλήρη καθαρισμό μιας μεταλλικής επιφάνειας όπου στη συνέχεια εσύ θα εφαρμόσεις την βάση χρώματος για το τελικό χρώμα που επιθυμείς.
    Αρνητικό βλέπω μόνο το κόστος εάν το κάνεις μόνος σε σχέση με το αν πάς σε συνεργείο για να σου κάνουν αυτή τη δουλειά. Είναι κάτι το οποίο πρέπει να συγκρίνεις.
    Αξίζει τον κόπο να το κάνεις μόνο εάν η συνολική εργασία βαφής που θα γίνει είναι πολύ υψηλής ποιότητας και δεν θέλεις να υπάρχουν ανομοιόμορφες περιοχές βαφής από τριψίματα, αλλεπάλληλες επικαλύψεις χρώματος, χωρίς στοκαρίσματα κλπ.
    Ελπίζω να σε κάλυψα.
    Mil. Spec.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2013
    Μηνύματα
    2
    Kons τι ερώτηση είναι αυτή ?όχι απλά με κάλυψες.... Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Μου έδωσαν ένα τηλέφωνο για κάποιον που κάνει οπότε θα πάρω να μάθω τιμή.

Παρόμοια θέματα

  1. όχι θα τον άφηναν
    από cityfly στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2014, 18:36
  2. Πώς θα τον αναγκάσω να κάνει μεταβίβαση;
    από nikonian στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2012, 15:18
  3. Τι θα τον κανουμε αυτον?
    από DimChios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2007, 17:56
  4. θα τον μαμισωωωωωωωωωωω
    από ydraylikos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 08:22
  5. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 22:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF