Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Καθημερινό Supersport δικύλινδρο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444

    Καθημερινό Supersport δικύλινδρο

    Καλησπέρα σε όλους, κοιτώντας για καθημερινό supersport (έστω και περισσότερο εμφανισιακά) μηχανάκι οι επιλογές μέχρι στιγμής είναι:

    - Yamaha R3 MY2019:
    https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/pr...rsport/yzf-r3/
    Κουκλί, Yamaha (εύκολο στην ανταλλαγή με το ΜΤ-07), ανάποδο μπροστινό, ωραία όργανα και τιμονόπλακα, έχει παίξει πολύ βελτίωση και πίστα με το υπάρχον μοντέλο, κατεβαίνει και στο ΠΠΤ, όλοι καλά λόγια λένε. ΤΙμή δεν έχει βγει ακόμα αλλά πιστεύω εκεί στα 6500.

    - Kawasaki Ninja 400:
    https://www.kawasaki.gr/el/products/...1peCw1cC1wLDVo
    Άγριο σε σχέδιο, ίσως παραπάνω απ' ότι πρέπει, ολοκαίνουριος κινητήρας, πρωταθλητής στην κατηγορία SSP300 στα WSBK. 6700 τιμή.

    - Honda CBR500R:
    https://www.honda-motorcycles.gr/mod...l=CBR500R-2018
    Όμορφο, το πιο δυνατό από τα 3 στα ακριβώς 47hp, μου άρεσε και παλιότερα πολύ, το σκεφτόμουν πριν το ΜΤ-07. Το ακριβότερο, στα 7100.

    Από τα 3 ποιο θα επιλέγατε και γιατί? H χρήση θα είναι καθημερινό πέρα-δώθε δουλειά, βόλτες για καφέ, εκδρομούλες εδώ γύρω, και ίσως και καμιά επίσκεψη σε track day (πολύ δύσκολο), περισσότερο για βελτίωση τεχνικής οδήγησης. Όχι για χρόνους κλπ.

    Το ΚΤΜ RC390 αν και μ αρέσει εμφανισιακά, είναι πάρα πολυ μικρό, δεν κάνει για άνθρωπο πάνω από 1.75, το πήρα test drive και φαινόταν ότι καβαλάω μεγάλο ποδήλατο αν και μου άρεσε αρκετά.

    Επίσης, υπάρχει κάτι πιο δυνατό, εκεί στα 65-80 άλογα σε τέτοιο σχέδιο, fairingάτο supersportοειδές? Μου κάνει εντύπωση πχ που η Yamaha δεν έχει βγάλει "R7" με κινητήρα και πλαίσιο από ΜΤ-07 ή η Suzuki με τον V2 650 του SV..

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Όντως τελικά περνάς κι εσύ τα ίδια...

    Μιας κι έχω κοιτάξει κι εγώ την κατηγορία εκτενώς, για μένα το ninja ξεχωρίζει. Εμφανισιακά μου κάνει πιο μηχανή, το μοτέρ λένε πως δουλεύει υποδειγματικά (είχε παρουσίαση στο moto Σεπτεμβρίου) και είναι ολοκαίνουριο μηχανάκι. Δεύτερο βάζω το Yamaha (είναι λίγο πιο μικρό από τα τρία και σε όγκο και μοτέρ) αλλά είναι πολύ όμορφο και άνετο σε στάση οδήγησης. Τρίτο με διαφορά το Honda αφού δεν είναι μικρό supersport αλλά ένα commuter με πλαστικά. Του λείπει η "ψυχή", όπως και στα περισσότερα μηχανάκια της Honda.

    Το ΚΤΜ τα βάζει κάτω όλα βέβαια αλλά δεν κάνει για μοναδικό μηχανάκι, είναι να το έχεις για δεύτερο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Ρίξε μια ματιά εδώ για το ninjάκι που το βλέπω στα 6.390€ και εδώ για το cbr σε προσφορά στα 6.500€.
    Για κάτι πιο δυνατό στα 65-80 άλογα, δες και το Ninja 650

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    H χρήση θα είναι καθημερινό πέρα-δώθε δουλειά, βόλτες για καφέ, εκδρομούλες εδώ γύρω, και ίσως και καμιά επίσκεψη σε track day (πολύ δύσκολο), περισσότερο για βελτίωση τεχνικής οδήγησης. Όχι για χρόνους κλπ.
    Η αλλαγή γίνεται για λόγους ανανέωσης; Για το σκοπό που το θέλεις, τι θεωρείς ότι θα έχει καλύτερο σε σχέση με το MT-07 που έχεις; Δεν αμφισβητώ την επιλογή σου, απλώς προσπαθώ να καταλάβω τα κριτήρια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η αλλαγή γίνεται για λόγους ανανέωσης; Για το σκοπό που το θέλεις, τι θεωρείς ότι θα έχει καλύτερο σε σχέση με το MT-07 που έχεις; Δεν αμφισβητώ την επιλογή σου, απλώς προσπαθώ να καταλάβω τα κριτήρια.
    Είσαι το αγγελούδι πάνω από τον ώμο που λέει "Σκέψου καλά τι πας να κάνεις".

    Αλλά...

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καταλαβαίνω ότι φαίνεται έτσι, αλλά δεν είναι αυτό το σκεπτικό μου. Μου αρέσει τόσο πολύ το MT-07, όσο και το δικό σου το MT-09, που πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω γιατί θέλετε να τα αλλάξετε. Προσπαθώ να μπω στο σκεπτικό σας.

    Φυσικά δέχομαι την ανάγκη σας για ανανέωση. Αντιθέτως με εσένα, τείνω να δένομαι με τα αντικείμενα και να μη θέλω να τα αλλάξω. Όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο τα απολαμβάνω. Ειδικά όταν πάψω να φοβάμαι μην τα φθείρω, τελικά τα ευχαριστιέμαι περισσότερο. Από ένα παντελόνι, μέχρι ένα μηχανάκι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους, κοιτώντας για καθημερινό supersport (έστω και περισσότερο εμφανισιακά) μηχανάκι οι επιλογές μέχρι στιγμής είναι:

    - Yamaha R3 MY2019:
    https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/pr...rsport/yzf-r3/
    Κουκλί, Yamaha (εύκολο στην ανταλλαγή με το ΜΤ-07), ανάποδο μπροστινό, ωραία όργανα και τιμονόπλακα, έχει παίξει πολύ βελτίωση και πίστα με το υπάρχον μοντέλο, κατεβαίνει και στο ΠΠΤ, όλοι καλά λόγια λένε. ΤΙμή δεν έχει βγει ακόμα αλλά πιστεύω εκεί στα 6500.

    - Kawasaki Ninja 400:
    https://www.kawasaki.gr/el/products/...1peCw1cC1wLDVo
    Άγριο σε σχέδιο, ίσως παραπάνω απ' ότι πρέπει, ολοκαίνουριος κινητήρας, πρωταθλητής στην κατηγορία SSP300 στα WSBK. 6700 τιμή.

    - Honda CBR500R:
    https://www.honda-motorcycles.gr/mod...l=CBR500R-2018
    Όμορφο, το πιο δυνατό από τα 3 στα ακριβώς 47hp, μου άρεσε και παλιότερα πολύ, το σκεφτόμουν πριν το ΜΤ-07. Το ακριβότερο, στα 7100.

    Από τα 3 ποιο θα επιλέγατε και γιατί? H χρήση θα είναι καθημερινό πέρα-δώθε δουλειά, βόλτες για καφέ, εκδρομούλες εδώ γύρω, και ίσως και καμιά επίσκεψη σε track day (πολύ δύσκολο), περισσότερο για βελτίωση τεχνικής οδήγησης. Όχι για χρόνους κλπ.

    Το ΚΤΜ RC390 αν και μ αρέσει εμφανισιακά, είναι πάρα πολυ μικρό, δεν κάνει για άνθρωπο πάνω από 1.75, το πήρα test drive και φαινόταν ότι καβαλάω μεγάλο ποδήλατο αν και μου άρεσε αρκετά.

    Επίσης, υπάρχει κάτι πιο δυνατό, εκεί στα 65-80 άλογα σε τέτοιο σχέδιο, fairingάτο supersportοειδές? Μου κάνει εντύπωση πχ που η Yamaha δεν έχει βγάλει "R7" με κινητήρα και πλαίσιο από ΜΤ-07 ή η Suzuki με τον V2 650 του SV..
    Και τώρα εγώ και τα τηλεγονίστικά μου.

    Εγώ θα προτιμούσα ένα CBR400RR-NC29 Gullarm. Τα κάνει χαρτοπόλεμο τα παραπάνω που ψάχνεις, έχει μεσσαίες στροφές που αδυνατείς να πιστέψεις ότι 400ρι φτιαγμένο με σκοπό την ισχύ σε ψηλές στροφές έχει τέτοιες μεσσαίες, δαιμουνίζιεται στις ψηλές στροφές σαν 4κύλινδρο εν σειρά που σέβεται τον ευατό του, πλαισιάρα και όχι σιδεροσωλήνες, συμπαθητικές αναρτήσεις και φρένα που δουλεύουν πολύ καλύτερα από ότι νομίζει κανείς διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά τους λόγω μικρού βάρους, το οποίο μικρό βάρος το κάνει ΚΑΙ πολύ εύκολο στην καθημερινή κίνηση. Βρήσκεις καλά με 1500-2000 ευρώ, και λιγότερα καλά που θα πρέπει να ασχοληθείς να τα φέρεις λίγο εις πέρας μόνος σου, ενδεχομένως και σε τριψήφια νούμερα, εγώ ας πούμε το δικό μου, δλδ αυτό εδώ >>>> http://forcev4.blogspot.com/2016/05/...00rr-nc29.html το πήρα 250 ευρώ χαλασμένο, και το έδωσα 750 ευρώ, ΠΛΗΡΩΣ ΜΑΧΙΜΟ μηχανικά-οδηγικά, με χάλια όμως τα πλαστικά του.

    Θα γλυτώσεις λεφτά, αρκετά λεφτά, και θα έχεις ένα μοτό, πιο γρήγορο, πιο μάχιμο, πιο ικανό, και πραγματικό supersport όχι look supersport. Και άμα δεν το θέλεις τελικά, θα το δώσεις περίπου όσο το πήρες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ψβρ.jpg 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	400256

    Φυσικά εγώ, είμαι εγώ, και οι άλλοι είναι οι άλλοι. Από αυτά που προτείνεις, αν μόνο αυτά είχαν απομείνει στον πλανήτη, θα έπαιρνα το CBR500. Δεν υπάρχει υποκατάστατο για τα κυβικά, και ειδικά στους μικρούς κυβισμούς, λίγα κυβικά παραπάνω, κάνουν διαφορά.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 16/10/2018 στις 22:40.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    R3 από μένα. Ίσως επειδή έχω φάει τρελό brainwash στο youtube, αλλά μου κάνει πολύ ολοκληρωμένο σαν σύνολο, ακριβώς όσο πρέπει για καθημερινό fun bike. Όπως είπες κι εσύ έχει τρελό community,δοκιμασμένα τα πάντα, οπότε αυτόματα γίνεται και η πιο ασφαλής επιλογή για μένα.

    offtopic ΥΓ:+10000 στον telegonos. Αυτά τα μικρά τετρακύλινδρα ss των 90s είναι ο,τι καλύτερο.

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Και τώρα εγώ και τα τηλεγονίστικά μου.

    Εγώ θα προτιμούσα ένα CBR400RR-NC29 Gullarm. Τα κάνει χαρτοπόλεμο τα παραπάνω που ψάχνεις, έχει μεσσαίες στροφές που αδυνατείς να πιστέψεις ότι 400ρι φτιαγμένο με σκοπό την ισχύ σε ψηλές στροφές έχει τέτοιες μεσσαίες, δαιμουνίζιεται στις ψηλές στροφές σαν 4κύλινδρο εν σειρά που σέβεται τον ευατό του, πλαισιάρα και όχι σιδεροσωλήνες, συμπαθητικές αναρτήσεις και φρένα που δουλεύουν πολύ καλύτερα από ότι νομίζει κανείς διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά τους λόγω μικρού βάρους, το οποίο μικρό βάρος το κάνει ΚΑΙ πολύ εύκολο στην καθημερινή κίνηση.
    Στα υπόλοιπα δε διαφωνώ, αλλά όταν λες "μικρό βάρος";

    (ενημερωτικά ρωτάω, γιατί δεν το'χω καβαλήσει και ακούγεται ενδιαφέρον)
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μαλλον μας διαφευγει μια σημαντικη παραμετρος που αναφερεται στην πρωτη λεξη του τιτλου. Καθημερινο.

    Μηχανη εικοσαετιας και μαλιστα μη εμπορικη (με ο,τι σημαινει αυτο για την ευκολια ευρεσης ανταλλακτικων) δεν μπορει να νοειται ως προταση για καθημερινο.

    Αυτα ειναι μηχανακια για γουστο και συλλεκτες. Δεν μπορεις να βασιζεσαι σε ενα τετοιο εργαλειο για να πηγαινεις καθε μερα στη δουλεια σου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στα υπόλοιπα δε διαφωνώ, αλλά όταν λες "μικρό βάρος";
    160κάτι ανακοίνωνε η Honda, κανά 180ρι ήταν πραγματικό. Σαν νούμερο δεν δείχνει εντυπωσιακά λίγο, αλλά πρέπει να το οδηγήσεις, για να δεις αυτήν την αίσθηση ''έχω κάτι χωρίς καθόλου μάζα από κάτω μου''. Ακόμα και σε στατικό μανουβράρισμα με σβηστό μοτέρ ή γύρισμα με σήκωμα γύρω από το σταντ, αναρωτιέσαι που είναι τα κιλά.

    Αυτό μεταφράζεται και σε ευκολία στον δρόμο. Περνάς π.χ. σε γυαλισμένο τσιμεντόδρομο, και εκεί που με ένα πιο βαρύ (σε νούμερο, αίσθηση ή και τα δύο) θα πέρναγες πολύ φυλαγμένα, με αυτό δεν σε νοιάζει.

    Και που να το μετατρέψεις σε naked με τιμόνι, που σε όλη την έλλειψη βάρους, προστίθεται και το ψυχολογικό ότι ΔΕΝ βλέπεις μηχανή στο οπτικό σου πεδίο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μαλλον μας διαφευγει μια σημαντικη παραμετρος που αναφερεται στην πρωτη λεξη του τιτλου. Καθημερινο.

    Μηχανη εικοσαετιας και μαλιστα μη εμπορικη (με ο,τι σημαινει αυτο για την ευκολια ευρεσης ανταλλακτικων) δεν μπορει να νοειται ως προταση για καθημερινο.

    Αυτα ειναι μηχανακια για γουστο και συλλεκτες. Δεν μπορεις να βασιζεσαι σε ενα τετοιο εργαλειο για να πηγαινεις καθε μερα στη δουλεια σου.
    Μια χαρά καθημερινό το είχα εγώ. Μάλιστα επειδή δεν με ένοιαζε η εμφάνισή του, ήταν αυτό που αναλάμβανε όταν δεν ήθελα να φθαρούν τα άλλα, ο κασκαντέρ δλδ. Ακόμα και σε χώμα έχει πάει, ότι δύσκολη αποστολή αυτό την αναλάμβανε. Στην πόλη περνάνε τα κλιπον κάτω από τους καθρέπτες των αμαξιών, είναι στενότατο και χώνεται παντού, και αφού το μάζεψα σε ότι πρόβλημα είχε όταν το παρέλαβα, δεν με προβλημάτισε, ποτέ, πουθενά. Απόσο ξέρω και ο νέος κάτοχος, δεν έχει κανένα πρόβλημα 1.5 χρόνο τώρα. Είπα όμως, εγώ είμαι εγώ, εξού και το ''τηλεγονίστικα''.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 17/10/2018 στις 02:30.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    θα συμφωνησω πληρως με τον τηλεγονο και θα αρχισω και εγω τα ντεβιλιστικα μου και θα πω cb1...
    ιδιο μοτερ με το 400 του τηλεγονου απο πανω αλλα γυμνο...κλασικο στρογγυλοφαναρο με απουσια πλαστικων, κλιπ ονς, monoshock και θεση οδηγησης που μπορει να σε παει ξεκουραστα σε ταξιδι δικαβαλο με σαμαρια Ιταλια (το εχω κανει)...

    αν παλι αυτα τα θεωρεις απαρχαιωμενα (και καλα κανεις) και δεν εχεις περιορισμο σε κυβικα εγω θα ελεγα sv650.. το παλιο καλο δικυλινδρο μοτερακι με το φαιρινγκ που μπορει να μπει σε πιστα και σε ικανα χερια να ξεβρακωσει πολλα και πολλους...
    θελει ενα σετ ελατηρια, λαδια και λοιπα παραφερναλια στις αναρτησεις...αλλα αν στηθει σωστα, στριβει του θανατου...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 17/10/2018 στις 08:23.

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ...
    Τι μου θυμισες τωρα με το CBR...
    Απιστευτο μοτο. Πολυ καλος κινητηρας/πλαισιο κ φρενα παροτι 2 εμβολα.
    Γκαζι αρκετο για τα δεδομενα του κ ειδικα αν ξεφορτωνοσουν τον ''κοφτη'' στο κοντερ.
    Κατι ταξιδακια δικαβαλο με σταθερα 160-170 κ χωρις να κανει κιχ...

    Οποιος βρει τετοιο μοτο πλεον ειναι απιστευτη ευκαιρια.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ...
    Eίναι αυτό που λέγαμε χτες για τη φτώχεια στα κάτω των 600cc μηχανάκια.
    Αλλά και τα λίγα που υπάρχουν είναι "φτωχά" και μες τη φτήνια...και τους κοτσάρουν και κάτι ονόματα ρε πστη μου...ιεροσυλία.

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Το R3 πάντως είναι πραγματικό στολίδι,κυριολεκτικά SS τσέπης.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 1000αρια SuperSport
    από Polifer στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2008, 18:26
  2. ΛαστιΧα Για Supersport
    από tzanismille στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 16:19
  3. SuperSport σ/κ - Β. Εύβοια - Αρχές Οκτώβρη
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 13:31
  4. Το Καθημερινό Ξύρισμα
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 14:25
  5. supersport monoimeri tin kiriaki 21
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2004, 21:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF