Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Συντηρητής Μπαταρίας ή αποσυνδεση πόλων?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817

    Συντηρητής Μπαταρίας ή αποσυνδεση πόλων?

    Ένα θέμα που γενικότερα με απασχολεί κάθε χειμώνα. Κάθε χρόνο δεν ξέρω τι να κάνω με την μπαταρία της μηχανής λόγο του ότι μένει για πολύ καιρό σε ακινησία (συνήθως πάνω από μήνα-ες). Έχω έναν φορτιστή - συντηρητή μπαταρίας από γνωστό πολυκατάστημα και πρόσφατα είδα οτι τον έβγαλαν προσφορά ξανά και το σκέφτηκα. Να τον κουμπώσω πάνω στους πόλους και να είναι η μπαταρία συνέχεια στην πρίζα (στο manual του μηχανήματος λέει ότι δίνει ένα ποσο φορτησης μόλις η τάση πέφτει λίγο και μετά γυρνάει σε κατάσταση αδράνειας)? Είναι ανούσιο? Μήπως είναι χειρότερα για τη ζωή της μπαταρίας?

    Θα ήθελα της απόψεις σας μιας και πριν κάνα μήνα είχα κάνει το θέμα με τα πηνία για τo SV και άρχισα να τρέμω με τα ηλεκτρικά θέματα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αν έχεις κλειστό γκαράζ και ξέρεις πως δε θα κινείται η μηχανή βάζεις πάνω το κόκκινο ματζαφλαρι που πήρες και ξενοιαζεις. Όχι απλά δεν κάνεις κακο, είναι το καλύτερο για τη μπαταρία σου. Αν η μηχανή θα βγαίνει πού και πού αλλά δεν ξέρεις πόσο συχνά, έχεις το νου σου αν περνάνε δέκα μέρες χονδρικά χωρίς να κινηθεί η μηχανή να συνδέεις για λίγο τον φορτιστή που πήρες για να φρεσκαρεται η μπαταρία. Σε δύο λεπτά θα είναι πάλι γεμάτη. Στη δεύτερη περίπτωση προτείνω να μην το έχεις μόνιμα πάνω όχι γιατί θα κάνει κακό αλλά με τη λογική ότι μπορεί να την κουνήσεις ας πούμε τρεις φορές μέσα στο μήνα οπότε να μη χρειαστεί καθόλου να συνδέεις/ξεσυνδέεις.

    Το πήρα κι εγώ πριν λίγο καιρό το εργαλείο και έκανα την ψαχτική μου επί του θέματος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Στείλτε κανένα link η pm για την προσφορά.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Εγώ προσωπικά ποτέ δεν αφήνω φορτιστές/συντηρητές μόνιμα στην μπρίζα και συνδεδεμένους με μπαταρία, άσχετα αν λένε στο manual οτι είναι ΟΚ.
    Εχω 3 τέτοιους και τους χρησιμοποιώ ή με χρονοδιακόπτη στην πρίζα (πχ να δινει ρευμα 20 λεπτά το 24ωρο) ή τους βάζω εγώ μια φορά την εβδομάδα για μερικές ώρες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Στείλτε κανένα link η pm για την προσφορά.
    Ήταν στο lidl η γνωστή προσφορά στα 19,90 αλλά έχει περάσει. Νομίζω δύο βδομάδες πριν είχαν βγει.

    Αυτό με το χρονοδιακόπτη που λέει ο Άρης είναι πολύ καλή ιδέα και οικολογικό, αφού και στην αναμονή πάλι κάτι καίει το μηχάνημα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Ένα θέμα που γενικότερα με απασχολεί κάθε χειμώνα. Κάθε χρόνο δεν ξέρω τι να κάνω με την μπαταρία της μηχανής λόγο του ότι μένει για πολύ καιρό σε ακινησία (συνήθως πάνω από μήνα-ες). Έχω έναν φορτιστή - συντηρητή μπαταρίας από γνωστό πολυκατάστημα και πρόσφατα είδα οτι τον έβγαλαν προσφορά ξανά και το σκέφτηκα. Να τον κουμπώσω πάνω στους πόλους και να είναι η μπαταρία συνέχεια στην πρίζα (στο manual του μηχανήματος λέει ότι δίνει ένα ποσο φορτησης μόλις η τάση πέφτει λίγο και μετά γυρνάει σε κατάσταση αδράνειας)? Είναι ανούσιο? Μήπως είναι χειρότερα για τη ζωή της μπαταρίας?

    Θα ήθελα της απόψεις σας μιας και πριν κάνα μήνα είχα κάνει το θέμα με τα πηνία για τo SV και άρχισα να τρέμω με τα ηλεκτρικά θέματα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    βγάλτη και φόρτισε τη 1 φορά το 2μηνο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Η μηχανή είναι σε κλειστό χώρο στο πατρικό μου που για να μπείς μπαίνεις μέσα από την αυλή του σπιτιού οπότε δεν έχει φόβο. Αυτό με τον χρονοδιακόπτη είναι μια πολύ καλή ιδέα και θα την εφαρμόσω. Το να τη βγάλω το βλέπω χλωμό γτ έχω συνδεδεμένο πάνω και το συναγερμό και θα έχω παραπάνω μανούρα.
    Άρα σαν συμπέρασμα να το βάλω πάνω τουλάχιστον όταν μένει καιρό η μηχανή και είναι το καλύτερο για την μπαταριά.
    Όσο για το λινκ ναι αυτό από το lidl είναι. Κάθε τόσο το ξαναβγάζουν οπότε όταν το δεις τσίμπα το. Εγώ το έχω κάνα χρόνο και τώρα μου κόψε να διαβάσω ότι είναι και συντηρητής.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    επειδή χχρησιμοποιω χρονια τους φορτιστες θα σου πω μονο να παρεις μια αξιοπιστη μαρκα .....με 20 ευρω δεν νομιζω ότι εινια αν σκεφτεις ότι μια oxford πχ πρεπει να εχει τωρα κανενα 60αρι
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ο συντηρητής μου έχει βύσμα που κουμπώνει πάνω στη μπαταρία οπότε το χειμώνα που δν το πολυκυκλοφορώ απλά τη φορτίζω μια φορά κάθε 10 μέρες.

    η μπαταρία μόνιμα πάνω στο μηχανάκι.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά συντηρητή μπαταρίας. Τον πρώτο χρόνο που είχα τη μπαταρία, ακόμα και μετά από 3 εβδομάδες ακινησίας, με συναγερμό ενεργό, δεν είχε θέμα να εκκινήσει τον κινητήρα. Όμως πλέον βλέπω ότι στο 10ήμερο ξεκινάει μεν με την πρώτη μιζιά, αλλά όχι τόσο άμεσα όσο παλιότερα, οπότε φοβάμαι ότι αν περάσουν πάνω από δύο εβδομάδες ακινησίας το χειμώνα, ενδέχεται να είναι ανίκανη να βάλει μπροστά στον κινητήρα. Άραγε αξίζει τον κόπο να δώσω παράταση ζωής στη μπαταρία με συντηρητή (είναι τριών ετών) ή πρέπει να αντικαταστήσω τη μπαταρία;

    Έχετε να προτείνετε κάποιον συντηρητή; Είναι εύκολο να συνδεθεί στη μπαταρία του MT-07;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά συντηρητή μπαταρίας. Τον πρώτο χρόνο που είχα τη μπαταρία, ακόμα και μετά από 3 εβδομάδες ακινησίας, με συναγερμό ενεργό, δεν είχε θέμα να εκκινήσει τον κινητήρα. Όμως πλέον βλέπω ότι στο 10ήμερο ξεκινάει μεν με την πρώτη μιζιά, αλλά όχι τόσο άμεσα όσο παλιότερα, οπότε φοβάμαι ότι αν περάσουν πάνω από δύο εβδομάδες ακινησίας το χειμώνα, ενδέχεται να είναι ανίκανη να βάλει μπροστά στον κινητήρα. Άραγε αξίζει τον κόπο να δώσω παράταση ζωής στη μπαταρία με συντηρητή (είναι τριών ετών) ή πρέπει να αντικαταστήσω τη μπαταρία;

    Έχετε να προτείνετε κάποιον συντηρητή; Είναι εύκολο να συνδεθεί στη μπαταρία του MT-07;
    ο συντηρητης παρατείνει τη ζωη μιας καλής μπαταριας. αν παρει την κατω βολτα δεν μπορει να κάνει και πολλα. παρε αλλη μπαταρια γιατι απο ρευμα μπορει να παθεις ζημια μεγαλυτερη απο τα 60 ευρω της μπαταριας. αν εχεις συναγερμο πρεπει να κουνας το μηχανακι συχνα η να το φορτιζεις κάθε 10-15 μερες ακινησιας.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ο συντηρητης παρατείνει τη ζωη μιας καλής μπαταριας. αν παρει την κατω βολτα δεν μπορει να κάνει και πολλα. παρε αλλη μπαταρια γιατι απο ρευμα μπορει να παθεις ζημια μεγαλυτερη απο τα 60 ευρω της μπαταριας. αν εχεις συναγερμο πρεπει να κουνας το μηχανακι συχνα η να το φορτιζεις κάθε 10-15 μερες ακινησιας.
    Όταν λες ζημιά, τι εννοείς; Φανταζόμουν ότι το ρίσκο θα ήταν απλά ένα κρύο χειμωνιάτικο πρωινό να μην πάρει μπροστά.

    Συνήθως κινείται τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα, κάποιες εβδομάδες και καθημερινά. Δεν είναι δηλαδή ο κανόνας οι δύο και οι τρεις εβδομάδες ακινησίας, αλλά κάποιες φορές το χειμώνα, λόγω καιρού, αλλά και υποχρεώσεων, δυστυχώς συμβαίνει. Δε είμαι σίγουρος όμως αν έχει φθάσει ο καιρός για την αντικατάστασή της. Απλώς η υψηλή διάρκεια που είχε τον πρώτο χρόνο, που της επέτρεπε να μην κάνει κιχ, ακόμα και σε 23 μέρες ακινησίας, πλέον δεν υφίσταται και νομίζω ότι το όριό της πλέον είναι κάτω από 15ήμερο (με συναγερμό πάντα ενεργό εννοώ), κάτι που δεν το λες άσχημο. Οι διαδρομές που κάνω με μία εκκίνηση, ξεπερνούν τα 20 χιλιόμετρα και τη μισή ώρα, οπότε κάθε φορά φορτίζει στο μέγιστο, αν έχω καταλάβει καλά.

    Πόσο χρόνο χρειάζεται για να φορτιστεί με το συντηρητή; Ισχύουν τα 2 λεπτά που ανέφερε πιο πάνω ο ptc; Αν είναι έτσι, θα μπορούσα π.χ. να βάζω μπροστά τη μηχανή για δέκα λεπτά κάθε δέκα ημέρες, αν θεωρήσουμε ότι μπορεί να φορτίσει στις 1.200 rpm του ρελαντί, με τα φώτα (αναγκαστικά) ανοικτά. Είναι σωστή πρακτική αυτή;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/10/2018 στις 19:51.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όταν λες ζημιά, τι εννοείς; Φανταζόμουν ότι το ρίσκο θα ήταν απλά ένα κρύο χειμωνιάτικο πρωινό να μην πάρει μπροστά.

    Συνήθως κινείται τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα, κάποιες εβδομάδες και καθημερινά. Δεν είναι δηλαδή ο κανόνας οι δύο και οι τρεις εβδομάδες ακινησίας, αλλά κάποιες φορές το χειμώνα, λόγω καιρού, αλλά και υποχρεώσεων, δυστυχώς συμβαίνει. Δε είμαι σίγουρος όμως αν έχει φθάσει ο καιρός για την αντικατάστασή της. Απλώς η υψηλή διάρκεια που είχε τον πρώτο χρόνο, που της επέτρεπε να μην κάνει κιχ, ακόμα και σε 23 μέρες ακινησίας, πλέον δεν υφίσταται και νομίζω ότι το όριό της πλέον είναι κάτω από 15ήμερο (με συναγερμό πάντα ενεργό εννοώ), κάτι που δεν το λες άσχημο.

    Πόσο χρόνο χρειάζεται για να φορτιστεί με το συντηρητή; Ισχύουν τα 2 λεπτά που ανέφερε πιο πάνω ο ptc; Αν είναι έτσι, θα μπορούσα π.χ. να βάζω μπροστά τη μηχανή για δέκα λεπτά κάθε δέκα ημέρες, αν θεωρήσουμε ότι μπορεί να φορτίσει στις 1.200 rpm του ρελαντί, με τα φώτα (αναγκαστικά) ανοικτά. Είναι σωστή πρακτική αυτή;
    Κατ'αρχας ευχαριστω για την εμπιστοσυνη, ρωτας καποιον αλλον να δεις αν λεω αληθεια;

    Στο δικο μου που η μπαταρια ειναι καινουρια, σε δεκα μερες ειχε πεσει ενα βολτ η ταση της. Αυτο ο φροντιστης το επαναφερει στο χρονο που ειπα. Φυσικα οσο πιο πολυ αφηνουμε να πεσει η ταση τοσο περισσοτερο χρονο θελει. Το προβλημα ειναι αν αφησουμε την ταση της μπαταριας να πεσει πολυ, απο ενα σημειο και μετα δεν υπαρχει επιστροφη. Το συγκεκριμενο του λιντλ παντως εχει και βολτομετρο οποτε εχεις και μια ενδειξη της υγειας της μπαταριας σου.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Ένα θέμα που γενικότερα με απασχολεί κάθε χειμώνα. Κάθε χρόνο δεν ξέρω τι να κάνω με την μπαταρία της μηχανής λόγο του ότι μένει για πολύ καιρό σε ακινησία (συνήθως πάνω από μήνα-ες). Έχω έναν φορτιστή - συντηρητή μπαταρίας από γνωστό πολυκατάστημα και πρόσφατα είδα οτι τον έβγαλαν προσφορά ξανά και το σκέφτηκα. Να τον κουμπώσω πάνω στους πόλους και να είναι η μπαταρία συνέχεια στην πρίζα (στο manual του μηχανήματος λέει ότι δίνει ένα ποσο φορτησης μόλις η τάση πέφτει λίγο και μετά γυρνάει σε κατάσταση αδράνειας)? Είναι ανούσιο? Μήπως είναι χειρότερα για τη ζωή της μπαταρίας?

    Θα ήθελα της απόψεις σας μιας και πριν κάνα μήνα είχα κάνει το θέμα με τα πηνία για τo SV και άρχισα να τρέμω με τα ηλεκτρικά θέματα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Προσωπική εμπειρία λέω επειδή τα τελευταία χρόνια καταθέτω πινακίδες και η μηχανή παραμένει ακίνητη για πάνω από 6μηνο.
    Μάλιστα στην παρούσα φάση δεν έγινε γίνει άρση ακινησίας το 2018 και η μηχανή μετράει ήδη 10 μήνες σβηστή (και προβλέπεται να παραμείνει για συνολικά 16-18...).
    Κατά την γνώμη μου είναι θέμα ποιότητας φορτιστή και εμπιστοσύνης προς αυτόν.
    Έχω έναν σχετικά ακριβοπληρωμένο της CTEK που τον χρησιμοποιώ και για τα 2κυκλα αλλά και για τα κουτιά (δικά μου και συγγενικά).
    Αυτό που κάνω στην μηχανή είναι 1 φορά κάθε 2μηνο περίπου (ή κάπου εκεί τέλος πάντων) να τον συνδέω για 24-48 ώρες.
    Το κάνω χρόνια και ποτέ μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό θέμα. Και παρά την μακρόχρονη ακινησία πάντα παίρνει μπρος με την μία.

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κατ'αρχας ευχαριστω για την εμπιστοσυνη, ρωτας καποιον αλλον να δεις αν λεω αληθεια;
    Εκτιμώ πολύ τις απαντήσεις σου, απλώς προσπαθώ να δω τι χρειάζεται σε εμένα. Μου φάνηκε πολύ μικρός ο χρόνος φόρτισης των δύο λεπτών και φαντάστηκα ότι θα είναι ειδικές οι συνθήκες, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αντιστοιχούν στις δικές μου ανάγκες. Όπως είπες, αφορά σε καινούρια μπαταρία και δέκα ημέρες ακινησίας, φαντάζομαι και χωρίς συναγερμό.

    Ακόμα κι αν αγοράσω μπαταρία, μάλλον θα αγοράσω και συντηρητή, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα συνδέεται στη μπαταρία του MT-07 κι αν χρειάζεται κάτι να προσέξω.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συντηρητής Μπαταρίας
    από BlackAdder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2016, 10:30
  2. Ακινησία 1ός μηνός: Αποσύνδεση μπαταρίας?
    από zanny στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2008, 12:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF