Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: Συντηρητής Μπαταρίας ή αποσυνδεση πόλων?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Εγώ πάντως έχω πάρει αυτόν και έχω ξενοιάσει:

    https://www.louis.eu/artikel/prochar...22b51491bcf1da

    Έδωσα και 10 ευρώ ακόμα και πήρα από το ίδιο κατάστημα το ανταπτοράκι που κουμπώνει πάνω του και ταιριάζει στο bmw ώστε να φορτίζει απευθείας από το μπριζάκι, χωρίς να βάζω καλώδια σε πόλους και λοιπά.

    Πριν είχα τον γκρι-μπλε φορτιστή από τα lidl, τον χρησιμοποίησα για αρκετά χρόνια και έκανε μια χαρά την δουλειά του. Είχα πάντα όμως το νου μου, γιατί άκουγα και κάποια σχόλια από μερικούς που είχαν αντιμετωπίσει πρόβλημα.

    Με τον καινούργιο φορτιστή, μια φορά στο τόσο τον κουμπώνω πάνω στο μπριζάκι και τον αφήνω όλο το βράδυ, το επόμενο πρωί τον βγάζω και όλα κομπλέ. Με το που τελειώσει την φόρτιση, μπαίνει απευθείας μόνος του σε mode συντήρησης, έχει ασφάλειες υπερφόρτισης κλπ κλπ. Τον συστήνω.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    5 χρόνια εγγύηση δίνει η εταιρεία. Γιατί δεν τους το επέστρεψες να το αντικαταστήσουν; Περίεργο πάντως διότι εγώ τον έχω 4-5 χρόνια και το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του το έχει περάσει συνδεμένος στην πρίζα και δεν εχει παθει το παραμικρό.
    Να πω την αλήθεια αυτό δεν το ήξερα. Από ότι θυμάμαι τον είχα κανένα 3χρονο και απλά μια μέρα τον έβαλα και δεν δούλεψε ποτέ. Βέβαια μετά από τόσα χρόνια δεν είχα ούτε κουτιά ούτε απόδειξη, ούτε από που το είχα πάρει θυμάμαι. Τεσπα δεν είναι εκεί το θέμα, απλά απογοητεύτηκα λόγω ότι έχω ακούσει από όλους καλά λόγια. Αν με πουλήσει κι αυτός ή αν προκαλέσει κτ στη μηχανή θα το αναφέρω σίγουρα.

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    εγώ με αποσύνδεση του πόλου δεν είχα κανένα πρόβλημα (βέβαια την φόρτιζα και κανα 2 φορές σε διάρκεια 4 μηνών μη χρήσης) κράτησε 6 χρόνια χωρίς κανένα σύμπτωμα προβλήματος την αντικατέστησα εντελώς προληπτικά
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Οι μπαταρίες ανεξάρτητα από τι τύπου είναι, όσο παραμένουν ξεφόρτιστες χαλάνε. Οπότε αν έχετε εμπιστσύνη στον φορτιστή σας και έχει ασφάλεια υπερφόρτωσης τον αφήνετε μόνιμα πάνω και ξεγνιάζετε. Και εγώ εναν φορτιστή γκρι-μπλε από τα lidle έχω και σε 2-3 περιπτώσεις που τον έχω χρειαστεί μια χαρά κάνει την δουλειά του. Από όσο θυμάμαι έχει και mode συντήρησης που απλά συντηρεί την μπαταρία χωρίς να την φορτίζει επιπλέον όταν είναι φορτισμένη και ενεργοποιείται αυτόματα οπότε εγκρίνεται για να τον έχετε μόνιμα συνδεμένο στην μπαταρία. Έχω σώσει ήδη μία μπαταρία αυτοκινήτου που μετά απο ακινησία τον χειμώνα δεν έπαιρνε μπροστά το αυτοκίνητο και ήδη μετράει 2 χρόνια από τότε χωρίς να αλλαχθεί η μπαταρία.
    Απλά εγώ επειδή την κινώ την μηχανή συνήθως τον συνδέω μόνο σε περίπτωση που δεν την κινήσω για πάνω από 2 βδομάδες (δηλαδή πολύ σπάνια) μόνο και μόνο για να φορτίσω την μπαταρία λόγο συναγερμού. Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει για συντήρηση.
    Θεωρώ πάντως ότι αυτός ο φορτιστής είναι μια χαρά. Δεν νομίζω ότι οι ακριβότεροι έχουν κάτι παραπάνω πέρα από το όνομα. Δεν είναι και καμιά επιστήμη οι φορτιστές απλών μπαταριών.

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι και καμιά επιστήμη οι φορτιστές απλών μπαταριών.
    Τι ακριβως εννοείς με το "επιστημη" (για να βγαλουμε ντιπ μαλακες αυτους του τραβιουνται χρονια με αλγοριθμους καταστασης φορτισης..) και τι εννοείς με το "απλων" (για να βγουμε εμεις μαλακες που αγοραζουμε σύνθετες..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβως εννοείς με το "επιστημη" (για να βγαλουμε ντιπ μαλακες αυτους του τραβιουνται χρονια με αλγοριθμους καταστασης φορτισης..) και τι εννοείς με το "απλων" (για να βγουμε εμεις μαλακες που αγοραζουμε σύνθετες..)
    Εννοώ ότι οι κοινές μπαταρίες που βάζουμε στα αυτοκίνητα-μηχανές μας δεν χρειάζονται και κανένα τρελό αλγόριθμο να γράψεις ώστε να φτιάξεις έναν απλό φορτιστή. Αυτό εννοώ. Εκτός και αν πιστεύεις ότι έχεις καμιά τόσο εξειζιτημένη μπαταρία που χρειάζεται κανένας Αινστάιν για να κατασκευάσει το αλγόριθμο φόρτισης της καθώς και τον φορτιστή. Διαφορετικά δεν θα ήταν δυνατή η φόρτιση των μπαταριών από τα δυναμό των αυτοκινήτων και των μηχανών.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Φορτιση θα κανει και ενας απλος φθηνος φορτιστης
    Για επαναφορα και σωσιμο της μπαταριας χρειαζεται κατι πιο εξελιγμενο
    Ο φορτιστης του lidl ειναι φθηνος κλωνος του ctek με λιγοτερα λεφτα και λιγοτερες λειτουργιες
    Τα μαγαζια που πουλανε μπαταριες χρησιμοποιουν ctek για ασταματητη λειτουργια επι χρονια

  8. #38
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Εννοώ ότι οι κοινές μπαταρίες που βάζουμε στα αυτοκίνητα-μηχανές μας δεν χρειάζονται και κανένα τρελό αλγόριθμο να γράψεις ώστε να φτιάξεις έναν απλό φορτιστή.
    "Απλος" φορτιστης μπορεί να ειναι και ενα παπαρι με σταθεροποιημενη ταση και περιοριστη ρευματος..
    Αν εσυ γουσταρεις να φορτιζεις με κατι τετοιο την μπαταρία σου, μαγκια σου..!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #39
    Shit high and watch! Το avatar του/της s2k_1_
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    81
    Με ένα πολύμετρο μετράς τα βόλτ της μπαταρίας και αν δεις να έχει θέμα πετάγεσαι στο ηλεκτρολογίο
    της γειτονίας να στη φορτίσει (το πολύ μια μέρα φόρτιση) και είσαι Τζετ!
    Yamaha TDM 900 2004 Galaxy Blue

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    "Απλος" φορτιστης μπορεί να ειναι και ενα παπαρι με σταθεροποιημενη ταση και περιοριστη ρευματος..
    Αν εσυ γουσταρεις να φορτιζεις με κατι τετοιο την μπαταρία σου, μαγκια σου..!!!
    Αυτό που προσπαθώ να σας εξηγήσω είναι ότι οι μπαταρίες των οχημάτων μας έχουν μείνει πολύ πίσω τεχνολογικά. Να φανταστείτε ότι υπάρχουν ακόμη μπαταρίες στο εμπόριο που είναι υγρού τύπου. Μπαταρίες δηλαδή που μπορείς να φτιάξεις και εσύ στο σπίτι σου αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία.
    Τώρα σιγά σιγά και διστακτικά έχουν αρχίσει να εμφανίζονται και λιθίου μπαταρίες στα οχήματα με το ανάλογο κόστος βέβαια που σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με τεχνολογία μπαταρίας κινητών τηλ. και άλλων πιο περίπλοκων ηλεκτρικών συσκευών.
    Διαφορετικά το κόστος τους θα ήταν απαγορευτικό.

    Με δεδομένο όλα τα παραπάνω επιμένω ότι και ένας απλός φτηνός φορτιστής σαν αυτόν του lidl μια χαρά θα κάνει την δουλειά του και πολύ καλά μάλιστα. Μπορεί να σου κρατήσει 2-3 βδομάδες λιγότερο από ότι αν την φόρτιζες με έναν πιο επώνυμο φορτιστή.
    Αλλά και οι 2 φορτιστές την ίδια δουλειά θα κάνουν στην μπαταρία σου αν τις συντηρείς σωστά και δεν τις αφήνεις για μεγάλα διαστήματα ξεφόρτιστες. Γιατί αυτό που χαλάει την μπαταρία είναι να παραμείνει μεγάλο διάστημα ξεφόρτιστη.
    Μια χαλασμένη μπαταρία δεν σώζεται με κανέναν φορτιστή όσο ακριβός και αν είναι αυτός και όσο περίπλοκο αλγόριθμο και αν έχει. Γιατί τι νομίζεται πως κάνουν οι αλγόριθμοι για φορτιστές μπαταριών. Κόβουν και δίνουν ρεύμα στην μπαταρία με έναν συγκεκριμένο ρυθμό ανάλογα τις μετρήσεις που κάνει ένα voltμετρο που είναι εγκατεστημένο στον φορτιστή.
    Τόσο απλό είναι.

  11. #41
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Γιατί τι νομίζεται πως κάνουν οι αλγόριθμοι για φορτιστές μπαταριών. Κόβουν και δίνουν ρεύμα στην μπαταρία με έναν συγκεκριμένο ρυθμό ανάλογα τις μετρήσεις που κάνει ένα voltμετρο που είναι εγκατεστημένο στον φορτιστή. Τόσο απλό είναι.
    Νασαι καλα, αλλα ασε μας εμας να νομιζουμε οτι μας βολευει..

    Υ.Γ.
    Δεν καθομαι να ξαναγραψω για το πως πρεπει να φορτιζεται σωστα μια μπαταρία μολύβδου-οξεως ουτε με τον Λεβεντη κυβερνηση..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #42
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Νασαι καλα, αλλα ασε μας εμας να νομιζουμε οτι μας βολευει..

    Υ.Γ.
    Δεν καθομαι να ξαναγραψω για το πως πρεπει να φορτιζεται σωστα μια μπαταρία μολύβδου-οξεως ουτε με τον Λεβεντη κυβερνηση..!!
    Με Μιχαλολιάκο θα πεισθείς;


    (Γράψε λέμε...)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Συντηρητής Μπαταρίας
    από BlackAdder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2016, 09:30
  2. Ακινησία 1ός μηνός: Αποσύνδεση μπαταρίας?
    από zanny στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2008, 11:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF